Kancelářské projektory mají poměr stran promítaného obrazu 4:3, 5:4 nebo 16:10 a hodí se k promítání prezentací. Využijete je primárně v konferenčních a školících místnostech.
Pro méně náročné uživatele postačí i rozlišení SXGA (1 280 × 1 024) nebo WXGA (1 280 × 800). Vynikající obrazovou kvalitu poskytnou modely s rozlišením WUXGA (1 920 × 1 200).
Pro konferenční místnosti a promítání za bílého dne bez zatemněné místnosti vybírejte projektor se svítivostí alespoň 3000 ANSI. Přenosné modely mají zpravidla svítivost jen několik stovek lumenů, proto vyžadují více zatemněnou místnost.
Projektor na častější přenášení, ať už v rámci jedné budovy, nebo na pracovní cesty, by měl mít ideálně hmotnost do 2 kg a rozměry do 20 cm na šířku. Praktické je, pokud má integrovanou baterii, abyste nemuseli na místě hledat zásuvku.
Nativní rozlišení, je to, ve kterém projektor promítá. Určuje tedy výslednou kvalitu obrazu (čím vyšší nativní rozlišení, tím lepší kvalita obrazu). Pokud máte plochu počítače v jiném rozlišení, projektor obraz transformuje a promítne jej v nativním rozlišení. Maximální rozlišení je takové rozlišení, které ještě projektor umí převést do nativního. Obraz ve vyšším než maximální rozlišení projektor nepřehraje.
Rozdíly mezi těmito dvěma technologiemi se projevovaly zejména v minulosti, dnes už je kvalita promítání dvou takových projektorů ve stejné cenové hladině srovnatelná.
LCD projektory – o něco lépe reprodukují barvy než DLP projektory (kromě černé). Jsou však náročnější na údržbu a mají nižší kontrast.
DLP projektory – nemusí se čistit od prachu, mají lepší reprodukci černé barvy, a tak i vyšší kontrast. Mají buď halogenovou lampu (větší rozměry a svítivost), nebo LED diody (nižší spotřeba a rozměry).
Projektory lze připojit k několika zařízením.
- pro připojení PC či notebooku volte konektory HDMI, DVI nebo VGA
- pro připojení DVD/Blu-Ray a dalších přehráváču volte HDMI, komponentní nebo kompozitní konektor
- pro připojení mobilu či tabletu využijte bezdrátové technologie WiFi
- pro přehrávání multimédií na síti využijte LAN konektor
TIP: Před nákupem si zkontrolujte, jaké typy připojení podporuje vaše zařízení. Pokud s projektorem nemají žádný společný konektor, použijte redukci.
Světelný tok se udává v lumenech (lm) a ovlivňuje výsledný jas promítaného obrazu. Výrobcem udávané hodnoty jsou maximální, při běžném režimu jsou nižší. Důležitá míra okolního osvětlení. Je-li místnost důkladně zatemněna, nároky na svítivost projektoru klesají.
Do 2 000 lm – projektor se hodí do zcela zatemněných místností s minimálním osvětlením.
2000–3 000 lm – vhodné spíše do méně prosvětlených místností.
Nad 3 000 lm – poskytne velmi dobře viditelnou projekci i při denním světle.
Dálkové ovládání možní ovládat projektor i na dálku.
Korekce lichoběžníkového zkreslení vyrovnává promítaný obraz tak, aby nebyl deformovaný, když během projekce není projektor umístěný kolmo k plátnu.
Zoom - změní velikost obrazu bez nutnosti hýbat s projektorem.
PiP (Picture in Picture) – promítání dvou obrazů (video nebo fotografie) vedle sebe ze 2 zdrojů.
Integrovaná baterie umožní provoz bez zásuvky i několik hodin.
Vestavěný reproduktor postačí pro základní ozvučení, pokud na místě nejsou externí bedýnky.
Korekce lichoběžníkového zkreslení eliminuje deformaci v případě, že projektor není umístěn ve středu zobrazovací plochy, ale promítá ze strany, seshora či zespodu.
Field of view, neboli zorné pole. Jedná se o úhel svíraný mezi našima očima a promítaným obrazem. Čím blíže jsme k obrazu a čím větší je úhlopříčka, tím je úhel větší a naopak.
Picture in Picture, neboli obraz v obraze je promítání dvou obrazů (video nebo fotografie) vedle sebe ze dvou různých zdrojů.
Slovník pojmů
Rozlišení, úhlopříčka a optimální pozorovací vzdálenost
Úhlopříčka obrazu se u kancelářských projektů odvíjí především na základě projekční vzdálenosti (vzdálenost mezi projektorem a promítacím plátnem nebo zdí). Obecně platí, že čím blíže k plátnu budete sedět a čím větší bude projekční vzdálenost, tím vyšší byste měli volit nativní rozlišení u projektoru.
Přečtěte si, jaký je rozdíl mezi nativním a maximálním rozlišením projektoru.