Elektrické koloběžky jsou klasické koloběžky, jen poháněné elektrickým motorem. Rychle a bez námahy vás dopraví kamkoli v městském prostředí a některé modely i v lehčím terénu. Rychlost ovládáte jako na motocyklu, a když vám dojde baterie, na vybraných modelech můžete jednoduše pokračovat pomocí obyčejného odrážení nohama. Vybrat elektrokoloběžku je ale občas tvrdý oříšek. Tento průvodce vám s tím pomůže.
Vláda České republiky schválila nový zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, který reaguje na evropskou směrnici a přináší aktualizace odpovídající moderním požadavkům a zkušenostem. Mezi klíčové změny patří rozšíření povinnosti pojištění na širší spektrum vozidel, včetně elektrických koloběžek a Segwayů.
Klíčová je v tomto smyslu nová definice „vozidla“, která zní: „vozidlem se nově rozumí vozidlo, jehož maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km/h, resp. je vyšší než 14 km/h, pokud je jeho provozní hmotnost větší než 25 kg, a také přípojná vozidla. Zákon zároveň stanovuje, že za motorová vozidla se považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu.“ (Zdroj: mfcr.cz).
Co to znamená v praxi? Zejména nově musíte pro svou koloběžku, pakliže splňuje definici vozidla, mít sjednáno povinné ručení. To vyjde přibližně na několik set Kč ročně.
Návrh zákona byl schválen Senátem a 30.1.2024 bylo podepsán prezidentem republiky (Zdroj: psp.cz). Schválené znění zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla můžete najít na stránkách Senátu ČR. Nové pravidla začnou platit od 1.4.2024.
I když je elektrická koloběžka v podstatě i „elektronická“, protože v sobě má zpravidla i zabudovanou elektroniku (LCD displej s tachometrem), není druhý zmíněný výraz správný. Stejně tak psaná podoba „elektrokoloběžka“ není zcela podle pravidel, byť na nejrůznější elektrokoloběžky v reklamních letácích narazíte často.
Moderní městská elektrická koloběžka poslouží jako stylové vozítko pro děti i dospělé. Zajistí totiž naprosto snadnou a levnou dopravu nejen do školy nebo do práce, ale užijete si s ní i spoustu zábavy. Elektrická koloběžka má poměrně výkonný motor, a hravě uveze i jezdce vážícího více než 110 kg. Vždy je však nutné respektovat údaje od výrobce, který přesně specifikuje maximální nosnost. U těžšího uživatele vždy raději počítejte s dostatečnou rezervou. Maximální nosnost se v závislosti na zvoleném modelu pohybuje až na úrovni 150 kg.
Většinu elektrokoloběžek můžete ovládat také pomocí vašeho chytrého telefonu. Stačí si jednoduše stáhnout doprovodnou mobilní aplikaci (každý výrobce má svoji) a sledovat tak historii vašich jízd. V aplikaci uvidíte také vaši průměrnou rychlost nebo zjistíte spotřebu baterie. Koloběžku můžete rovněž zamknout a zabránit, tak jejímu nešťastnému odcizení. Aplikace vám koloběžku pohlídá, a pokud by s ní někdo manipuloval, aplikace vás včas upozorní.
Náročnější uživatelé jistě ocení tempovat, který vám udržuje nastavenou rychlost bez nutnosti držet neustále plyn.
Terénní elektrokoloběžky jsou určeny pro jízdu v náročných terénních podmínkách, jako jsou horské cesty, lesní cesty, skalnaté terény a podobně. Tyto elektrokoloběžky mají obvykle robustní konstrukci a velká kola s hroty nebo drážkami na povrchu, aby byly schopny překonávat nerovnosti a překážky v terénu.
Terénní elektrokoloběžky jsou rovněž vhodné k prozkoumávání okolního prostředí a k objevování přírody bez velké námahy. Jsou také populární mezi outdoorovými nadšenci, kteří rádi tráví čas v přírodě a chtějí mít rychlý a spolehlivý způsob, jak se dostat do vzdálenějších oblastí. V zimě se terénní elektrokoloběžky také hodí pro jízdu po sněhu nebo na ledových plochách. Své uplatnění však najdou i ve městě, které je položené v náročném terénu, kde potřebujete rychlejší a efektivnější způsob dopravy, než je pěší chůze.
Skládací elektrokoloběžky jsou velmi praktické pro ty, kdo potřebují pohodlný a efektivní způsob dopravy v městském prostředí. Dají se velmi snadno složit a přenášet v hromadné dopravě, do auta, na pracoviště nebo do bytu. Složená koloběžka se pohodlně vejde do výtahu, ale dá se vynést i po schodech. Díky své kompaktní velikosti navíc nebude překážet ani v kanceláři pod stolem nebo v menším bytě.
Celkově lze konstatovat, že skládací elektrokoloběžka se hodí pro každého, kdo hledá praktický, pohodlný a ekologický způsob dopravy v městském prostředí.
Protiskluzová úprava je bezpečnostním prvkem nejen koloběžek. Na stupátku je přidaný protiskluzový materiál, většinou guma, nebo speciální kov, který zabraňuje uklouznutí. Nemusíte se tak bát úrazu, pokud máte třeba mokré boty.
Někteří výrobci elektrických koloběžek nabízí možnost stáhnout si aplikaci pro ovládání koloběžek samotných. Díky ní můžete třeba sledovat ujetou trasu, nastavit rychlost koloběžky nebo ji zamknout.
Při brzdění vzniká energie, která by za normálních okolností přišla nazmar. Proces rekuperace z této pohybové energie opět utvoří elektrickou energii, kterou buď vrací přímo zpět do motoru, nebo do akumulátorů.
Tato funkce je známá z automobilů a nyní se dostává i do elektrických koloběžek. Tempomat sám udržuje nastavenou rychlost, a vy tak můžete dopřát odpočinek unaveným rukám při dlouhých cestách.