Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Jak vybrat nabíječku na mobil

Aktualizováno

Mobilní telefon se bez nabíječky neobejde. Ke každému telefonu výrobce jednu vždy přidává, jak ale správně vybrat, když si chcete koupit další nabíječku nebo ta stávající potřebuje vyměnit? V tomto průvodci vám poradíme, jak se mezi jednotlivými typy nabíječek zorientovat, na co si dát pozor a jak vybrat takovou, která si dobře sedne s vaším telefonem i potřebami.

Jak vybrat nabijecku na telefon

Jak vybrat nabíječku na mobilní telefon - OBSAH

Tipy pro výběr nabíječky na mobil

 1. Vždy vybírejte nabíječku, která je kompatibilní s vaším telefonem.
 2. Sledujte parametry, jako jsou možnosti rychlého nebo bezdrátového nabíjení – pokud je váš telefon neumí, je zbytečné do takové nabíječky investovat.
 3. Na druhou stranu je rychlonabíjení funkce, která má v praxi opravdu význam.
 4. Levné nabíječky, kterým často schází certifikace, jsou pro telefon rizikem. Mohou jej poškodit. Vodítkem je v zemích Evropské unie přítomnost značky CE (certifikát bezpečnosti) a také odpovídající cena. Je-li příliš nízká, zbystřete.
 5. Nabíječku vybírejte podle svých potřeb – potřebujete rychlé nabíjení či možnost nabíjet v autě?

Co je důležité při výběru nabíječky na telefon?

Konektor

Mobily jsou pro nabíjení vybaveny jedním ze tří konektorů. Ty kromě nabíjení slouží i pro připojení telefonu k počítači a obousměrnému přenosu dat.

 • USB-C – moderní konektor, který se už naštěstí stal standardem. Jeho výhodou je například i možnost připojení kterýmkoliv směrem.
 • Lightning – rovněž symetrický konektor, který najdeme jen u iPhonů.
 • Micro-USB – u starších a levných telefonů pořád hojně používaný konektor, stále více je ale vytlačován typem USB-C.
USB-C
USB-C
Lightning
Lightning
Micro-USB
Micro USB

Výkon

Nejdůležitějším parametrem, který je potřeba u nabíječek sledovat, je tzv. výkon. Ten udává, jaké množství proudu je nabíječka schopná do telefonu protlačit. To se logicky promítne do toho, jak rychlé bude nabíjení. Výkon se udává ve wattech a bývá napsán na samotné nabíječce, případně ho najdeme na obalu či v popisu produktu v e-shopu.

Výkon si můžeme velmi jednoduše spočítat i sami. Stačí znát hodnoty napětí (V) a proudu (A). Tato dvě čísla vynásobte, a získáte hodnotu výkonu.

Výkon nabíječky by měl odpovídat napětí telefonu, respektive baterie. Rozhodně by neměl být nižší. Na druhou stranu vyšší výkon nabíječky ničemu nevadí, rychlost nabíjení ale závisí na výkonu telefonu (laicky řečeno, jedná se o jakési dveře, které do telefonu pustí jen pevně dané množství energie najednou a nezáleží na tom, kolik jí k dotyčným dveřím pošlete).

Pokud tedy budete chtít nabíjet 18W baterii nabíječkou s výkonem 40 W, efekt to nebude mít žádný a telefon se bude nabíjet výkonem maximálně oněch 18 W, které podporuje akumulátor. Vše tedy záleží na telefonu, a ačkoliv se díky sérii jištění dnes nemůže stát, že by se při nabíjení nabíječkou s vyšším výkonem telefon poškodil, je vhodné vybírat takové nabíječky, jejichž výkon daný telefon podporuje. Cca do 5 W se dnes jedná o standardní nabíjení, vyšší hodnoty už se obecně vzato řadí do kategorie rychlonabíjení.

Napětí

Napětí společně s proudem patří k nejdůležitějším parametrům, které na nabíječce najdete. Napětí se uvádí ve voltech (V) a v podstatě udává, jaký má výkon. Čím větší napětí, tím většího výkonu je nabíječka schopná při zachování stejného proudu dosáhnout.

Nejnižší přípustné napětí je 5 V, na trhu se ovšem setkáme i s napětím vyšším, např. 9 nebo 12 voltů. To výrobcům umožňuje mimo jiné snížit proud, který do nabíječky teče, aniž by ztratila výkon. A  naopak, pokud to umožní hardware a software telefonu, také v kratším čase nacpat do baterie větší objem proudu. Tak funguje rychlonabíjení.

Proud

Proud je druhá důležitá veličina, která udává, jak bude vaše nabíječka výkonná. Zapisuje se v ampérech (podobný údaj najdete i na bateriích samotných, zde v podstatě udává, kolik proudu se do dané baterie vejde). Běžně se setkáte s proudem kolem 2 A, výjimkou nejsou ani nabíječky disponující 3 A. Na trhu jsou ale i nabíječky určené zejména do auta, s proudem kolem 5 až 6 A.

i
Klasické nabíječky

Klasické nabíječky

 • Běžná součást každého balení telefonu
 • Typ určený pro připojení do zásuvky
 • K dispozici jsou jako standardní i v podobě rychlonabíječek

Klasická nabíječka (též síťová nebo AC nabíječka) je dnes běžnou součástí balení telefonu. Na trhu najdeme prakticky dva druhy – nabíječky, jež mají kabel připojený přímo v adaptéru, ale častější je varianta s odpojitelným USB kabelem, který poslouží i jako datový kabel pro připojení k počítači. Nabíječky využívají klasického zásuvkového napětí 230 V.

Výhody a nevýhody

 • Součást balení s telefonem
 • Široká škála modelů na trhu
 • U některých typů je kabel odpojitelný a slouží zároveň jako datový
 • Potřebujete kabel

Časté otázky při výběru klasických nabíječek

Mám zvolit nabíječku s odpojitelným, nebo pevným kabelem?

Výhoda nabíječek s odpojitelným kabelem je nasnadě – kabel, který se do nabíječky (ta krabička, kterou dáte do zásuvky) připojuje pomocí běžného USB. Kabel samotný tak rovnou využijete jako datový pro připojení k počítači. Na druhou stranu, je to další konektor, který se častým používáním může opotřebovat.

Rychlonabíječky

Rychlonabíječky

 • Telefon nabijí za kratší dobu oproti klasické nabíječce
 • Rychlonabíjení musí být podporováno telefonem
 • Vůči telefonu jsou bezpečné

Rychlonabíjení je neocenitelné ve chvíli, když spěcháte a v hrůze zjistíte, že má váš telefon třeba jen 20 procent baterie. Rychlonabíječka zajistí, že se na potřebnou úroveň nabití dostane velmi rychle. Nejnovější technologie zvládnou telefon nabít z 0 na 100 % i za necelou hodinu.

Výhody a nevýhody

 • Rychlé nabíjení za zlomek času
 • Neliší se konektorem, využívají USB-C
 • Telefony mají ochranu proti vysokému napětí, nehrozí tedy poškození
 • Telefon musí rychlonabíjení podporovat

Časté otázky při výběru rychlonabíječek

Může rychlonabíjení poškodit baterii?

Nemůže. Pokud je telefon pro rychlonabíjení uzpůsoben, má řídicí obvody i baterii samotnou uzpůsobenou k tomu, aby byla schopná přijímat větší množství energie najednou. Je proto i chráněn proti přepětí atd.

Na jakém principu vlastně rychlonabíjení funguje?

Ve zkratce jde o to, že řídicí obvody telefonu jsou schopné najednou do baterie vpustit větší množství proudu. Více o rychlém nabíjení se dozvíte v našem článku Proč si pořídit rychlonabíječku.

Bezdrátové nabíječky

Bezdrátové nabíječky

 • Fungují jako podložka, na kterou se telefon pro nabíjení položí
 • Stylový způsob nabíjení
 • Jsou ale pomalejší než drátové nabíječky

Bezdrátové nabíječky fungují na principu elektrické indukce. Ta vzniká mezi dvěma cívkami, jedna je umístěna v nabíjecí podložce, druhá v telefonu. Bezdrátové nabíjení telefonů je rozhodně stylové – přístroj položíte na nenápadnou podložku a nabíjení se rozjede. Nicméně, tou nejpodstatnější nevýhodou je rychlost. Byť se to začíná zlepšovat, bezdrátové nabíjení je stále o něco pomalejší než klasické, a už vůbec je nelze srovnat s rychlonabíjením. Momentálně je maximální výkon, který tento typ nabíječek zvládne, kolem 15 W.

Výhody a nevýhody

 • Stylový a moderní způsob nabíjení
 • Není potřeba nic nikam připojovat
 • Nižší výkon a rychlost
 • I bezdrátovou nabíječku potřebujete po drátě připojit do zásuvky

Časté otázky při výběru bezdrátových nabíječek

Je bezdrátové nabíjení vhodné pro každý telefon?

Nikoliv, telefon jej musí podporovat, tedy musí být k bezdrátovému nabíjení uzpůsoben. Že to zvládá, je obvykle propagováno už samotným výrobcem a v parametrech přístroje tuto informaci rozhodně nepřehlédnete. V současné době najdeme bezdrátové nabíjení ve vlajkových lodích jednotlivých výrobců (bohužel ale ne ve všech) a některých telefonech vyšší střední třídy.

Nabíjecí stojánky

Nabíjecí stojánky

 • Praktická věc do kanceláře
 • Telefon v nich může zůstat celý den
 • Vhodné pro většinu telefonů s odpovídajícím konektorem

Nabíjecí stojánky (též dokovací stanice) eliminují jednu podstatnou nevýhodu klasických neboli konektorových nabíječek: Pokud potřebujete mít ideálně neustálý výhled na displej (např. při práci u počítače), není nabíječka ležící vodorovně na stole nebo tam, kde je volná zásuvka, úplně praktická. Nabíjecí stojánek naproti tomu udrží telefon ve svislé poloze, takže na něj dobře uvidíte. Nabíjecí stojánek je praktickým doplňkem psacího stolu. Přijdete do práce, připojíte telefon a je to. A navíc, díky regulačním obvodům, které dnešní telefony mají, ani nevadí, pokud v něm bude telefon celý den.

Výhody a nevýhody

 • Stylový způsob nabíjení
 • Dobrý výhled na displej telefonu
 • Nepříliš praktické pro přenášení z místa na místo

Časté otázky při výběru nabíjecích stojánků

Jsou nabíjecí stojánky vhodné pro každý telefon?

Prakticky záleží na tom, jaký má váš mobilní telefon konektor. Zda USB-C, micro-USB, nebo Lightning. Pro všechny typy je k dispozici celá řada nabíjecích stojánků. Některé jsou určeny pro konkrétní značku telefonu (liší se např. šířkou místa pro telefon), jiné jsou velmi univerzální.

Mají nabíjecí stojánky ještě nějakou další výhodu?

Ano, některé z nich poslouží kromě nabíjení i jako dokovací stanice, které vám ulehčí propojení mobilního telefonu s počítačem.

Nabíječky do auta

Nabíječky do auta

 • Vhodné pro ty, kdo tráví hodně času za volantem
 • K dispozici s USB i do autozásuvky
 • Možnost nabíjení více telefonů zároveň

Od klasických nabíječek se nabíječky do auta liší způsobem použití. Důležitý je odlišný způsob zapojení. Jako připojení ke zdroji energie využívají buď integrovaný USB konektor, nebo u starších modelů aut klasickou autozásuvku. Samotný konektor pro připojení jednoho nebo více telefonů bývá obvykle klasické USB. Je proto možné použít kabel, který najdete v balení s telefonem. Každopádně nabíječky do auta jsou velmi praktické. Když často jezdíte autem, nemusíte řešit, zda vycházíte z domu s nabitým telefonem. Na služebních cestách a dovolených jsou pak prakticky nezbytné.

Výhody a nevýhody

 • Pohodlné nabíjení v autě
 • Nemají moc jiných možností použití

Časté otázky při výběru nabíječek do auta

Jsou vhodné pro nabíjení více zařízení najednou?

Na trhu jsou celkem běžně nabíječky do auta, které mají dva a více výstupů, do nichž připojíte USB kabel. Pokud si takovou nabíječku pořídíte, a opravdu si nevystačíte s nabíječkou pouze pro jediné zařízení, vyberte si takovou, která má vyšší výstupní napětí. Rozhodně více než dva ampéry. Platí totiž, že napětí se mezi zařízení dělí a při více připojených přístrojích se bude celý proces zbytečně prodlužovat. Navíc to škodí samotné nabíječce.

Power banky

Powerbanky

 • Přenosný zdroj energie nejen pro telefon
 • Zvládnou i vícenásobné plné nabití
 • Kompaktní balení vhodné pro přenášení

Nabíječka sbalená na cesty – i tak by se daly označit tolik oblíbené powerbanky. Jinak řečeno, jedná se o nabíječky s vlastním zdrojem energie, fungují tak jako externí baterie pro telefon. Samozřejmě, že je potřeba je předem dobít. Pak z nich ale zařízení nabijete dvakrát až třikrát na plno, aniž byste potřebovali připojit telefon do zásuvky. Vhodné jsou v situacích, kdy potřebujete telefon rychle dobít v terénu.

Výhody a nevýhody

 • Rychle dostupný zdroj energie
 • Mnoho různých typů v rozličných designech
 • Deklarovaný výkon nemusí odpovídat realitě

Časté otázky při výběru powerbank

Co všechno ovlivňuje výkon powerbanky?

U powerbanky je potřeba sledovat mnohem více parametrů. Zejména jde o napětí akumulátoru, výstupní napětí, rychlost nabíjení či ztrátu při nabíjení a vybíjení. Výkon a funkčnost powerbanky je pak souhrou těchto vlastností.

Jaké kapacity powerbank existují a které jsou vhodné?

Kapacita bezesporu patří k nejdůležitějším parametrům. Zjednodušeně řečeno toto číslo vypovídá o tom, kolik proudu je možné v powerbance uskladnit. Nicméně, jak rychle, a hlavně kolikrát z ní telefon nabijete, záleží na řadě faktorů.

Hlavní háček je v tom, že výrobci udávají kapacitu powerbanky při napětí 3,7 V. Jenže USB kabel má výstupní napětí 5 V. Každopádně, vezmeme-li v potaz ono napětí 3,7 V, najdeme na trhu powerbanky s kapacitou od 5 000 do 40 000 mAh a s takovými už pohodlně nabijeme i notebook. Pro nabíjení mobilních telefonů je však pohodlně dostačující kapacita mezi 10 000 a 20 000 mAh. Tyto powerbanky jsou vhodné pro všechny současné typy mobilních telefonů, resp. baterií, které v nich jsou.

Existují powerbanky s bezdrátovým nabíjením?

Ano, využijete je nejen k nabíjení mobilních telefonů, ale například i k nabíjení chytrých hodinek. Jedinou podmínkou je podpora bezdrátového nabíjení hodinek. Stejně jako u klasických bezdrátových nabíječek ale platí, že nabíjení bude trvat delší dobu než s běžnou powerbankou.

Slovník pojmů – Nabíječky na telefon

UBC-C

Univerzální oboustranný typ konektoru pro připojení mobilního telefonu (nebo dalšího zařízení) k telefonu nebo počítači.

Kapacita baterie

Množství elektrického náboje, které je schopna baterie pojmout. Udává se v mAh. Čím je vyšší, tím je i větší výdrž zařízení.

Typ baterie

Udává, jakou technologií je baterie vyrobena. Projevuje se to na její odolnosti, ale také rychlosti, jakou se bude baterie nabíjet.

P-DC1-WEB13