Obnovit stránku

Jak vybrat elektrickou koloběžku

Aktualizováno

Elektrické koloběžky jsou klasické koloběžky, jen poháněné elektrickým motorem. Rychle a bez námahy vás dopraví kamkoli v městském prostředí a některé modely i v lehčím terénu. Rychlost ovládáte jako na motocyklu a když vám dojde baterie, na vybraných modelech můžete jednoduše pokračovat pomocí obyčejného odrážení nohama. Jak vybrat elektrokoloběžku, je ale občas tvrdý oříšek. Tento průvodce vám s tím pomůže.

Jízda na elektrokoloběžce
Výhody a nevýhody
 • Ideální na dopravu po městě
 • Mohou posloužit na výlety až do 40 km
 • Nevyžadují tolik námahy
 • Jsou rychlejší než klasické koloběžky
 • Na některých se lze pohybovat i odrazem nohy
 • Závislé na baterii
 • Nevhodné pro sport

Časté otázky při výběru elektrické koloběžky

Jakou elektrokoloběžku vybrat na cestování po městě?

Na dopravu po městě se hodí valná většina elektrických koloběžek. Pokud ale víte, že s koloběžkou budete jezdit v MHD, hlavním aspektem pro výběr koloběžky by pro vás měla být její skladnost. Popřemýšlejte také nad svojí fyzickou zdatností. Pro přenášení po ulici jistě oceníte koloběžky lehčí, vybírejte tedy modely do 10 kg.

Od kolika let můžu na elektrické koloběžce jezdit?

Žádné oficiální omezení neexistuje. Výrobci ale u svých produktů většinou uvádí doporučený věk, který v případě koloběžek s nižším výkonem začíná na 13 letech. S vyšším výkonem motoru samozřejmě stoupá i doporučený věk.

Kde smí elektrokoloběžky jezdit?

Pro elektrické koloběžky platí stejné zákony jako pro jízdní kola. Elektrokoloběžka bez řidičáku tak pro vás není žádný problém, stejně tak elektrokoloběžka na silnici. V mnoha případech uvidíte koloběžky na chodníku, kde ji ale podle zákona smíte jen vést. Pro přístup do pěších zón a na cyklostezky musí koloběžka splňovat některá kritéria, důležitá je maximální rychlost nepřesahující 25 km/h a omezení výkonu, ten zase nesmí přesahovat tisíc wattů.

Musím mít nějakou povinnou výbavu podobně jako na kole?

Ano. Každý jezdec do 18 let musí nosit přilbu. Každá elektrokoloběžka by také měla mít přední bílé a zadní červené světlo. Některé koloběžky mají světla od výroby, na jiné je nutné je dokoupit.

Můžu na elektrické koloběžce jet i bez baterie?

Ano, odrážet se nich můžete jako na běžné koloběžce. Kvůli odporu vám to ale půjde hůře. Navíc koloběžky vybavené pouze elektromagnetickou brzdou nebudou bez proudu brzdit. I na to ovšem někteří výrobci myslí, a tak kombinují elektromagnetické a mechanické brzdy.

Elektrické koloběžky

 • Vhodné jak na cestu do práce, tak pro zábavu
 • Různé modely s rozmanitými vlastnostmi
 • Pro dospělé i děti od 13 let

Důležité parametry

Využití koloběžky

Využití elektrokoloběžek

 • Elektrické koloběžky do města

Městské elektrické koloběžky mohou mít menší kolečka, díky nimž je stroj mrštnější a lépe se ovládá. Hbitě projedete i úzkými uličkami, po chodníku a lépe se vyhnete chodcům. Pro jízdu po klasickém chodníku také můžete bez problémů zvolit pevná kolečka z polyuretanu.

Výkon motoru elektrokoloběžek do města nemusí být extrémní, protože ve městě je příliš rychlá jízda nevhodná. Mnoha uživatelům stačí modely do 350 W. Elektrokoloběžky do města jsou lehčí a řada modelů se dá složit, což se hodí např. při jízdě v MHD.


