Obnovit stránku

Jak vybrat domácí pekárnu

Aktualizováno

Domácí pekárny si právem vydobyly čestné místo v českých domácnostech. Chuť a vůni čerstvě upečeného pečiva jen tak něco nepřekoná. Není tedy divu, že obliba domácích pekáren neustále roste. Nabídka domácích pekáren je velmi široká. Tyto šikovné spotřebiče toho navíc zvládnou mnohem víc než jen pečení chleba. Pokud si s výběrem pekárny na chleba nevíte rady, přečtěte si náš článek. V něm se dozvíte, na které technické parametry byste se měli zaměřit. Dočtete se také, jaké jsou hlavní výhody pečení chleba v pekárně a na co si při výběru dát pozor. V článku najdete také odpovědi na nejčastější otázky. S pomocí našeho článku se snadno zorientujete v široké nabídce domácích pekáren a vyberete si model, který přesně odpovídá vašim požadavkům.

Jak vybrat pračku

Pár užitečných tipů, jak vybrat domácí pekárnu chleba

 1. Vsaďte na tradiční výrobce domácích pekáren, kteří mají s výrobou pekáren dlouholeté zkušenosti a dokonale znají výrobní postupy

 2. Zaměřte se na jednotlivé technické parametry. V případě pekáren je pro vás směrodatná kapacita a materiál pečicí nádoby, počet hnětacích háků, programy a funkce

 3. Před koupí si ujasněte, jak často budete pekárnu používat a pro kolik osob budete pravidelně péct

 4. Nezapomeňte zohlednit velikost pekárny. K velikosti samotného přístroje je nutné připočíst také prostor, který budete potřebovat k otevření horního víka

Nejdůležitější parametry pro výběr domácí pekárny

Velikost pečicí nádoby

Kapacita pečicí nádoby je jedním z rozhodujících faktorů výběru. Velikost nádoby určuje nejen velikost chleba, ale má také vliv na další funkce pekárny. Pokud například plánujete pekárnu využívat i k zavařování, malá pečicí nádoba není vhodnou variantou. Výhodou větších nádob je také fakt, že mají často dva hnětací háky. V současné době si můžete pořídit také modely, které umožňují zvolit si velikost bochníku podle aktuální potřeby rodiny (500 g / 750 g / 1000 g).

Kapacita pečicí nádoby se samozřejmě nemusí striktně řídit jen počtem strávníků. Zohlednit je třeba také to, jak často pečete a kolik pečiva běžně sníte.

Doporučovaná kapacita podle počtu osob v domácnosti:

 • 1 až 2 osoby

Pekárna s kapacitou 500 – 600 g je naprosto dostačující.

 • 3 osoby

Kapacita pekárny 800 – 900 g.

 • 4 osoby

Kapacita pekárny minimálně 1000 g.

 • 5 a více osob

Velké rodiny by měly sáhnout po pekárně s kapacitou alespoň 1500 g.

 • Profesionální využití (restaurace a bufety)

Zvolte velkokapacitní profesionální pekárny s kapacitou až 2000 g.

Materiál pečicí nádoby

Materiál, ze kterého je vyrobena pečicí nádoba, je dalším velmi důležitým parametrem, který byste rozhodně neměli podceňovat. Na výběr máte ze tří materiálů. Nejčastěji se nádoby vyrábí z teflonu, nerezu a keramiky.

 • Teflon – největší výhodou teflonu je nepřilnavost a s ní spojená jednoduchá údržba. Chléb se z nádoby snadno vyklopí a nádoba se velmi dobře myje. Nesmí se ale dávat do myčky. Musíte navíc dávat pozor, abyste teflonovou vrstvu nepoškrábali
 • Nerez – nerezové nádoby jsou velmi odolné a navíc je tento materiál recyklovatelný. Nerez je levnější materiál a má dlouhou životnost. Na druhou stranu se nemůže pyšnit nepřilnavými vlastnostmi teflonu. Může se vám stávat, že se vám bude chléb připékat a nebo jej nebude snadné vyklopit. Pokud se povrch nádoby poškodí, je možné, že začne po čase rezivět
 • Keramika – nádoby z keramiky jsou nejkvalitnější, ale také nejdražší. Keramika tvoří jen povrchový materiál stejně jako teflon. Pod ní je kov. Má podobné vlastnosti jako teflon. To znamená, že je nepřilnavá a snadno se udržuje. Nicméně na rozdíl od teflonu není tak náchylná k poškrábání. Pozor si musíte dát při vyklápění chleba, aby se vám nádoba nárazem nerozbila

Hnětače těsta

Domácí pekárny mají obvykle jeden nebo dva hnětače těsta. Hnětače hnětou a promíchávají těsto. Jedná se tedy o naprosto zásadní funkci, která rozhoduje o konzistenci a chuti chleba a dalšího pečiva, které si v pekárně budete chtít připravit. Menší pekárny s malým objemem pečicí nádoby mají většinou jen jeden hnětací hák. Víc by se totiž do malé nádoby nevešlo. Velké pečicí nádoby by měly mít vždy dva hnětací háky, aby bylo těsto dobře uhněteno. S dvěma hnětači je příprava rychlejší, těsto lépe kyne a je nadýchanější. Pokud vám záleží nejen na chuti, ale také na vzhledu vašeho bochníku, ujistěte se, že se dají hnětače sklopit. Pro snadnou údržbu se také hodí, pokud je možné hnětače odmontovat.

Nabídka programů

Domácí pekárny už dávno neslouží pouze k upečení domácího chleba. Nabídka pečicích programů je velmi široká. Vybírejte podle vašich osobních preferencí. Levnější modely nabízí standardně 10 – 12 pečicích programů, dražší modely jich mají v zásobě ještě víc. Pokud zamýšlíte opravdu jen péct chleba, vystačíte si bohatě se základní nabídkou. V případě, že toužíte po multifunkčním zařízení, budete muset investovat do nákladnějších modelů.

Typy programů:

 • Pečení chleba

Základní program pro pečení chleba. Některé modely nabízí specifické programy pro pečení různých druhů chleba (žitný, pšeničný, s nízkým obsahem lepku nebo celozrnný).

 • Toastový chleba

Pečení chleba s tenkou křupavou kůrkou a měkkým středem.

 • Sladký chléb

Chléb ze sladkého těsta.

 • Příprava těsta

Stačí jen přidat ingredience a pekárna těsto sama uhněte a promísí. Skvělá funkce, která výrazně usnadňuje proces přípravy zejména kynutých těst.

 • Rychlá příprava

Program, který umožňuje rychlé pečení chleba.

 • Bezlepkový

Příprava a pečení bezlepkového chleba.

 • Dort

Program pro přípravu těst na dorty a koláče.

 • Stupeň opečení kůrky

Můžete si nastavit, jak moc chcete propečenou kůrku podle vaší chuti (střední, světlá, tmavá).

 • Marmeláda

Program, díky kterému připravíte marmelády a džemy z čerstvého ovoce.

 • Pokročilé

Příprava zavařenin, jogurtů a kvásků.

 • Vlastní nastavení

Možnost individuálního nastavení. Nemusíte se spoléhat jen na programy, které jsou nastaveny výrobcem.

 • Samostatné pečení

Tento program umožňuje upéct těsto, které jste si připravili vy sami. Díky němu lze také v pekárně upéct maso nebo třeba sekanou.

Užitečné funkce

Funkce pekárny přímo neovlivňují výslednou chuť chleba nebo jiného pečiva. Jednoduché a logické ovládání usnadňuje celý proces přípravy.

Zaměřte se na tyto funkce:

 • Displej – měl by být přehledný
 • Zvukový signál – velmi důležitá funkce. Přístroj vás upozorní, že je program u konce
 • Funkce odloženého startu – praktická funkce, kterou využijí především velmi vytížení jedinci (nastavení programu před příchodem ze zaměstnání atd.)
 • Udržení teploty – většina modelů dokáže po ukončení pečení udržet chléb teplý po dobu až 60 minut
 • Paměť – po výpadku proudu dokáže pekárna navázat tam, kde přestala a dokončit pečicí program
 • Přisypávač ingrediencí – funkce, která umožňuje automaticky přisypávat sypké ingredience (bylinky, kmín, rozinky, oříšky atd.)

Energetická spotřeba, příkon a výkon

Platí pravidlo, čím vyšší příkon, tím větší výkon. To znamená, čím výkonnější pekárnu máte, tím rychleji se chleba upeče. Spotřeba pekáren závisí na jednotlivém modelu, teplotě a typu programu. Ať už si vyberete jakýkoliv model, nemusíte se obávat, že by vás provoz pekárny zruinoval. I přesto, že pekárny pracují i několik hodin, na plný výkon jedou jen při samotném pečení. Průměrně tedy pekárna spotřebuje 0,2 – 0,5 kWh. Ve srovnání s klasickou troubou jsou tedy pekárny úspornější.

Velikost a design

Vzhled pekárny by sice neměl být rozhodujícím faktorem výběru, ale pokud pekárnu budete využívat denně a nemáte k dispozici dostatečně velký úložný prostor, jistě vám bude záležet na tom, aby pekárna s vaší kuchyní ladila.

Pekárny jsou spotřebiče, které s vámi nějaký ten rok vydrží, proto je ideální sáhnout po nadčasovém designu, který skvěle zapadne do moderní i tradiční kuchyně. Jak už bylo řečeno dříve, velikost pekárny se odvíjí nejen od počtu strávníků. Ujistěte se, že máte pro vámi zvolený model dostatek místa a nezapomeňte připočíst i volný prostor nad pekárnou pro pohodlné otevírání horního víka.

Bezpečnostní prvky

Domácí pekárny patří do kategorie standardních elektrických spotřebičů, které samozřejmě podléhají přísným normám. Riziko, že by se pekárna sama vznítila je minimální, nicméně je určitě lepší, pokud je pekárna vybavena bezpečnostními prvky, které riziko požárů snižují na minimum.

Ujistěte se, že vám pekárna bude signalizovat případnou závadu. V tomto konkrétním případě vám pekárna nedovolí začít pečicí cyklus. Pekárna by vám také měla hlásit přehřátí přístroje. Pokud máte malé děti, ujistěte se, že je přístroj dobře tepelně izolovaný a že se dá ovládací panel uzavřít zámkem.

Hlučnost

Domácí pekárny rozhodně nepatří mezi nejtišší domácí spotřebiče. Jejich průměrná hlučnost se pohybuje mezi 50 – 60 dB. Pokud nechcete, aby vás pekárna rušila, nezapomeňte si předem zjistit, jak moc je hlučná. Hlučnost zařízení je obzvlášť důležitá, pokud plánujete péct chleba v noci. Nejnovější modely domácích pekáren jsou zpravidla tišší, ale nespoléhejte na to a raději si hlučnost jednotlivých modelů ověřte. Tiché modely mají hlučnost okolo 40 dB.

Domácí pekárny

Domácí pekárny

 • Domácí pečení chleba a dalšího pečiva z kvalitních surovin bez konzervačních látek a ochucovadel
 • Vždy čerstvě upečené pečivo, které si připravíte takřka bez námahy, kdykoliv chcete
 • Multifunkční využití

Domácí pekárna výrazně usnadňuje pečení chleba a jiného pečiva. Stačí jen přidat potřebné ingredience a počkat si na křupavý a zaručeně chutný výsledek. Pekárna zvládne sama připravit nadýchaná kynutá i nekynutá těsta. Velmi rychle a profesionálně uhněte a promísí těsto a upeče voňavý chlebíček, který bude obsahovat jen to, co do něj sami přidáte. Pekárny mají navíc multifunkční využití. V některých modelech lze připravit marmelády, zavařeniny, jogurty nebo i upéct maso.

Výhody a nevýhody
 • Velmi jednoduché ovládání
 • Možnost upéct si čerstvý chleba kdykoliv a kdekoliv z kvalitních surovin bez konzervantů
 • Množství užitečných programů a funkcí, které usnadňují proces přípravy těsta i pečení
 • Jednoduchá údržba
 • Multifunkční využití nejen pro pečení chleba a pečiva
 • Pekárny nejsou energeticky náročné
 • Šetří váš čas i peníze
 • Některé modely mohou být velmi hlučné
 • Je nutné zohlednit velikost a hmotnost pekárny
 • Levnější pekárny nabízí jen omezený počet funkcí a programů
 • Pokud nelze hnětací háky sklopit, nebo odmontovat, zapékají se do těsta a zanechávají v bochnících rýhy nebo díry

Nejčastější otázky při výběru domácí pekárny

Co všechno pekárna zvládne?

Domácí pekárny jsou skvělé multifunkční přístroje, které rozhodně zvládnou mnohem více, než jen pečení chleba. Příprava těsta a pečení chleba a pečiva patří mezi základní funkce všech modelů domácích pekáren.

Pekárny můžou odvést veškerou práci za vás. To znamená, že uhnětou těsto, nechají jej nakynout a následně upečou (tmavé, světlé a toastové chleby, mazance, bábovky, buchty, makovce, záviny), nebo za vás těsto připraví a vy ho ručně zpracujete a upečete v troubě (housky, bulky, šátečky, rohlíky, koláčky, pizzy, koblihy atd.).

V domácí pekárně rovněž připravíte škvarky, marmelády, jogurty, různé druhy kaší, guláš, rizoto, čočku a všemožné nákypy.

Mám si pořídit jednohákovou, nebo dvouhákovou pekárnu?

Nelze tvrdit, že jeden typ pekárny je lepší než druhý. Jedním hnětacím hákem zpravidla disponují pekárny s menší pečicí nádobou. Dva hnětací háky by se do malých nádob nevešly. V malých pečicích nádobách je tedy jeden hák plně dostačující. Pokud máte zájem o objemnější pečicí nádobu, určitě sáhněte po pekárně s dvěma hnětacími háky. Pokud by měla objemná nádoba jen jeden hák, nemusela by těsto dobře uhníst a promísit, a to by logicky ovlivnilo i chuť a konzistenci upečeného chleba.

Potřebuji péct bez lepku, je pro mě domácí pekárna vhodná?

Ano, v domácí pekárně lze připravovat i pečivo bez lepku. Některé modely mají na pečení bezlepkového pečiva přímo program. Pokud plánujete péct bezlepkové pečivo pravidelně, určitě se vám vyplatí investovat do pekárny, která tento program nabízí. Bezlepkově se dá péct i bez speciálního programu, lze použít program Sprint / Rychlý nebo Rapid. Podrobnější informace naleznete v návodu.

Jak upéct dokonalý domácí chléb?

I přesto, že je domácí pekárna vynikající pomocník, bez vašeho přičinění ani ten nejlepší spotřebič nedokáže upéct skvělý chléb. Základem úspěchu jsou samozřejmě kvalitní suroviny. Bez nich prostě dokonalý chuťový zážitek nevykouzlíte ani s nejmodernější pekárnou. Suroviny vybírejte velmi pečlivě.

Nedoporučujeme kupovat předem namíchané směsi. Směsi jsou drahé a navíc nemáte jistotu, co opravdu obsahují. Ideální jsou vlastní směsi, které si připravíte vy sami. Budete přesně vědět, co váš chléb obsahuje a máte také možnost dochutit si ho přesně podle vaší chuti. Investujte do kvalitní mouky s vyšším obsahem lepku. Další důležitou ingrediencí, na které rozhodně nešetřete, jsou droždí. Droždí musí být vždy čerstvé, jinak vám těsto nevzejde.

Jaké jsou nejčastější chyby při pečení chleba?

Může se vám stát, že chléb přepečete, nebo má velmi tvrdou kůrku, ale uvnitř je stále nedopečený. Nejčastější příčinou pekařských nezdarů je špatně zvolený program a teplota. Proto před každým pečením nezapomeňte zkontrolovat, zda máte nastavený správný program. Pokud chcete dosáhnout co nejlepších pečicích výsledků, dbejte také na to, abyste nepřeplnili pečicí nádobu. Mezi časté chyby patří také špatně namíchané směsi, kdy je těsto příliš vlhké nebo obsahuje příliš mnoho droždí.

P-DC1-WEB18