Herní židle jsou u hráčů oblíbené pro své ergonomické sezení. Vyrábí se s různými mechanikami, které se hodí pro různou délku a četnost hraní. Dále vybírejte herní židli podle druhu potahového materiálu, provedení kříže, nebo zda má bederní opěrku.
Když už máte dlouho sedět, tak se snažte to dělat zdravě. A zdravé sezení je dynamické sezení. Čím častěji a déle budete na židli sedět, tím důležitější je, aby se židle uměla přizpůsobit vašemu tělu a zádům. Dynamické sezení spočívá v tom, že svá záda nenamáháte strnulou pozicí, nýbrž si procvičujete zádové a břišní svalstvo. Podporují jej židle s mechanikou multilock.
Herní židle mají pro hraní lépe uzpůsobenou ergonomii. Výrazným designem a bočním tvarováním připomínají sedadla v závodních autech. Tento prvek pomáhá udržet stabilitu při závodění. Typickou vlastností herních židlí je rovněž možnost sklopení u některých modelů až do úhlu 180°.
Pro pohodlné hraní mnoho hodin
Cenově dostupná varianta pro občasné hráče
Zážitek jako ze závodního speciálu
Ergonomické opěráky kopírují tvar lidské páteře. Velkým plusem je bederní opěrka, v lepších případech i nastavitelná. Poskytne zdravější sezení tím, že lépe kopíruje tvar vašich zad. Židle bez bederní opory vás časem přinutí sedět nepřirozeně a křivě, následkem čehož může v nejhorších případech dojít k deformaci vaší páteře a jejímu trvalému poškození. K modelům bez bederní opory si můžete dokoupit speciální opěrky, prodávané zvlášť.
Pokud opěrák umožňuje výškové nastavení, budete si jej moci přizpůsobit své výšce, což dále přispěje k většímu pohodlí.
U herních židlí se nejčastěji setkáváme s umělou kůží, síťovinou a polyuretanem. Kůže je nejstylovější, ale v létě se na ní budete potit, zejména pokud v místnosti není klimatizace. Lehce se ale čistí, protože spoustu nečistot stačí setřít hadříkem. Kůži pravidelně ošetřujte vhodnými přípravky na kůži.
V letním období více oceníte textil nebo síťový potah. Je prodyšný, což se ale v zimě může ukázat naopak jako nevýhoda.
Polyuretan kombinuje PVC a PU, dobře propouští vzduch a je odolný.
Nastavitelným područkám dejte přednost, zejména hrajete-li často a dlouho. Dělíme je na stavitelné područky a varianty 2D, 3D a 4D. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Některé herní židle se prodávají bez područek, lze je k nim ale dokoupit zvlášť.
Židle s nejpokrokovější synchronní mechanikou bude neustále kopírovat váš sed – sklon opěráku a úprava náklonu sedáku je čistě automatická (synchronní). Jinými slovy, čím více se zakloníte, tím více se přizvedne sedák a naopak.
Židle s asynchronní mechanikou se vyznačují velkými možnostmi přizpůsobení tělu pomocí zpravidla tří páček, kterými nastavíte výšku židle, sklon opěráku a sklon sedáku. Díky tomu jsou velmi ergonomické a podporují tzv. dynamické sezení, při kterém stále měníte polohu sedu a tělu neubližujete strnulým sezením.
Dynamický sed je zdravý způsob sezení, jež je opakem nežádoucí strnulé polohy. Jinými slovy, při dynamickém sezení se neustále mění vaše poloha, ať už zhoupnutím se, či změněním úhlu mezi sedákem a opěrákem, a tak nenamáháte tělo jednou polohou – ba naopak.
Slovník pojmů
Typ mechaniky