Strojky na jedno nabití běžně vydrží v průměru 40 minut. U levnějších modelů je to však výrazně méně a ty dražší naopak vydrží i 50 minut a více. Doba nabití pak trvá kolem hodiny. Pokud často cestujete a vyžadujete co nejdelší výdrž na baterii, pravděpodobně budete muset sáhnout po dražším strojku.
Pokud se holíte často a pravidělně, pak je pro vás ideálním řešením planžetový holicí strojek. Hodí se pro kratší vousy, které zvládne oholit rychle a především důkladně. Je založen na systému kmitajících nožů umístěných pod planžetami, jejichž počet se liší v závislosti na výrobci a modelu. Obecně platí, že čím více planžet strojek má, tím důkladněji tvář oholí. Obvykle pohyblivá a odpružená hlavice se dokonale přizpůsobí konturám obličeje a zaručí tak perfektní výsledky i v oblasti brady a knírku. Na tento typ strojků se specializuje značka Braun.
Frézkový (rotační) strojek je vhodný pro holení hustších a delších vousů. Pokud se tedy holíte méně často nebo jen příležitostně, bude pro vás rozhodně lepší volbou. Disponuje většinou 2 či 3 samostatnými rotujícími hlavicemi, které mohou být u dražších modelů i výkyvné, a tedy dobře přizpůsobivé rysům obličeje. Oproti planžetovému si frézkový strojek poradí i s tvrdšími vousy a je výrazně tišší. Strojky tohoto typu naleznete u značky Philips a Remington.
Většina elektrických strojků dnes kombinuje možnost suchého i mokrého holení. K suchému holení není potřeba žádného přípravku ani vody, což je výhodou hlavně v případě, kdy máte naspěch. Rychle a bez podráždění se tak můžete oholit třeba v autě nebo kanceláři. Mokré holení je vhodné zejména pro muže s citlivou pokožkou, u nichž je riziko vzniku podráždění mnohem vyšší. Strojky umožňující mokré holení jsou obvykle vodotěsné.
Rozlišujeme síťové a akumulátorové napájení. Síťové holicí strojky mohou být v určitých situacích nepraktické, a to hlavně v případě, kdy není po ruce zásuvka, třeba při cestování. Nevýhodou je rovněž skutečnost, že síťový kabel omezuje v pohybu při samotném holení. Na druhé straně jsou však spolehlivé a nehrozí jejich vybití v tu nejnevhodnější chvíli.
S akumulátorovými strojky mizí nedokonalosti síťového napájení. Dnešní akumulátorové strojky se velmi rychle nabíjí a přitom vydrží pracovat vkuse 40 až 60 minut. Nejpraktičtějším řešením jsou však strojky, které kombinují oba zmíněné způsoby napájení. Pokud se během holení akumulátor vybije, stačí strojek zapojit do zásuvky a jednoduše tak pokračovat v holení.
I holicí strojek vyžaduje pravidelnou údržbu a již po několika holeních je potřeba jej vyčistit. U starších modelů je nutné sejmout planžetu či odklopit kryt rotačních hlav, abyste mohli pomocí speciálního štětečku odstranit oholené vousy z útrob strojku. Modernější strojky nabízí samočisticí program nebo jsou k nim přibaleny čisticí stanice, do nichž strojek jen pohodlně vložíte, a tím je pro vás veškerá údržba hotová.
Abyste se mohli pohodlně holit i ve sprše, je dnes většina holicích strojků vodotěsná a kvůli snadnému čištění i plně omyvatelná. Součástí balení holicích strojků bývají často i zastřihovací nástavce pro úpravu vousů, které jsou šetrné k pokožce a umožňují vyzkoušet více podob vousů. Samozřejmostí je už nyní i schopnost rychlonabíjení za pouhou 1 hodinu a výdrž minimálně 50 minut nepřetržitého provozu.
Zdroj energie