 • Elektrické koloběžky na výlety

Kolečka na elektrokoloběžkách na výlety už mohou být klidně větší, protože nejspíš budete často jezdit po cyklostezce, případně po silnici, a tam už se jezdí rychleji. Pro větší bezpečnost a pohodlnou jízdu volte raději gumová kolečka. Výlet obvykle trvá déle a i menší drncání na pevných kolečkách by vám mohlo po nějaké době začít vadit. Gumová nafukovací kolečka vám zajistí komfortní jízdu, i když nepojedete po zcela hladkém asfaltu. Lépe navíc projedou i náročnějším terénem, jako je štěrk nebo písek.

Na výlety jsou vhodnější elektrokoloběžky s motorem o výkonu alespoň 350 W. Mimo město se vám určitě stane, že někde pojedete do většího kopce a slabší elektrokoloběžky by to nemusely zvládnout.

 • Elektrické koloběžky pro zábavu

Elektrokoloběžky jen tak pro zábavu nevyžadují velký dojezd ani výkon. Volit můžete z modelů s menší kapacitou baterie, čímž dosáhnete i menší hmotnosti. Tyto typy koloběžek jsou nejlepší, pokud chcete svému dítěti nějakou elektrokoloběžku koupit „na hraní“.

Výkon motoru

Výkon motoru

 • Do 100 W – vyřeší problém, jak vybrat koloběžku pro dítě
 • Do 350 W – vhodné pro středně náročné jezdce a uživatele často se pohybující po městě
 • Nad 350 W – tyto elektrické koloběžky doporučujeme náročným jezdcům, kteří chtějí jezdit vyšší rychlostí

Elektrické koloběžky s větším výkonem motoru vyvinou vyšší maximální rychlost. Z tohoto důvodu svým dětem, a také sobě, pokud nemáte dostatek zkušeností, pořizujte spíše méně výkonné modely. Rychlost by nikdy neměla být vyšší, než dovolují schopnosti jezdce.


Tip: Výkonné elektrické koloběžky lépe zvládnou jízdu do kopce. Pokud se tedy budete často pohybovat v hornatějším terénu, vybírejte silnější modely.

Dojezd

Dojezd na jedno nabití baterie

Dojezd se u elektrických koloběžek zpravidla pohybuje v rozmezí 10 až 40 km. Někteří výrobci dojezd uvádí i v minutách. Koloběžku podle dojezdu vybírejte zejména tehdy, bude-li vám sloužit především jako dopravní prostředek a ne jen pro zábavu. I když některé modely lze pohánět i odrazem nohy, při ranní jízdě do práce jistě nechcete, aby vám došla baterie. Naopak při skotačení před domem, na parkovišti apod. pravděpodobně vybitá baterie nebude takovým problémem.

Dojezd se odvíjí zejména od kapacity baterie. Její výdrž na jedno nabití můžete prodloužit následovně:

 • Jezděte mírně a pomaleji, nikoli agresivně a příliš rychle
 • Pohybujte se v rovinatém, nikoli kopcovitém terénu
 • Nevozte s sebou žádný, případně jen co nejlehčí náklad
 • Vyhněte se větrnému počasí a mokré vozovce po dešti
 • V případě nafukovacích koleček je mějte dostatečně nahuštěné
Velikost koleček

Velikost koleček

S většími kolečky pojedete rychleji, koloběžka se ale bude hůře ovládat. Je tedy třeba si uvědomit, kde budete s koloběžkou jezdit a mít na paměti, že na chodníku nebo cyklostezce nejste sami. I zkušený jezdec totiž může mít s většími kolečky problém, čímž vzniká riziko ohrožení chodců. Pro méně zkušené tedy doporučujeme kolečka o velikosti 5 – 6,5", koloběžky s většími kolečky jsou vhodné spíše pro zdatné a zkušené jezdce.

Materiál koleček

Materiál koleček

Materiál koleček má nejen u obyčejných, ale i elektrických koloběžek velký dopad na rychlost a pohodlí během jízdy.

