Chcete natáčet svatby, nebo naopak své adrenalinové sjezdy na kole a snowboardu? Vybíráte kameru do auta? Potřebujete mít přehled o dění na svém pozemku? Na trhu existuje několik druhů kamer, ve kterých není snadné se zorientovat. Poradíme vám, jak si vybrat tu správnou.
Zaznamenávejte vše od dovolených až po rodinné slavnosti.
Kamera pro širokou veřejnost
Kamery pro záznam firemních večírků, reportáží, televizních pořadů, filmů, reklam apod.
Nejkvalitnější obraz
Outdoorové kamery mají miniaturní rozměry a hodí se pro záznam extrémních sportů.
Pro milovníky adrenalinu
Zaznamenávají 360° záběry, které můžete snadno sdílet
Panoramatická kamera
Zaznamenávají dopravní situaci před vozidlem a v jeho okolí.
Pomáhá při nehodách
Kamery na dronech zachycují objekty z výšky a nevšedních úhlů.
Pohled z ptačí perspektivy
IP kamery jsou určeny pro monitoring prostor a ochranu majetku.
Monitoring exteriérů i interiérů
Objektiv je nejdůležitější částí kamery, často také nejdražší. Dopravuje světlo na snímací čip a jeho parametry zásadně předurčují celkovou kvalitu záznamu i kamery jako takové.
Důležitým parametrem širokoúhlost objektivu, tedy maximální úhel, který kamera zachytí. Uvádí se v přepočtu na 35mm kinofilm. Za širokoúhlé objektivy se považují ty s širokoúhlostí menší než 35 mm, za méně širokoúhlé ty s hodnotou větší než 35 mm. Běžné rodinné kamery mají širokoúhlost zhruba 40 mm.
Snímací čip je druhou nejdůležitější částí kamery, která ovlivňuje výslednou kvalitu obrazu. Důležitý aspekt představuje nejen velikost snímače, ale i počet pixelů, ze kterých se snímač skládá. Čím větší velikost jednotlivých pixelů, tím je přenášena kvalitnější obrazová informace. Platí tedy, že snímač určité velikosti s menším rozlišením je složen z větších pixelů, než druhý snímač stejné velikosti o větším rozlišení. Lze předpokládat, že první snímač přinese kvalitnější výsledné záběry.
Důležité parametry
- Velikost snímače [cm] – čím větší rozměr, tím kvalitnější výsledné video
- Rozlišení snímače [Mpx]
V dnešních kamerách se nejčastěji setkáme s 800 000pix čipem, který najdeme u základních modelů.
Oblíbená jsou tříčipová provedení, běžná u poloprofesionálních a profesionálních kamer. 3 čipy spolupracují se skleněným hranolem dělícím světlo do tří směrů, který je následně spojen. Každý čip má na starosti jednu barvu ze základního spektra RGB (zelená, červená a modrá).
CMOS snímač se vyznačuje lepší dynamikou barev a jejich věrnějším podáním. Zpravidla nedosahuje kvalit tříčipového systému, podává však lepší výkon v prostředích se zhoršeným osvětlením.
Rozlišení uvádí počet obrazových bodů (pixelů), ze kterých je tvořeno výsledné video. V současné době mezi nejčastější hodnoty patří Full HD rozlišení (1920 × 1080), které je vhodné pro promítání na velkých obrazovkách televizorů nebo monitorů. Vyšší rozlišení přináší jemnější obraz s více detaily.
Slovník pojmů