Obnovit stránku

Jak vybrat papír do tiskárny

Vybrat správný papír do tiskárny nemusí být snadné. Stačí se ale držet několika zásad. V první řadě jej vybírejte podle technologie vaší tiskárny, nejčastěji používané jsou inkoustové a laserové typy. Dalším kritériem je kvalita papíru, jež značí písmena A, B a C. Které papíry jsou vhodné pro každodenní tisk, které nejméně znečišťují tiskárny a které se nezasekávají?

papíry do tiskárny

Podle čeho vybírat papír do tiskárny

Podle typu tiskárny

Do každé tiskárny se hodí jiný papír

Do inkoustových tiskáren se hodí klasický kancelářský papír typu A a B, ale také dražší papíry určené pro barevný tisk a některé fotopapíry.

Do laserových tiskáren se většinou vyplatí kupovat pouze kancelářský papír, ideálně typu B a C.

Do termosublimačních tiskáren je nutné kupovat speciální termopapír.

Do jehličkových tiskáren patří speciální papírové role.

Podle kvality papíru

Papír A je nejkvalitnější

Papír označený písmenem A je ze všech nejkvalitnější, ale také nejdražší. Doporučuje se i pro kvalitní inkoustové tiskárny a kopírky. Z obou stran má hlazený povrch a při práci se nebudete potýkat s prašností, rozpíjením a, což uživatele jistě potěší, také se zasekáváním papíru v tiskárně. Nevýhodou je vyšší cena, nehodí se tedy ke každodennímu tisku.

Papír typu B je vhodný do laserových i inkoustových tiskáren

Papír typu B přináší ideální poměr kvality a ceny. Je dražší než C, ale investice se vám rozhodně vyplatí. Méně práší a tiskárna se méně zanáší. Použitím tohoto typu papíru snížíte opotřebení a prodloužíte životnost tiskárny, a potěší také nižší náklady vynaložené za její čištění.

Papír B se doporučuje vkládat jak do laserových, tak i do inkoustových tiskáren. Vhodný je i pro oboustranný tisk a na rozdíl od typu C se může běžně používat i při spotřebě 250 a více papíru denně. Je totiž méně prašný a tiskárna se nebude tolik zanášet. Není vhodnou variantou pro rychloběžná zařízení, jimiž prochází 60 a více papírů za minutu.

Papír typu C je nejlevnější, ale také nejméně kvalitní

Papír C je nejrozšířenějším, nejlevnějším a také nejméně kvalitním typem papíru. Vhodný je do všech kopírek a laserových tiskáren a především pro jednostranný tisk v nevytížených kancelářích, kde se tiskne zhruba do 250 papírů denně. Oproti typům B a A jsou papíry C bělejší, protože obsahují nejvíce křídy. Projevuje se to v tom, že se uvnitř zařízení po čase usazuje bílý prášek. Nižší pořizovací cena papíru se tedy promítne ve vyšších výdajích za čištění tiskárny.

Podle cíle tisku

Zvolený papír by měl odpovídat vašim zamérům tisku

Pokud tisknete spoustu černobílých dokumentů, je dobré kupovat běžný kancelářský papír typu C. Tisknete-li zhruba do 250 papírů denně, je jedno, zda použijete papír A, B nebo C. Nad 250 papírů denně raději volte B nebo C. Nejlevnější je papír C, nejdražší A. Kompromisem je papír typu B. Je kvalitní a za rozumnou cenu. Nejvíce ušetříte použitím recyklovaného papíru.

Nejčastější otázky při výběru papíru do tiskárny

Jak správně skladovat papír?

Skladování významně ovlivňuje kvalitu papíru, proto se vyplatí dodržovat několik pravidel. Papír skladujte na suchém a teplém místě. Pokud vám to ale možnosti nedovolují, před tiskem papír ponechte po dobu 24 hodin na suchém a teplém místě, aby z něj vyprchala vlhkost, například v kanceláři, kde tisknete. Pokud možno netiskněte na navlhlý a studený papír, protože při vložení papíru to laserové tiskárny by se po zahřátí začal kroutit.

Proč se mi zasekává papír v tiskárně?

Papíry nižší kvality než "A" mají tendenci se zasekávat, protože nemají tak dobře hlazený povrch. Se stoupající kvalitou papíru se nelepší pouze kvalita tisku, ale také se zajišťuje jeho hladký průběh.

Kancelářské papíry

 • Univerzální využití
 • Široké cenové rozpětí
 • Na barevný i černobílý tisk

Papíry pro barevný tisk

 • Určené zejména na tisk barevných dokumentů
 • Pro laserová zařízení
 • Satinovaný hlazený povrch

Fotopapír

 • Určený pro tisk fotek
 • Pro inkjet(inkoustové) tiskárny
 • Lesklé i matné provedení

Tipy pro používání papíru

 1. Formát papíru vybírejte podle vstupu do tiskárny. Běžné tiskárny pracují s formátem A4 a menším, některé podporují i A3

 2. Čím vyšší gramáž papír má, tím je kvalitnější. Rozsah se pohybuje od 80 g/m2 až po 300 g/m2 u těch nejkvalitnějších, například speciálních fotopapírů

 3. Pro tisk každodenních dokumentů postačí kancelářský papír s gramáží kolem 90 g/m2

 4. Chcete-li nákupem papíru ještě více ušetřit, pořiďte si recyklovaný papír. Vyznačuje se však větší prašností a zpravidla šedou barvou

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB08