Obnovit stránku

Prodloužili jsme otevírací dobu našich prodejen, ale pokud nemáte cestu kolem, objednávky nad 2 000 Kč stále doručujeme zdarma!

Jak vybrat židli nebo křeslo

Výběru kancelářské a herní židle či křesla věnujte náležitou pozornost, zejména trávíte-li na ní každý den několik hodin. Objasníme vám několik důležitých bodů, abyste si mohli zvolit takový model, na kterém se vám bude dlouho pohodlně sedět.

Jak vybrat židli nebo křeslo

Nejprve si ujasněte rozdíl mezi jednotlivými typy

Jaký je rozdíl mezi kancelářskou židlí či křeslem, zdravotní židlí a herní židlí a křeslem?

U kancelářských židlí se setkáváme převážně se synchronní mechanikou, která má dobré ergonomické vlastnosti, tudíž je vhodná pro každodenní sezení. Umožňuje nastavení sklonu opěradla do několika pozic podle na sklonu sedáku. Mechaniku lze také buď zablokovat v jedné pozici, nebo nechat volně se pohybovat. Ve volném režimu mechanika kopíruje váš sed. Při větším záklonu se sedák pozvedne, při menším zase sníží.
 

Křesla jsou naopak typická blokovou mechanikou, která se vyznačuje tím, že má pevně spojené opěradlo se sedákem. Taková křesla tím pádem fungují podobně jako houpací křesla. Nelze tedy přizpůsobovat sklon opěráku ani sedáku. Toto řešení není vhodné pro každodenní mnohahodinové sezení, protože pro záda není dlouhodobě ergonomické, když svírají se sedadlem stejný úhel.

Kancelářská židle Kancelářské křeslo
Kancelářská židle Kancelářské křeslo
 

Zdravotní židle jsou speciálně vytvarované pro správnou svislou i bederní oporu. Mají pružinový sedák šetrný k zádům při dosedání, nebo vyvýšenou zónu omezující sezení na okraji židle. Pomáhají účinně předcházet problémům se zády a jsou vhodné i pro profese, při nichž lidé tráví čas sezením více než osm hodin denně. 

Zdravotní židle
Zdravotní židle
 

Herní židle i herní sedačky sází agresivnější vzhled a ergonomii uzpůsobenou pro hraní her. Židle, podobně jako kancelářské židle, se dokáží lépe přizpůsobit poloze vašich zad. Obsahují sofistikovanější mechaniku a při dlouhém sezení jsou pohodlnější. Herní křesla se mechanikou více podobají houpacím křeslům. Volte je spíše jen pro občasné použití. Pro fajnšmekry tu jsou závodní sedačky s konstrukcí pro připevnění volantu.

Herní židle Herní křeslo Závodní sedačka
Herní židle Herní křeslo Závodní sedačka

Typy křesel a židlí

Kancelářské židle
Kancelářské židle

Ergonomicky dobře řešené modely, na kterých lze trávit běžnou osmihodinovou pracovní dobu.

Řešení vhodné do běžné kanceláře

 • Mnoho možností polohování
 • Součástí bývají užitečné ergonomické doplňky
Kancelářská křesla
Kancelářská křesla

Hodí se do domácích pracoven jako stylový doplněk k ostatnímu nábytku.

Designové modely pro méně časté použití

 • Mohutnější provedení s houpací mechanikou
 • Ideální pro občasné využití v domácích kancelářích
Zdravotní židle
Zdravotní židle

Podpoří správné držení těla a uleví od případných bolestí zad a šíje.

Nezbytný doplněk např. pro programátory

 • Speciální provedení s více možnostmi nastavení
 • Vyvíjeny za spolupráce lékařů a terapeutů
Herní židle
Herní židle

Pro mnohahodinové hraní jsou herní sedačky vhodnější než standardní kancelářská křesla a židle. Mají lepší ergonomii a přizpůsobené tvarování.

Lepší ergonomie při hraní

 • Herní židle jsou výrazněji tvarované než kancelářské židle
 • Závodní sedačky zprostředkují zážitek jako v závodním speciálu
Herní křesla
Herní křesla

Herní křesla mají multifunkční využití. Jejich přednosti ocení zejména hráči, hodí se ovšem také na práci nebo relaxaci.

Zlatá střední cesta

 • Herní křesla mají výrazné boční tvarování
 • Cenově výhodné a relativně pohodlné
Závodní sedačky
Závodní sedačky

Chcete-li se cítit jako v pravém závodním speciálu, závodní sedačky budou pro vás to pravé. Nabízí pohodlné sedadlo, ocelovou konstrukci a stojan pro umístění volantu a pedálů.

Nejlepší zážitek při hraní

 • Závodní sedačky zprostředkují zážitek jako v závodním speciálu
 • Pohodlné sedadlo a posed nízko nad zemí
Doplňky k židlím a křeslům

Slovník pojmů - židle a křesla

Synchronní mechanika

Židle s nejpokrokovější synchronní mechanikou bude neustále kopírovat váš sed – sklon opěráku a úprava náklonu sedáku je čistě automatická (synchronní). Jinými slovy, čím více se zakloníte, tím více se přizvedne sedák a naopak.

Asynchronní mechanika

Židle s asynchronní mechanikou se vyznačují velkými možnostmi přizpůsobení tělu pomocí zpravidla tří páček, kterými nastavíte výšku židle, sklon opěráku a sklon sedáku. Díky tomu jsou velmi ergonomické a podporují tzv. dynamické sezení, při kterém stále měníte polohu sedu a tělu neubližujete strnulým sezením.

Dynamické sezení

Dynamický sed je zdravý způsob sezení, jež je opak nežádoucí strnulé polohy. Jinými slovy, při dynamickém sezení se neustále mění vaše poloha, ať už zhoupnutím se, či změněním úhlu mezi sedákem a opěrákem, a tak nenamáháte tělo jednou polohou – ba naopak.

Slovník pojmů
WEB13