Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Jak vybrat chytré hodinky

Aktualizováno

Chytré hodinky jsou prodlouženou rukou smartphonu. Na svém displeji zobrazují důležité informace a notifikace a lze s nimi ovládat i některé funkce chytrého telefonu. 

Jak vybrat chytré hodinky – OBSAH

Tipy pro výběr chytrých hodinek

 1. Dobře si promyslete, k čemu přesně chcete hodinky nejčastěji využívat.
 2. Zjistěte si kompatibilitu s telefonem, ale například i podporu bezkontaktního placení hodinkami u vaší banky.
 3. Prohlédněte si několik recenzí například na YouTube, kde uvidíte i samotné rozhraní hodinek a doprovodnou aplikaci.
 4. Pokud je pro vás mimořádně důležitá výdrž baterie, zároveň si pořiďte i příslušenství v podobě powerbanky.

Nejdůležitější parametry pro výběr chytrých hodinek

Kompatibilita s telefonem

Podobně jako smartphony a tablety, jsou i chytré hodinky založeny na operačních systémech. Kromě odlišností v samotném uživatelském prostředí jsou hodinky kompatibilní s různými značkami a modely telefonů. Operační systém chytrých hodinek je směrodatný i pro to, jaké aplikace či doplňky do nich lze nainstalovat. Před nákupem doporučujeme vždy ověřit, zda budou vybrané hodinky plně, nebo alespoň částečně spolupracovat s vaším smartphonem.


Hodinky pro telefony s iOS i s Androidem

Většina operačních systémů v chytrých hodinkách je již kompatibilní s oběma systémy. Mezi nejčastěji používané patří standardně Garmin OS, Wear OS (dříve Android Wear), Tizen for Wearables, FitBit OS, ale také systémy pro hodinky od Xiaomi nebo od firmy Suunto.

 • Garmin OS – je plný sportovních aplikací, senzorů a navigací, vhodný pro nadšené sportovce.
 • Wear OS (Android Wear) – open source operační systém od firmy Google. Využívá je mnoho hodinek, včetně modelů značky Polar.
 • Tizen for Wearables – odlehčená verze OS, díky níž baterie hodinek vydrží na jedno nabití mnohem déle. Navíc není nutné připojení k mobilnímu telefonu.
 • FitBit OS – je kompatibilní s operačními systémy iOS, Android, a dokonce i Windows.
 • OS od Xiaomi – hodinky od Xiaomi mají vlastní OS, který zaujme svým jednoduchým a přehledným grafickým rozhraním.
 • OS od Suunto – velmi intuitivní operační systém s podporou komunity Movescount.com pro hodinky Suunto.


Hodinky pro Apple iPhone

Své inteligentní hodinky představil také Apple a pojmenoval je Apple Watch. Využívají operačního systému watchOS a jako jedny z mála chytrých hodinek je připojíte pouze k iPhonu. Detailní informace o jednotlivých sériích a edicích naleznete v našem podrobném průvodci Jak vybrat Apple Watch.


U všech hodinek v naší nabídce je kompatibilita s operačním systémem uvedena v parametrech a specifikacích pod popisem produktu. 

Kompatibilní OS

Výdrž baterie

Baterie je bohužel stále velkou slabinou chytrých hodinek. Průměrná výdrž na jedno nabití jsou 2–3 dny, u většiny modelů počítejte raději jen s jedním dnem při aktivním používání. Pokud se budete chtít na hodinky spolehnout i následující den, lepší bude nabíjet je každý večer po příchodu domů. Na vytížení baterie má vliv množství funkcí, senzorů a snímačů, velikost displeje a jeho typ nebo zapnutá GPS. Nejpokročilejší modely udávají výdrž i 10 a více dní.

Funkce a výbava

Stejně jako v případě telefonů, ani u chytrých hodinek neplatí, že lepší hardwarové parametry automaticky znamenají vyšší rychlost odezvy a pohybu v menu. Důležité je především to, jak dobře zařízení funguje jako celek, jak sladěný je hardware a software. Pro tyto informace doporučujeme pročíst recenze, případně si hodinky osobně vyzkoušet.

Jaké funkce vůbec chytré hodinky nabízejí?

Propojení s telefonem

Ačkoliv téměř všechny chytré hodinky zvládnou fungovat autonomně a přinejmenším zobrazovat čas, plného využití všech jejich funkcí dosáhnete až po spárování s chytrým telefonem. Poté vám chytré hodinky v závislosti na konkrétním modelu umožní:

 • Zobrazovat většinu notifikací z telefonu, některé zvládnou i jejich obsluhu.
 • Zobrazovat události v kalendáři.
 • Telefonovat, aniž byste vyndali mobil z kapsy.
 • Přehrávat hudbu.
 • Číst zprávy.
 • Prohlížet sociální sítě nebo internet.

Některé modely dokonce disponují slotem na SIM kartu, po jejímž vložení dokáží fungovat zcela nezávisle na mobilním telefonu.

NFC

Technologie NFC umožňuje rychlý a šifrovaný přenos dat na velmi krátkou vzdálenost bez nutnosti identifikace příjemce a odesílatele. Proto je také mnohem rychlejší než známější Bluetooth. NFC podporují chytré mobilní telefony i tablety. V chytrých hodinkách se využívá především k bezhotovostnímu placení přes:


ANT+

ANT+ je komunikační protokol, který vytváří osobní počítačové sítě (PAN) pro senzory. Přenos je rychlý, bezpečný a funguje na vzdálenost do 10 metrů. Komunikační protokol ANT+ má nízkou spotřebu energie, je optimalizován právě pro použití ve sportovních doplňcích.


WiFi a Bluetooth

Bluetooth nebo bezdrátovou síť WiFi v chytrých hodinkách použijete pro přenos dat do telefonu, aktualizace softwaru nebo načtení notifikací. Chytré hodinky většinou nejsou vybaveny žádným portem, vše je tedy potřeba dělat právě skrze WiFi nebo Bluetooth.

Bluetooth Low Energy (BLE) je označení pro technologii pracující na podobném principu jako klasický Bluetooth. Rozdíl je patrný zejména při samotném přenosu dat. Bluetooth Low Energy má nižší spotřebu energie zařízení při stejné rychlosti přenosu. Tuto technologii již podporují všechny běžné operační systémy.

Měření srdečního tepu

Senzor pro měření srdečního tepu nabízí většina modelů chytrých hodinek. Měření je však přesné pouze za předpokladu, že je vaše ruka zrovna v klidu a nehýbe se. Pokud vás zajímají průběžné hodnoty tepové frekvence při běhání nebo jiné sportovní činnosti, doporučujeme zúžit výběr na hodinky dodávané s hrudním pásem pro měření tepu nebo modely, k nimž lze takový pás připojit/dokoupit. Měření s pomocí hrudního pásu bývá řádově přesnější.

Monitorování aktivit

Na základě informací ze senzorů jako gyroskop, akcelerometr, měřič tepové frekvence nebo GPS modul rozpoznají chytré hodinky aktivitu, které se věnujete, a začnou shromažďovat údaje, jež následně samy vyhodnotí nebo je k vyhodnocení pošlou do aplikace na telefonu, případně si je můžete prohlédnout ve webovém rozhraní. Můžete tak mít přehled o počtu kroků, překonané vzdálenosti, době aktivity a srdečním tepu. Modely se zabudovanou GPS navíc sbírají souřadnice polohy a v mobilní aplikaci si následně můžete nechat zobrazit přesnou trasu, po níž jste se pohybovali. Díky údajům ze snímače srdečního tepu a gyroskopu chytré hodinky detekují spánek, měří jeho kvalitu a délku. Zajímají-li vás sportovní funkce podrobněji, mrkněte i do našeho článku Jak vybrat sporttester.

Sportovní funkce

I chytré hodinky nabízejí řadu sportovních funkcí, senzorů a vychytávek. Kromě monitorování aktivit nebo měření srdečního tepu lze hodinkami sbírat data o zdolaném převýšení, času trvání aktivity i aktuálním stavu počasí. Ze široké nabídky sportovních vlastností chytrých hodinek jsou nejběžnější:

 • Stopky/chronograf – Stopky měří kratší časové intervaly, a pomáhají tak porovnat vaše sportovní výsledky.
 • Tachometr – V hodinkách využijete tachometr zejména v cyklistice nebo při lyžování.
 • Oxymetr – Množství hladiny kyslíku v krvi zjistíte pomocí senzoru oxymetru.
 • Barometr – Monitoring atmosférického tlaku, jeho změny a také počasí provádí barometr.
 • Výškoměr – V turistice, lezení i v cyklistice oceníte integrovaný výškoměr, který udává vaše stoupání i klesání.
 • Teploměr – Informace o okolní teplotě vám přímo ze zápěstí sdělí teploměr.
 • Kompas – S kompasem budete vždy znát směr své trasy.
 • Duální čas – Umožňuje zvolit čas ve formátu 12 nebo 24 h, případně si můžete nechat zobrazit aktuální čas v jiném časovém pásmu.
 • Měření vystoupaných pater – Na základě změny výšky a příp. i zkrácení kroku lze odhadnout počet vystoupaných pater, kde jedno patro odpovídá přibližně 3 metrům.

Odolnost vůči vnějším vlivům

Pozornost věnujte i údaji o voděodolnosti, vodotěsnosti a prachotěsnosti. Proti vnějšímu poškození displej často chrání tvrzená minerální sklíčka Gorilla Glass. Některé chytré hodinky nemohou s vodou přijít do styku vůbec, s jinými se můžete potápět do 10 m i hlouběji a nevadí jim prach nebo bahno. Při krytí stupně IP67 (a vyšším) už můžete bez obav nosit hodinky téměř kamkoliv. 

Design

Chytré hodinky jsou na světě již několik let a jejich nabídka i množství funkcí se neustále rozšiřují. Na trhu tak můžeme najít chytré hodinky různých tvarů, velikostí, barev a materiálů. Na své si přijdou jak milovníci klasického analogového designu, tak vyznavači moderních tvarů a velkých dotykových displejů. Zvažte i výběr hodinek s možností always-on displeje, který je vždy připraven ukázat vám požadované informace. Pokud vám záleží na vzhledu hodinek, někteří výrobci nabízejí možnost volby a výběru různě barevných pásků a řemínků z různých materiálů. 

Chytré hodinky: Srovnání operačních systémů

Nedílnou součástí chytrých hodinek je operační systém, který se liší výrobce od výrobce. Zásadní rozdíly najdeme v prostředí, funkcích, míře přizpůsobení i možnosti rozšíření o nové aplikace. Samozřejmostí není ani čeština a máte-li problém s angličtinou, podporovaným jazykům věnujte zvýšenou pozornost. Prověřit doporučujeme i kompatibilitu s vaším mobilním telefonem. Ačkoliv většina chytrých hodinek funguje se všemi moderními telefony, například Apple Watch podporují výlučně iPhony. Na Alza.cz kompatibilitu ověříte snadno a rychle – stačí se podívat do specifikací na produktové stránce vybraných chytrých hodinek.

V následujícím textu najdete popis jednotlivých operačních systémů se zdůrazněním kladů a záporů. Podrobnější informace skrývají rozbalovací lišty, které obsahují také screenshoty sestavené dle struktury daného rozhraní, kde výchozím bodem je základní ciferník.


watchOS Garmin OS Tizen Lite OS Amazfit OS Wear OS by Google
Najdeme u výrobců Apple Garmin
Samsung
Honor, Huawei
Xiaomi, Huami, Amazfit
Fossil, TicWatch, Withings,
u některých modelů Suunto
Systém bezkontaktních plateb
Apple Pay
Garmin Pay
Samsung Pay
(V ČR aktuálně nefunkční)
× × Google Pay
(na hodinkách aktuálně nefunkční)
Instalace nových aplikací × ×
Podpora české diakritiky
Mobilní aplikace v češtině
(některé pojmy zůstaly anglicky)
Systém hodinek v češtině ×
Podpora systémů iOS Android, iOS Android, iOS Android, iOS Android, iOS Android, iOS

chytré hodinky; smartwatch; wearables;

watchOS

Najdeme u výrobce Apple

Navzdory sílící konkurenci zůstávají Apple Watch dlouhodobě nejprodávanějšími hodinkami na trhu. Významný podíl na tom má operační systém watchOS, který nabízí jak úchvatný design, tak vytříbené funkce pro každou příležitost. Přítomna je i plná podpora češtiny, bezkontaktní platby, obchod aplikací nebo proslulá korunka pro lepší ovládání. Ať už prožíváte všední den, nebo sportovní událost, Apple Watch vám nabídnou maximum bez kompromisů.

Klady

 • Velké množství přizpůsobitelných ciferníků
 • Ovládání pomocí otočné digitální korunky
 • Dokonalé propojení s Apple produkty
 • Mnoho dostupných aplikací
 • Podrobné monitorování zdravotního stavu
 • Kompletní podpora češtiny

Zápory

 • Slabší výdrž baterie (1–2 dny)
 • Některé funkce nejsou v ČR dostupné
 • Kompatibilní pouze s iOS

Podrobnosti o systému watchOS

I přes pokusy konkurence o napodobení Apple Watch zůstává jablečná společnost jedničkou na poli chytrých hodinek. Protože ale hardwarovou stránku zvládají bravurně již všichni hlavní výrobci, je operační systém důležitějším faktorem než kdykoliv předtím. Apple si toho je dobře vědom, a své rozhraní proto pravidelně rozšiřuje významnými aktualizacemi. I proto se watchOS řadí mezi nejlepší dostupné systémy jak po stránce designu, tak po stránce všestranných funkcí. Celkový zážitek nadto vylepšuje intuitivní ovládání pomocí digitální korunky, kterou je zkrátka radost používat.

Značným lákadlem je rovněž velký výběr ciferníků včetně širokých možností jejich přizpůsobení. Uživatelé vytváří vlastní designy s libovolnými ukazateli a zástupci, aby mezi ciferníky následně listovali dle požadavků aktuální situace. V pojetí watchOS hrají ciferníky ústřední roli. Zajišťují totiž přehled o potřebných datech i přístup k oblíbeným funkcím bez nutnosti zdlouhavého listování. Svůj komentář si ale zaslouží také hladký chod systému, kompletní podpora českého jazyka nebo virtuální asistentka Siri, byť ta stejně jako většina ostatních asistentů nerozumí česky.

Chybět nemůže ani obchod s tisíci aplikacemi, který má obdobné funkce jako App Store v iPhonech. Můžeme vyhledávat určité aplikace, procházet různé kategorie nebo položky rovnou hodnotit. Poměrně velká část aplikací je zpoplatněná, což je logickou daní za velký výběr. Je to totiž právě možnost výdělku, co vývojáře motivuje k vytváření nepřeberného kvanta aplikací. Pořízené aplikace se následně automaticky přidají do centrálního seznamu, který je uspořádán do mřížkového zobrazení. Pohybem digitální korunky ikonky aplikací oddálíme nebo přiblížíme, abychom mohli prstem ťuknout a vybranou položku jednoduše spustit. Podržením prstu lze aplikace zároveň libovolně přemisťovat na jiné pozice.

Apple Watch jsou bezvadným parťákem i v rámci pohybu. Celodenní činnost zaznamenává mobilní aplikace Aktivita, které se skládá ze tří barevných kroužků. Ty je třeba každodenně uzavřít, abychom si zajistili dostatek pohybu pro lepší zdravotní stav. První kroužek sleduje počet spálených kalorií, druhý žádá 30 minut intenzivní aktivity a třetí zase vyzývá k postavení při dlouhé neaktivitě. Každý měsíc navíc Apple vypisuje měsíční výzvu, která je vytvořena přímo na míru dle historie uživatele. Na souboj je možné vyzvat dokonce i přátele, abychom během 7 dnů soupeřili v míře fyzické aktivity.

K dispozici je také trenér, který nás provede řadou jednorázových cvičení, zatímco pro běžce jsou připraveny i několikatýdenní tréninkové plány. Apple zároveň nabízí propojení s populárními aplikacemi třetích stran jako je například Nike Training Club. Ten nás provede světem fitness a nabídne třeba i dlouhodobé tréninkové plány přizpůsobené zvoleným cílům, aktuální kondici a dostupnému vybavení.

WatchOS nezapomíná ani na naše zdraví. Apple Watch samočinně rozeznají mytí rukou a spustí tak doporučovaný 20vteřinový odpočet, který využijeme nejen v době koronaviru. Nechybí ani hlídání bezpečné dávky hluku, případně měření EKG, detekce pádu nebo zavolání pomoci skrze tlačítko SOS. Ke zdraví nás vede i pravidelné pobízení k soupeření s kamarády, které uživatele motivuje ujít nebo uběhnout o pár kilometrů navíc.

Největší bolístkou Apple Watch je slabší výdrž baterie, která typicky zvládne 1 až 2 dny běžného užívání. V České republice současně chybí podpora LTE verze a některé funkce proto fungují jen s připojením k mobilnímu telefonu. Apple Watch zároveň podporují pouze telefony vlastní značky (iPhony), čímž se vyřazují z výběrového řízení majitelů jiných smartphonů.

chytré hodinky; systém; operační systém;
Screenshoty umístěné dle struktury rozhraní. Výchozím bodem je základní ciferník.
chytré hodinky; systém; operační systém;
Ukázka mobilních aplikací Apple Watch a Aktivita.
chytré hodinky; smartwatch; wearables;

GarminOS

Najdeme u výrobce Garmin

Americký výrobce Garmin vytvořil mimořádně propracovaný ekosystém, který je oblíbenou volbu těch nejnáročnějších sportovců. Pro uživatele jsou připraveny značné možnosti úprav systému dle vlastních představ včetně stažení vybraných aplikací. Současně se počítá s možným připojením dalších zařízení, jako je třeba hrudní pás nebo všemožné senzory. V oblasti sportu Garmin nabízí ty nejpokročilejší nástroje pro plánování, analýzu a zhodnocení tréninků a nechybí ani exkluzivní funkce, které u konkurence nemají obdoby. Systém Garminu sice nepůsobí tak moderně a intuitivně, v rámci sportovního vyžití je však dosud nepřekonaným hráčem.

Klady

 • Nejpokročilejší sportovní funkce
 • Široké spektrum funkcí a nastavení
 • Plná podpora češtiny
 • Dostupnost mnoha aplikací
 • Bezkontaktní platby Garmin Pay

Zápory

 • Staromódnější design
 • Místy trochu složitější
 • Aplikace v obchodě mají anglické popisky

Podrobnosti o systému Garmin OS

Má-li Garmin jakožto král sportovních hodinek nějakou slabinu, je jí design samotného systému. Ten působí poněkud staromódně a místy není dokonalá ani orientace v něm. O to větší možnosti přizpůsobení však svému nositeli nabízí.

U každého sportovního režimu lze například určit typ a rozložení dat, které se při aktivitě zobrazují, takže vidíme přesně to, co nás skutečně zajímá. Vybrané chytré hodinky zase nabízí speciální funkce pro určité aktivity, stačí si vybrat ten správný model a získat maximum. V oblasti běhu pak musíme zmínit zejména Trenéra Garmin (Garmin Coach), který vytvoří tréninkový plán na míru a nabídne i užitečné informace pomocí článků či videí. Plán se navíc automaticky adaptuje na případné vynechání naplánované aktivity, čímž dalece předčí pevně dané tréninkové rozvrhy.

Z hlediska plánování nesmíme opomenout funkci Body Battery, která nepřetržitě monitoruje celkovou zátěž a relaxaci organismu, aby z rozdílu určila, kolik procent energie uživateli ještě zbývá. Tím získáváme naprostý přehled o vlastních energetických zásobách a nemusíme se již spoléhat na mnohdy zavádějící pocit únavy. Pro jednorázový trénink jsou zase připravena cvičení s různým zaměřením, která nám pomocí animací poradí, jak daný trénink provést. Originální funkcí je také LiveTrack, který přenáší aktuální data o pozici na mapě, tempu a dalších údajích vybraným kontaktům nebo na sociální sítě.

Operační systém společnosti Garmin zároveň disponuje bezkontaktními platbami Garmin Pay, plnou podporou češtiny i možností instalace libovolné aplikace z Connect IQ. Tam na nás čeká tisíce možností z mnoha různých odvětví, ať už jde o hudbu, dopravu, počasí, metriky výkonu, všemožné ciferníky nebo hry včetně legendárních kousků jako je had či Pac-Man. Každá aplikace je zároveň náležitě popsána, byť anglicky, a nechybí ani screenshoty, hodnocení nebo recenze. 

chytré hodinky; systém; operační systém;
Screenshoty umístěné dle struktury rozhraní. Výchozím bodem je základní ciferník.
chytré hodinky; systém; operační systém;
Ukázka mobilních aplikací Garmin Connect a Connect IQ.
chytré hodinky; smartwatch; wearables;

Tizen

Najdeme u výrobce Samsung

Operační systém Tizen dostupný na zařízeních společnosti Samsung je unikátní hned v několika ohledech. Už na první pohled zaujme famózním designem, který rozhodně patří mezi ty nejhezčí na trhu. Podobně jako WatchOS nebo Garmin OS, je Tizen mimořádně propracovaným systémem s plnou podporou češtiny, bezkontaktními platbami i vlastním obchodem aplikací. Zapomenout nesmíme ani na virtuálního asistenta nebo legendární otočnou lunetu, která je charakteristickým znakem vybraných hodinek značky Samsung. Luneta umožňuje intuitivní ovládání bez zakrytí displeje i snadnou interakci v případě rukavic, mokrých nebo špinavých rukou.

Klady

 • Špičkový design
 • Široké možnosti přizpůsobení
 • Obchod s aplikacemi
 • Kompletně česky
 • Bezkontaktní platby Samsung Pay
 • Otočná luneta

Zápory

 • Aplikace v obchodě mají anglické popisky
 • Nižší výdrž baterie

Podrobnosti o systému Tizen

Tizen je open source systém postavený na linuxovém jádře a nepatří tedy vyloženě Samsungu. Přesto je to právě tahle jihokorejská společnost, kdo Tizen proslavil po celém světě. Může za to široké využití u vlastních fotoaparátů, televizorů, smartphonů i chytrých hodinek, na kterých běží odlehčená verze tohoto rozhraní.

Tizen se nebojí nabídnout masivnější systém s širokou škálou funkcí a uspokojit tak i ty nejnáročnější uživatele. Na rozdíl od Wear OS je perfektně zvládnuta také optimalizace a Tizen se tak chlubí dokonalým chodem bez jakýchkoliv kompromisů. K dispozici jsou přitom mimořádné možnosti přizpůsobení a seznam aplikací lze například zobrazit jak v kruhové struktuře, tak v podobě klasického seznamu. Na oznámení jde reagovat mnoha způsoby a každé aplikaci lze dokonce přiřadit i specifický tón nebo styl vibrací. Excelentní je také důraz na detaily, což může ilustrovat příchozí zpráva z Messengeru, u které se nejdříve zobrazí profilová fotka odesílatele, která následně ustupuje do pozadí a odkrývá samotný text.

Opomenout nesmíme ani obchod s nemalým počtem aplikací. Ty jsou všemožného zaměření od sportu přes zdraví, zprávy, finance, až po velké množství různorodých her. Samozřejmostí je i možnost stáhnout si kterýkoliv z nekonečného množství ciferníků, ze kterých si musí vybrat snad úplně každý. Design systému lze upravit k obrazu svému také stažením některého z nabízených písem, na kterém záleží možná více, než by se na první pohled dalo čekat. Nezanedbatelnou část aplikací lze nicméně zpřístupnit jedině zakoupením. Cena v hodnotě několika desetikorun sice není vysoká, odmítáte-li však cokoliv platit, zpoplatněné aplikace můžete jednoduše odfiltrovat. U každé položky současně najdeme celkové hodnocení, recenze, screenshoty a popis, který však je dostupný pouze v angličtině.

Jak zmiňuje již stručný úvod, Tizen se v mnoha směrech podobá konkurenčnímu systému WatchOS. Vedle vzhledu, vysoké míry propracovanosti a širokých možností přizpůsobení je podobná také nižší výdrž, která dosahuje okolo dvou dnů. Těšit se můžeme i na virtuálního asistenta v podání Bixbyho od samotného Samsungu. Ten sice není tak propracovaný jako Google asistent či Alexa od Amazonu a neumí ani česky, řadě uživatelům však zajisté přijde vhod.

Tizen není pozadu ani v oblasti sportu. Vedle měření všech základních veličin nabízí (podobně jako Garmin OS nebo watchOS) kompletní tréninkové plány různého zaměření, ať už jde o posilování, kardio nebo redukci váhy. Ani zde nechybí náležité instrukce, fotografie či rovnou videa, která jsou v některých případech dokonce česky.

Menším mínusem je snad jen počáteční nastavování, které vyžaduje instalaci až dvou mobilních aplikací a některých pluginů. Orientaci naopak usnadňuje počáteční průvodce, který uživatele provede celým systémem a naučí jej i různá gesta. Připraveny jsou také funkce usnadňující užívání, což u osob s horším zrakem nebo postižením sehrává zcela nezastupitelnou roli. Ovládání ostatně zpříjemňuje i otočná luneta, která zajišťuje mimořádně intuitivní interakci. Luneta je zároveň zcela libovolným prvkem a kompletní ovládání funguje i bez ní.

chytré hodinky; systém; operační systém;
Screenshoty umístěné dle struktury rozhraní. Výchozím bodem je základní ciferník.
chytré hodinky; systém; operační systém;
Ukázka mobilních aplikací Galaxy Wearable a Samsung Health.
chytré hodinky; smartwatch; wearables;

Lite OS

Najdeme u výrobců Huawei a Honor

Lite OS je operačním systémem chytrých hodinek Huawei a Honor. Jedná se o povedený kompromis mezi jednoduchostí ve stylu Xiaomi a pro někoho možná až příliš komplexními systémy zbylé konkurence. Na jednu stranu zde máme snadné ovládání a plynulý systém v češtině, na straně druhé pak pokročilejší funkce, byť bezkontaktní platby a obchod aplikací stále chybí.

Klady

 • Kompromis mezi jednoduchostí a komplexností
 • Kompletně česky
 • Výborná optimalizace

Zápory

 • Podprůměrné možnosti přizpůsobení
 • Chybí obchod aplikací
 • Absence bezkontaktních plateb

Podrobnosti o systému Lite OS

První chytré hodinky společnosti Huawei využívaly konkurenčního systému Wear OS od Googlu. Již v době před uvalením sankcí však čínský výrobce představil vlastní rozhraní Lite OS, které rovnou propůjčil tehdy vydaným modelům. Ačkoliv jde o velmi dobrý systém, Huawei nyní uvedl svůj již druhý operační systém s názvem HarmonyOS, který však v době psaní tohoto textu stále není na žádných chytrých hodinkách. Uvidíme tedy, zda Lite OS v dohledné době neskončí v propadlišti dějin.

Lite OS je zdařilým systémem s nabídkou základních až středně pokročilých funkcí. Oproti Amazfit OS nabízí celkově propracovanější rozhraní i některé funkce navíc. Jde například o měření stresu, rozeznání nejčastějších poruch spánku nebo markantně větší nabídku sportovních aktivit. To vše v přehledném prostředí a s výbornou optimalizací, díky které výrobce běžně garantuje až 14denní výdrž baterie.

Vše přitom je kompletně česky a pozadu nezůstává ani sportovní využití. Lite OS nabízí tréninkové plány pro běžce, komentovaná cvičení i sestavení individuálních plánů. Nedávná aktualizace zároveň rozšířila nabídku sportovních režimů na rovných 100. Chybí nicméně bezkontaktní platby, podrobnější přizpůsobení, obchod s aplikacemi a oproti komplexnějším systémům třeba i možnost odpovědět na příchozí zprávy či notifikace. S přihlédnutím k nižším cenovkám zařízení s tímto systémem jde však stále o jednu z nejlepších voleb v poměru cena/výkon, zejména v nižší až střední třídě.

chytré hodinky; systém; operační systém;
Fotografie obrazovky umístěné dle struktury rozhraní. Výchozím bodem je základní ciferník.
chytré hodinky; systém; operační systém;
Ukázka mobilní aplikace Huawei Health.
chytré hodinky; smartwatch; wearables;

Amazfit OS

Najdeme u výrobců Amazfit, Xiaomi a Huami

Operační systém v zařízeních Amazfit a Huami, tradičně prodávaných pod hlavičkou Xiaomi, sází na maximálně jednoduché, přehledné a snadno osvojitelné prostředí. To v kombinaci se všemi podstatnými funkcemi a nižší cenou produktů vytváří oblíbenou volbu méně náročných zákazníků. Absence pokročilých vychytávek, češtiny a obchodu s aplikacemi nicméně může být pro některé uživatele nepřekonatelným problémem.

Klady

 • Mimořádně jednoduché prostředí
 • Snadná orientace
 • Podpora české diakritiky
 • Více než slušná optimalizace
 • Nižší cena zařízení

Zápory

 • Systém hodinek není česky
 • Nelze doinstalovat aplikace
 • Minimální možnosti přizpůsobení
 • Chybí pokročilé funkce
 • Absence bezkontaktních plateb

Podrobnosti o systému Xiaomi, Huami, Amazfit

Sázka na minimalismus potěší nenáročné až průměrné zákazníky, kteří se nechtějí prodírat komplikovaným prostředím, zdlouhavým nastavováním a nekonečnými možnostmi na každém kroku. Jednoduchost současně usnadňuje i celkovou optimalizaci, která napomáhá citelně větší výdrži baterie. Oproti výrazně dražší konkurenci s nabídkou několikadenního chodu, zde proto není problém najít chytré hodinky i s dvoutýdenní výdrží.

Popsaná jednoduchost však může být kamenem úrazu u náročnějších uživatelů. Bez možnosti doinstalovat aplikace a podrobněji upravit rozhraní jsou majitelé hodinek odkázáni pouze na samotného výrobce. V našich končinách oproti Číně nelze využít ani bezkontaktní platby. Chybějící čeština navíc může odradit uživatele neznalé jiných jazyků, byť se v systému hodinek vyskytuje jen několik slovíček, která se dá snadno naučit.

Vedle mnoha sportovních funkcí se u vybraných modelů setkáme i s jednoduššími běžeckými plány, které dají tréninkům jasný řád. Zapomenout nesmíme ani na unikátní funkci PAI (Personal Vitality Index), která jediným číslem udává, zda máme dostatek pohybu pro udržení pevného zdraví. Pro úplnost dodejme, že se dlouholetá mobilní aplikace Amazfit přejmenovala na Zepp, což doprovodilo i vydání nových chytrých hodinek Zepp E.

Značka Xiaomi, zastřešující produkty Amazfit a Huami, již v zahraničí nabízí vlastní chytré hodinky bez spolupráce s ostatními. Xiaomi Mi Watch současně obdržely i zbrusu nový systém MIUI for Watch, který pravděpodobně bude stejně oblíbený jako MIUI na smartphonech. Nakolik to ovlivní budoucnost Amazfit OS, se teprve uvidí.

chytré hodinky; systém; operační systém;
Fotografie obrazovky umístěné dle struktury rozhraní. Výchozím bodem je základní ciferník. U některých modelů se prostředí může lišit.
chytré hodinky; smartwatch; wearables;

Wear OS

Najdeme u výrobců Fossil, TicWatch, Withings, případně Suunto

Technologický gigant Google sice nevyrábí chytré hodinky pod vlastní značkou, s jeho operačním systémem Wear OS se však setkáme na zařízeních celé řady společností včetně Fossil, TicWatch, Withings nebo Suunto. Zákazník si tak může vybrat z větší nabídky produktů a přechod mezi nimi zároveň nevyžaduje adaptaci na zcela jiný operační systém. Wear OS se pyšní vlastním obchodem s aplikacemi, kompletní češtinou i Google službami včetně virtuálního asistenta nebo Google Pay.

Klady

 • Větší výběr zařízení
 • Obchod s aplikacemi
 • Integrovaný Google asistent
 • Bezkontaktní platby Google Pay
 • Kompletní podpora češtiny

Zápory

 • Nedokonalá optimalizace
 • Funkce ve třech mobilních aplikacích
 • Nepatří mezi nejintuitivnější systémy

Podrobnosti o systému Wear OS

Wear OS, dříve nazývaný Android Wear, je open source operační systém s poměrně komplexní povahou. Ta využívá všech služeb svého tvůrce od Google Fit přes Google překladač, Google kalendář až po Google Asistenta, který jako jediný asistent na světě rozumí českému jazyku. Samozřejmostí je i dříve zmíněná služba bezkontaktních plateb Google Pay, původně označovaná jako Android Pay.

Nedílnou součástí systému je i Obchod Play, ve kterém najdeme obrovské množství nejrůznějších aplikací včetně her. Součástí nabídky jsou aplikace na cestování, produktivitu, vaření, sportování, hudbu, zprávy a nechybí ani slušný arzenál ciferníků. U každé položky je dostupný český popis, screenshoty, hodnocení i recenze, takže si o aplikaci snadno uděláme reálnou představu.

Pro plnohodnotné využití potenciálu hodinek je vyžadována trojice mobilních aplikací – Wear OS, Google Fit a Messages for Wear OS. To sice nevadí jednostranněji zaměřeným uživatelům, náročnější zákazníky to ale nutí k častému přepínání, což lze chápat jako určité mínus. Ke snazší orientaci nám na druhou stranu pomůže úvodní výukový program, který patří mezi ty nejpovedenější. Nutno dodat, že Wear OS je zároveň relativně samostatným systémem, jehož funkce nejsou natolik závislé na mobilním telefonu. Odvrácenou stranou poměrně spletitého systému, a přítomnosti na zařízeních různých společností, je ale daleko obtížnější optimalizace. Ta na některých zařízeních v tuto chvíli není úplně dotažená, což se projevuje pomalejším chodem i horší výdrží baterie. Lze nicméně předpokládat, že zkušený Google tuto situaci dříve či později vyřeší.

Zajímavostí také je, že společnost Xiaomi začíná vyrábět vlastní chytré hodinky bez spolupráce s dalšími společnostmi a umisťuje do nich právě Wear OS s nadstavbou MIUI. Google zároveň koupil populárního výrobce Fitbit a teoreticky se tak může stát, že se Wear OS objeví na budoucích zařízeních této značky. Operační systém Googlu tak před sebou má velkou budoucnost.

chytré hodinky; systém; operační systém;
Screenshoty umístěné dle struktury rozhraní. Výchozím bodem je základní ciferník.
chytré hodinky; systém; operační systém;
Ukázka mobilních aplikací Wear OS a Google Fit.

Vybíráte chytré hodinky?

Odpovězte si na tyto otázky
 • Jaké funkce od chytrých hodinek očekáváte?
 • Potřebujete detailně monitorovat fyzickou aktivitu?
 • Jak dlouho by měly hodinky vydržet na jedno nabití?
 • Je pro vás důležitý vzhled?

Které chytré hodinky jsou právě pro Vás?

Apple Watch
Apple Watch
 • Kompatibilní s operačním systémem iOS
 • Aplikace z AppStore
 • Mnoho funkcí včetně Apple Pay

Precizně zpracované hodinky značky Apple s exkluzivním designem jsou prodávány ve dvou velikostech. Lze s nimi vyřídit veškeré notifikace, odpovídat na zprávy i přijímat telefonní hovory. Díky asistentce Siri reagují i na hlasové pokyny. Samozřejmostí je plná kompatibilita od iPhone 5 až po nejnovější generaci, kterou zastupují modely iPhone 11. Hodinky Apple Watch monitorují veškerou fyzickou aktivitu včetně tepové frekvence. Ovládání probíhá pomocí dotykového displeje nebo pomocí elegantní otočné korunky.

Výhody a nevýhody
 • Exkluzivní design a prémiové materiály
 • Výměnné řemínky různých materiálů, široká paleta ciferníků
 • Velká komunita a zaručená technická podpora
 • Vyšší cena za značku
 • Nekompatibilní s jinými OS
Stylové chytré hodinky

Stylové chytré hodinky

 • Velmi elegantní, decentní, vhodné i do společnosti
 • Vyrobeno z luxusních materiálů se smyslem pro detail
 • Mnoho funkcí včetně poslechu hudby, bezkontaktního placení a sportovních režimů

Na první pohled běžné hodinky s mnoha chytrými funkcemi. Ocení je milovníci decentního vzhledu a elegance, kteří je lépe sladí ke společenskému obleku. Kombinují prémiové materiály – kov a kůži. Zobrazují notifikace ze smartphonu, mají GPS přijímač, umožňují poslech hudby a další funkce. Snímají i tělesnou aktivitu. Baterie navíc vydrží velmi dlouho.

Výhody a nevýhody
 • Prémiové materiály – kov, kůže
 • Baterie vydrží i několik měsíců
 • Lze vhodně kombinovat i s formálním oblečením
 • Často jsou robustnější a těžší
 • Kožený nebo kovový řemínek není vhodný na sport
Sportovní chytré hodinky

Sportovní chytré hodinky

 • Mnoho sportovních funkcí, měření, statistik o aktivitách i spánku
 • Sportovní vzhled a pohodlný řemínek
 • Zvýšená odolnost vůči prachu, vodě i vnějšímu opotřebení

Sportovní chytré hodinky kromě přijímání notifikací, hovorů, poslechu hudby a bezkontaktního placení nabízí řadu sportovních režimů. Měří vaši denní aktivitu a poskytují údaje o kvalitě vašeho spánku. Ukazují souhrnné statistiky o vaší fyzické kondici, díky čemuž budete mít svůj zdravý životní styl pod kontrolou. K chytrým hodinkám lze také připojit mnoho externích zařízení.

Výhody a nevýhody
 • Mnoho sportovních funkcí i monitoring spánku
 • Lze připojit např. hrudní pás nebo další měřiče
 • Zvýšená odolnost vůči vnějším vlivům
 • Vyšší spotřeba energie kvůli GPS módu
 • Nutný častější přenos dat do telefonu
Chytré hodinky pro děti

Chytré hodinky pro děti

 • Pro menší obvod zápěstí
 • Jsou vybaveny lokátorem
 • Mnoho barev a motivů

Dětské chytré hodinky jsou vybaveny GPS lokátorem a nabízí možnost volání na několik vybraných čísel. Lze s nimi také posílat SMS zprávy. Mají velmi jednoduché ovládání. Jejich design je přizpůsoben dětem.

Výhody a nevýhody
 • Mají zabudovaný GPS lokátor
 • Jsou vybaveny SOS tlačítkem
 • Velmi jednoduché ovládání
 • Jsou použity levnější materiály
 • Slabší ochrana proti poškrábání

Slovník pojmů - Smartwatch

Amoled

AMOLED neboli Active Matrix Organic Light Emitting Diode displej patří do rodiny displejů OLED. Jedná se o prozatím nejvyspělejší technologii na trhu. Oproti svým nejbližším konkurentům vyniká rychlejší odezvou, nižší spotřebou a ostřejším zobrazením barev. Těšit se můžete na vynikající pozorovací úhly i dokonalé ztvárnění černé barvy, což má za následek lepší čitelnost na přímém slunci. 

Bluetooth

Bluetooth je standard pro bezdrátovou komunikaci propojující dvě a více elektronických zařízení, jako je tablet, mobilní telefon, sluchátka nebo právě chytré hodinky.

WEB9