Neustálé nahrávání dění může kdykoli zachytit nepříjemnou událost. Záznam slouží jako důležitý důkazní materiál pro policii a pojišťovnu, ochrání vás tudíž od ztráty pojistného bonusu. S kamerou v autě také získáte větší pocit bezpečí během řízení.
Řada kamer do auta je vybavena citlivým senzorem a vysokou světelností optiky, takže nahrávat lze kvalitně i za šera nebo v noci ve městě, kde je pouliční osvětlení. Nejlepší senzory a světelnost f/1.4, případně f/1.6, pak poskytnou kvalitní záběry v noci i mimo obec.
Duální kamery, například MIO MiVue 698 DUAL, mají také zadní kameru, takže vidí i za vozidlo. Zachytí tudíž veškeré nárazy a kolize i za vaším vozidlem.
Pořízený záznam přenesete ven z kamery nejlépe na SD kartě, na kterou se záznam ukládá. Je skladná a lze ji jednoduše vyndat a vložit do čtečky karet v notebooku nebo počítači. Další možností je přenos skrz USB konektor, kdy kamera slouží jako USB flash disk. Do televizoru se záznam převádí přes HDMI kabel.
Čím vyšší rozlišení, tím detailnější bude výsledný záznam, ale také velikost souboru. Toto jednoduše vyřešíte paměťovou kartou s velkou kapacitou.
Běžná rozlišení
- SD (640 × 480)
- HD Ready (1280 × 720)
- Full HD (1920 × 1080)
Pozorovací úhel je šířka záběru, který kamera zaznamenává. Ideálně je v rozmezí 110°–150°. Při úhlu kolem 90° totiž nespadají přijíždějící auta do zorného pole kamery a v případě nehody vám bude chybět důkaz. S širším úhlem záběru získáte lepší perspektivu, avšak u úhlů větších než 150° vzniká efekt rybího oka a klesá kvalita obrazu v detailech, protože pořízený obraz je větší.
Užitečná funkce, která nevyžaduje manuální zapínání při automatickém startu auta.
Hojně využívaná funkce, která vkládá aktuální datum a čas přímo do videa. Usnadňuje hledání videoklipu na paměťové kartě a zvyšuje důvěryhodnost při policejním vyšetřování.
Ke trasování cesty se využívá systém GPS (Global Positioning System). Jedná se o radionavigační systém k určování polohy s následným zobrazením na mapě. Tato funkce je hojně využívána pro sledování pohybu zaměstnanců, čímž se snižují firemní náklady.
Tato funkce se nepoužívá při klasickém nahrávání během jízdy, ale při parkovacím režimu. Při detekci pohybu se zapne přístroj a spustí nahrávání.
G-senzoru se někdy říká senzor nárazu a jeho funkcí je identifikace nárazu vozidla a následné uzamknutí pořízeného záběru proti dalšímu přepsání. Kamera k tomu použije několik desítek sekund před a po nárazu. Citlivost by neměla být příliš vysoká, aby nedocházelo ke zbytečnému uzamknutí záznamů a naopak příliš nízká, aby se spustilo nahrávání.
Noční vidění závisí na světelné propustnosti a citlivosti senzoru, neznamená to tedy, že kamera vidí i při absolutní tmě. Kvalitní kamery jsou však schopné nahrávat v noci ve městě za přísvitu pouličního osvětlení, některé i mimo obec. Velmi dobrá světelnost je f/1.4, případně f/1.6.
Duální kamerou nazýváme modely se dvěma kamerami - přední a zadní. Nahrávají tedy prostor před i za vozidlem.
Slovník pojmů
Obrazový snímač
V dnešních kamerách do auta se můžeme setkat se dvěma typy obrazových snímačů.
CCD snímače - Citlivější na světlo, což se odráží v lepší kvalitě zobrazení za zhoršených světelných podmínek. Využívá se v kamerách s vyšším rozlišením. Nevýhodou je vyšší cena.
CMOS snímače - Horší citlivost na světlo, než v případě CCD snímačů. Naopak jsou levnější na výrobu a umožňují výrobu kamery menších fyzických rozměrů.