Mlýnky na kávu jsou nepostradatelným příslušenstvím pro milovníky kávy, protože jen mletím těsně před přípravou zajistíte tu správnou chuť výsledného nápoje. Vyrábí se klasické ruční a moderní elektrické mlýnky. Který typ je vhodnější pro přípravu většího množství kávy? A na co si při jejich výběru dát pozor, aby se káva nespalovala?
Kávové mlýnky s tříštivými noži – jsou nejčastěji ocelové, ale občas také keramické. Používají se u levnějších kávomlýnků, kdy jsou kávová zrna rozsekána na nerovnoměrné kousíčky. Problém je v tom, že tříštivé nože při vysokých otáčkách můžou kávu spálit, a tím zkazit její chuť a aroma. Výhodou je jejich dlouhá životnost, snadná údržba a univerzálnější použití. Mlít tedy mohou i jiné potraviny než jen kávu.
Mlecí kameny – dělí se na ploché a kónické. Oba typy rozemelou kávu rovnoměrně, čímž pomáhají uvolnění více éterických olejů z kávových zrn. Kónické kameny mají navíc delší životnost a méně se zahřívají. Díky technologii mlecích kamenů kávová zrna nespálíte a svoji kávu si maximálně vychutnáte. Jejich nevýhodou oproti tříštivým nožům je ale jednostranné použití a náročnější údržba.
U elektrických kávomlýnků se často udávají stupně hrubosti mletí. Stupnice může mít různé hodnoty v závislosti na typu daného mlýnku, např. 1–20, nebo 1–60. Čím větší rozpětí, tím větší možnost výběru požadované hrubosti/jemnosti.
V případě mlýnků ručních se hrubost mletí nastavuje manuálně pomocí přitažení nebo odtažení mlecích kamenů.
Udává objem kávových zrn v gramech, které lze do zásobníku v kávomlýnku naráz vsypat.
30 až 80 gramů – malé mlýnky vhodné pro přípravu jednoho až dvou šálků denně
80 až 250 gramů – střední mlýnky, které zvládnou namlít kávu zhruba pro 2–3 šálky denně
Nad 250 gramů – velké mlýnky, jež si poradí i se třemi a více šálky denně. Vhodné, pokud často pijete kávu nebo míváte početnější návštěvy.
Ruční mlýnky na kávu zdaleka nepatří jen do minulosti. Mnoho lidí naopak oceňuje jejich autentičnost a jakýsi rituál při přípravě kávy. Během mletí se po celé místnosti line nádherné aroma a mají delší životnost než elektrické mlýnky. Ruční kávomlýnky se nejčastěji prodávají ve stylovém dřevěném nebo plastovém provedení a jako mlecí mechanismus využívají mlecí kameny. Ty kávu při mletí nespalují a nekazí její chuť. Ruční mlýnky se ale hodí jen pro přípravu asi 4 šálků denně, protože mletí většího množství kávy již vyžaduje více úsilí.
Hlavní výhodou elektrických mlýnků na kávu je jejich rychlost a pohodlí. Snadno namelou kávu i na pět a více šálků denně a bez problémů zvládnou i rodinné návštěvy, aniž byste se nadřeli ručním mletím. Nejsou však tak stylové jako jejich ruční protějšky a stojí více peněz. Kávu melou pomocí mlecích kamenů nebo keramických či ocelových nožů. V případě ocelových nožů se však někdy stává, že při mletí kávu spálí a tím zkazí její chuť. Proto doporučujeme elektrické mlýnky na kávu s mlecími kameny, případně keramickými noži.
Protože jedině namletím kávy těsně před přípravou nápoje zajistíte jeho optimální chuť. Káva totiž velmi dobře vstřebává vzduch a vlhkost a již po několika desítkách minut od jejího pomletí dochází k oxidaci neboli jejímu zvětrání. Tím mizí velká část aromatu a chuti. Kávu si naplno vychutnáte, pokud ji připravíte do deseti minut od pomletí. Po tuto dobu si ještě udrží své vlastnosti.
Elektrické mlýnky v této cenové kategorii zpravidla používají tříštivé nože. Ty ale kávu nemelou, spíše ji jen sekají na nepravidelné kousky, čímž vzniká káva nižší kvality. Chcete-li mít záruku kvalitnější kávy, doporučujeme mlýnek s mlecími kameny.
Ideálně po každém mletí kávy, jinak se může stát, že zbytky kávových zrn ovlivní aroma a chuť dalšího šálku. Pro čištění postačí zubní kartáček, kterým mechanismus mlýnku vyčistíte. Pokud se vám mlýnek nechce čistit po každém mletí, očistu provádějte alespoň jednou týdně. Místo kartáčku můžete použít speciální čistící tablety, které se skládají z kukuřičné a pšeničné mouky.
Tříštivé nože jsou nejčastěji ocelové, ale občas také keramické. Jsou používány u levnějších kávomlýnků, kdy jsou kávová zrna rozsekána na nerovnoměrné kousíčky.
Jedná se o mlecí mechanismus, kdy jsou kávová zrna rovnoměrně rozemleta, čímž pomáhají k uvolnění více éterických olejů z kávových zrn.
Slovník pojmů