Monopod je jednonohý stativ. Tlumí zejména vertikální vibrace. Dokáže prodloužit expoziční časy, a to bez ztráty schopnosti pohotově reagovat. Své uplatnění nalezne proto ve sportovní a reportážní fotografii. Ačkoliv vrcholové objektivy disponují optickou stabilizací, monopody představují účinnější a levnější řešení. Oproti tripodům jsou rovněž i snadno přenositelné. Na druhou stranu absence horizontální fixace limituje využití monopodů pro focení krajiny, noční oblohy apod.
Není pravidlem. Vybrané modely monopodů, zejména ty určené pro začátečníky, jsou stativovou hlavou vybaveny. Profesionální monopody pak často hlavu nemají a nechají její výběr na volbě fotografa.
Pro začátečníky je vhodnější tripod. Monopod je totiž určený na relativně specializované žánry, jako je sportovní fotografie a reportáž.
Monopod je oproti tripodu lehčí a menší, lépe se tedy přenáší. Je lépe uzpůsoben pro sportovní a reportážní fotografii, protože nepředstavuje tak nebezpečnou překážku, jako širší trojnožka. S monopodem také může fotograf lépe reagovat na aktuálně nastalou situaci.
Pro komfort fotografa platí, že fotoaparát by měl být na stativu tak vysoko, aby se při náhledu do hledáčku nemusel hrbit. Vyšší maximální výška je však vykoupena nárůstem hmotnosti, a tak je někdy vhodné slevit ze svých požadavků.
Maximální výška stativu a jeho rozměry ve složeném stavu spolu nemusí nutně přímo souviset. Vliv na rozměry má totiž ještě počet segmentů noh stativu. Čím vyšší počet segmentů, tím je nastavení výšky flexibilnější a stativ ve složeném stavu menší.
Maximální zatížení udává, jak těžké břímě stativ unese. Hodnota je to však mezní a nedoporučuje se v praxi jít kvůli zachování stability až nadoraz.
Vysoká nosnost je potřebná v prvé řadě při fotografování s těžkými objektivy, které se pojí zpravidla se sportovní a wildlife fotografii (zde mohou světelné objektivy s vysokou ohniskovou vzdáleností vážit i několik kilogramů). Naopak širokoúhlá skla vhodná pro focení krajiny či architektury bývají zpravidla lehčí.
Stativ je základní fotografickou pomůckou sloužící ke stabilizaci fotoaparátu a tím k prodloužení expozičních časů.
Hlava stativu, která se upevňuje na tělo stativu a drží samotný fotoaparát. Liší se zejména způsobem upínání a způsobem nastavení jednotlivých os.
Stabilizátor obrazu pomáhá zamezit rozostření snímků vlivem chvění fotoaparátu. Objektiv se stabilizátorem obrazu využijete nejvíce, pokud hodně přibližujete, nebo jen tak, když fotíte z ruky, ne ze stativu.
Materiál a hmotnost
Materiál se podepisuje v prvé řadě na hmotnosti stativu. Monopody jsou výrazně lehčí než tripody, a proto jsou často součástí vybavení fotografa při cestách. Zde však hraje každý gram navíc zbytečnou zátěž. Nejčastěji jsou stativy vyrobeny z hliníkových slitin, kompozitních materiálů či kovů.
Hliníkové slitiny (dural) - dural je nejčastěji používaný materiál. Vedle pevnosti vyniká i nízkou cenou.
Kompozitní materiály - oproti duralu jsou stativy vyrobené z kompozitních materiálů lehčí a zároveň i dražší.
Titan je lehký a pevný kov, nevýhodou je vysoká cena, proto se objevuje pouze v případě těch nejdražších stativů.