Obnovit stránku

Jak vybrat pouzdro na mobilní telefon

Aktualizováno

Výběr pouzdra na mobilní telefon se nevyplatí podcenit. Důvod je prostý: Mobilní telefon je nezřídka drahý, ale poměrně křehký přístroj a pouzdro mu poskytne ochranu před běžným poškozením. Chrání displej proti poškrábání a telefonu samotnému zvyšuje odolnost například při pádech. Neméně podstatným důvodem je ale i design. Zadní strana samotného telefonu nemusí vypadat podle vašich představ, pouzdrem si ji ale můžete snadno vylepšit.

Jak vybrat mobilní kryt

Jak vybrat pouzdro na mobilní telefon - OBSAH

 1. Tipy pro výběr pouzdra/krytu na mobilní telefon
 2. Základní parametry pro výběr pouzdra na telefon
 3. Zadní kryty na mobil
 4. Outdoorová a sportovní pouzdra
 5. Voděodolná pouzdra
 6. Flipová pouzdra
 7. Pouzdra se stojánkem
 8. Nabíjecí kryty
 9. Antibakteriální pouzdra
 10. Univerzální pouzdra
 11. Jak vybrat ten pravý kryt či pouzdro pro váš telefon?

Tipy pro výběr pouzdra/krytu na mobilní telefon

 1. Většina pouzder, resp. krytů na mobil musí být vždy určena pro daný model telefonu. Jinak se může stát, že např. nebude pasovat otvor na fotoaparát apod.
 2. Rozhodněte se, zda chcete používat pouzdro, nebo kryt – viz níže.
 3. Pouzdro či kryt na mobilní telefon přináší řadu možností personalizace.
 4. Samostatnou kapitolou jsou ochranná skla na displej, která doporučujeme používat tak jako tak.
   

Jaký je rozdíl mezi krytem a pouzdrem na mobil?

Pouzdro (obrázek vlevo)

Pouzdro chrání i displej telefonu a pokud potřebujete telefon používat, je nutné ho z něj vytáhnout nebo např. u flipových odklopit. Často slouží i jako elegantní doplněk k oděvu.

Kryt (obrázek vpravo)

Kryt je nasazený jen na zadní straně a nejčastěji se vyrábí z plastu, silikonu a kůže. Nechrání displej, zbytku telefonu ale poskytuje solidní ochranu (v závislosti na konkrétním krytu). Ochranu displeje vyřešíte ochranným sklem, případně fólií.

Jak vybrat kryt - pouzdro Jak vybrat kryt - kryt
Vlevo pouzdro, vpravo kryt na mobil.

Nechte si vyrobit personalizovaný kryt přímo od nás

S Alzou si můžete snadno vyrobit kryt na mobil s vlastním motivem. Pošlete nám fotku, kterou chcete mít na zadní straně krytu natištěnou, a za pár dní vám přijde originální kryt, který nikdo jiný nemá.

Postup je jednoduchý: Vyfoťte, nahrajte a originální ochrana je doma. Při výběru pouzdra klikněte na položku Chci vlastní styl, a budete přesměrováni do jednoduchého editoru. Zde si vyberte z již přednastavených motivů nebo nahrajte fotografii vlastní. Seznam všech dostupných krytů najdete zde: Vlastní kryty na mobil

Videonávod pro výběr personalizovaného krytu.

Základní parametry pro výběr pouzdra na telefon

Materiál

Materiál pouzdra na mobil se zásadně projeví na jeho odolnosti. Mezi ty nejvíce používané patří:

 • Plast – nejčastější materiál pro výrobu pouzder. Je dostatečně pružný i odolný a telefonu poskytuje přiměřenou ochranu.
 • TPU – jedná se odolnou variantu plastu, která je vyztužena skleněnými vlákny.
 • Polykarbonát (termoplast) – je ideálním materiálem pro outdoorová pouzdra. Je odolný vůči změnám teplot i případným běžným nárazům.
 • Silikon – tenký a levný materiál, který poměrně dobře chrání proti nárazům a dalším poškozením. Velkým plusem je jeho pružnost, díky níž se kryty ze silikonu na telefon dobře nasazují.
 • Kůže – elegantní a materiál, který je ideální pro pouzdra určená k použití za formálnějších okolností.
 • Umělá kůže – levnější varianta pravé kůže, nejčastěji se z ní vyrábí flipová pouzdra.

Rozměry telefonu

Rozměry telefonu jsou neméně zásadní. Přístroj musí v pouzdře dobře držet. Není nutné, aby pouzdro pocházelo od stejné firmy jako telefon, i ostatní výrobci vyrábí přesně padnoucí pouzdra, protože dostávají od výrobců telefonů přesné rozměry. U pouzdra však musí být uvedeno, že patří ke konkrétnímu modelu. Zde si pohlídejte pro jistotu i rok výroby, protože některé generace mobilů mohou mít stejné názvy, přesto se o pár milimetrů liší.

Obvodové rámečky

Obvodové rámečky krytů a pouzder se nevyplácí podceňovat. Jakkoliv bývá rámeček na telefonu mnohdy jeho nejodolnější součástí (často bývá vyroben z kovu), pevný rámeček pouzdra je klíčový z hlediska pevného uchycení telefonu.

Pokud můžete, všímejte si také, jakým způsobem jsou spojeny přední a zadní strana pouzdra s rámečkem, zda je pouzdro z jednoho kusu, nebo vidíte spáry po lepení. Kryt vyrobený z jednoho kusu materiálu toho totiž vydrží o poznání více než ten z více kousků. Stále je ale lepší mít lepený kryt než žádný.

Způsoby uchycení

Způsoby uchycení telefonu do pouzdra jsou v zásadě dva. Buď jej do pouzdra zacvaknete (to většinou u těch pouzder, která jsou určena pro konkrétní typ telefonu), nebo nasunete, což je případ univerzálních pouzder. V nich ale přijdete o možnost bleskurychlého focení, protože telefon je v nich schovaný jako v pytlíku. Pro focení telefon musíte vyndat.

Situace pro použití pouzdra

Vlastnost důležitá u většiny typů pouzder. Volbu pouzdra totiž ovlivňuje to, jestli bude elegantním doplňkem do kabelky, nebo jeho úkolem bude jen chránit telefon ve zhoršených přírodních podmínkách.

 • Běžné použití – pro běžnou ochranu telefonu při standardních příležitostech se hodí v podstatě všechna pouzdra.
 • Formální události – zde sahejte po elegantních modelech, které najdete nejčastěji v sekci flipových pouzder. Jsou k dispozici v řadě designových provedení. Zároveň je praktická i možnost jejich použití coby nosiče na karty. Kapsičky jsou běžné ve flipových pouzdrech.
 • Sport, outdoor – odolná pouzdra uzpůsobená pro aktivní život. Tomu je také podřízen jejich vzhled, kdy se u nich více než na design hledí na praktičnost využití. V této kategorii je třeba zohlednit typ sportu, kterému se věnujete. To ovlivňuje podobu a vlastnosti pouzdra samotného.

Stupeň ochrany

Stupeň ochrany pouzdra je parametrem, který je rovněž nutné sledovat. Nejbezpečnější jsou outdoorová pouzdra s vyztuženou konstrukci či výstupky, které mají za úkol chránit i při dopadu telefonu displejem dolů apod. Základní ochranu proti poškrábání na stole, v kabelce, nebo i klouzání ale poskytují i levné kryty ze silikonu. Stále se ale bavíme jen o ochraně zadní strany a boků. Pro ochranu displeje volte nejlépe ochranné sklo nebo flipové či univerzální pouzdro. 

Užitečné vlastnosti

Mezi užitečné vlastnosti pouzder na telefony patří:

 • Kapsa na karty – některá pouzdra z kategorie flipových mají kapsičku na jednu či více karet, jedná se o tzv. typ 2 v 1.
 • Pogumovaný povrch – zabraňuje klouzání telefonu.
 • Podpora bezdrátového nabíjení – pouzdra/kryty obvykle nejsou bezdrátovému nabíjení na překážku. Jedinou výjimkou by byla pouzdra/kryty, které mají kovové části, nebo takové kryty, jejichž tloušťka přesahuje pět milimetrů.
 • Stojánek integrovaný přímo do zadní strany krytu.
 • Antiradiační úprava – pomáhá minimalizovat škodlivé záření z telefonu o cca 85 až 99 %.
Zadní kryty na mobil

Zadní kryty na mobil

 • Nejčastější typ krytů na mobil
 • Základní ochrana telefonu
 • Chrání zadní část smartphonu
 • Snadno lze upravit vlastním designem

Zadní kryty na mobil nabízejí solidní ochranu telefonu při běžném použití i dobrou míru personalizace. Zadní kryty na mobilní telefon se prodávají v tisících nejrůznějších motivů, navíc je velmi snadné si kryt nechat potisknout podle svých představ. Nejčastěji jsou vyrobeny ze silikonu či plastu různé kvality a odolnosti. Chrání ale jen zadní část telefonu, takže je vhodné je doplnit ochranným sklem nebo fólií na displej.

Časté otázky při výběru zadních krytů

Jak si mohu na kryt natisknout vlastní motiv?

S Alzou velmi jednoduše. Při nákupu stačí zvolit položku Chci vlastní styl, a v jednoduchém editoru si nastavíte vše potřebné. Vybírat můžete z již přednastavených motivů nebo si můžete nahrát svůj vlastní obrázek. Více najdete na stránce Vlastní kryty na mobil.

Outdoorová a sportovní pouzdra

Outdoorová a sportovní pouzdra

 • Maximální odolnost, např. do přírody
 • Ochrání telefon i před tvrdšími pády nebo prachem
 • Často mnohem masivnější než jiné typy
 • Vyrobeny z odolných materiálů

Na outdoorová a sportovní pouzdra jsou kladeny větší nároky co do odolnosti. Musí telefon ochránit před tvrdším zacházením, vlhkostí, prachem. Do této kategorie spadají i sportovní pouzdra. U nich se požaduje, aby byl telefon snadno přístupný (používá se např. pro sledování fyzického výkonu nebo slouží coby zdroj hudby), bývají proto někdy umístěna na pásku, který se pomocí suchého zipu upevní např. na paži.

Časté otázky při výběru outdoorových a sportovních pouzder

Z čeho jsou odolné kryty vyrobeny?

Velmi často se jedná o kombinaci různých typů tvrzeného plastu, např. TSP, což je plast vyztužený skleněnými vlákny. Dále se používá i polykarbonát, který je odolný proti změnám teplot a vydrží i tvrdé nárazy, nebo naopak pružný silikon.

Voděodolná pouzdra

Voděodolná pouzdra

 • Ochrání telefon před vlhkostí a vodou
 • S některými modely se lze i potápět
 • Jednoduchý design
 • Nevhodné pro běžné používání

Primárním úkolem, který voděodolná pouzdra mají, je chránit telefon proti vlhkosti. Odolají ponoření do vody (jsou tak vhodná například na plavání, když nechcete telefon nechat ležet bez dohledu u bazénu) nebo prudkému dešti. Často bývají dodávána i se závěsem na krk či páskem k upevnění pouzdra k pasu, abyste telefon mohli mít vždy u sebe.

Časté otázky při výběru voděodolných pouzder

Můžu se jít s takovým pouzdrem i potápět?

Vyberete-li si typ, který to umožňuje, tak rozhodně ano. Některá jsou určena pouze pro pohyb ve vlhkém prostředí, jiná si poradí s deštěm. Ta nejlepší zvládnou skutečně i potápění do hloubky několika metrů.

Jsou tato pouzdra vhodná i pro běžné nošení? 

Ne, protože voděodolná pouzdra jsou většinou jen jednoúčelově zaměřená na ochranu proti vodě. Tomu také odpovídá jejich vzhled. Často se tak jedná o průhledné sáčky s pevným uzavíráním, které si pověsíte na krk. Ty samozřejmě můžete používat i mimo vodu, telefon však příliš neochrání, například před pádem.

Flipová pouzdra

Flipová pouzdra

 • Běžný, elegantní doplněk
 • Chrání i displej před poškrábáním
 • Otevírání do strany nebo nahoru

Flipová pouzdra jsou u velmi častá. Jsou elegantní a nabízejí ochranu celého telefonu včetně displeje. Ten je také snadno dostupný po odklopení přední strany pouzdra. Flipová pouzdra se nejčastěji otevírají do strany podobně jako kniha, což je velmi praktické a přirozené. K dispozici jsou i méně častá pouzdra s otevíráním nahoru. Výběr flipových pouzder je široký. Rozhodujte se buď přímo podle konkrétního typu telefonu, a tomu odpovídajícím výřezům na zadní straně a hranách pouzdra, nebo podle úhlopříčky displeje.

Časté otázky při výběru flipových pouzder

Nebaví mě pokaždé odklápět horní část pouzdra, když se chci podívat třeba na hodiny. Co s tím?

Na trhu jsou i pouzdra, která mají v horní části průhledné okénko nebo výřez, přes které je podstatná část displeje dobře viditelná. Některá navíc disponují senzorem, jenž po otevření pouzdra aktivuje displej telefonu.

Mají všechna flipová pouzdra prostor na bankovní karty, doklady, vizitky apod.?

Mnoho flipových pouzder se prodává jako tzv. 2 v 1. To znamená, že vedle prostoru pro samotný telefon mají právě tyto praktické postranní kapsičky. Na trhu jsou ale i pouzdra, která slouží jen pro umístění mobilního telefonu.

Pouzdra se stojánkem

Pouzdra se stojánkem

 • Běžná pouzdra obohacená o stojánek
 • Rychlá a pohodlná možnost sledování videí
 • Slušná ochrana proti pádu
 • Složený stojánek téměř není vidět

Pouzdra se stojánkem se hodí pro všechny, kteří v telefonu často sledují videa nebo si např. u snídaně pročítají zpravodajství. Integrovaný stojánek zajistí, že na displej lépe uvidíte a k tomu si nebudete tolik unavovat ruce. Stačí ukrytý stojánek vyklopit z těla pouzdra na telefon a vše postavit na vhodnou plochu, například stolek ve vlaku či v letadle.

Časté otázky při výběru pouzder se stojánkem

Poskytují pouzdra se stojánkem telefonu dostatečnou ochranu?

Ano. Jsou navržena tak, aby telefon chránila, ale zároveň i přidala benefit v podobě pohodlné opěrky, která vám ušetří námahu. Můžete si tak být jistí, že váš telefon chrání a nehrozí, že by se stojánek samovolně složil, a telefonu by tak hrozil pád na stůl.

Nabíjecí pouzdra

Nabíjecí kryty

 • Rozšiřují kapacitu baterie
 • Jejich součástí je integrovaná powerbanku
 • Slušná ochrana proti pádu
 • Určeny zatím pouze pro telefony Apple

Bez energie je mobilní telefon k ničemu. Jako záložní zdroj energie mohou posloužit nabíjecí kryty, která pro své telefony navrhla společnost Apple. Součástí těchto robustních pouzder je totiž integrovaná powerbanka o kapacitě 1369 mAh, která výdrž baterie o něco prodlouží. Kryt nijak neztrácí na své ochranné funkci, nicméně, vzhledem k tomu, že chrání pouze záda a boky telefonu, doporučujeme použít ještě ochranné sklo.

Časté otázky při výběru nabíjecích krytů

Jak se samotný nabíjecí kryt nabíjí?

I nabíjecí kryt je nezbytné čas od času nabít. Apple u svých krytů nabízí dvě možnosti: Buď bleskurychlé nabíjení prostřednictvím lightning kabelu nebo bezdrátové nabíjení pomocí kompatibilní nabíječky.

Antibakteriální pouzdra

Antibakteriální pouzdra

 • Mají speciální úpravu, která ničí bakterie a nečistoty
 • Vysoká úroveň ochrany přístroje
 • Slušná ochrana proti pádu
 • K dispozici v mnoha různých designech

Antibakteriální pouzdra na první pohled od klasických pouzder nerozeznáte. Povrch mají ošetřený speciální mikroantibakteriální vrstvou, která likviduje baterie a další nečistoty. Pouzdro je tak vždy čisté a vy při používání nemusíte mít obavy ani v případě, kdy telefon půjčujete někomu dalšímu.

Časté otázky při výběru antibakteriálních pouzder

Na jakém principu antibakteriální pouzdra fungují?

Povrch pouzdra nejčastěji využívá iontů stříbra, které neutralizují 99,9 % všech mikroorganismů a pouzdro tak udržují v čistotě.

Univerzální pouzdra

Univerzální pouzdra

 • Nejsou vázána na daný typ telefonu
 • Při výběru je není třeba brát v potaz přesné rozměry mobilu
 • Široké spektrum materiálů
 • Můžete narazit na problémy s výřezy, např. pro fotoaparáty nebo napájení

Univerzální pouzdra jsou nejjednodušším způsobem ochrany vašeho telefonu. Do této kategorie můžeme zařadit již zmíněná flipová pouzdra, která vybíráte pomocí úhlopříčky svého telefonu, ale i obyčejné silikonové kryty, které se nasazují na zadní stranu telefonu. Chcete-li se vydat touto cestou, zaměřte se i na ochranu displeje pomocí nalepeného skla. Do kategorie univerzálních pouzder spadají i tzv. ponožky, tedy látková pouzdra, která dobře poslouží jako ochrana proti bezprostřednímu poškrábání telefonu.

Časté otázky při výběru univerzálních pouzder

Jak si mám univerzální pouzdro vybrat?

Pokud například sháníte pouzdro na telefon narychlo a obejdete se bez přesných výřezů pro fotoaparát určených pro konkrétní značku a model telefonu, měla by být určujícím parametrem úhlopříčka displeje a poměr jeho stran, a následně rozměry samotného telefonu.

Jak vybrat ten pravý kryt či pouzdro pro váš telefon?

Pří výběru pouzdra, resp. krytu na mobilní telefon, je zásadní jeho model a typ, aby odpovídaly všechny výřezy na tlačítka, fotoaparát i konektory. Na Alza.cz kryt na konkrétní telefon najdete následovně:

 1. Otevřete si rozcestník kategorie Pouzdra na mobilní telefony
 2. V rozcestníku si vlevo vyberte značku svého telefonu.
 3. Vpravo pak zvolte konkrétní model či variantu.
 4. Vybírejte pouze z pouzder a krytů, které budou na váš telefon perfetkně sedět.
Jak vybrat kryt na telefon

V tabulce níže najdete přehled oblíbených modelů telefonů a k nim kompatibilních krytů.

Model telefonu Kryt pro daný telefon
Samsung Galaxy S22 Kryty pro Samsung Galaxy S22
Samsung Galaxy S22+ Kryty pro Samsung Galaxy S22+
Samsung Galaxy S22 Ultra Kryty pro Samsung Galaxy S22 Ultra
iPhone 13 Pro Kryty pro iPhone 13 Pro
iPhone 13 Kryty pro iPhone 13
iPhone 13 Pro Max Kryty pro iPhone 13 Pro Max
iPhone 13 mini Kryty pro iPhone 13 mini
iPhone SE (2020) Kryty pro iPhone SE (2020)
Samsung Galaxy A12 Kryty pro Samsung Galaxy A12
Samsung Galaxy A52 Kryty pro Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy S21 Kryty pro Samsung Galaxy S21
Samsung Galaxy S21 FE Kryty pro Samsung Galaxy S21 FE
Honor 50 Kryty pro Honor 50
Xiaomi Poco X3 Kryty pro Xiaomi Poco X3
Xiaomi Redmi Note 10 Pro Kryty pro Xiaomi Redmi Note 10 Pro
Huawei P50 Pro Kryty pro Huawei P50 Pro

Slovník pojmů – kryty pro mobilní telefony

TPU

Materiál používaný k výrobě pouzder na telefony, jedná se o typ plastu, který je vyztužený skleněnými vlákny, která mu propůjčují vyšší odolnost.

Obvodový rámeček

Rámeček, který spojuje přední a zadní část krytu telefonu, je důležitý s ohledem na upevnění telefonu samotného v rámečku.

Pouzdra na mobilní telefony

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB07