Obnovit stránku

Jak vybrat nabíječku na mobil

Aktualizováno

Mobilní telefon se bez nabíječky neobejde. K většině modelů zatím výrobci nabíječky přidávají, trend ale směřuje k opouštění tohoto systému – vždyť každý má přece nabíječku doma. Jenže,  jak ale nabíjecí adaptér správně vybrat, když si chcete koupit další nebo ta stávající potřebuje vyměnit? V tomto průvodci vám poradíme, jak se mezi jednotlivými typy nabíječek zorientovat, na co si dát pozor a jak vybrat takovou, která si dobře sedne s vaším telefonem i způsobem, jakým telefon používáte.

Jak vybrat nabijecku na telefon

Jak vybrat nabíječku na mobilní telefon - OBSAH

Tipy pro výběr nabíječky na mobil

 1. Vždy vybírejte nabíječku, která je kompatibilní s vaším telefonem.
 2. Zjistěte si, který standard rychlonabíjení váš telefon podporuje. Pokud byste totiž používali nabíječku jinou, mohli byste přijít o některé výhody, zejména nevyužít maximální rychlosti nabíjení, které je váš telefon schopen.
 3. Na druhou stranu rychlonabíjení je funkce, která má v praxi opravdu význam.
 4. Levné nabíječky, kterým často schází certifikace, jsou pro telefon rizikem. Mohou jej poškodit. Vodítkem je v zemích Evropské unie přítomnost značky CE (certifikát bezpečnosti) a také odpovídající cena. Je-li příliš nízká, zbystřete.
 5. Nabíječku vybírejte podle svých potřeb – potřebujete rychlé nabíjení či možnost nabíjet v autě? Nebo naopak nabíjíte výhradně doma a nikam nepotřebujete spěchat?

Co je důležité při výběru nabíječky na telefon?

Konektor

Mobily jsou pro nabíjení vybaveny jedním ze tří konektorů. Ty kromě nabíjení slouží i pro připojení telefonu k počítači a obousměrnému přenosu dat.

 • USB-C – moderní konektor, který se už stal standardem. Jeho výhodou je například i možnost připojení kterýmkoliv směrem.
 • Lightning – rovněž symetrický konektor, který najdeme jen u iPhonů.
 • Micro-USB – u starších a levných telefonů pořád hojně používaný konektor, stále více je ale vytlačován typem USB-C.
USB-C
USB-C
Lightning
Lightning
Micro-USB
Micro USB

Výkon

Nejdůležitějším parametrem, který je potřeba u nabíječek sledovat, je výkon. Ten udává, jaké množství proudu je nabíječka schopná do telefonu protlačit. To se logicky promítne do toho, jak rychlé bude nabíjení. Výkon se udává ve wattech a bývá napsán na samotné nabíječce, případně ho najdeme na obalu či v popisu produktu v e-shopu.

Výkon si můžeme velmi jednoduše spočítat i sami. Stačí znát hodnoty napětí (V) a proudu (A). Tato dvě čísla vynásobte, a získáte hodnotu výkonu.

Výkon nabíječky by měl odpovídat napětí telefonu, respektive baterie. Rozhodně by neměl být nižší. Na druhou stranu vyšší výkon nabíječky ničemu nevadí, rychlost nabíjení ale závisí na výkonu telefonu (laicky řečeno, jedná se o jakési dveře, které do telefonu pustí jen pevně dané množství energie najednou a nezáleží na tom, kolik jí k dotyčným dveřím pošlete).

Pokud tedy budete chtít nabíjet 18W baterii nabíječkou s výkonem 40 W, efekt to nebude mít žádný a telefon se bude nabíjet výkonem maximálně oněch 18 W, které podporuje akumulátor. Vše tedy záleží na telefonu, a ačkoliv se díky sérii jištění dnes nemůže stát, že by se při nabíjení nabíječkou s vyšším výkonem telefon poškodil, je vhodné vybírat takové nabíječky, jejichž výkon daný telefon podporuje. Cca do 5 W se dnes jedná o standardní nabíjení, vyšší hodnoty už se obecně vzato řadí do kategorie rychlonabíjení.

Nejvýkonnější nabíjení má v současnosti Xiaomi 11T Pro. Díky 120W rychlonabíjení nabijete 5 000mAh baterii telefonu už za 17 minut. S takovým výkonem a díky kompatibilitě Qualcomm Quick Charge s USB Power Delivery s nabíječkou od Xiaomi 11T Pro klidně nabijete i notebook.

Nabíjecí standardy

Ve světě nabíječek se nejčastěji setkáte s dvěma hlavními standardy. USB Power Delivery a Quick Charge od společnosti Qualcomm. Každý je trochu jiný, ovšem od verze Quick Charge 4+ jsou navzájem kompatibilní. Spousta nabíječek tak podporuje standardy oba. Jaké jsou hlavní rozdíly a u kterých telefonů tyto standardy najdete?

USB Power Delivery

Mezi největší výrobce, využívající technologie USB Power Delivery, patří Apple a Google. A v čem tkví největší výhoda tohoto standardu? V jeho univerzalitě. Standard USB-PD totiž zařízení dá jen tolik energie, kolik reálně potřebuje, i když třeba adaptér může poskytnout mnohem více. Jednou nabíječkou tak klidně nabijete nejen telefon, ale třeba i notebook, a to zcela bezpečně.

Qualcomm Quick Charge

Qualcomm Quick Charge, možná překvapivě, nevyžaduje k fungování čipset Qualcomm Snapdragon, ale je volně k dispozici k využití všem telefonům. Tento standard proto najdete u valné většiny dnešních Android smartphonů. Jeho výhodou je hlavně opravdu bleskové nabíjení chytrých telefonů během několika málo minut. Od verze Quick Charge 4+ a výše je navíc tento standard plně kompatibilní s USB-PD. Tuto vlastnost si uchovává i nejnovější verze Quick Charge 5. Na své větší rozšíření ale tato verze, která podporuje nabíjecí výkon vyšší než 100 W, ale teprve čeká. V současnosti uvádí Snapdragon pouze Honor 50 a Honor 50 Pro jako telefon, který tento systém podporuje.

Vzhledem k tomu, že je Qualcomm Quick Charge zcela přístupná každému výrobci, mnoho z nich na této technologii staví své vlastní. Firmy jako Samsung, Xiaomi, OnePlus a mnohé další proto mají své vlastní nabíjecí standardy, které jsou však stále v základu Quick Charge a jsou s ostatními kompatibilní, byť ne nutně s maximálním výkonem. Důvody jsou různé. Podívejme se na pár z těch nejčastějších.

 • Samsung Adaptive Fast / Super Fast Charging (až 45 W) je za cenu pomalejšího nabíjení šetrnější k baterii.
 • OnePlus Warp Charge (až 65 W) je poměrně svižný a díky speciální technologii udržuje telefon chladným.
 • Xiaomi HyperCharge (až 120 W) je aktuálně nejrychlejší využívaný standard na trhu. Mobil nabijete za cca 15 minut.
 • Motorola TurboPower (až 45 W) stejně jako Samsung volí spíše konzervativní přístup k baterii.
i Jednotlivé standardy sice jsou mezi sebou kompatibilní, pouze však na bázi Qualcomm Quick Charge. Pokud tedy budete nabíjet telefon Samsung nabíječkou Xiaomi, nebudete k tomu využívat Xiaomi HyperCharge, ale „pouze“ Quick Charge.

Bezdrátové nabíjení s Qi

Svět bezdrátového nabíjení svým takřka monopolem vede standard Qi. Ať už máte iPhone nebo telefon s Androidem, pokud podporuje bezdrátové nabíjení, bude to přes Qi. Standard zahrnuje několik specifikací, z nichž dvě – BPP a EPP – se zaměřují na nabíjení telefonů. Qi nabíječka se specifikací BPP zvládne bezdrátové nabíjení do 5 W, s EPP pak až 15 W.

Bezdrátové nabíjení s Qi se od klasického drátového hodně liší. Maximální výkon je totiž limitován každým jednotlivým telefonem, respektive jeho schopností daný výkon přijmout. S jednou Qi nabíječkou tak nabijete všechny telefony, které bezdrátové nabíjení podporují, každý však jinak rychle.

Chcete-li bezdrátové nabíjení využívat naplno i s nejnovějšími zařízeními Apple, budete potřebovat nabíječku MagSafe. S běžnými Qi nabíječkami byste totiž nabíjeli jen s polovičním výkonem. Na druhou stranu přes MagSafe bez problémů nabijete i hodinky Apple Watch. Přináší navíc výhodu v podobě magnetického uchycení telefonu v té správné pozici. Jedině tak se totiž dá zajistit plný nabíjecí výkon.

Ochranné mechanismy

Nabíječky často nabízí celou řadu jistých ochranných mechanismů. Pokud by totiž nabíjení, zejména pak rychlonabíjení, probíhalo nekontrolovaně, mohlo by dojít k poškození baterie, nebo i jiných komponentů. Důležité je však zmínit, že ochranné mechanismy jsou spíše záležitostí nabíjecích standardů, než jednotlivých nabíječek. Těmi nejpodstatnějšími jsou:

 • Přepěťová ochrana telefon chrání před vyšším proudem, než který je schopen zvládnout.
 • Regulace teploty hlídá jak telefon, tak samotnou nabíječku, před poškozením teplotou.
 • Regulace výkonu je důvod, proč je nabíjení na 80 % nejrychlejší. Nabíjení se totiž přizpůsobuje tak, aby telefon strávil na nabíječce co nejméně času na plné 100% nabití.
Graf nabíjení vs. rychlonabíjení
Zatímco běžné nabíjení je víceméně lineární, rychlonabíjení u posledních cca. 80 % šetří baterii.

Některé další účinné ochranné mechanismy u nabíječek najdete i ze strany jednotlivých standardů. Ty pro mobily zásadní má nejčastěji na svědomí Qualcomm.

 • Qualcomm Dual Charge rozděluje nabíjecí proud do dvou „kanálů“, díky čemuž nabíjení generuje mnohem méně tepla.
 • Qualcomm INOV je systém inteligentní adaptace dodávaného napětí. Nabíjení je tak efektivnější a šetrnější k baterii.

Kabel

Kabel je u nabíječek zpravidla součástí balení. Dříve býval součástí samotného adaptéru, dnes bývá odnímatelný, což s sebou přináší několik výhod. Pokud třeba chcete přenášet soubory z mobilu do počítače, často si poradíte s kabelem od nabíječky. Dále pokud například máte adaptéry dva, jeden méně výkonný pro smartphone a druhý více výkonný pro notebook, díky standardu USB-PD vám pro oba bude stačit jeden kabel.

Nabíjecí kabely většinou mívají jeden konektor USB-A pro adaptér a druhý USB-C/Lightning pro telefon. Zejména u moderních smartphonů se však může hodit, když má kabel USB-C na obou stranách. Speciální technologie reverzního nabíjení totiž umožňuje nabíjení chytrého příslušenství, ale dokonce i ostatních smartphonů přímo z vašeho mobilu.

i
Rychlonabíječky

Rychlonabíječky

 • Telefon nabijí za kratší dobu oproti klasické nabíječce
 • Rychlonabíjení musí být podporováno telefonem
 • Vůči telefonu jsou bezpečné

Rychlonabíjení je neocenitelné ve chvíli, když spěcháte a v hrůze zjistíte, že má váš telefon třeba jen 20 procent baterie. Rychlonabíječka zajistí, že se na potřebnou úroveň nabití dostane velmi rychle. Nejnovější technologie zvládnou telefon nabít z 0 na 100 % i za necelou hodinu.

Výhody a nevýhody

 • Rychlé nabíjení za zlomek času
 • Neliší se konektorem, využívají USB-C
 • Telefony mají ochranu proti vysokému napětí, nehrozí tedy poškození
 • Telefon musí rychlonabíjení podporovat

Časté otázky při výběru rychlonabíječek

Může rychlonabíjení poškodit baterii?

Nemůže. Pokud je telefon pro rychlonabíjení uzpůsoben, má řídicí obvody i baterii samotnou uzpůsobenou k tomu, aby byla schopná přijímat větší množství energie najednou. Je proto i chráněn proti přepětí atd.

Na jakém principu vlastně rychlonabíjení funguje?

Ve zkratce jde o to, že řídicí obvody telefonu jsou schopné najednou do baterie vpustit větší množství proudu. Více o rychlém nabíjení se dozvíte v našem článku Proč si pořídit rychlonabíječku.

Klasické nabíječky

Klasické nabíječky

 • Běžná součást každého balení telefonu
 • Typ určený pro připojení do zásuvky
 • K dispozici jsou jako standardní i v podobě rychlonabíječek

Klasická nabíječka (též síťová nebo AC nabíječka) je dnes běžnou součástí balení téměř každého telefonu. Na trhu najdeme prakticky dva druhy – nabíječky, jež mají kabel připojený přímo v adaptéru, ale častější je varianta s odpojitelným USB kabelem, který poslouží i jako datový kabel pro připojení k počítači. Nabíječky využívají klasického zásuvkového napětí 230 V.

Výhody a nevýhody

 • Součást balení s telefonem
 • Široká škála modelů na trhu
 • U některých typů je kabel odpojitelný a slouží zároveň jako datový
 • Potřebujete kabel

Časté otázky při výběru klasických nabíječek

Jsou případy, kdy je klasická nabíječka lepší než rychlonabíječka?

V dnešní době už u rychlonabíječek výhody zásadně převažují nevýhody. U velké většiny telefonů má rychlonabíjení stejný vliv na baterii jako běžné nabíjení, akorát je rychlejší. Navíc už není ani tak drahé. Klasické nabíječky se tedy hodí spíše v případě, že máte starší telefon, který ještě rychlonabíjení nepodporuje.

Bezdrátové nabíječky

Bezdrátové nabíječky

 • Fungují jako podložka, na kterou se telefon pro nabíjení položí
 • Stylový způsob nabíjení
 • Jsou ale pomalejší než drátové nabíječky

Bezdrátové nabíječky fungují na principu elektrické indukce. Ta vzniká mezi dvěma cívkami, jedna je umístěna v nabíjecí podložce, druhá v telefonu. Bezdrátové nabíjení telefonů je rozhodně stylové – přístroj položíte na nenápadnou podložku a nabíjení se rozjede. Nicméně, tou nejpodstatnější nevýhodou je rychlost. Byť se to začíná zlepšovat, bezdrátové nabíjení je stále o něco pomalejší než klasické, a už vůbec je nelze srovnat s rychlonabíjením. Momentálně je maximální výkon, který tento typ nabíječek zvládne, kolem 15 W, nabízejí ho např. nové iPhone 13.

Výhody a nevýhody

 • Stylový a moderní způsob nabíjení
 • Není potřeba nic nikam připojovat
 • Nižší výkon a rychlost
 • I bezdrátovou nabíječku potřebujete po drátě připojit do zásuvky

Časté otázky při výběru bezdrátových nabíječek

Je bezdrátové nabíjení vhodné pro každý telefon?

Nikoliv, telefon jej musí podporovat, tedy musí být k bezdrátovému nabíjení uzpůsoben. Že to zvládá, je obvykle propagováno už samotným výrobcem a v parametrech přístroje tuto informaci rozhodně nepřehlédnete. V současné době najdeme bezdrátové nabíjení ve vlajkových lodích jednotlivých výrobců (bohužel ale ne ve všech) a některých telefonech vyšší střední třídy.

Fungují běžné bezdrátové nabíječky i na iPhone?

Telefony iPhone zpočátku neměly vlastní bezdrátové nabíječky, i když bezdrátové nabíjení podporovaly, takže ano. V současnosti si však Apple zajistil svoji vlastní alternativu v podobě bezdrátových nabíječek MagSafe. Jejich exkluzivitu si do jisté míry udržuje uměle, a to až 2× vyšším výkonem bezdrátového nabíjení při využití MagSafe oproti jiným nabíječkám.

Lze s bezdrátovou nabíječkou nabít také chytré hodinky?

Pokud to vaše chytré hodinky podporují, tak ano. S jednou bezdrátovou nabíječkou můžete nabíjet jak smartphone, tak vaše smartwatch. V případě Apple Watch ve spojení s MagSafe však budete muset hodinky na nabíječku normálně stabilně položit. Nejsou v nich totiž (alespoň zatím) magnety, které by nabíječku držely jako u iPhonů.

Nabíjecí stojánky

Nabíjecí stojánky

 • Praktická věc do kanceláře
 • Telefon v nich může zůstat celý den
 • Vhodné pro většinu telefonů s odpovídajícím konektorem

Nabíjecí stojánky (též dokovací stanice) eliminují jednu podstatnou nevýhodu klasických neboli konektorových nabíječek: Pokud potřebujete mít ideálně neustálý výhled na displej (např. při práci u počítače), není nabíječka ležící vodorovně na stole nebo tam, kde je volná zásuvka, úplně praktická. Nabíjecí stojánek naproti tomu udrží telefon ve svislé poloze, takže na něj dobře uvidíte. Nabíjecí stojánek je praktickým doplňkem psacího stolu. Přijdete do práce, připojíte telefon a je to. A navíc, díky regulačním obvodům, které dnešní telefony mají, ani nevadí, pokud v něm bude telefon celý den.

Výhody a nevýhody

 • Stylový způsob nabíjení
 • Dobrý výhled na displej telefonu
 • Nepříliš praktické pro přenášení z místa na místo

Časté otázky při výběru nabíjecích stojánků

Jsou nabíjecí stojánky vhodné pro každý telefon?

Prakticky záleží na tom, jaký má váš mobilní telefon konektor. Zda USB-C, micro-USB, nebo Lightning. Pro všechny typy je k dispozici celá řada nabíjecích stojánků. Některé jsou určeny pro konkrétní značku telefonu (liší se např. šířkou místa pro telefon), jiné jsou velmi univerzální.

Mají nabíjecí stojánky ještě nějakou další výhodu? 

Ano, některé z nich poslouží kromě nabíjení i jako dokovací stanice, které vám ulehčí propojení mobilního telefonu s počítačem.

Nabíječky do auta

Nabíječky do auta

 • Vhodné pro ty, kdo tráví hodně času za volantem
 • K dispozici s USB i do autozásuvky
 • Možnost nabíjení více telefonů zároveň

Od klasických nabíječek se nabíječky do auta liší způsobem použití. Důležitý je odlišný způsob zapojení. Jako připojení ke zdroji energie využívají buď integrovaný USB konektor, nebo u starších modelů aut klasickou autozásuvku. Samotný konektor pro připojení jednoho nebo více telefonů bývá obvykle klasické USB. Je proto možné použít kabel, který najdete v balení s telefonem. Každopádně nabíječky do auta jsou velmi praktické. Když často jezdíte autem, nemusíte řešit, zda vycházíte z domu s nabitým telefonem. Na služebních cestách a dovolených jsou pak prakticky nezbytné.

Výhody a nevýhody

 • Pohodlné nabíjení v autě
 • Nemají moc jiných možností použití

Časté otázky při výběru nabíječek do auta

Jsou vhodné pro nabíjení více zařízení najednou?

Na trhu jsou celkem běžně nabíječky do auta, které mají dva a více výstupů, do nichž připojíte USB kabel. Pokud si takovou nabíječku pořídíte, a opravdu si nevystačíte s nabíječkou pouze pro jediné zařízení, vyberte si takovou, která má vyšší výstupní napětí. Rozhodně více než dva ampéry. Platí totiž, že napětí se mezi zařízení dělí a při více připojených přístrojích se bude celý proces zbytečně prodlužovat. Navíc to škodí samotné nabíječce.

Power banky

Powerbanky

 • Přenosný zdroj energie nejen pro telefon
 • Zvládnou i vícenásobné plné nabití
 • Kompaktní balení vhodné pro přenášení

Nabíječka sbalená na cesty – i tak by se daly označit tolik oblíbené powerbanky. Jinak řečeno, jedná se o nabíječky s vlastním zdrojem energie, fungují tak jako externí baterie pro telefon. Samozřejmě, že je potřeba je předem dobít. Pak z nich ale zařízení nabijete dvakrát až třikrát na plno, aniž byste potřebovali připojit telefon do zásuvky. Vhodné jsou v situacích, kdy potřebujete telefon rychle dobít v terénu. Potřebujete opravdu hodně energie? Nabíjecí stanice zvládnou pohánět i běžné spotřebiče několik hodin, a proto se skvěle hodí třeba na chatu. Některé se díky solárnímu panelu i samy pomaličku dobíjí.

Výhody a nevýhody

 • Rychle dostupný zdroj energie
 • Mnoho různých typů v rozličných designech
 • Deklarovaný výkon nemusí odpovídat realitě

Časté otázky při výběru powerbank

Co všechno ovlivňuje výkon powerbanky?

U powerbanky je potřeba sledovat mnohem více parametrů. Zejména jde o napětí akumulátoru, výstupní napětí, rychlost nabíjení či ztrátu při nabíjení a vybíjení. Výkon a funkčnost powerbanky je pak souhrou těchto vlastností.

Jaké kapacity powerbank existují a které jsou vhodné? 

Kapacita bezesporu patří k nejdůležitějším parametrům. Zjednodušeně řečeno toto číslo vypovídá o tom, kolik proudu je možné v powerbance uskladnit. Nicméně, jak rychle, a hlavně kolikrát z ní telefon nabijete, záleží na řadě faktorů.

Hlavní háček je v tom, že výrobci udávají kapacitu powerbanky při napětí 3,7 V. Jenže USB kabel má výstupní napětí 5 V. Každopádně, vezmeme-li v potaz ono napětí 3,7 V, najdeme na trhu powerbanky s kapacitou od 5 000 do 40 000 mAh a s takovými už pohodlně nabijeme i notebook. Pro nabíjení mobilních telefonů je však pohodlně dostačující kapacita mezi 10 000 a 20 000 mAh. Tyto powerbanky jsou vhodné pro všechny současné typy mobilních telefonů, resp. baterií, které v nich jsou.

Existují powerbanky s bezdrátovým nabíjením? 

Ano, využijete je nejen k nabíjení mobilních telefonů, ale například i k nabíjení chytrých hodinek. Jedinou podmínkou je podpora bezdrátového nabíjení hodinek. Stejně jako u klasických bezdrátových nabíječek ale platí, že nabíjení bude trvat delší dobu než s běžnou powerbankou.

Vyplatí se zakoupit nabíjecí stanice?

Nabíjecí stanice jsou svým způsobem obrovské powerbanky. Jejich kapacita může přesáhnout i pár set tisíc mAh a kromě výstupu pro nabíječky do nich zapojíte i běžné zástrčky, třeba od rychlovarné konvice, toustovače, nebo čehokoliv jiného. Od mnohem větší kapacity se samozřejmě odvíjí i mnohem vyšší cenovka, a tak nabíjecí stanice kupujte jen tehdy, jestli je opravdu potřebujete. Ideální jsou třeba na chatu, kde nemáte elektřinu, nebo na dlouhé výlety do přírody.

Můžu si vzít powerbanku do letadla?

Ano, můžete – powerbanky jsou na palubě letadla povolené, musí být ale v příručním zařízení a nesmí jich být nadstandardní množství, obvykle tedy jedna na osobu. Powerbanka by rovněž neměla překročit výkon 100 Wh. Vždy je ale dobré si před letem ověřit, jak to má konkrétní letecká společnost. Další informace jsme pro vás připravili v článku Powerbanka do letadla: Jak to je a na co si dát pozor?

Slovník pojmů – Nabíječky na telefon

UBC-C

Univerzální oboustranný typ konektoru pro připojení mobilního telefonu (nebo dalšího zařízení) k telefonu nebo počítači.

Kapacita baterie

Množství elektrického náboje, které je schopna baterie pojmout. Udává se v mAh. Čím je vyšší, tím je i větší výdrž zařízení.

Typ baterie

Udává, jakou technologií je baterie vyrobena. Projevuje se to na její odolnosti, ale také rychlosti, jakou se bude baterie nabíjet.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB07