Obnovit stránku

Jak vybrat elektrickou koloběžku

Elektrické koloběžky jsou klasické koloběžky, jen poháněné elektrickým motorem. Rychle a bez námahy vás dopraví kamkoli v městském prostředí a některé modely i v lehčím terénu. Rychlost ovládáte jako na motocyklu, a když vám dojde baterie, na vybraných modelech můžete jednoduše pokračovat pomocí obyčejného odrážení nohama. Vybrat elektrokoloběžku je ale občas tvrdý oříšek. Tento průvodce vám s tím pomůže.

Jak vybrat elektrickou koloběžku – OBSAH

Tipy, jak vybrat elektrickou koloběžku

  1. Zvažte, jak často a v jakém terénu budete koloběžku používat. Pokud se budete pohybovat hlavně po rovině, vyberte si model s menším výkonem motoru, ale pokud plánujete jezdit po kopcovitém terénu, vyberte si koloběžku s výkonnějším motorem a většími koly.
  2. Dojezd je jedním z klíčových faktorů při výběru elektrické koloběžky. Zvažte, jakou vzdálenost chcete najezdit a zkontrolujte, zda má koloběžka dostatečně velkou baterii, aby vám to umožnila.
  3. Zkontrolujte maximální rychlost, dle platné legislativy totiž koloběžky s rychlostí nad 25 km/h nepatří na běžné komunikace nebo dokonce chodníky. Používáním takové koloběžky mimo uzavřené okruhy se vystavujete citelné finanční pokutě.
  4. Zkontrolujte, zda má koloběžka všechny potřebné bezpečnostní prvky, jako jsou brzdy, osvětlení nebo signalizace. Důležité je také zvolit si koloběžku od ověřeného výrobce.
  5. A nikdy nezapomeňte na bezpečnostní výbavu. Kvalitní přilba je naprostý základ, ale nepodceňujte ani obuv nebo chrániče, pokud patříte k začátečníkům.
Jízda na elektrokoloběžce

Od 1.4.2024 je nutné mít u elektrické koloběžky povinné ručení

Vláda České republiky schválila nový zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, který reaguje na evropskou směrnici a přináší aktualizace odpovídající moderním požadavkům a zkušenostem. Mezi klíčové změny patří rozšíření povinnosti pojištění na širší spektrum vozidel, včetně elektrických koloběžek a Segwayů.

Klíčová je v tomto smyslu nová definice „vozidla“, která zní: „vozidlem se nově rozumí vozidlo, jehož maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km/h, resp. je vyšší než 14 km/h, pokud je jeho provozní hmotnost větší než 25 kg, a také přípojná vozidla. Zákon zároveň stanovuje, že za motorová vozidla se považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu.“ (Zdroj: mfcr.cz).

Co to znamená v praxi? Zejména nově musíte pro svou koloběžku, pakliže splňuje definici vozidla, mít sjednáno povinné ručení. To vyjde přibližně na několik set Kč ročně.

Návrh zákona byl schválen Senátem a 30.1.2024 bylo podepsán prezidentem republiky (Zdroj: psp.cz). Schválené znění zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla můžete najít na stránkách Senátu ČR. Nové pravidla začnou platit od 1.4.2024.

Co je důležité při výběru elektrokoloběžky?

Jakou elektrokoloběžku vybrat na cestování po městě?

Na pohodlnou dopravu se hodí valná většina elektrických koloběžek. Pokud ale víte, že budete s koloběžkou často využívat MHD, hlavním aspektem pro výběr koloběžky by pro vás měla být její skladnost. Popřemýšlejte také nad svojí fyzickou zdatností. Pro přenášení po ulici jistě oceníte koloběžky co možná nejlehčí. Naše nabídka elektrokoloběžek startuje už na 14 kg.

Od kolika let můžu na elektrické koloběžce jezdit?

Žádné oficiální omezení neexistuje. Výrobci ale u svých produktů většinou uvádí doporučený věk, který v případě koloběžek s nižším výkonem začíná na 13 letech. S vyšším výkonem motoru samozřejmě stoupá i doporučený věk.

Kde smí elektrokoloběžky jezdit?

Pro elektrické koloběžky platí stejné zákony jako pro jízdní kola. Elektrokoloběžka bez řidičáku tak pro vás není žádný problém, stejně tak elektrokoloběžka na silnici. V mnoha případech uvidíte koloběžky na chodníku, kde ji ale podle zákona smíte jen vést. Pro přístup do pěších zón a na cyklostezky musí koloběžka splňovat některá kritéria, důležitá je maximální rychlost nepřesahující 25 km/h a omezení výkonu, ten zase nesmí přesahovat tisíc wattů.

Musím mít nějakou povinnou výbavu podobně jako na kole?

Ano. Každý jezdec do 18 let musí nosit přilbu. Každá elektrokoloběžka by také měla mít přední bílé a zadní červené světlo. Některé koloběžky mají světla již od výrobce, na jiné je nutné je dokoupit.

Můžu na elektrické koloběžce jet i bez baterie?

Ano, odrážet se na nich můžete jako na běžné koloběžce. Kvůli odporu vám to ale půjde hůře. Navíc koloběžky vybavené pouze elektromagnetickou brzdou nebudou bez proudu brzdit. I na to ovšem někteří výrobci myslí, a tak kombinují elektromagnetické a mechanické brzdy.


Je to elektrická koloběžka, nikoliv elektronická koloběžka

I když je elektrická koloběžka v podstatě i „elektronická“, protože v sobě má zpravidla i zabudovanou elektroniku (LCD displej s tachometrem), není druhý zmíněný výraz správný. Stejně tak psaná podoba „elektrokoloběžka“ není zcela podle pravidel, byť na nejrůznější elektrokoloběžky v reklamních letácích narazíte často.

Městské elektrokoloběžky

  • Vhodné jak na cestu do práce, tak pro zábavu.
  • Skládací konstrukce pro snadný transport.
  • Pro dospělé i děti od 13 let.

Moderní městská elektrická koloběžka poslouží jako stylové vozítko pro děti i dospělé. Zajistí totiž naprosto snadnou a levnou dopravu nejen do školy nebo do práce, ale užijete si s ní i spoustu zábavy. Elektrická koloběžka má poměrně výkonný motor, a hravě uveze i jezdce vážícího více než 110 kg. Vždy je však nutné respektovat údaje od výrobce, který přesně specifikuje maximální nosnost. U těžšího uživatele vždy raději počítejte s dostatečnou rezervou. Maximální nosnost se v závislosti na zvoleném modelu pohybuje až na úrovni 150 kg.

Většinu elektrokoloběžek můžete ovládat také pomocí vašeho chytrého telefonu. Stačí si jednoduše stáhnout doprovodnou mobilní aplikaci (každý výrobce má svoji) a sledovat tak historii vašich jízd. V aplikaci uvidíte také vaši průměrnou rychlost nebo zjistíte spotřebu baterie. Koloběžku můžete rovněž zamknout a zabránit, tak jejímu nešťastnému odcizení. Aplikace vám koloběžku pohlídá, a pokud by s ní někdo manipuloval, aplikace vás včas upozorní.

Náročnější uživatelé jistě ocení tempovat, který vám udržuje nastavenou rychlost bez nutnosti držet neustále plyn.

Výhody a nevýhody
  • Ušetří spoustu peněz
  • Maximální rychlost 25 km/h
  • Nosnost nad 110 kg
  • Dojezd klidně i 70 km
  • Někdy může překážet
Terénní elektrokoloběžky

Terénní elektrokoloběžky

  • Zvládá terén i nerovnosti a překážky ve městě.
  • Zdolá prudké kopce i dlouhá stoupání.
  • Velká kola a odpružení zajistí pohodlnější jízdu třeba na dlažebních kostkách.

Terénní elektrokoloběžky jsou určeny pro jízdu v náročných terénních podmínkách, jako jsou horské cesty, lesní cesty, skalnaté terény a podobně. Tyto elektrokoloběžky mají obvykle robustní konstrukci a velká kola s hroty nebo drážkami na povrchu, aby byly schopny překonávat nerovnosti a překážky v terénu.

Terénní elektrokoloběžky jsou rovněž vhodné k prozkoumávání okolního prostředí a k objevování přírody bez velké námahy. Jsou také populární mezi outdoorovými nadšenci, kteří rádi tráví čas v přírodě a chtějí mít rychlý a spolehlivý způsob, jak se dostat do vzdálenějších oblastí. V zimě se terénní elektrokoloběžky také hodí pro jízdu po sněhu nebo na ledových plochách. Své uplatnění však najdou i ve městě, které je položené v náročném terénu, kde potřebujete rychlejší a efektivnější způsob dopravy, než je pěší chůze.

Výhody a nevýhody
  • Skvělý pohyb na nezpevněných cestách
  • Dojezd klidně i 150 km
  • Odolné provedení
  • Vyšší cena
  • Nadstandardní hmotnost
Skládací elektrokoloběžky

Skládací elektrokoloběžky

  • Ekologický způsob dopravy v městském prostředí.
  • Snadné přenášení.
  • Pohodlně si ji vezmete sebou i na celodenní výlet.

Skládací elektrokoloběžky jsou velmi praktické pro ty, kdo potřebují pohodlný a efektivní způsob dopravy v městském prostředí. Dají se velmi snadno složit a přenášet v hromadné dopravě, do auta, na pracoviště nebo do bytu. Složená koloběžka se pohodlně vejde do výtahu, ale dá se vynést i po schodech. Díky své kompaktní velikosti navíc nebude překážet ani v kanceláři pod stolem nebo v menším bytě.

Celkově lze konstatovat, že skládací elektrokoloběžka se hodí pro každého, kdo hledá praktický, pohodlný a ekologický způsob dopravy v městském prostředí.

Výhody a nevýhody
  • Super přibližovadlo na cesty do školy i do práce
  • Dojezd klidně i 75 km
  • Hmotnost už od 14 kg
  • Možnost zamazání při špatném počasí

Časté otázky při výběru elektrické koloběžky

Proč si elektrickou koloběžku pořídit?

Možná vlastně nevíte, k čemu a proč byste si měli elektrickou koloběžku pořídit. Tady jsou klíčové důvody:

  • Flexibilita: Elektrokoloběžky umožňují ušetřit čas a snadno se přemisťovat po městě. Můžete je využít pro dojíždění do práce, na nákupy, na schůzky nebo pro rychlou jízdu za přáteli.
  • Šetří peníze: Díky elektrokoloběžce můžete ušetřit na nákladech za benzín, parkování a veřejnou dopravu. Navíc, elektrokoloběžka je velmi ekologická, což znamená, že neprodukuje žádné emise a pomáhá udržovat město čisté.
  • Snadné ovládání: Elektrokoloběžky jsou velmi snadné na ovládání a mají nízkou úroveň vibrací, což umožňuje pohodlnou jízdu. Navíc, elektromotor vám pomáhá pohybovat se rychleji a bez velké námahy.
  • Zábava: Elektrokoloběžky jsou zábavné pro všechny věkové skupiny. Jsou ideální pro výlety do parku, procházky po pláži nebo jízdu po městě s přáteli.

Výkon motoru

Elektrické koloběžky s vyšším výkonem motoru dosáhnou pochopitelně i na vyšší maximální rychlost. Z tohoto důvodu svým dětem, a také sobě, pokud nemáte dostatek zkušeností, pořizujte spíše méně výkonné modely. Rychlost by nikdy neměla být vyšší, než dovolují schopnosti jezdce.

Rozhodnutí, jak stabilizátor používat, závisí na plánovaném použití. Konstrukce je zamýšlena na pohodlný úchop v ruce. Co když však chcete snímat sport či sami sebe?

  • Do 100 W – vyřeší problém, jak vybrat koloběžku pro dítě.
  • Do 350 W – vhodné pro středně náročné jezdce a uživatele často se pohybující po městě.
  • 350–1 000 W – tyto elektrické koloběžky doporučujeme náročným jezdcům, kteří chtějí jezdit vyšší rychlostí. Případně, pokud žijete nebo jezdíte v terénech či v kopcovité oblasti, tak silnější motor jistě oceníte.
  • Nad 1 000 W  – jde o špičkové koloběžky, které se pohybují rychlostí klidně až 100 km/h (pouze na uzavřených nebo neveřejných cestách) nebo zvládnou kopce s ohromným sklonem. Díky vyšší ceně jsou však dostupné jen opravdovým fajnšmekrům, a především zkušeným jezdcům.

Dojezd na jedno nabití baterie

Dojezd se u elektrických koloběžek zpravidla pohybuje v rozmezí 10 až 150 km. Někteří výrobci dojezd uvádí i v minutách. Koloběžku podle dojezdu vybírejte zejména tehdy, bude-li vám sloužit především jako dopravní prostředek a nejen pro zábavu. Dobrou zprávou je fakt, že i v případě vyčerpání energie z baterie lze využít klasické odrážení nohou.

Dojezd jako takový se pochopitelně odvíjí od hmotnosti jezdce, zvolené rychlosti a obtížnosti terénu. Výdrž na jedno nabití můžete prodloužit následujícími způsoby:

  • Jezděte mírně a pomaleji, nikoli agresivně a příliš rychle.
  • Pohybujte se v rovinatém, nikoli kopcovitém terénu.
  • Nevozte s sebou žádný, případně jen co nejlehčí náklad.
  • Vyhněte se větrnému počasí a mokré vozovce po dešti.
  • V případě nafukovacích koleček je mějte dostatečně nahuštěná.

Velikost koleček

S většími kolečky pojedete rychleji, koloběžka se ale bude hůře ovládat. Je tedy třeba si uvědomit, kde budete s koloběžkou jezdit, a mít na paměti, že na chodníku nebo cyklostezce nejste sami. I zkušený jezdec totiž může mít s většími kolečky problém, čímž vzniká riziko ohrožení chodců. Pro méně zkušené tedy doporučujeme kolečka o velikosti 5–6,5", koloběžky s většími kolečky jsou vhodné spíše pro zdatné a zkušené jezdce.

Materiál koleček

Materiál koleček má nejen u obyčejných, ale i elektrických koloběžek velký dopad na rychlost a pohodlí během jízdy.

  • Pevná kolečka se vyrábí z polyuretanu, který známe například z kolečkových bruslí. Hlavní výhodou pevných koleček je, že nevyžadují dofukování a nejde je propíchnout. Ucítíte ale každý menší hrbolek či kamínek. Po jejich ojetí se navíc musí vyměnit celá kolečka.
  • Gumová kolečka se sice musí nafukovat a hrozí jejich propíchnutí, jízda s nimi je ale značně komfortnější. Přejedete i menší překážky bez větších problémů a hrbolky prakticky neucítíte. Při ojetí navíc stačí vyměnit pouze plášť, nikoliv celá kolečka. Elektrické koloběžky s gumovými kolečky běžně bývají trochu dražší než elektrické koloběžky s pevnými kolečky.

Konstrukce koloběžky

Koloběžka by měla splňovat jisté podmínky i z hlediska samotné konstrukce. Rám elektrické koloběžky by měl být v první řadě pevný a bezpečný. Když tyto podmínky splňuje, další vlastnosti jsou již čistě pro vaše pohodlí.

  • Materiál – koloběžky jsou nejčastěji vyráběné z pevného a lehkého duralu, nebo z těžší oceli. Tyto materiály jsou velmi pevné a bezpečné a měly by být těmi, které hledáte v první řadě. Pokud víte, že koloběžku budete často přenášet, najděte si takovou, která je z duralu. Méně se s ní nadřete a jiný materiál je rozhodně lepší volba než menší kapacita baterie, pokud chcete, aby byla koloběžka lehčí.
  • Možnost skládání oceníte, pokud koloběžku často přenášíte, nebo ji naopak moc nepoužíváte a chcete ji někde uskladnit. Složením dostanete elektrokoloběžku na mnohem menší rozměry, a lze ji tak lépe držet například v MHD.
  • Protiskluzová úprava je velice užitečný bezpečnostní prvek. Často se vám může stát, že máte mokrou podrážku a uklouznutí na stupátku by vám mohlo přivodit nepříjemné zranění.
  • Nosnost je další údaj, který byste měli dodržovat a mít jej na paměti. Také si uvědomte, že pokud jedete s těžkým batohem na zádech, přidá vám několik kilogramů navíc, čímž se můžete hravě dostat přes limit.

Platná legislativa v oblasti elektrických koloběžek

V České republice jsou elektrické koloběžky považovány za technické prostředky a podléhají zákonům a předpisům pro silniční provoz. Následující podmínky musí být splněny, aby se elektrická koloběžka mohla používat na veřejných místech:

  • Maximální rychlost elektrické koloběžky nesmí překročit 25 km/h.
  • Elektrická koloběžka musí mít maximální výkon motoru 1 000 W.
  • Elektrická koloběžka musí být vybavena brzdami, osvětlením a a reflexní prvky.
  • Elektrická koloběžka musí být vybavena zvukovým zařízením (např. klaksonem) a musí být slyšet ze vzdálenosti 50 metrů.

Kromě těchto základních požadavků existují také určitá omezení týkající se používání elektrických koloběžek, jako je například zákaz používání na chodníku, používat cyklostezky a cyklopruhy (pokud jsou k dispozici) a povinnost nosit přilbu (pro osoby do 18 let). Je také důležité, aby každý uživatel elektrické koloběžky měl znalosti o platné legislativě a bezpečnostních pravidlech, čímž se minimalizuje riziko nehody.

Další vlastnosti a technologie elektrických koloběžek

Elektrické koloběžky nabízí i nejednu technologii a funkci pro ty, co chtějí něco navíc.

  • Některé koloběžky lze propojit s telefonem, díky čemuž si můžete změřit ujetou vzdálenost, nebo koloběžku dokonce přímo řídit.
  • Populární technologií je rekuperace, která přebytečnou energii z brzd vrací zpátky do baterie. Pokud často a dlouho brzdíte, můžete ušetřit pár kilometrů. Pokud však jezdíte převážně plynule, tato technologie nebude mít pro vás takový význam.
  • Tempomat využijete na dlouhých cestách. Po nějaké době vás totiž začnou bolet ruce, a tak je příjemné pouze zmáčknout tlačítko a dopřát jim alespoň trochu odpočinku. Tempomat totiž udržuje nastavenou rychlost za vás.

Slovník pojmů – Elektrické koloběžky

Protiskluzová úprava

Protiskluzová úprava je bezpečnostním prvkem nejen koloběžek. Na stupátku je přidaný protiskluzový materiál, většinou guma, nebo speciální kov, který zabraňuje uklouznutí. Nemusíte se tak bát úrazu, pokud máte třeba mokré boty.

Propojení elektrokoloběžky s telefonem

Někteří výrobci elektrických koloběžek nabízí možnost stáhnout si aplikaci pro ovládání koloběžek samotných. Díky ní můžete třeba sledovat ujetou trasu, nastavit rychlost koloběžky nebo ji zamknout.

Rekuperace

Při brzdění vzniká energie, která by za normálních okolností přišla nazmar. Proces rekuperace z této pohybové energie opět utvoří elektrickou energii, kterou buď vrací přímo zpět do motoru, nebo do akumulátorů.

Tempomat

Tato funkce je známá z automobilů a nyní se dostává i do elektrických koloběžek. Tempomat sám udržuje nastavenou rychlost, a vy tak můžete dopřát odpočinek unaveným rukám při dlouhých cestách.


Slovník pojmů

Zkuste naše cookies

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB19