Obnovit stránku

Jak vybrat klávesnici

Aktualizováno

Společně s myší a monitorem je klávesnice jednou z nejpoužívanějších periferií nejen při práci s počítačem. Proto bychom se neměli divit, když se někdo rozhodne její výběr neuspěchat a zvolit si přesně takovou, která mu bude co nejvíce vyhovovat. Dnes však výrobci chrlí na trh nespočet modelů, vyznat se v nich je tak trochu oříšek. Proto jsme pro vás připravili tento článek, abyste si v této záplavě udělali přehled a dokázali si snáze vybrat.

Jak vybrat klávesnici?

Jak vybrat klávesnici – OBSAH

  1. K čemu nám klávesnice bude?
  2. Rozložení znaků na klávesnici
  3. Numerické klávesnice
  4. Bezdrátové klávesnice
  5. Klávesnice k tabletu
  6. Podsvícené klávesnice
  7. Mechanické klávesnice
  8. Modely mechanických spínačů
  9. Herní klávesnice
  10. Ergonomické klávesnice

K čemu nám klávesnice bude?

Může se vám to zdát jako zbytečná otázka – ostatně, klávesnice je prostě klávesnice, co na tom? Dnes se však vyrábí spousta druhů klávesnic, které se liší nejen svým zaměřením, ale i výbavou – podsvícené, mechanické, ergonomické, bezdrátové, herní nebo třeba speciální k televizi. Správně si odpovědět je proto klíčem k dobrému výběru. Abyste se v nabídce zorientovali, společně si všechny druhy klávesnic a jejich vlastnosti i funkce podrobně představíme.

Pamatujte si také, že v potaz je třeba vzít cenu klávesnice. Máte-li s počítačem schůzku jen několikrát do týdne, pravděpodobně bude zbytečné kupovat klávesnici za více než pár stokorun. Pokud je však počítač nedílnou součástí vašeho zaměstnání nebo hraní her hlavní vášní, vyplatí se do klávesnice investovat i několik tisíc korun.

Klávesnice s touchpadem

Rozložení znaků na klávesnici

Pokud jste už na nějaké klávesnici psali, pravděpodobně jste si zvykli na její uspořádání kláves, anglicky označované jako layout. Nejběžnější layout českých klávesnic se označuje jako QWERTZ (podle řady prvních šesti písmen vedle klávesy TAB). Mezinárodní klávesnice naopak užívají rozvržení QWERTY a existují i další modifikace, zpravidla podle jazykových potřeb jednotlivých zemí. Vybíráte-li si běžnou českou klávesnici a nemáte na rozložení žádné speciální nároky, stačí vám vědět, že QWERTZ je to pravé.

Layout QWERTZ

Nejste-li zvyklí psát poslepu, zaměřte se také, zdá má klávesnice české popisky kláves. Některé modely, ač jsou QWERTZ, mohou mít nezinárodní nebo cizojazyčné popisky, tak ať nejste po rozbalení nepříjemně překvapeni.

Klávesnice se liší také velikostí kláves. Častými obměnami prochází enter, který může být jednořádkový nebo dvouřádkový, shift může být krátký nebo dlouhý, stejně tak i backspace. Někdy mají klávesnice extrémně úsporné uspořádání, které vyúsťuje například v minimalizaci směrových šipek, pokud je tedy často používáte, zaměřte se na ně také.

S rozložením klávesnice se pojí i numerický blok. Pokud často zapisujete čísla nebo se na to v rámci své práce chystáte, je numerický blok téměř nutností.

Numerické klávesnice

Numerickou klávesnici určitě zná každý, u standardních kláves se jedná o blok vpravo, který obsahuje přehledně uspořádaná čísla a další znaky. Trendem posledních let, především u herních klávesnic, je jeho vypuštění, jak ho můžeme pozorovat u menších notebooků. Cílem je úspora místa a vytvoření prostoru pro myš. Je-li hraní prakticky jedinou činností, kterou na počítači vykonáváte, může pro vás být takové řešení ideální. Jestliže je však pro vás počítač taktéž ztělesněním pomocníka při jakékoliv produktivní činnosti, zvýší numerický blok ergonomii vaší práce razantním způsobem.

Numerická klávesnice Lenovo USB Numeric Keypad

Numerické bloky můžeme najít rovněž jako samostatné klávesnice, které mohou být užitečným dodatkem k menším klávesnicím, notebookům nebo sloužit jako hlavní vstupní periferie v některých profesionálních aplikacích. 

Bezdrátové klávesnice

Bezdrátové klávesnice jsou skvělým způsobem, jak se zbavit dnes čím dál zbytečnější kabeláže. Takové klávesnice jsou mnohem mobilnější a údržba stolu je s nimi mnohem jednodušší.

Bezdrátová klávesnice Logitech Wireless Touch K400 Plus

Bezdrátové klávesnice se k zařízením připojují na dálku pomocí dvou hlavních technologií: Bluetooth a bezdrátové sítě v pásmu 2,4 GHz. Ne všechny periferie disponují možností připojení přes Bluetooth, proto se u levnějších modelů musíte spolehnout na USB přijímač, který je velký zhruba jako obyčejná záslepka USB portu. Dražší klávesnice jsou s Bluetooth zpravidla kompatibilní, což umožňuje jejich připojení k celé řadě zařízení včetně mobilních telefonů a tabletů. Stolní počítače však zpravidla Bluetooth nemají, pro jeho zprovoznění je tedy nutná koupě adaptéru. I s dražšími bezdrátovými klávesnicemi jsou stále dodávány 2,4GHz přijímače, proto se nemusíte bát žádných problémů s kompatibilitou.

Existují také modely bezdrátových klávesnic s integrovaným touchpadem. Hodí se tak k dálkovému ovládání chytrých televizí nepo počítačů, které mají jako výstup televizní obrazovku.

Klávesnice k tabletu

Popularitě se dnes těší také klávesnice k tabletům. Často bývají kombinovány s kryty a obaly na samotný tablet. Za cíl si kladou především malé rozměry, přičemž použitím s tabletem se můžete přiblížit pohodlí práce na notebooku.

Připojují se převážně přes Bluetooth, s výjimkou levnějších klávesnic, které vyžadují připojení pomocí USB (microUSB). V případě, že kupujete klávesnici s pouzdrem, dejte si pozor, aby tablet do pouzdra pasoval. Většina klávesnic s pouzdrem je sice univerzální pro tablety s danou úhlopříčkou, existují ale i kusy speciálně designované pro určitá zařízení, nejčastěji pro iPady.

Klávesnice k tabletu Logitech Type+

Podsvícené klávesnice

Podsvícení klávesnic slouží nejen k tomu, abychom mohli pohodlně psát v zatemněném prostředí, ale je také zajímavým designovým prvkem. Za podsvícení si zpravidla připlatíte, pro noční pisálky je ale nedocenitelné.

Většina podsvícených klávesnic disponuje alespoň možností podsvícení vypnout a zapnout. Ty lepší umožňují dokonce nastavovat úrovně jasu. Neobvyklá není ani možnost nastavit si barvy podsvícení. U levnějších modelů lze navolit mezi několika barevnými předvolbami, dražší potom nabízí RGB podsvícení, díky kterému lze podsvícení klávesnice nastavit na prakticky libovolnou barvu. Tato možnost je především doménou herních klávesnic.

Podsvícená klávesnice

Podsvícení klávesnic rádo trpí jedním neduhem – svou nerovnoměrností. Jednoduše řečeno to znamená, že všechny klávesy nebo jejich části nejsou prosvíceny stejně silně. Ve tmě to může vypadat, jakoby některé popisky kláves byly „ukousnuté“ nebo úplně chyběly. Tato obtíž se vyskytuje jak u levnějších, tak u dražších klávesnic, vždy je tedy lepší před nákupem klávesnice pročíst její recenze.

Mechanické klávesnice

Mechanické klávesnice se v poslední době značně rozšiřují, a ačkoli je výrobci z marketingového hlediska cílí především na hráče, jejich výhody jsou schopni ocenit stejně, ne-li více, všichni uživatelé, kteří často píšou. Mechanické klávesnice se od ostatních liší svými spínači, které mají mechanickou konstrukci. Standardní klávesnice používají místo mechanických takzvané membránové spínače.

Mechanická klávesnice Cherry MX Board 3.0

Membránové spínače

Membránové spínače používají ke snímání stisku plošné obvody natištěné na plastových fóliích. Tyto fólie se nazývají příhodně membrány. Pokud stiskneme klávesu, dojde k prohnutí membrány a dotyku s kontaktní plochou, čímž se sepne obvod a klávesa zaznamená stisk. Odpor klávesy v tomto případě zajišťuje gumová báň, která se pružně deformuje a po uvolnění vrací klávesu do původní polohy.

Princip membránové klávesnice


Princip membránové klávesnice
Gumová báň klávesnice


Gumová odporová báň

Důvodem pro používání membránových spínačů je cena. Vytvořit dva tištěné spoje na plastových foliích a osadit je měkkými gumovými báněmi je mnohonásobně jednodušší a levnější, než klávesnice sestavovat ze složitých mechanických spínačů. Výsledkem je ale omezená životnost a nedokonalá hmatová odezva membránových spínačů. Zároveň je potřeba klávesy domáčknout až do jejich spodní polohy, což nemusí zcela vyhovovat náročnějším pisatelům ani hráčům. Z těchto důvodů nalezneme membránové spínače především v klávesnicích nižší cenové kategorie.

Mechanické spínače

Mechanické spínače fungují na jiném principu – jak už z názvu vyplývá, jedna se pohyb mechanických částí. Existuje řada výrobců, přičemž každý pojal technický návrh trochu jinak. Mezi všemi mechanickými spínači lze však najít společné vlastnosti: specifickou hmatovou odezvu, aktivační bod klávesy mnohem výše než u membránových klávesnic nebo značně vyšší odolnost. I relativně méně kvalitní mechanické spínače mají životnost násobně vyšší než membránové.

Velkým rozdílem je oproti membránovým spínačům použití spolehlivějších mechanismů. Například o odpor klávesy při stisku i navrácení do původní polohy se starají pružinky. Také sepnutí spínače je řešeno spolehlivější cestou. Často se jedná o kvalitní kovové kontakty, které se běžně používají v elektrotechnice.

Mechanické spínače dělíme na tři základní druhy podle hmatové a zvukové odezvy.

Lineární mechanický spínač Cherry MX Red

Lineární mechanické spínače

Lineární mechanické spínače jsou některými hráči považovány za nejlepší řešení díky absenci jakékoliv hmatové odezvy. To znamená, že při použití požadované síly se začne spínač pohybovat směrem dolů konstantní rychlostí, dokud nedosáhne nejnižší polohy. Po uvolnění se vrací stejným způsobem. Na obrázku můžete vidět mechanický spínač Cherry MX Red, který je typickým zástupcem těchto spínačů.

Taktilní mechanický spínač Cherry MX Brown

Taktilní mechanické spínače

Tyto spínače vykazují různě silnou hmatovou odezvu založenou na nutnosti překonat po začátku stisku odpor způsobený speciálním tvarováním rezistenční pružinky. Díky zvýšené síle aplikované na překonání tohoto odporu po něm obvykle dojde k mnohem rychlejšímu dosažení koncové pozice, protože rapidní snížení síly je velmi obtížné. Řadou uživatelů jsou taktilní spínače považovány za nejlepší volbu pro psaní. Většina klasických membránových klávesnic disponuje charakteristikou, která by se s přimhouřením obou očí dala nazývat taktilní. Mechanický spínač MX Brown, který můžete vidět na obrázku, je vzorovým zástupcem taktilních mechanických spínačů.

Mechanický spínač s proklikem Cherry MX Blue

Mechanické spínače s proklikem

Proklik je tím, co tyto mechanické spínače odlišuje od taktilních. Hmatový vjem pramenící z obou druhů je podobný, spínače s proklikem však ještě vykazují poměrně hlasitý zvukový efekt. Zatímco taktilní spínač vám odporuje ihned po začátku jeho cesty směrem dolů, spínače s proklikem obvykle umožňují urazit určitou vzdálenost s minimálním úsilím. Po ní následuje doraz na posuvník, a prudké zvýšení odporu. Po jeho překonání opět dojde k uvolnění a dosažení nejnižší pozice. Klávesnice s proklikem jsou jednoznačně těmi, které při psaní přinesou nejvíce zadostiučiňující pocit a lze je považovat za jakýsi prototyp mechanického spínače se specifickým zvukem. Právě hlučnost je jedno velké pro a zároveň proti. Pro některé uživatele se jedná o nepostradatelnou součást mechanické klávesnice, pro jiné o rušivý jev. V animaci vyobrazený spínač Cherry MX Blue je dnes již proslulým spínačem s proklikem.

Modely mechanických spínačů

Mechanické spínače mají několik parametrů. Kromě odporové charakteristiky, kterou jsme si popsali výše, se jedná ještě o další 4 parametry:

  • Aktivační síla – Udává se v centinewtonech. Jedním centinewtonem působí gravitace zhruba na jeden gram hmotnosti, takže počet centinewtonů lze chápat jako počet gramů, kterými se musí spínač zatížit, aby došlo k jeho pohybu.
  • Aktivační vzdálenost – Vzdálenost mezi výchozí polohou spínače a bodem, ve kterém sepne.
  • Celková vzdálenost – Délkový rozdíl mezi výchozí a koncovou polohou spínače.
  • Životnost – množství úhozů, které spínač snese bez jakékoliv změny své funkčnosti.

Cherry

Nejpopulárnějším výrobcem mechanických spínačů je dnes jednoznačně německá společnost Cherry. Na poli mainstreamových spínačů má reputaci výrobce se standardem nejvyšší kvality. Všechny jejich spínače jsou vyráběny v Německu a staly se vzorem moderního mechanického spínače. Kromě toho společnost produkuje také vlastní klávesnice různých cenových kategorií a zaměření.

Mechanický spínač Cherry MX Red

Cherry MX Red

  • Lineární spínač
  • Aktivační síla: 45 cN
  • Aktivační vzdálenost: 2 mm
  • Celková vzdálenost: 4 mm
  • Životnost: 50 milionů stisků

Lineární spínače Cherry MX Red jsou pravděpodobněji nejrozšířenějším typem mechanických spínačů v herních klávesnicích. Jejich popularita pramení právě z lineárního tlakového průběhu, který z nich dělá pro mnoho hráčů perfektní řešení.

Mechanický spínač Cherry MX Brown

Cherry MX Brown

  • Taktilní spínač
  • Aktivační síla: 45 cN
  • Aktivační vzdálenost: 2 mm
  • Celková vzdálenost: 4 mm
  • Životnost: 50 milionů stisků

Cherry MX Brown jsou taktilní spínače, které se taktéž těší velké popularitě. Poskytují skvělý zážitek při hraní her a jsou také velmi oblíbené mezi jedinci, jejichž hlavní činnost na klávesnici se zaměřuje na práci s textem.

Mechanický spínač Cherry MX Blue

Cherry MX Blue

  • Spínač s proklikem
  • Aktivační síla: 60 cN
  • Aktivační vzdálenost: 2 mm
  • Celková vzdálenost: 4 mm
  • Životnost: 50 milionů stisků

Mechanické spínače s proklikem Cherry MX Blue se staly tím, co si řada lidí představí pod pojmem mechanický spínač. Pojí se s nimi poměrně hlasitý zvukový projev a výrazná hmatová odezva.

Mechanický spínač Cherry MX Black

Cherry MX Black

  • Lineární spínač
  • Aktivační síla: 60 cN
  • Aktivační vzdálenost: 2 mm
  • Celková vzdálenost: 4 mm
  • Životnost: 50 milionů stisků

Spínače Cherry MX Black nejsou v mechanických klávesnicích k vidění zase tak často. Jedná se o jakousi obdobu lineárních spínačů Cherry MX Red s vyšším odporem. To znamená, že je k jejich aktivaci nutná větší síla.

Mechanický spínač Cherry MX Speed

Cherry MX Speed

  • Lineární spínač
  • Aktivační síla: 45 cN
  • Aktivační vzdálenost: 1,2 mm
  • Celková vzdálenost: 4 mm
  • Životnost: 50 milionů stisků

MX Speed jsou relativně nové mechanické spínače od Cherry. Krátkou aktivační vzdálenosti, nízkou silou a lineárním průběhem cílí především na hráče.

Logitech

Společnost Logitech je jedním z největších světových výrobců počítačových periferií. Také její herní divize je velmi populární, proto se Logitech rozhodl vyvinout vlastní mechanický spínač Romer-G, který má přesně odpovídat potřebám jeho herních klávesnic. Dříve Logitech používal spínače Cherry, které stále ještě můžeme v některých klávesnicích této značky najít.

Mechanický spínač Logitech Romer-G

Logitech Romer-G

  • Taktilní spínač
  • Aktivační síla: 45 cN
  • Aktivační vzdálenost: 1,5 mm
  • Celková vzdálenost: 3 mm
  • Životnost: 70 milionů stisků

Romer-G je exkluzivní spínač švýcarské společnosti Logitech. Vývoj a výroba probíhá ve spolupráci s japonskou společností Omron, která má s výrobou spínačů dlouholeté zkušenosti. Jedná se o velmi lehký taktilní spínač s krátkou aktivační i celkovou vzdáleností uzpůsobenou tak, aby co nejlépe vyhovovala potřebám hráčů.

Razer

Razer, jakožto další světový výrobce herních periferií, se rozhodl také používat v klávesnicích vlastní spínače. Pravdou ale je, že zas tak vlastní nejsou. První vlna mechanických spínačů Razer byla vyráběna čínskou společností Kailh. Po kritice, které však Razer v důsledku tohoto rozhodnutí čelil, se rozhodl výrobu svěřit dodavateli Greetech, který ji má na starosti v současné době. Jeho sídlo je také v Číně, jím produkované spínače by však měly být mnohem vyšší kvality.

Mechanický spínač Razer Green

Razer Green

  • Spínač s proklikem
  • Aktivační síla: 50 cN
  • Aktivační vzdálenost: 1,9 mm
  • Celková vzdálenost: 4 mm
  • Životnost: 80 milionů stisků

Green je základní mechanický spínač společnosti Razer. Disponuje proklikem, pocitově se tedy blíží spínačům Cherry MX Blue. Taktéž další parametry se dají s modrými spínači srovnat. Za zmínku stojí nižší aktivační síla, spínače jsou tedy lehčí pro stisk. Razer se snaží lehce pochroumanou reputaci vykompenzovat zárukou vysoké kvality, o které by měla vypovídat životnost dimenzovaná na 80 milionů úhozů.

Mechanický spínač Razer Orange

Razer Orange

  • Taktilní spínač
  • Aktivační síla: 45 cN
  • Aktivační vzdálenost: 1,9 mm
  • Celková vzdálenost: 4 mm
  • Životnost: 80 milionů stisků

Jakožto spínač určený pro fanoušky Cherry MX Brown, Orange je jeden z nových spínačů dostupných v klávesnicích Razer. Kromě taktilního průběhu ctí všechny parametry charakterizující mechanické spínače Razer.

Mechanický spínač Razer Yellow

Razer Yellow

  • Taktilní spínač
  • Aktivační síla: 45 cN
  • Aktivační vzdálenost: 1,9 mm
  • Celková vzdálenost: 4 mm
  • Životnost: 80 milionů stisků

Razer Yellow je druhý nový mechanický spínač této společnosti. Jeho průběh je lineární, cílí tak na podobnou skupinu uživatelů jako Cherry MX Red.

Kailh

Kailh je nejznámější čínský výrobce mechanických spínačů. Jeho produkty najedeme především v levnějších mechanických klávesnicích. Pokud je vaším hlavním kritériem cena namísto kvality, pravděpodobně pro vás budou správnou volbou. Ve všech případech se jedná o kopie spínačů Cherry, proto nemá cenu je podrobněji rozebírat, parametry těchto spínačů jsou přímo odvozeny od jejich německých ekvivalentů.

Mechanický spínač Kailh Red

Kailh Red

  • Lineární spínač
  • Aktivační síla: 50 cN
  • Aktivační vzdálenost: 2 mm
  • Celková vzdálenost: 4 mm
  • Životnost: 50 milionů stisků
Mechanický spínač Kailh Brown

Kailh Brown

  • Taktilní spínač
  • Aktivační síla: 50 cN
  • Aktivační vzdálenost: 2 mm
  • Celková vzdálenost: 4 mm
  • Životnost: 50 milionů stisků
Mechanický spínač Kailh Blue

Kailh Blue

  • Spínač s proklikem
  • Aktivační síla: 60 cN
  • Aktivační vzdálenost: 2 mm
  • Celková vzdálenost: 4 mm
  • Životnost: 50 milionů stisků
Mechanický spínač Kailh Black

Kailh Black

  • Lineární spínač
  • Aktivační síla: 60 cN
  • Aktivační vzdálenost: 2 mm
  • Celková vzdálenost: 4 mm
  • Životnost: 50 milionů stisků

Herní klávesnice

Za herní klávesnice se dnes považuje kde co. Pokud bychom měli vyjmenovat, co by měla mít ideální klávesnice, byly by to především kvalitní spínače a dobrá výrobní kvalita. Za herní se dnes považují klávesnice všech cenových kategorií. Zatímco v té nižší jsou herní klávesnice obvykle standardní modely s pozlátkem, ve vyšší je naopak velká část kvalitních klávesnic s herními funkcemi. Co všechno může dělat klávesnici herní?

Mechanický spínač Kailh Black

Mechanické spínače

Mechanickým spínačům byla věnována celá předchozí kapitola, vězte tedy pouze, že ne všechny mechanické klávesnice musí být nutně herní a zdaleka ne všechny herní klávesnice jsou mechanické. Pro mechanické klávesnice máme na Alza.cz speciální kategorii. Pokud si zvolíte herní mechanickou klávesnici, její používání se stane potěšením jak při hraní her, tak při psaní.

RGB podsvícení

Právě na podsvícení klávesnic se zpravidla snaží lákat výrobci levnějších modelů, protože často nemají v porovnání s „neherními“ co jiného nabídnout. V těchto případech se většinou nejedná o RGB klávesnice, nýbrž o modely s podsvícením pokrývajícím pouze malé množství předvolených barev. Za RGB podsvícenou klávesnici si obvykle budete muset připlatit, získáte ale výhodu v podobě plné přizpůsobitelnosti barev, která klávesnici umožní dokonale zapadnout mezi zbytek vašich periferií.

Makro tlačítka

Makro tlačítka jsou pro řadu uživatelů tím, co odlišuje herní a „neherní“ klávesnice. Jejich výchozí funkce zpravidla žádná není a čekají, až jim nějakou přiřadíme. Jsou tedy volná pro jakoukoliv funkci, kterou můžeme standardně nastavit skrze příslušný software. Mohou nahradit klávesové zkratky ve Windows, ve hrách nebo multimediálním software a sloužit zde například k ovládání přehrávání. Samotné označení makro značí možnost přiřadit klávesám funkci složenou ze sekvence více kláves. Typickým příkladem je oblíbená aplikace ve hře Counter-Strike, kde lze stiskem jediného tlačítka provést celý nákup podle předvoleného vzoru.

Corsair Raptor Gaming K55


Corsair Raptor Gaming K55 má stejně jako řada dalších klávesnic této společnosti programovatelné "G" makro klávesy na levé straně.

N-Key Rollover

Jako N-Key Rollover se označuje technologie zajišťující spolehlivé čtení většího množství kláves najednou. S jejím použitím se zkrátka nestane, že by nebyl některý ze stisků počítačem zaznamenán. Písmeno N odkazuje na množství kláves, které je možné stisknout najednou. Jejich počet může být různý a některé klávesnice jsou dokonce schopny v jeden moment zaznamenat znaky všechny. Při hraní může být taková funkce stěžejní, i když celou klávesnici pokryjete jen těžko. Někdy se o stejné technologii referuje jako o Anti-Ghostingu, což není zcela správný pojem. Zatímco N-Key Rollover by měl zajišťovat kompletní nezávislost kláves v libovolné kombinaci, Anti-Ghosting může například umožnit stisk pouze několika obecně nejpoužívanějších kláves najednou.

i

Jak psát znaky a smajlíky na klávesnici?

Ergonomické klávesnice

Až budete psát nějaký text, schválně se zaměřte na pozici vlastních rukou. Uvidíte, že pravděpodobně není úplně optimální. Vzhledem ke směru, kterým orientujeme naše ruce při psaní na klávesnici, je musíme ohýbat v zápěstí, což není zrovna zdravé a obvykle ani ne příliš pohodlné. Na trhu se vyskytuje řada ergonomických klávesnic, jejichž největším producentem je Microsoft. Tyto klávesnice jsou speciálně tvarované tak, aby lépe seděly přirozené pozici rukou. Jejich používání je obecně velmi pohodlné a po chvíli zvykání mohou přinést úlevu i zlepšení efektivity psaní. Pravdou však je, že tyto klávesnice nejsou pro každého, protože některým srdcím je bližší například nízká cena nebo mechanické spínače, což s ergonomickými klávesnicemi zpravidla nejde dohromady.

Ergonomická klávesnice Micsrosoft Sculpt Ergonomic Desktop

I když nechcete kupovat vyloženě ergonomickou klávesnici, můžete pro své pohodlí udělat hodně i s běžným modelem. Kupříkladu si všímejte výškové nastavitelnosti klávesnice. Některé mají jen jednu polohu, jiné dvě. Ve spojení s opěrkou zápěstí můžete dosáhnout relativně ergonomické polohy rukou i na vcelku běžné klávesnici.

Zkuste naše cookies

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB08