Chcete, aby se kuchyňský robot stal vaší pravou rukou a dobře vám sloužil? Pak nepodceňujte jeho výběr. Nepatří mezi nejlevnější spotřebiče, proto by byla škoda, kdyby se stal přístrojem, který vám jen zabírá místo na kuchyňské lince. Poradíme vám, na co se zaměřit při jeho výběru tak, aby se ve vaší domácnosti stal špičkovým pomocníkem.
Hodnota příkonu, kterou najdete v popisu kuchyňského robota, vypovídá o množství spotřebované energie za jednotku času. Čím je příkon vyšší, tím výkonnější robot je a tím obtížnější úkoly zvládne. Nezdržujte se výběrem kuchyňských robotů s příkonem nižším než 500 W. Takové roboty zvládnou nanejvýš ušlehat šlehačku, ale rozhodně vám nebudou stačit na hnětení těsta a další náročné úkony.
1000W přístroje jsou zárukou kvality. Budou vám spolehlivě sloužit pro běžné domácí použití a snadno s nimi uhnětete i tužší těsto. Pokud sáhnete po kuchyňském robotu s příkonem kolem 1400 W, můžete si být jisti, že kupujete opravdovou špičku mezi kuchyňskými pomocníky. Takové roboty doporučujeme i pro každodenní profesionální použití.
Velikost mísy kuchyňského robota určuje to, kolik surovin můžete najednou připravit. Pokud bude mísa příliš malá a budete muset šlehat, míchat či hníst vícekrát za sebou, bude vás tento proces nejen zdržovat, ale i rozčilovat. Obecně proto platí, že čím více je členů domácnosti, tím větší množství surovin budete najednou připravovat a tím větší objem nádoby budete potřebovat.
Objem nádob kuchyňských robotů začíná na 0,5 litru a končí kolem 7 litrů. 3členná rodina si vystačí s mísou do 3 litrů, vícečlenné rodiny s objemem minimálně 4 litry, profesionální kuchaři a pekaři by měli vybírat z těch největších.
Pokud často mícháte menší množství surovin, myslete při výběru kuchyňského robota i na to, že ve velké míse se nemusí málo surovin tak dobře promíchat, jako v menší míse.
Než se pustíte do výběru kuchyňského robota, promyslete si, na co vlastně budete tento přístroj používat. Mezi základní funkce kuchyňského robota patří:
Dalšími funkcemi jsou:
Mnoho kuchyňských robotů nemá v základní výbavě nástavce na odšťavňování citrusů, strouhání zeleniny a mletí masa. Proto je dobré si zjistit, zda je možné je později dokoupit. A to nejen proto, že by se vám tyto funkce mohly hodit, ale i pro případ, že se nějaký z nástavců ztratí nebo rozbije.
Dokáže proměnit bílky v nadýchaný sníh, smetanu v extra tuhou šlehačku, připravit hladký krém, skvělou majonézu i nadýchané těsto na piškot.
Dokáže spojit během chvilky téměř jakékoliv ingredience. Je vhodná pro míchání hustších hmot jako jsou středně těžká a lehčí těsta bez kvasnic, těsta na dort, polevy, krémy, náplně apod.
Používá se k hnětení a pro přípravu těžkých a hutných těst s kvasnicemi jako například chlebových těst, těst na pizzu apod.
Nástavec je vybaven několika diskovými struhadly. Pomůže vám s nastrouháním brambor na bramboráky, jablek na štrúdl, zeleninových základů na omáčky i saláty atd.
Pro přípravu koktejlů, smoothie, dětských příkrmů atd. je ve výbavě některých kuchyňských robotů či food processorů i mixér.
Při výběru si také předem ověřte, zda k vámi vybranému typu kuchyňského robota výrobce umožňuje dokoupit další nástavce. Někteří výrobci nabízejí skutečně širokou škálu dalšího příslušenství, např:
U většiny robotů platí přímá úměra. Čím kvalitnější materiál, tím spolehlivější robot je a déle vydrží. Proto spíše než plastového pomocníka zvolte kovového robota se skleněnou či nerezovou nádobou. Máte-li myčku nebo jí plánujete do budoucna pořídit, vybírejte z nádob a příslušenství, které jsou vhodné pro mytí v myčce. Zárukou spolehlivosti jsou i kovové převody v útrobách robota, díky kterým vám robot pomůže i se skutečně náročnými úkoly bez přehřátí a zničení převodů.
Cena je ve většině případů úměrná kvalitě a vybavení. Každá ušetřená stokoruna často znamená levnější (plastový) materiál či méně kvalitní vnitřnosti kuchyňského robota i příslušenství. Proto se nebojte sáhnout po dražším kovovém modelu. Plastové modely totiž nevydrží věčně. A tak za pár let budete stejně kupovat nového kuchyňského robota a celkově se vám nákup spíše prodraží. Na rozdíl od plastu jsou kovové modely odolnější a vydrží několikanásobně déle. Ve výsledku zaplatíte za kvalitnějšího robota méně než za nákup několika levnějších plastových modelů.
Zárukou kvality jsou i ověřené značky kuchyňského vybavení, které navíc designově ladí i k ostatním kuchyňským spotřebičům téhož výrobce.
Kuchyňský robot vám ušetří mnoho námahy při vaření. Jednoduše našlehá bílky, vytvoří hladký krém nebo uhněte těsto na chleba, a to úplně sám bez vaší pomoci. Metly či háky díky planetárnímu systému dokonale kopírují okraje mísy a zároveň se otáčí kolem své osy. Proto dosahují nejlepších výsledků při přípravě krémů a těst. Funkce planetárního kuchyňského robota můžete navíc rozšířit i mnoha různými nástavci, které jsou buď součástí balení nebo je lze dokoupit zvlášť. Z klasického robota se pak během chvíle stane mixér, mlýnek, odšťavňovač, food procesor atd. Záleží jen na vás, co k vaření potřebujete.
Food processor nabízí oproti kuchyňskému robotu menší mísu osazenou pohyblivou osou. Na tu se nasazují různé nástavce na sekání, krouhání i strouhání. Food processory jsou často doplněny i další nádobou na mixování a díky dalším dokoupitelným nástavcům se ve funkčnosti vyrovnají i kuchyňským robotům. Jsou ideální pro vegany i vegetariány a osoby milující zdravý životní styl. Usnadní každodenní vaření, jednoduše se používají a ušetří čas při přípravě ovocných a zeleninových salátů i základů omáček.
Kuchyňské roboty na strouhání ocení příznivci tradiční poctivé české kuchyně stejně jako vyznavači moderního stravování. Díky široké řadě výměnných nástavců můžete nastrouhat najemno i nahrubo různé druhy zeleniny, plátkovat brambory i sekat potraviny hrubší konzistence jako například ořechy. Kromě toho lze využívat zároveň funkce klasického robota, jako je šlehání, míchání a hnětení těst, a některé modely jsou dále vybaveny také mlýnkem na maso, mixérem nebo nástavcem na výrobu domácích těstovin.
S kuchyňským robotem s mlýnkem na maso připravíte různé druhy mletých mas na šťavnaté burgery, karbanátky, pikantní tatarské bifteky i oblíbené masové kuličky. Stejně tak vám skvěle poslouží při výrobě domácích uzenin, jako jsou klobásy, jitrnice nebo salámy. Kvalitní nerezové provedení kuchyňského robota zajišťuje potřebné hygienické podmínky pro přípravu masa, navíc robot bývá vybaven dalšími nástavci pro jeho multifunkční využití, takže zvládne kromě mletí také klasické míchání, hnětení, mixování či odšťavňování potravin.
Jestliže je váš kuchyňský robot vybaven funkcí mixování a je jeho součástí také mixér, můžete s jeho pomocí rozmělnit různé druhy potravin. Maminky tak snadno připraví domácí dětské příkrmy, ovocné pyré i kaše, vyznavači zdravého životního stylu si pochutnají na různých smoothie koktejlech a milovníci tradiční české kuchyně využijí mixér při vaření klasických omáček i polévek.
Odšťavňování nepatří ke klasické výbavě kuchyňského robota, přesto však naleznete modely, které funkcí odšťavňování disponují. V takovém případě můžete snadno zpracovávat různé druhy ovoce i zeleniny a připravovat tak zdravé a chutné šťávy, džusy či nektary. Kuchyňský robot s odšťavňovačem pracuje na stejném principu jako klasický šnekový nebo odstředivý odšťavňovač, který můžete zakoupit samostatně, v tomto případě jej však máte jako součást jednoho spotřebiče.
Řada kuchyňských robotů nabízí ke své základní verzi také širokou škálu příslušenství v podobě různých nástavců, mlýnků či přídavných metel. Můžete tak svého kuchyňského pomocníka dovybavit o další užitečné funkce, jakými jsou například krájení a strouhání, mixování, lisování, mletí masa či výroba zmrzliny i domácích těstovin, nebo si pořídit některý komponent v případě ztráty či rozbití. Každá značka kuchyňských robotů disponuje vlastním příslušenstvím, a proto se při jeho pořizování vyplatí vybírat originální příslušenství konkrétního výrobce.
Při správném výběru vám kuchyňský robot čas i peníze dokonce ušetří. Máte-li myčku, zajímejte se o informaci, zda se příslušenství může mýt v myčce nádobí. Na tělo přístroje vám pak vystačí vlhký měkký hadřík, kterým veškeré stopy po přípravě surovin hravě zahladíte. Vyvarujte se agresivních mycích prostředků nebo přípravků na bázi písku. Ty by povrch robota mohly poškodit.
Ve většině případů vyjde levněji koupit kuchyňského robota s nástavci než kupovat zvlášť robota a zvlášť nástavce. I přes to se ale podívejte, zda výrobce nástavce zvlášť prodává. Tato informace se vám bude hodit do budoucna, pokud některý z nástavců ztratíte nebo se vám rozbije.