Obnovit stránku

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Aktualizováno

Jednodušší použití a rychlejší čištění zubů, to jsou základní výhody elektrických zubních kartáčků. Čištění zubů elektrickým zubním kartáčkem je prokazatelně účinnější, navíc elektrické kartáčky nabízí i další doplňkové funkce, které každodenní dentální hygienu zpříjemní a zefektivní.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Při výběru si zkuste odpovědět na následující otázky

 1. Preferuji kulatou nebo podlouhlou hlavici kartáčku?

 2. Je pro mě důležitá cenová dostupnost kartáčku?

 3. Vyžaduji u kartáčku doplňkové funkce?

 4. Chci kartáček pro sebe nebo své dítě?

 

 

Co je důležité při výběru elektrického kartáčku?

Technologie kartáčku

Na trhu jsou k dostání dva typy elektrických zubních kartáčků. Liší se technologií, na jejímž principu fungují. Prvním typem jsou rotačně-oscilační kartáčky, druhým sonické. Mezi rotačně-oscilační kartáčky řadíme také kartáčky s inovativní technologií iO. Více se o nich dočtete níže.

Tvar hlavice

Oscilačně-rotační kartáčky disponují kulatou hlavou, která rotuje v půlkruhu tam a zpět. Oproti tomu sonické kartáčky mívají nejčastěji podlouhlý tvar, podobný běžným manuálním kartáčkům.

Počet kmitů

Počet kmitů doslovně určuje, kolik stěrů za minutu hlava elektrického kartáčku zvládne. Čím větší počet kmitů, tím je samozřejmě čištění účinnější. Běžně se kartáčky pohybují kolem 10 000 kmitů za minutu. Nejlepší kartáčky dosahují až 40 tisíc kmitů za minutu.

Napájení

Vybírat můžete kartáčky s vlastním akumulátorem, které mají zpravidla větší výdrž. Není třeba dokupovat žádné baterie, nabíječka je součástí balení. Další variantou jsou kartáčky na tužkové baterie (AA či AAA), které můžete snadno kdykoliv vyměnit i na cestách. I tužkové baterie můžete pořídit dobíjecí, a tím získat podobné výhody jako u akumulátorové verze kartáčku.

Speciální funkce

Elektrický zubní kartáček může nabídnout i další funkce, jako je 3D čištění pro efektivní odstranění zubního plaku, časovač pro snadný přehled o času stráveném čistěním, tlakový senzor pro kontrolu tlaku na zuby či bezdrátovou funkci Bluetooth, která umožní spojení s mobilním telefonem. Tak můžete sledovat jednotlivé statistiky a kvalitu zubní hygieny.

Oscilačně-rotační kartáčky

Oscilačně-rotační kartáčky

 • Vlákna kartáčku během čištění rotují a pulzují
 • Kartáček se přikládá na zub, není třeba s ním hýbat 
 • Kartáček sám stírá zubní plak 

Tento typ kartáčku má kulatou hlavici, která rotuje v půlkruhu pomocí až 40 tisíc kmitů za minutu. Napodobuje správnou techniku čištění pomocí rotace. Absolutní novinkou v této oblasti je pak technologie iO, která je založena na čištění zubů magnetickými vibracemi a je doplněna dalšími inovativními funkcemi pro efektivnější a šetrnější čištění zubů.

Výhody a nevýhody
 • Výborná účinnost při odstraňování zubního plaku
 • Kulatá hlavice
 • K dostání v širším cenovém rozpětí
 • Starší modely bez tlakového senzoru jsou méně vhodné pro citlivé dásně.
Oscilační elektrické zubní kartáčky

Sonické kartáčky

 • Vlákna kartáčku kmitají
 • Plak stírá v kombinaci s manuálním pohybem
 • Vhodné i pro citlivé dásně

Sonická technologie funguje na principu vysokofrekvenčního stírání. Kartáčková hlavice se při něm pohybuje v určitém rozsahu nahoru a dolu. Současně vhání do mezizubních prostor a podél linie dásní tekutinu, a čistí tak i těžko dostupná místa. Tato technika je vysoce efektivní a zároveň je šetrná k zubům a dásním.

Výhody a nevýhody

 • Výborná účinnost při odstraňování zubního plaku
 • Některé modely nabízí funkci whitening (bělení)
 • Podlouhlá hlavice
 • Nižší počet kmitů za minutu

Nejčastější otázky při výběru elektrického zubního kartáčku

Jak přesně se liší jednotlivé technologie?

Každá z obou technologií má své výhody a záleží jen na vás, které z nich dáte přednost. Výsledky jsou za předpokladu správné techniky čištění u obou typů kartáčků srovnatelné.

Kartáček s rotačně-oscilační technologií rotuje, pulzuje a zároveň stírá zubní plak. Vlákna kartáčku se sonickou technologií kmitají, takže aby došlo k setření zubního plaku, musíte s kartáčkem pohybovat. Pokud je kartáček vybaven inovativní technologií iO, čistí zuby pomocí magnetických vibrací a lze jej spárovat s chytrým telefonem, kde na příslušné aplikaci můžete detailně sledovat průběh a kvalitu čištění zubů.

Jak si správně čistit zuby elektrickým zubním kartáčkem?

Zuby si s elektrickým zubním kartáčkem čistěte minimálně 2× denně, ráno a večer. Čištění začněte na přední straně zubů, potom přejděte na zadní stranu a naposledy vyčistěte kousací plochy. Celkovému čištění se věnujte 2-3 minuty. Některé modely elektrických zubních kartáčků jsou vybaveny časovačem, který vás na uplynutí doporučené doby upozorní. Více o správné technice čištění a o tom, jak dosáhnout s elektrickým kartáčkem nejlepších výsledků se dočtete zde.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB04