Obnovit stránku

Jak vybrat multifunkční vysavač

Multifunkční vysavače zvládnou mokré i suché vysávání, některé i šamponování koberců nebo parní čištění. Tyto vysavače jsou vhodné zejména tam, kde jsou různé typy podlah. Mají ale i mnoho dalších funkcí, které vám ulehčí úklid celé domácnosti. Pojďme se tedy podívat, jak vybrat vhodný víceúčelový vysavač přímo pro vaše potřeby.

Jak vybrat sáčkový vysavač

Tipy pro výběr víceúčelového vysavače

  1. Promyslete si, zda chcete víceúčelový vysavač sáčkový či bezsáčkový. 

  2. Funkce vybírejte dle typu podlah, které u vás převažují. U koberců využijete funkci šamponování a hloubkové čištění. U tvrdých podlah se vám bude hodit funkce vytírání.

  3. Zamyslete se nad tím, jak široce chcete multifunkční vysavač využít. Jestli pouze v bytě, nebo také v garáži či v dílně.

  4. Do domácnosti s alergikem jsou vhodné vysavače s kvalitní filtrací, kterou zajišťuje HEPA filtr a vodní filtr. 

  5. Máte-li doma chlupaté domácí mazlíčky, v nabídce najdete i víceúčelové vysavače se speciálním příslušenstvím pro snadné a účinné odstraňování zvířecích chlupů. 

Parametry víceúčelových vysavačů

Příkon motoru

Někdy se může příkon plést s výkonem, ale jedná se o dva odlišné parametry. 

Příkon víceúčelového vysavače vyjadřuje, jakou má vysavač spotřebu elektrické energie. Čím vyšší příkon, tím vyšší je také energetická náročnost spotřebiče. Příkon víceúčelového vysavače začíná na hodnotách kolem 1 000 W, ale setkáte se i s příkonem až 2 200 W. Ale pozor, vysoký příkon ne vždy zaručuje dobrou výkonnost vysavače, a naopak malý příkon nevylučuje dobrý sací výkon.


Pozn.: Dle nařízení EU mohou od 1. 9. 2017 výrobci dodávat na trh jen vysavače s příkonem maximálně 900 wattů. Ovšem toto omezení se netýká vysavačů průmyslových, robotických, tyčových, venkovních a vysavačů na mokré a suché vysávání. Tudíž u víceúčelových vysavačů se zcela běžně setkáte s příkonem vyšším 1 000 W. 

Výkon multifunkčního vysavače

Výkon vysavače prozrazuje, jakou sací sílu vysavač má, tedy jak snadno a rychle si poradí s nejrůznějšími typy nečistot na různých typech povrchů. Obecně lze říci, že sací výkon představuje 1/5 až 1/3 příkonu, ale sací síla vysavače závisí i na mnoha dalších faktorech, jakými jsou konstrukce vysavače, výkonnost motoru, tvar trubice, kvalita těsnění a filtrace. Sací výkon víceúčelových vysavačů je obecně menší než u klasických podlahových vysavačů, ale měl by dosahovat hodnoty alespoň 250 W, ideálně však kolem 300 W.

Typ filtrace

Filtrace je základem každého vysavače a její kvalita má významný vliv na jeho účinnost i životnost. 

Každý vysavač má několik stupňů filtrace. V základu ale musí obsahovat vstupní filtr, který chrání motor, sáček nebo nádobu na zadržení nečistot a výstupní filtr, který by měl přefiltrovat poslední částice prachu a alergenů a vyfukovat už jen čistý vzduch. Výstupní filtr je proto nejdůležitější. 

Rozlišujeme několik typů filtrů, kterými může být víceúčelový vysavač vybaven:

  • Mikrofiltr

Jde o základní typ filtru vyráběný z tkaniny nebo z molitanu. Mikrofiltr se nejčastěji používá jako vstupní, motorový filtr, který chrání motor před nečistotami, ale uplatňuje se také jako filtr výstupní. 

