Elektrické koloběžky jsou klasické koloběžky, jen poháněné elektrickým motorem. Rychle a bez námahy vás dopraví kamkoli v městském prostředí a některé modely i v lehčím terénu. Rychlost ovládáte jako na motocyklu a když vám dojde baterie, na vybraných modelech můžete jednoduše pokračovat pomocí obyčejného odrážení nohama. Jak vybrat elektrokoloběžku, je ale občas tvrdý oříšek. Tento průvodce vám s tím pomůže.
Na dopravu po městě se hodí valná většina elektrických koloběžek. Pokud ale víte, že s koloběžkou budete jezdit v MHD, hlavním aspektem pro výběr koloběžky by pro vás měla být její skladnost. Popřemýšlejte také nad svojí fyzickou zdatností. Pro přenášení po ulici jistě oceníte koloběžky lehčí, vybírejte tedy modely do 10 kg.
Žádné oficiální omezení neexistuje. Výrobci ale u svých produktů většinou uvádí doporučený věk, který v případě koloběžek s nižším výkonem začíná na 13 letech. S vyšším výkonem motoru samozřejmě stoupá i doporučený věk.
Pro elektrické koloběžky platí stejné zákony jako pro jízdní kola. Elektrokoloběžka bez řidičáku tak pro vás není žádný problém, stejně tak elektrokoloběžka na silnici. V mnoha případech uvidíte koloběžky na chodníku, kde ji ale podle zákona smíte jen vést. Pro přístup do pěších zón a na cyklostezky musí koloběžka splňovat některá kritéria, důležitá je maximální rychlost nepřesahující 25 km/h a omezení výkonu, ten zase nesmí přesahovat tisíc wattů.
Ano. Každý jezdec do 18 let musí nosit přilbu. Každá elektrokoloběžka by také měla mít přední bílé a zadní červené světlo. Některé koloběžky mají světla od výroby, na jiné je nutné je dokoupit.
Ano, odrážet se nich můžete jako na běžné koloběžce. Kvůli odporu vám to ale půjde hůře. Navíc koloběžky vybavené pouze elektromagnetickou brzdou nebudou bez proudu brzdit. I na to ovšem někteří výrobci myslí, a tak kombinují elektromagnetické a mechanické brzdy.
Elektrické koloběžky s větším výkonem motoru vyvinou vyšší maximální rychlost. Z tohoto důvodu svým dětem, a také sobě, pokud nemáte dostatek zkušeností, pořizujte spíše méně výkonné modely. Rychlost by nikdy neměla být vyšší, než dovolují schopnosti jezdce.
Tip: Výkonné elektrické koloběžky lépe zvládnou jízdu do kopce. Pokud se tedy budete často pohybovat v hornatějším terénu, vybírejte silnější modely.
Dojezd se u elektrických koloběžek zpravidla pohybuje v rozmezí 10 až 40 km. Někteří výrobci dojezd uvádí i v minutách. Koloběžku podle dojezdu vybírejte zejména tehdy, bude-li vám sloužit především jako dopravní prostředek a ne jen pro zábavu. I když některé modely lze pohánět i odrazem nohy, při ranní jízdě do práce jistě nechcete, aby vám došla baterie. Naopak při skotačení před domem, na parkovišti apod. pravděpodobně vybitá baterie nebude takovým problémem.
Dojezd se odvíjí zejména od kapacity baterie. Její výdrž na jedno nabití můžete prodloužit následovně:
S většími kolečky pojedete rychleji, koloběžka se ale bude hůře ovládat. Je tedy třeba si uvědomit, kde budete s koloběžkou jezdit a mít na paměti, že na chodníku nebo cyklostezce nejste sami. I zkušený jezdec totiž může mít s většími kolečky problém, čímž vzniká riziko ohrožení chodců. Pro méně zkušené tedy doporučujeme kolečka o velikosti 5 – 6,5", koloběžky s většími kolečky jsou vhodné spíše pro zdatné a zkušené jezdce.
Materiál koleček má nejen u obyčejných, ale i elektrických koloběžek velký dopad na rychlost a pohodlí během jízdy.
Tip: Někteří výrobci volí kompromis a přední kolečko udělají gumové a zadní pevné.
Koloběžka by měla splňovat jisté podmínky i z hlediska samotné konstrukce. Rám elektrické koloběžky by měl být v první řadě pevný a bezpečný. Když tyto podmínky splňuje, další vlastnosti jsou již čistě pro vaše pohodlí.
Elektrické koloběžky nabízí i nejednu technologii a funkci pro ty, co chtějí něco navíc.
Protiskluzová úprava je bezpečnostním prvkem nejen koloběžek. Na stupátku je přidaný protiskluzový materiál, většinou guma, nebo speciální kov, který zabraňuje uklouznutí. Nemusíte se tak bát úrazu, pokud máte třeba mokré boty.
Někteří výrobci elektrických koloběžek nabízí možnost stáhnout si aplikaci pro ovládání koloběžek samotných. Díky ní můžete třeba sledovat ujetou trasu, nastavit rychlost koloběžky nebo ji zamknout.
Při brzdění vzniká energie, která by za normálních okolností přišla nazmar. Proces rekuperace z této pohybové energie opět utvoří elektrickou energii, kterou buď vrací přímo zpět do motoru, nebo do akumulátorů.
Tato funkce je známá z automobilů a nyní se dostává i do elektrických koloběžek. Tempomat sám udržuje nastavenou rychlost a vy tak můžete dopřát odpočinek unaveným rukám při dlouhých cestách.
Využití elektrokoloběžek
Městské elektrické koloběžky mohou mít menší kolečka, díky nimž je stroj mrštnější a lépe se ovládá. Hbitě projedete i úzkými uličkami, po chodníku a lépe se vyhnete chodcům. Pro jízdu po klasickém chodníku také můžete bez problémů zvolit pevná kolečka z polyuretanu.
Výkon motoru elektrokoloběžek do města nemusí být extrémní, protože ve městě je příliš rychlá jízda nevhodná. Mnoha uživatelům stačí modely do 350 W. Elektrokoloběžky do města jsou lehčí a řada modelů se dá složit, což se hodí např. při jízdě v MHD.
Kolečka na elektrokoloběžkách na výlety už mohou být klidně větší, protože nejspíš budete často jezdit po cyklostezce, případně po silnici, a tam už se jezdí rychleji. Pro větší bezpečnost a pohodlnou jízdu volte raději gumová kolečka. Výlet obvykle trvá déle a i menší drncání na pevných kolečkách by vám mohlo po nějaké době začít vadit. Gumová nafukovací kolečka vám zajistí komfortní jízdu, i když nepojedete po zcela hladkém asfaltu. Lépe navíc projedou i náročnějším terénem, jako je štěrk nebo písek.
Na výlety jsou vhodnější elektrokoloběžky s motorem o výkonu alespoň 350 W. Mimo město se vám určitě stane, že někde pojedete do většího kopce a slabší elektrokoloběžky by to nemusely zvládnout.
Elektrokoloběžky jen tak pro zábavu nevyžadují velký dojezd ani výkon. Volit můžete z modelů s menší kapacitou baterie, čímž dosáhnete i menší hmotnosti. Tyto typy koloběžek jsou nejlepší, pokud chcete svému dítěti nějakou elektrokoloběžku koupit „na hraní“.