 • Pevná kolečka se vyrábí z polyuretanu, který známe například z kolečkových bruslí. Hlavní výhodou pevných koleček je, že nevyžadují dofukování a nejde je propíchnout. Ucítíte ale každý menší hrbolek či kamínek. Po jejich ojetí se navíc musí vyměnit celá kolečka.
 • Gumová kolečka se sice musí nafukovat a hrozí jejich propíchnutí, jízda s nimi je ale značně komfortnější. Přejedete i menší překážky bez větších problémů a hrbolky prakticky neucítíte. Při ojetí navíc stačí vyměnit pouze plášť, nikoliv celá kolečka. Elektrické koloběžky s gumovými kolečky běžně bývají trochu dražší než elektrické koloběžky s pevnými kolečky.

Tip: Někteří výrobci volí kompromis a přední kolečko udělají gumové a zadní pevné.

Konstrukce

Konstrukce koloběžky

Koloběžka by měla splňovat jisté podmínky i z hlediska samotné konstrukce. Rám elektrické koloběžky by měl být v první řadě pevný a bezpečný. Když tyto podmínky splňuje, další vlastnosti jsou již čistě pro vaše pohodlí.

 • Materiál – koloběžky jsou nejčastěji vyráběné z pevného a lehkého duralu, nebo z těžší oceli. Tyto materiály jsou velmi pevné a bezpečné a měly by být těmi, které hledáte v první řadě. Pokud víte, že koloběžku budete často přenášet, najděte si takovou, která je z duralu. Méně se s ní nadřete a jiný materiál je rozhodně lepší volba než menší kapacita baterie, pokud chcete, aby byla koloběžka lehčí.
 • Možnost skládání oceníte, pokud koloběžku často přenášíte, nebo ji naopak moc nepoužíváte a chcete ji někde uskladnit. Složením dostanete elektrokoloběžku na mnohem menší rozměry a lze ji tak lépe držet například v MHD.
 • Protiskluzová úprava je velice užitečný bezpečnostní prvek. Často se vám může stát, že máte mokrou podrážku a uklouznutí na stupátku by vám mohlo přivodit nepěkné zranění.
 • Nosnost je další údaj, který byste měli dodržovat a mít jej na paměti. Také si uvědomte, že pokud jedete s těžkým batohem na zádech, přidá vám několik kilogramů navíc, čímž se můžete hravě dostat přes limit.
Další technologie

Další vlastnosti a technologie elektrických koloběžek

Elektrické koloběžky nabízí i nejednu technologii a funkci pro ty, co chtějí něco navíc.

 • Některé koloběžky lze propojit s telefonem, díky čemuž si můžete změřit ujetou vzdálenost, nebo koloběžku dokonce přímo řídit.
 • Populární technologií je rekuperace, která přebytečnou energii z brzd vrací zpátky do baterie. Pokud často a dlouho brzdíte, můžete ušetřit pár kilometrů. Pokud však jezdíte převážně plynule, tato technologie nebude mít pro vás takový význam.
 • Tempomat využijete na dlouhých cestách. Po nějaké době vás totiž začnou bolet ruce, a tak je příjemné pouze zmáčknout tlačítko a dopřát jim alespoň trochu odpočinku. Tempomat totiž udržuje nastavenou rychlost za vás.

Slovník pojmů - Elektrické koloběžky

Protiskluzová úprava

Protiskluzová úprava je bezpečnostním prvkem nejen koloběžek. Na stupátku je přidaný protiskluzový materiál, většinou guma, nebo speciální kov, který zabraňuje uklouznutí. Nemusíte se tak bát úrazu, pokud máte třeba mokré boty.

Propojení elektrokoloběžky s telefonem

Někteří výrobci elektrických koloběžek nabízí možnost stáhnout si aplikaci pro ovládání koloběžek samotných. Díky ní můžete třeba sledovat ujetou trasu, nastavit rychlost koloběžky nebo ji zamknout.

Rekuperace

Při brzdění vzniká energie, která by za normálních okolností přišla nazmar. Proces rekuperace z této pohybové energie opět utvoří elektrickou energii, kterou buď vrací přímo zpět do motoru, nebo do akumulátorů.

Tempomat

Tato funkce je známá z automobilů a nyní se dostává i do elektrických koloběžek. Tempomat sám udržuje nastavenou rychlost a vy tak můžete dopřát odpočinek unaveným rukám při dlouhých cestách.


Slovník pojmů
P-DC1-WEB24