  • EPA a HEPA filtr 

Jedná se o certifikované a nejspolehlivější filtry vzduchových částic. EPA a HEPA filtry zachytí i ten nejjemnější prach, pyl a další mikročástice. Pokud máte v domácnosti alergiky, jsou pro ně tyto typy filtrů nejvhodnější.

Za označením EPA či HEPA následuje číslo označující danou třídu. Čím vyšší číslo, tím vyšší účinnost. Dříve se u vysavačů používalo pouze označení HEPA s číslem 10 až 13. Dnes již podle nové klasifikace filtrů zní jejich názvy EPA E10 až E12 a HEPA H13, který má účinnost až 99,95 % zachycených částic.

Filtry mohou být omyvatelné nebo neomyvatelné.

Omyvatelné filtry se lépe udržují, protože je jednoduše opláchnete pod tekoucí vodou, čímž snadno odstraníte viditelné nečistoty. Malé částice uvnitř filtrů se přesto zafixují. Omytý filtr nechte před dalším použitím důkladně vyschnout. Jinak riskujete zničení filtru nebo dokonce i zničení motoru.

Neomyvatelný filtr byste měli čistit mechanicky (omést metličkou nebo vyklepat) nebo vyfoukat vzduchem, což se nedoporučuje alergickým osobám.

Životnost omyvatelného a neomyvatelného filtru je podobná. U bezsáčkových vysavačů se doporučuje výměna filtru alespoň jednou za půl roku nebo i dříve dle míry zanesení.


Pozn.: Nezapomeňte se informovat o dostupnosti filtrů k vybranému typu bezsáčkového vysavače ještě před koupí konkrétního modelu.

  • Vodní filtr

Vodní filtr prohání vzduch skrze nádobu s vodou. Nasáté nečistoty se zachycují do vody v nádržce vysavače. Po vyluxování vodu vylijete a nádobu omyjte. Velkou výhodou vysavačů s vodním filtrem je zcela jistě velice nízká nebo téměř nulová prašnost.


Pozn.: I vysavače s vodním filtrem potřebují kvalitní výstupní filtr, protože ne všechny vodní filtry zadrží alergeny, se kterými by si pak měl poradit HEPA filtr. 

Typ sběrné nádoby

Podle typu sběrné nádoby rozlišujeme sáčkové a bezsáčkové (cyklonové) víceúčelové vysavače. 

  • Sáčkové multifunkční vysavače

Sáčkové víceúčelové vysavače disponují prachovým sáčkem, který je potřeba měnit. Sáček působí jako jeden z několika filtrů vysavače, takže zvyšuje účinnost filtrace. Při mokrém vysávání je potřeba vysavač přepnout na vodní filtr nebo instalovat separační přepážku, jinak by mohlo dojít k poškození přístroje.

  • Bezsáčkové (cyklonové) multifunkční vysavače

Bezsáčkové vysavače využívají tzv. cyklonového efektu, kdy v důsledku odstředivé síly dochází k oddělení větších a menších nečistot z nasátého vzduchu. U bezsáčkových vysavačů je zcela zásadní jeho kvalitní konstrukce, aby odstředivý cyklonový efekt mohl být funkční. Cyklonová technologie se za předpokladu správné a pravidelné údržby vysavače může pochlubit stabilním sacím výkonem, který u sáčkových vysavačů může být snižován plností prachového sáčku.


TIP: U bezsáčkového vysavače si všímejte způsob odejmutí a vyprazdňování nádoby na nečistoty. Mělo by být rychlé a hlavně hygienické. Neměli byste přijít do styku s vyluxovanou špínou.

Objem sáčku či sběrné nádoby

Pokud se budeme bavit o objemu, musíme brát v potaz, že víceúčelový vysavač se skládá z více nádob pro různé účely. 

  • Objem nádoby na nečistoty

Objem nádoby na nečistoty, tedy objem prachového sáčku či sběrné nádoby, by se měl odvíjet od velikosti a míry znečištění vysávané plochy. Vybírejte podle toho, jak často a pro jak velkou plochu budete vysavač využívat. Pro domácí použití můžeme doporučit tyto parametry. 

             

Při ploše do 50 m2 postačí 2-2,9 l sáček/nádoba. S tímto objemem (nebo menším) se setkáte často u tyčových víceúčelových vysavačů a malých multifunkčních vysavačů.

             

Pro byt o velikosti 50 až 150 m2 volte sáček/nádobu s objemem 3 až 4 l

             

Pro luxování velkých prostor o rozloze nad 150 m2 bychom doporučili 5 l a více.

Pro víceúčelové vysavače vhodné pro využití i v garážích nebo v dílně je žádoucí velký objem sběrné nádoby, tj. 10-30 litrů. Je ovšem potřeba počítat i s velkým a těžkým spotřebičem. 

  • Objem nádoby na čistou vodu 

Víceúčelové vysavače s vodní filtrací disponují dvěma nádobami na vodu. Jedna nádoba je sběrná pro nasávání nečistot. Zde platí doporučení uvedená výše. 

Druhá nádoba je s čistou vodou, do které můžete přidat také vhodný čisticí prostředek při využití funkce šamponování. Tato nádoba musí být dostatečně objemná, abyste nemuseli v průběhu úklidu vodu neustále dolévat. Objem 1-2 litru je vhodný pro malé plochy nebo na čištění jednotlivých skvrn na koberci. Objem kolem 3 litrů je vhodný pro běžně velkou domácnost, samozřejmě záleží na míře znečištění. Pokud vysavač disponuje nádobou na čisticí koncentrát o objemu 4 litry a více, zvládne najednou vyčistit i koberce o velké ploše. Počítejte ale s vyšší hmotností takového vysavače.


Pozn.: U některých modelů může být zásobník na mycí koncentrát odděleně a vysavač si ho pak dávkuje sám (týká se to především funkce mytí oken).

Délka přívodního kabelu

Dlouhý kabel vám ušetří námahu s častým přepojováním vysavače do zásuvek. Proto pokud máte větší prostory, určitě věnujte tomuto parametru pozornost. Délka kabelu víceúčelových vysavačů začíná na 5 metrech, ale doporučujeme minimálně délku 6-7 metrů.

Akční rádius

Akční rádius udává vzdálenost, do které vysavačem dosáhnete při vysávání od elektrické zásuvky. Je tedy součtem délek přívodního kabelu, vzdálenosti vstupu přívodní šňůry od sacího vstupu vysavače, délky sací hubice a trubice. Při sčítání se předpokládá uchopení madla v běžné výšce. Akční rádius víceúčelových vysavačů se pohybuje od 7 do 11 metrů

Hmotnost víceúčelového vysavače

Hmotnost vysavače hraje významnou roli pro celkový komfort úklidu. Váha těchto typů vysavačů se pohybuje mezi 3–10 kilogramy. Pokud chcete vysavače pouze pro využití v domácnosti, postačí vám model kompaktnějších rozměrů. Pro využití i v dílně či jiných technických prostorách se nevyhnete vysoké váze tohoto přístroje. 


TIP: Zajímavou volbou pro jednoduché a pohodlné použití v domácnosti mohou být tyčové multifunkční vysavače, které jsou ideální do menších a středně velkých domácností.

Hlučnost vysavače 

Hodnoty hlučnosti se udávají v decibelech a víceúčelové vysavače jsou obecně trochu hlučnější. Ty nejtišší víceúčelové vysavače mají kolem 60 dB, což se dá přirovnat k běžnému lidskému rozhovoru. Vysavače s úrovní hluku do 76 dB se nachází ještě v tzv. komfortní zóně. Vysavač s hlučností 76-85 dB lze označit za hlučný, ale v těchto hodnotách se pohybuje většina vysavačů . Vysavač s úrovní hluku nad 85 dB je již velmi hlučný.

Materiál a ergonomie trubice

Trubice by se při vysávání neměla prohýbat, takže se raději vyhněte plastovým variantám a dejte přednost trubici z oceli nebo nerezu. Výhodou je teleskopický výsun, pro nastavení podle vaší výšky. Teleskopický výsun by se měl dát dobře zafixovat, aby nedocházelo během úklidu k zasouvání tyče.

Funkce víceúčelových vysavačů

Mokré vysávání

Mokré vysávání využívá vodu nebo páru, které zaschlé nebo zažrané nečistoty navlhčí, aby šly následně lépe vysát. Mokré vysávání vám umožní uklidit vaši domácnost ještě důkladněji. Vysavače s možností mokrého vysávání jsou schopné vysávat i tekutiny. 

Parní čištění 

Parní čištění je ideální na odstranění usazené špíny, mastnoty i vodního kamene. Horká pára je ideálním způsobem, jak z povrchů odstranit také alergeny a roztoče. Pára je nejen účinná, ale i šetrná. Vysavač s funkcí parního čistění musí mít zabudovaný bojler, který vodu nahřívá. 

Šamponování

Šamponování vám umožní hloubkové čištění koberců a čalouněného nábytku. Do nádoby na čistou vodu přidáte čisticí prostředek a za pomocí sací síly vysavače, speciálních nástavců a čisticího prostředku důkladně vyčistíte i odolnou špínu a prach. 


TIP: Ohlídejte si, zda lze čisticí roztok doplňovat bez nutnosti demontáže vysavače a zda vysavač disponuje integrovaným čerpadlem, které se postará o správné a účinné dávkování čistícího roztoku.

Vytírání podlah 

Víceúčelový vysavač s možností vytírání podlah vám podlahu vysaje, vytře a někdy dokonce i vysuší, a to v jediném kroku. 

Mytí oken

Některé multifunkční vysavače zvládnou také mytí oken. Musí být k tomu vybaveny vhodným příslušenstvím. Do speciální nádoby nalijete mycí prostředek s dávkovačem. Díky teleskopické trubici, speciální hubici a dávkovači je mytí oken tímto způsobem mnohem jednodušší a rychlejší. 

Funkce foukání (fukar)

Pomocí funkce foukání si uklidíte bez námahy například listí na zahradě, nebo si snadno nafouknete matrace. Funkce foukání vám pomůže také při čištění ucpaného odpadu. 

Příslušenství a vybavení multifunkčních vysavačů

Příslušenství

Při výběru víceúčelového vysavače je důležité si zjistit, jakým příslušenstvím je tento vysavač vybaven, případně jaké příslušenství se dá dodatečně dokoupit. Speciální nástavce vám usnadní různé druhy úklidu a mohou pomoci také při úklidu vozidel nebo garáží.

  • Turbo kartáč se perfektně hodí pro úklid i hluboko usazených nečistot, zvířecích chlupů a vlasů. Vysavač může obsahovat velký i malý turbo kartáč, abyste ho mohli využít pro snadné odstranění chlupů jak z koberce, tak i z nábytku. 

  • Šamponovací hubice  je potřeba pro hloubkové čištění koberců. Může být velká (na koberce) nebo malá (na čalouněný nábytek).

  • Nástavec na foukání  společně s invertním chodem využijete pro úklid listí na zahradě nebo s ním hravě nafouknete gumovou matraci nebo člun. 

  • Příslušenství pro mytí oken pomůže ke snadnému vyčištění a vyleštění skel bez šmouh. 


TIP: Abyste měli příslušenství vašeho vysavače vždycky v dosahu, je výhodou, když jsou jednotlivé hubice uchycené na těle vysavače. Nebudete tak muset odbíhat od práce a hledat jednotlivé komponenty potřebné k vysávání. 

Měkčená kolečka

Pokud máte v bytě plovoucí podlahu nebo parkety, je vhodný vysavač s měkčenými kolečky, která jsou dobrou prevencí proti poškrábání tvrdých podlah. 

Regulace výkonu

Vysavač by měl mít možnost regulace výkonu. Díky tomu tak můžete lépe vysávat koberce, tvrdé podlahy nebo také třeba závěsy, aniž by došlo k jejich vcucnutí. Ideální je umístění regulace na madle trubice. 

Typy víceúčelových vysavačů

Multifunkční vysavače tyčové 

Multifunkční vysavače tyčové

  • Snadné použití a manipulace
  • Jednoduchá obsluha i údržba
  • Vhodné do menších domácností

Tyčové víceúčelové vysavače jsou skvělou volbou pro zajištění důkladného úklidu podlah a koberců v menší domácnosti. Zvládnou suché i mokré vysávání a některé tyčové multifunkční vysavače zajistí i hloubkové čištění koberců. Tyto vyšší modely jedním tahem obstarají důkladné mokré čištění podlah nebo koberců, ale jsou i takové, které umožňují pouze kombinaci vysávání a vytírání tvrdých podlah. Mezi multifunkčními tyčovými vysavači najdete i modely se zabudovaným ručním vysavačem. Ten vám usnadní úklid nábytku, sedaček a obtížně přístupných míst. 

Výhody a nevýhody
  • Kompaktní a skladné 
  • Jednoduchá obsluha a manipulace
  • Důkladný úklid podlah v jednom tahu
  • Některé modely v kombinaci s parním mopem
  • Některé modely v kombinaci s ručním vysavačem 
  • Malý objem nádoby na čistou a špinavou vodu
  • Nevhodné pro velké plochy
Vysavače na čištění koberců 

Vysavače na čištění koberců

  • Vysávají a čistí koberce s nízkým i vysokým vlasem
  • Aplikují čisticí roztok
  • Roztok rozpustí nečistoty, které pak vysajete

Vysavač na čištění koberců je skvělým pomocníkem, který vaše koberce vyčistí do hloubky takřka bez námahy. Vysavač nejprve aplikuje čisticí roztok, který rozpustí i velmi odolné skvrny a nečistoty. Následně špinavou tekutinu z koberce vysajete. Jednotlivé modely se liší množstvím nabízených funkcí. Vybírejte s ohledem na typ povrchu, pro který je vysavač primárně určený. Některé přístroje z této kategorie nejsou vhodné pro všechny typy povrchů.

Výhody a nevýhody
  • Mokré i suché vysávání
  • Možnost šamponování nebo parního čištění (ideální pro alergiky)
  • Jednotlivé modely nabízí množství užitečných funkcí
  • Bohaté příslušenství
  • Náročnější na údržbu 
  • Některé modely nejsou vhodné pro všechny typy povrchů
Vysavače na mokré i suché vysávání 

Vysavače na mokré i suché vysávání

  • Má dvojí funkci, která vám výrazně usnadní úklid
  • Šetří váš čas i peníze
  • Zvolit si můžete tyčový nebo klasický vysavač

S tímto typem vysavače vysajete koberce mokrou i suchou metodou. Je vybavený utěrkou z mikrovlánka, takže s ním vytřete také podlahu. Bez problému uklidíte rozlité tekutiny. Na více úkonů vám stačí jeden víceúčelový přístroj, tím šetříte nejen čas, ale také místo. Vybírat můžete ze dvou typů konstrukce. Tyčový vysavač je skladný a může mít pohon na baterii, takže se jednoduše ovládá, ale je vhodný spíše pro úklid menších až středních domácností. Klasický vysavač je robustnější a má větší sběrnou nádobu. Hodí se tedy pro úklid větších bytů, rodinných domů nebo kancelářských prostor.

Výhody a nevýhody
  • Dokáže vysát i rozlité tekutiny
  • Je zpravidla bezsáčkový
  • Šetří čas i místo
  • Disponuje stabilním sacím výkonem
  • Po vysávání musíte vždy vylít a vyčistit sběrnou nádobu
  • Jsou hlučnější
Tepovače 

Tepovače

  • Mokré i suché hloubkové čištění koberců
  • Vhodný pro čištění matrací, sedaček a čalounění

Víceúčelový vysavač, který je určený k suchému i mokrému vysávání koberců. Tepovači se říká také extraktor. Dokáže z koberců odstranit hluboko usazené nečistoty. S jeho pomocí se zbavíte nebezpečných bakterií a alergenů, ale také skvrn od vína nebo moči. Využijete jej k čištění matrací, sedaček, autosedaček a čalounění. Koberce a čalounění byste měli tepovat minimálně dvakrát ročně.

Výhody a nevýhody
  • Mokré i suché vysávání
  • Možnost šamponování
  • Jednotlivé modely disponují různými funkcemi
  • Bohaté příslušenství 
  • Vyžaduje pravidelnou údržbu
  • Vyšší hlasitost

Často kladené otázky

V čem spočívá údržba víceúčelového vysavače?

Aby vám multifunkční vysavač dobře sloužil, nesmíte zapomínat na jeho pravidelnou údržbu. 

  • Je potřeba pravidelná výměna filtrů. U sáčkového vysavače se doporučuje výměna jednou za rok a u bezsáčkového vysavače jednou za půl roku. Ovšem při větší zátěži vysavače zkraťte tuto dobu na polovinu. Pokud je vysavač vybaven omyvatelným filtrem, je jeho údržba jednoduší. Můžete ho očistit pod tekoucí vodou. Ale pozor, životnost filtru tím neprodlužujete.

  • U sáčkového vysavače nezapomeňte měnit prachový sáček, aby nedošlo ke snížení sacího výkonu vysavače. U bezsáčkových vysavačů je potřeba nádobu na nečistoty po každém luxování vysypat a umýt. Dle pokynů výrobce je třeba čas od času ošetřit těsnění. 

  • Podobná opatření platí pro vodní filtr, kdy je potřeba špinavou vodu ihned po dokončení čištění vylít a nádobu omýt, aby nedošlo k tvorbě a šíření plísní a bakterií. 

Jaký je rozdíl mezi mokrým vysáváním, vysáváním tekutin a vodním filtrem?

Mokré vysávání někdy znamená, že vysavačem můžete kromě suchých nečistot vyluxovat také tekutiny. Výrobce to musí výslovně v popise produktu uvádět, protože jinak by mohlo dojít k poškození přístroje. 

Mokrým vysáváním je někdy označováno i luxování pomocí vysavače s vodním filtrem, tj. vysáváte suché nečistoty, které jsou nasáty do nádoby s vodou, a tak nedochází k jejich následnému víření. Prach a špínu jednoduše a bezpečně po dokončení úklidu vylijete.

Třetím případem je mokré vysávání, kterým je myšleno, že vysavač čištěný koberec nebo pohovku zároveň i navlhčí, případně našamponuje a poté vytepuje.

Pokud vysavač v sobě skrývá všechny tyto tři možnosti, mohlo by to vypadat následovně: Se speciálně vybaveným vysavačem provedete klasické suché vysávání s odvodem nečistot do vodního filtru, poté vysajete rozlitou tekutinu na zemi a na závěr vyčistíte hloubkově za pomoci vody či páry zašlý koberec.

Jaký je rozdíl v životnosti omyvatelného a neomyvatelného filtru?

Žádný. Životnost mají přibližně stejnou. Rozdíl je pouze ve způsobu čištění. Omyvatelný filtr se lépe udržuje. Jednoduše ho propláchnete pod tekoucí vodou, čímž ho zbavíte nečistot. Po důkladném usušení ho můžete vrátit zpět do vysavače. Neomyvatelný filtr je potřeba vyklepat nebo omést metličkou, což je zcela nevhodné pro alergiky.

           

U sáčkového vysavače se doporučuje výměna výstupního filtru minimálně jednou ročně, u bezsáčkového vysavače jednou za půl roku.

Zkuste naše cookies

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB16