Obnovit stránku

Jak vybrat fitness náramek

Fitness náramky jsou chytrá zařízení monitorující denní pohyb i spánek. Změří počet ušlých kroků, množství spálených kalorií nebo kvalitu a délku spánku. Základní modely zobrazují naměřené hodnoty pomocí LED symbolů, ty dražší využívají displej. Mají stylový design a počítá se s tím, že je budete nosit i do práce nebo do školy. Na jedno nabití vydrží až několik týdnů či měsíců. 

Výhody a nevýhody fitness náramků oproti sporttesterům
 • Malé rozměry a moderní design
 • Jednoduché ovládání
 • Díky nízké hmotnosti je na ruce po chvíli neucítíte
 • Nízká cena
 • Chybí pokročilé funkce pro podrobné monitorování sportovních aktivit

Nejčastější otázky při výběru fitness náramků

V čem se liší levné fitness náramky od těch dražších?

Fitness náramky v ceně 500–3 000 Kč

Fitness náramky začínající zhruba na pětistovce a vesměs všechny základní modely pohybující se kolem této částky slouží jako krokoměr a monitor spánkového režimu. K tomu umí změřit překonanou vzdálenost, spálené kalorie nebo čas aktivity. Místo displeje se u nich častěji setkáme s LED kontrolkami. Některé podporují notifikace ze spárovaného mobilního telefonu a displej a LED kontrolky určují, jaké a kolik informací vám zobrazí. Základní modely nemusí mít tak kvalitní mobilní aplikaci, jako ty dražší, a není u nich pravidlem ani voděodolnost.

Fitness náramky v ceně 3 000–6 500 Kč

Dražší fitness náramky zpravidla umí to, co ty mnohem levnější, chlubí se ale delším výčtem funkcí. Mají větší displeje, automaticky rozeznají druh sportovní aktivity a ve výbavě mohou mít integrovaný monitor tepové frekvence. Ritot Watch má například vestavěný pikoprojektor promítající aktuální čas na vaši ruku po zatřesení ruky.

Pikoprojektor

Kromě kvalitnější mobilní aplikace nabízí i webové rozhraní a propojení se známými aplikacemi, jako je například Endomondo či Runtastic, nebo kalorickými tabulkami.

Kvalitní mobilní aplikace

Toto rozdělení je pouze orientační. I stejně drahé fitness náramky se mohou od sebe funkčně odlišovat. Například i ty nejlevnější fitness náramky mohou mít displej, a naopak několikanásobně dražší modely, fungují na principu LED kontrolek. Jisté je také to, že nově představené náramky toho budou umět čím dál víc.

Je přesnost fitness náramků důležitá?

Účelem fitness náramků je přimět vás k pohybu, nikoliv bezchybné měření vzdálenosti. Žádný fitness náramek neměří s dokonalou přesností, a zda vám napočítal 7 600 nebo 7 800 kroků, není příliš důležité. Mnohem podstatnější je, že jste v sobě našli motivaci a čas na pohyb.

Jak fitness náramky měří tep?

Pomocí hrudního pásu

Hrudní pásy na měření tepové frekvence jsou poměrně přesné, ale pro někoho méně pohodlné. Naměřené hodnoty přenáší do fitness náramku pomocí bezdrátové technologie Bluetooth. Výhodou hrudních pásů je široká kompatibilita s mnoha náramky různých výrobců.


Pomocí senzorového měření

V posledních letech se ke slovu dostávají také fitness náramky schopné měřit tepovou frekvenci přímo na zápěstí. Využívají k tomu senzorových technologií, které měří hodnoty sledováním změn krevního průtoku. Proces probíhá tak, že senzory měří odrazy světla od kapilár těsně pod kůží. Tento typ měření je pohodlný, ale méně přesný. Naměřené hodnoty jsou však pro většinu uživatelů dostatečné.


Je fitness náramek vhodným dárkem pro děti?

Ano, fitness trackery velmi doporučujeme i dětem, protože se díky nim naučí, jak je pohyb důležitý. Existují i náramky v menších velikostech a vybrat si je můžete i v barevných provedeních.

Mám si fitness náramek sundat při sprchování nebo spaní?

Nemusíte, protože jsou vodotěsné a v noci monitorují kvalitu a délku vašeho spánku. Mnoho lidí svůj tracker za celý den nesundá.

Fitness náramek

Fitness náramky

Pro zlepšení kondice

 • Měří primárně počet kroků a množství spálených kalorií
 • K dispozici jsou v široké škále barev
 • Přes Bluetooth se párují s chytrými telefony
 • Dražší modely mají displej

Co je důležité u fitness náramků

Displej
Displej

Levnější fitness náramky své hodnoty prezentují pomocí LED ukazatelů, které mnohým uživatelům bohatě stačí. Ti náročnější mohou sáhnout po dražších modelech s displeji.

Výdrž na baterii
Výdrž na baterii

Výdrž na baterii a s tím spojené mnohem méně časté zapojování ke zdroji energie je jednou z výhod fitness náramků oproti sporttesterům. V provozu dokáží být až několik dní, týdnů nebo dokonce měsíců.

Spojení s chytrým telefonem
Spojení s chytrým telefonem

Dražší náramky umí ve spojení s chytrými telefony zobrazovat na displeji notifikace. Díky tomu tak uvidíte, kdo vám volá nebo píše SMS či e-mail. Čím více funkcí náramek nebo sporttester má, tím je dražší. Ujasněte si, které funkce budete používat.

Funkce
Funkce
 • Ušlé kroky – počet kroků je přibližný, to však pro účely fitness náramků nijak nevadí.
 • Spálené kalorie – rychlá zpětná vazba o tom, kolik kalorií vaše tělo přibližně spálilo
 • Délka a kvalita spánku – fitness náramky monitorují i váš spánek a vibracemi vás příjemně vzbudí ve fázi lehkého spánku
 • Tepová frekvence – probíhá buď pomocí hrudního pásu, nebo senzorů na spodní straně hodinek. Přesnější metodou je první varianta, u senzorového měření je potřeba počítat s odchylkou asi 4 tepy při ustálené zátěži.
 • Nastoupaná patra – náramky a hodinky počítají nastoupaná patra pomocí barometrického výškoměru. Jedno patro má zhruba tři metry.
 • Bluetooth – slouží ke spárování náramku s chytrým telefonem
 • Budík – příjemné buzení vibracemi
 • Stopky - méně využívaná funkce, ale občas se může hodit

Hledáte jiný typ nositelné elektroniky?

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB19