Dózy a krabičky na potraviny patří k základnímu vybavení snad každé kuchyně. Prodlužují životnost a čerstvost potravin, umožňují komfortnější přepravu jídla a v neposlední řadě vám pomohou s uskladněním potravin v lednici či mrazáku. Na trhu najdete velký výběr materiálů, velikostí, tvarů i systémů zavírání potravinových boxů. Pomůžeme vám zorientovat se v nabídce dóz na potraviny a vybrat ty nejlepší do vaší kuchyně.
Velmi důležitým parametrem při výběru dóz na potraviny je systém uzavírání nádob. To, jak víčko a nádoba těsní totiž ve výsledku ovlivňuje i čerstvost a trvanlivost potravin. Pokud totiž nádoba nebude dobře těsnit a do dózy bude pronikat vzduch, jídlo uvnitř se bude mnohem rychleji kazit než v dóze s kvalitním těsněním.
Jaké systémy uzavírání dóz na potraviny tedy známe?
Dózy na potraviny s tímto systémem uzavírání patří k těm levnějším. Víčko na nádobě 100% netěsní, k jídlu uvnitř dózy může pronikat vzduch, potraviny pak rychleji ztrácejí na čerstvosti a nevydrží dlouho. Takovou nádobu také není dobré naklánět. Tekuté potraviny jako polévky či omáčky mohou mezi víkem a nádobou protékat.
Systém s klipy je oproti klasickému nacvakávacímu víčku mnohem spolehlivější a 100% těsní. A tak zaručuje mnohem delší životnost potravin i bezpečnost při transportu. Víčko je k nádobě velmi pevně uchyceno, a tak se nemusíte obávat, že by se vám polévka vylila do batohu nebo se pach z lednice dostal do dózy (a naopak).
Zatímco dózy s nacvakávacím víčkem jsou bez těsnění, u dóz na potraviny se systémem uzavírání s klipy věnujte pozornost těsnění ve víku. To může být:
Slouží k uchování potravin bez přístupu vzduchu, což prodlužuje čerstvost jídla a potraviny si tak zachovají po delší dobu své aroma. Vakuové dózy jsou perfektní na kávu, čaj, sušenky (ty ve vakuových dózách nenavlhnou) i na zbytky jídla od oběda, salámy a sýry atd.
V každé domácnosti se dózy na potraviny používají jinak. Jedni do nich balí svačinu dětem do školy, druzí je využívají k uchování potravin v lednici či mrazáku, jiní si v nich nosí oběd do práce. A proto je na trhu několik druhů dóz, které mají specifické vlastnosti a užití:
Nejčastěji se setkáváme s dózami plastovými nebo polypropylenovými (PP), což je odolnější forma plastu. Tyto dózy jsou většinou univerzální, vhodné jak do mikrovlnné trouby, tak do myčky. Skleněné dózy jsou vhodné spíše pro uchovávání suchých potravin, některé skleněné mísy slouží zároveň k uchování i zapékání jídla v troubě. Dózy z borosilikátového skla se vyznačují vysokou odolností. Ekologičtější variantou jsou bambusové dózy, vyrobené převážně z přírodních materiálů. Jsou vhodné do myčky a vynikají netradičním designem. Pro uchování kávy, čaje a dalších sypkých surovin jsou vhodné také nerezové dózy. Máslo v lednici nejlépe uchováte v keramických dózách.
Pokud rádi zapékáte, pečete nebo ohříváte v troubě, pak se vám bude hodit skleněná dóza. Připravíte v ní lasagně, zapékané těstoviny i bublaninu. Na rozdíl od klasické zapékací mísy můžete skleněnou dózu po vychladnutí připraveného jídla zakrýt plastovým víkem a odvést na piknik, na chalupu nebo ji uložit do lednice. Připravené jídlo vám tak vydrží mnohem déle čerstvé. Při výběru skleněných dóz si ověřte, že nádoby jsou vyrobeny ze žáruvzdorného skla a tudíž jsou vhodné do trouby.
Plastové dózy, nebo chcete-li krabičky na potraviny, jsou ze všech materiálů nejoblíbenější. Nejčastěji se používají k uchovávání jídla v lednici nebo v mrazáku, k přenášení jídla do školy či do práce, k ohřívání jídla v mikrovlnné troubě atd. V kombinaci s kvalitním těsněním a uzavíráním výrazně prodlužují životnost potravin. Vybírat můžete z velkého množství tvarů a velikostí. Některé plastové dózy na potraviny se pyšní označením 100% bez BPA, tedy bez chemické látky, která negativně ovlivňuje zdraví člověka. Takové dózy na potraviny jsou vhodné nejen pro vás, ale zejména pro vaše děti.
Tritan je poměrně novým materiálem, který se čím dál častěji používá k výrobě lahví a dóz na potraviny. Oproti některým nádobám z plastu totiž neobsahuje BPA, je křišťálově průhledný, lehký a velmi odolný proti nárazům. Tritan odolá teplotám až 90 °C a nekroutí se. Proto do dóz z Tritanu můžete nalít horkou omáčku nebo polévku, aniž by se dóza poškodila. Dózy z Tritanu jsou bez chuti a bez zápachu, a tak neovlivňují chuť ani vůni potravin. Zároveň pachy nepohlcují. Proto do tritanových dóz můžete uskladnit třeba česnekovou pomazánku bez obav, že se aroma česneku už nikdy nezbavíte.
Všechny obalové plastové materiály a zejména ty, které se používají v potravinářském průmyslu, jsou pečlivě testovány a nemají vliv na uchovávané potraviny. Často se u plastových dóz setkáte s označením BPA free, což značí zdravotní nezávadnost takového nádobí.
Dózy vhodné do mrazáku jsou nejčastěji vyrobeny z plastu nebo skla. Tyto materiály odolávají nízkým teplotám a potraviny v nich uchované si díky správnému skladování zachovají dlouhou trvanlivost. Mrazuvzdorné dózy bývají označené sněhovou vločkou.
Nejodolnějším materiálem z hlediska častého mytí v myčce je jednoznačně sklo. Málokteré dózy dnes naopak nejsou vhodné pro mytí v myčce, nicméně časté mytí plastových dóz v myčce může způsobovat nežádoucí zabarvení nebo poškrábání plastu.
Ve většině plastových, skleněných a silikonových dóz můžete s pootevřeným víčkem ohřívat potraviny v mikrovlnné troubě. Pro častější ohřev se vyplatí víčko s ventilem. Ten stačí před ohřevem otevřít a jídlo se tak ohřeje rychleji. Do mikrovlnné trouby nejsou vhodné materiály jako nerez, smalt nebo bambus.