Obnovit stránku

Jak vybrat herní židli

Herní židle jsou u hráčů oblíbené pro své ergonomické sezení. Vyrábí se s různými mechanikami, které se hodí pro různou délku a četnost hraní. Dále vybírejte podle druhu potahového materiálu, provedení kříže, nebo zda židle má bederní opěrku.

Výhody a nevýhody herních židlí
 • Ergonomie uzpůsobená hraní.
 • Možnost sklopení až do vodorovné polohy.
 • Boční tvarování.
 • Výrazný vzhled.
 • Vyšší cena.

Nejčastější otázky při výběru herních židlí

Proč je při hraní dobré dbát na zdravé sezení?

Když už máte dlouho sedět, tak se snažte to dělat zdravě. A zdravé sezení je dynamické sezení. Čím častěji a déle budete na židli sedět, tím důležitější je, aby se židle uměla přizpůsobit vašemu tělu a zádům. Dynamické sezení spočívá v tom, že svá záda nenamáháte strnulou pozicí, nýbrž si procvičujete zádové a břišní svalstvo. Podporují jej židle s mechanikou multilock.

V čem jsou herní židle odlišné od těch kancelářských?

Herní židle mají pro hraní lépe uzpůsobenou ergonomii. Výrazným designem a bočním tvarováním připomínají sedadla v závodních autech. Tento prvek pomáhá udržet stabilitu při závodění. Typickou vlastností herních židlí je rovněž možnost sklopení u některých modelů až do úhlu 180°.

Herní židle
Herní židle

Pro pohodlné hraní mnoho hodin

 • Podporují ergonomické sezení.
 • Na výběr jsou různé mechaniky.
 • Podobají se sedadlům v závodních autech.

Co je důležité u herních židlí

Typ mechaniky
Typ mechaniky
 • Multilock - Židle s touto mechanikou lze zamknout a odemknout ve zhoupnuté poloze. Preferujete-li sezení více v záklonu, aniž byste se houpali, tento systém vám to umožní. Židle s multilock systémem podporují zdravé dynamické sezení, tudíž je doporučujeme i pro častější použití.
 • Tilt - Chcete-li u mít u židle možnost zamknout houpací mechaniku, volte systém tilt. Lehce můžete přepínat mezi houpací a klasickou židlí. Pokud u hraní trávíte každý den několik hodin, židle s tilt mechanikou jsou pro vás vhodné.
 • Houpací - Největší výhodou židlí s houpací mechanikou je poměrně nízká cena. Ta se však promítne v nemožnosti nastavit si sklon sedáku nebo opěráku. Vaše tělo a záda budou tím pádem po dlouhou dobu ve stejné poloze, což není pohodlné, ani příliš zdravé. Židle s houpací mechanikou doporučujeme pouze pro kratší sezení.
Opěrák
Nastavitelný opěrák a bederní opěrka

Ergonomické opěráky kopírují tvar lidské páteře. Velkým plusem je bederní opěrka, v lepších případech i nastavitelná. Poskytne zdravější sezení tím, že lépe kopíruje tvar vašich zad. Židle bez bederní opory vás časem přinutí sedět nepřirozeně a křivě, následkem čehož může v nejhorších případech dojít k deformaci vaší páteře a jejímu trvalému poškození. K modelům bez bederní opory si můžete dokoupit speciální opěrky, prodávané zvlášť.

Pokud opěrák umožňuje výškové nastavení, budete si jej moci přizpůsobit své výšce, což dále přispěje k většímu pohodlí.

Potahový materiál
Druh potahového materiálu

U herní židlí se nejčastěji setkáváme s umělou kůží, síťovinou a polyuretanem. Kůže je nejstylovější, ale v létě se na ní budete potit, zejména pokud v místnosti není klimatizace. Lehce se ale čistí, protože spoustu nečistot stačí hadříkem. Kůži pravidelně ošetřujte vhodnými přípravky na kůži.

V letním období více oceníte textil nebo síťový potah. Je prodyšný, což se ale v zimě může ukázat naopak jako nevýhoda.

Polyuretan kombinuje PVC a PU, dobře propouští vzduch a je odolný.

Typ područky
Provedení područky


Nastavitelným područkám dejte přednost, zejména hrajete-li často a dlouho. Dělíme je na stavitelné područky a varianty 2D, 3D a 4D. Jaký je mezi nimi rozdíl?

 • Stavitelné područky – dovolují nastavení pouze výšky.
 • 2D područky – lze nastavit výšku a umožňují rotaci vrchní části.
 • 3D područky - nastavení výšky, rotace plus horizontální posun dopředu či dozadu.
 • 4D područky – nabízí veškeré nastavení z 3D a k tomu horizontální posun nahoru a dolů.

Některé herní židle se prodávají bez područek, lze je k nim ale dokoupit zvlášť.

Slovník pojmů - židle a křesla

Synchronní mechanika

Židle s nejpokrokovější synchronní mechanikou bude neustále kopírovat váš sed – sklon opěráku a úprava náklonu sedáku je čistě automatická (synchronní). Jinými slovy, čím více se zakloníte, tím více se přizvedne sedák a naopak.

Asynchronní mechanika

Židle s asynchronní mechanikou se vyznačují velkými možnostmi přizpůsobení tělu pomocí zpravidla tří páček, kterými nastavíte výšku židle, sklon opěráku a sklon sedáku. Díky tomu jsou velmi ergonomické a podporují tzv. dynamické sezení, při kterém stále měníte polohu sedu a tělu neubližujete strnulým sezením.

Dynamické sezení

Dynamický sed je zdravý způsob sezení, jež je opak nežádoucí strnulé polohy. Jinými slovy, při dynamickém sezení se neustále mění vaše poloha, ať už zhoupnutím se, či změněním úhlu mezi sedákem a opěrákem, a tak nenamáháte tělo jednou polohou – ba naopak.

Slovník pojmů
P-DC1-WEB29