Zvažujete, jakou pračku koupit a nejste si jistí, zda zvolit přední nebo vrchní plnění? Které programy šetří čas a co přesně znamenají pojmy jako Fuzzy Logic, Aqua Stop nebo energetická třída A? Pomůžeme vám s orientací v nabídce a poradíme, jak vybrat automatickou pračku, která vám bude vyhovovat.
Pračky s předním plněním se obvykle vyrábí v rozměru 85×60×60 cm. Pokud máte menší koupelnu, oceníte variantu SLIM s hloubkou od 33 do 50 cm. Pro jednotlivce či páry jsou vhodné menší modely praček s nižší kapacitou.
Pračky s horním plněním běžně pořídíte s výškou 90 cm, šířkou 40 cm a hloubkou 60 cm. Záleží tedy na vašich finančních a prostorových možnostech. Před koupí si pečlivě změřte prostor, v němž bude pračka umístěna.
Počítejte s tím, že pračka je investicí do budoucna. Pokud plánujete rozšířit rodinu, vybírejte z větších modelů praček.
Pračky s předním plněním mají oproti pračkám s horním plněním větší buben a vyperou až 13 kg prádla. Jednotlivcům a párům postačí kapacita do 6 kg, rodinám o 3 a více členech doporučujeme zvolit pračku s kapacitou nad 6 kg.
Pračky s horním plněním mají sice menší buben, než pračky s předním plněním, ale i tak vyperou až 10 kg prádla a pohodlně obslouží i středně velkou domácnost. Domácnostem o 2 členech postačí kapacita do 6 kg, rodinám o 3 a více členech doporučujeme zvolit pračku s kapacitou 9 kg a více.
Pokud perete často bundy, svetry, ručníky a jiné větší kusy prádla, bude se vám hodit pračka s vyšším počtem otáček při ždímání. Většinu vlhkosti z tohoto prádla a oblečení dokáží odstranit pračky s 1 200 otáčkami a více.
Plánujete pořízení sušičky, nebo už jste jejími majiteli? Pak doporučujeme pračku s minimálně 1 400 otáčkami kvůli odstranění většiny přebytečné vlhkosti. Prádlo se pak bude sušit mnohem rychleji a už po jednom sušicím cyklu bude připravené ke složení do skříně. Pokud byste ždímali prádlo na méně otáček, bude sušení v sušičce trvat mnohem déle a sušení bude velmi energeticky náročné.
Otáčky na pračce je možné regulovat směrem dolů, proto nemusíte mít obavy koupit pračku se 1 400 a více otáčkami a prát v ní i jemné prádlo.
Při výběru pračky je dobré všímat si také typu motoru. Motor má vliv na hlučnost pračky i na spotřebu energie.
Klasický motor se skládá ze čtyř součástek – motoru, řemenu, řemenice a bubnu. Jedná se o zastaralejší typ motoru. Je umístěný mimo osu bubnu a k přenášení elektřiny na motor dochází pomocí uhlíků, které se časem opotřebovávají. Klasický motor je tedy oproti novějším typům hlučnější, méně efektivní a má vyšší spotřebu energie.
Ačkoliv se invertorový motor skládá ze stejných součástek jako klasický motor, a i jeho umístění je stejné, je tišší a úspornější. Je totiž řízený elektronicky, a tak je jeho regulace plynulejší. Výrobci na něj často poskytují prodlouženou záruku.
Direct drive motor neboli motor s přímým pohonem je nejmodernějším typem motoru a najdete ho v těch nejlepších pračkách. Je umístěný v ose bubnu, čímž dochází k přímému pohonu a není nutné použít řemen a řemenici. Znamená to menší vibrace, lepší stabilitu, a především lepší přenos výkonu. Direct drive motor je tedy výkonnější, úspornější a méně hlučný než ostatní motory. Výrobci na něj s poměrně vysokou jistotou poskytují prodlouženou záruku až 10 let.
Je třeba si uvědomit, že pračku pouštíme téměř denně a mnohdy i ve večerních hodinách. Vybírejte ji tedy i s ohledem na její hlučnost při praní a ždímání.
Hlučnost praček se čím dál tím více snižuje. V současnosti se nejmodernější pračky mohou dostat při praní na úroveň hlasitosti do 50 dB. Hlučnější pračky dosahují při praní cca 50-60 dB. Hlučnost odstředění se pohybuje od cca 60 dB do cca 85 dB.
Energetická třída označuje zařazení do skupiny podle energetické náročnosti provozu spotřebiče. Pro jednodušší výběr slouží energetický štítek, kterým je povinně označena každá pračka. Roční spotřeba vody a energie se odvozuje od 220 standardních pracích cyklů za rok s poloviční náplní bubnu při teplotě 60 °C a 40 °C. Nejúspornější pračky jsou v současnosti označeny A.
Energetická spotřeba |
Spotřeba v kWh |
Náklady v Kč |
---|---|---|
A | 0,65 | 3,1 |
B | 0,70 | 3,4 |
C | 0,75 | 3,6 |
D | 0,85 | 4,1 |
* Počítáno s cenou 4,80 Kč/kWh * Spotřebu energie ovlivňuje kvalita motoru pračky, zvolený program, objem bubnu a další faktory. |
Kromě základních pracích programů a funkcí bývají pračky vybaveny i dalšími, které mohou být pro vás také užitečné.
Systém Aqua Stop předešel katastrofě již v mnoha domácnostech. Zabraňuje úniku vody z přívodní hadice v důsledku poruchy pračky nebo poškození hadice. Chrání tak váš byt i byty sousedů pod vámi před vytopením. Využívá k tomu bezpečnostní opatření jako plovákový spínač, který hromadící se vodu v bezpečnostní nádobě detekuje a následně zastaví pračku, zavře přívod vody a čerpadlo vyčerpá vodu z nádrže.
Máte elektřinu rozdělenou na denní a noční proud? Nehodí se vám pustit pračku hned a potřebujete odložit praní až na odpoledne? Díky funkci odloženého startu si můžete přesně nastavit, v kolik hodin má prací cyklus začít (u některých modelů skončit). Praní můžete odložit až o 23 hodin.
Velmi užitečná funkce pro ty případy, kdy zapnete pračku a zjistíte, že jste zapomněli do bubnu vložit nějaký kus prádla. Stisknutím tlačítka prací cyklus pozastavíte a zapomenuté prádlo můžete doplnit. Podle modelu pračky a zvoleného programu je tato funkce dostupná během cca 80 % trvání pracího cyklu.
Funkce váhová automatika znamená, že pračka si sama zváží obsah bubnu a podle naměřeného výsledku optimálně dávkuje množství vody a přizpůsobuje prací program.
Technologie Fuzzy Logic je senzorová technologii, která sama zváží prádlo a rozpozná, jak probíhá praní. Podle naměřených hodnot poté nastaví délku pracího cyklu, spotřebu vody i pracího prostředku. Pračky s touto technologií perou efektivněji a dokáží ušetřit elektrickou energii a množství spotřebované vody.
Jedná se o technologii na velmi podobném principu jako Fuzzy logic. Šestý smysl se ale neřídí jenom hmotností prádla, ale také typem tkaniny, kterou navolíte. Pračka si pak sama zvolí vhodnou teplotu, délku pracího cyklu i počet otáček při odstřeďování.
Pokud má pračka ve svých popiscích uvedeno automatické dávkování, znamená to, že jsou v ní umístěné snímače, které vypočítají vhodné množství pracího prostředku a aviváže k vyprání prádla. Předcházíte tak tomu, že vy sami špatně odhadnete dávkování. Příliš malá dávka prášku totiž prádlo nevypere dostatečně, příliš moc prášku zase může prodloužit praní, a navíc mohou na prádle zůstat zbytky pracího prostředku. Pračka s touto funkcí dokáže sama vyhodnotit, kolik aviváže a pracího prostředku musí na dané prádlo použít a poté je již dávkuje automaticky. Stačí tak jednou doplnit zásobníky a je na delší dobu vystaráno.
Disponuje-li pračka funkcí skvrny, jde v podstatě o intenzivní praní, kdy průběh programu je přizpůsoben odstranění odolných skvrn. Tj. je zapnuto předeprání a prodloužena doba hlavního praní.
Velice oblíbené jsou modely praček se zkrácenými programy. Místo běžného pracího cyklu, který trvá minimálně hodinu, nabízí zkrácené programy praní v délce 15-30 minut.
Parní praní je technologie, která za pomoci páry přirozeně uvolňuje vlákna oblečení a tím umožní pracímu prášku proniknout do hloubky a odstranit i velmi odolné skvrny. Zaručuje také lepší odstranění zbytků prášku.
Parní programy, některými výrobci nazývané SteamCare, se používají k osvěžení jemných kusů prádla, k odstranění pomačkání a eliminaci pachů a alergenů. Pára může vstoupit do procesu praní na začátku, při praní nebo jako dodatečný program na závěr běžného praní. Pára přirozeně uvolňuje vlákna, drobné záhyby a prádlo načechrá. Díky ní prací prostředek proniká až do hloubky a může odstraňovat i odolné skvrny, nepříjemné pachy. Parní program na konci praní pomáhá díky vysokým teplotám v bubnu oblečení sterilizovat, což je užitečné především pro alergiky nebo aktuálně v době epidemie koronaviru pro zbavení oblečení a bavlněných roušek virů a bakterií (Jak vyrobit roušku – FOTONÁVOD).
Chytré pračky můžete ovládat pomocí vašeho chytrého mobilního telefonu nebo tabletu, do kterého si stáhnete aplikaci daného výrobce. Pak už budete mít dokonalý přehled o svém domácím spotřebiči a můžete ho ovládat i na dálku. Můžete si také stahovat nové prací programy, jejichž nabídka je stále aktualizovaná. Rovněž lze získat dokonalý přehled čerpání energie nebo návod na odstranění problému.
V rámci péče o pračku existuje velká spousta příslušenství. Jsou to například změkčovače vody, které dokáží rozpustit vodní kámen, nebo také odvápňovače se schopností odstranit vápenité usazeniny a prodloužit tak životnost pračky.
Pračka by se čas od času měla také vyčistit. Pro tyto účely existují čističe pračky, které čistí pračku zevnitř a odstraňují špínu a zápach.
Jedna z nejdůležitějších věcí je samotná péče o prádlo. Na prádlo vyrobené z jemných tkanin, které se v pračce může samovolně poničit, existují speciální vaky na jemné prádlo. Samozřejmostí jsou pak aviváž a prací prášek.
V rámci bezpečnosti se dá zakoupit také bezpečností přívodní hadice, která zabraňuje vytopení sousedů či vlastního bydlení.
Pokud je pračka příliš hlučná, například při vložení většího množství prádla, použijte tlumící nohy na pračku, které hluk sníží.
Srovnání praček na Alza.cz
Jak porovnat pračky dle jejich parametrů? U nás snadno. Na produktové stránce dané pračky klikněte na tlačítko „Porovnat“, které najdete hned kousek pod tlačítkem „Koupit“. Když to uděláte u několika produktů, vytvoříte jejich srovnání. Hotové porovnání praček zobrazíte kliknutím na ikonu vah nedaleko tlačítka „Košík“ v horní části stránky Alza.cz.
Také hodnocení praček u nás najdete snadno – každý produkt mohou naši zákazníci ohodnotit a jejich recenzi potom může využít jako pomoc při výběru.
Pravidelně pro vás aktualizujeme přehled nejlepších praček, který vám s výběrem také pomůže.
Při rozhodování, jakou koupit pračku, se přirozeně setkáte s mnoha modely s předním plněním. Jsou totiž nejrozšířenější variantou praček na trhu. Nabízí obrovskou funkční i rozměrovou variabilitu a hodí se pro jednotlivce, páry i velké rodiny. Na výběr máte z úzkých praček s hloubkou od 33 cm a kapacitou 4 kg prádla po velkokapacitní pračky s dvojnásobnou hloubkou, které vyperou i 13 kg prádla. Pokud se vám nezamlouvá bílá barva pračky, někteří výrobci nabízí i stříbrné či černé modely.
Vrchem plněné pračky se hodí zejména do malých bytů a garsonek, kde se hlídá každý centimetr. Jsou užší než předem plněné pračky a vejdou se i do úzkých komor či malých koupelen. Díky své výšce jsou pračky s vrchním plněním vhodné i pro seniory, kteří si při vyndavání prádla a plnění pračky zbytečně nenamáhají záda. Jelikož není třeba dělat prostor pro otevírání dvířek, můžete pračky s vrchním plněním obestavět věcmi. Ačkoli je na trhu mnohem menší výběr praček s vrchním plněním než s bočním, není problém najít takový model, který vám bude vyhovovat jak kapacitou, tak funkcemi, a zároveň nebude drahý.
Parní pračky využívají k praní nejen vodu, ale také páru. Pára přirozeně uvolňuje vlákna, což umožňuje pracímu prášku proniknout do hloubky textilií a odstranit i velmi odolné skvrny. Zároveň přináší úsporu energie a vody. Parní pračka totiž spotřebuje při praní o třetinu méně vody, a díky jejímu rychlejšímu ohřevu i méně elektřiny. Speciální programy parní pračky umožní osvěžit oblečení, které nepotřebuje vyprat nebo odstraní zápach cigaretového kouře a tělesného potu. Prádlo z parní pračky je nadýchané, voňavé a lépe se žehlí.
Vestavné pračky mají oproti klasickým pračkám jednu zásadní výhodu a tou je možnost zabudování spotřebiče do nábytku. Pračka je pak schovaná za dvířky skříňky a nekazí dojem celistvosti kuchyně či koupelny. Tyto pračky jsou vybaveny standardními programy jako klasické pračky s předním plněním a je možné je podstavit.
Pokud svádíte doma boj o každý centimetr, úzká neboli slim pračka pro vás bude ideálním řešením. Ač nedosahuje klasických rozměrů, co se funkcí, provozu i výběru týče, je naprosto srovnatelná se standardními typy praček. Také ji seženete v provedení s předním plněním, s parní funkcí, případně jako kombinovanou pračku se sušičkou. Nabízí tak skvělé řešení pro malé byty či domácnosti s menším počtem členů.
Malé a mini pračky jsou ideální pro jednotlivce či páry, na chatu, kolej i do bytů, kde není místa nazbyt a nepere se příliš mnoho prádla. Pojmou od 2 do 6 kg prádla, a díky tomu nabízí i menší rozměry a nízkou spotřebu energií. Do pračky stačí nalít vodu, přidat prášek a můžete prát. Některé modely nedisponují topným tělesem, proto jsou zcela závislé na teplotě vody, kterou do nich přidáte. Malé a mini pračky nejsou ve většině případů vybaveny odstředivkou, jestliže tedy nechcete prádlo ždímat ručně, pečlivě si přečtěte popis spotřebiče.
Pokud máte v domácnosti prostor pro dva velké spotřebiče, je ideálním řešením pořídit si nejen pračku, ale i sušičku. Sušička vám pomůže rychleji usušit prádlo a ušetří vám práci s jeho věšením, sbíráním i žehlením. Prádlo po vyndání ze sušičky je nadýchané a téměř nepomačkané, takže některé kusy oblečení nemusíte ani žehlit a ty, co žehličku přece jen potřebují, se vám budou žehlit o poznání lépe. Sety praček a sušiček vyjdou cenově výhodněji než koupě obou spotřebičů zvlášť. Navíc k sobě designově ladí a ve většině případů je můžete umístit na sebe, aniž byste museli složitě měřit, jestli na sebe pasují, či nikoliv.
Pokud nemáte v bytě místo pro dva velké spotřebiče a kromě pračky byste rádi využívali i výhody sušičky na prádlo, je ideálním řešením nákup pračky se sušičkou. V jednom spotřebiči totiž vyperete a usušíte prádlo zároveň. Výběr modelů praček se sušičkou je veliký, a tak si na své přijdou jak jednotlivci a páry, tak i malé a velké rodiny. Vybírat můžete z široké škály rozměrů, předního a vrchního plnění i programové výbavy spotřebiče.
Chytré pračky mají oproti klasickým řadu výhod, které člověku dokáží usnadnit práci s danou pračkou. Mnoho z nich je například možné ovládat mobilním telefonem, takže můžete zapnout či vypnout například z gauče nebo i z práce. Zároveň většina modelů nabídne větší nabídku různých pracích programů nebo rozpozná množství prádla a zvolí nejvhodnější program sama.
Profesionální pračky jsou vhodné pro každodenní využití. Jednou z výhod je kapacita, která se pohybuje od 8 do 15 kg prádla. Z důvodu možnosti vyprat velké množství prádla jsou profesionální pračky také výkonnější a k tomu nabízí i řadu různých programů. Některé z nich mají vlastnost tichého praní, nebo dokáží rozpoznat zatížení pračky a dle toho upravit spotřebu vody a energie v průběhu praní.
Také vaše pračka si zaslouží pravidelnou péči a údržbu, a proto je na trhu i široké příslušenství k pračkám. Kromě čisticích a dezinfekčních prostředků zde naleznete také výměnné hadice i nezbytné mezikusy, bez kterých se neobejdete v případě zakoupení sušičky a jejího umístění nad pračku.
Ne nutně. Mnoho modelů praček si dokáže prádlo zvážit, a díky tomu přizpůsobit prací cyklus, množství vody a celkovou spotřebu energie. Takové funkci se říká Fuzzy Logic nebo i 6. smysl. U praček s touto funkcí nemusíte čekat, až naplníte celou pračku a prát tolik prádla, kolik zrovna potřebujete.
Energetická třída vyjadřuje spotřebu energie, vody a účinnost praní. Velmi úsporné pračky nesou označení A, B a C. S vyšší energetickou třídou často roste také cena spotřebiče, proto se pračky ve třídě A hodí pro časté praní, kde se úspora vrátí během relativně krátkého času.
Běžné pračky s předním plněním mají rozměry 85×60×60 cm, existují však i úzké pračky s hloubkou do 50 cm. Tyto modely jsou určeny pro menší koupelny a mají nižší kapacitu náplně prádla. Pokud nemáte v koupelně problém s místem, doporučujeme zvolit standardní rozměry s vyšší kapacitou.
Obecně platí, že v kvalitě praní u pračky s vrchním a předním plněním rozdíl není. O kvalitě praní rozhodují zejména funkce a technologie konkrétního modelu pračky.
Některé parní pračky mají ve výbavě i programy na praní v páře bez pracího prášku, které během dvaceti minut odstraní zápach cigaretového kouře i tělesného potu z oblečení bez dlouhého praní. Zároveň oblečení změkčí a uhladí. Tento program je ideální pro odstranění zápachu například z bund, sak nebo kalhot po bujarém večírku.
Obě varianty mají své pro a proti. Zásadní výhodou pračky se sušičkou je úspora místa, díky čemuž si mohou komfort sušičky dovolit i majitelé menších bytů, v nichž by dva velké spotřebiče zabíraly zbytečně mnoho místa. Jejich nevýhodou ovšem zůstává fakt, že v kombinované sušičce usušíte méně prádla, než dáte vyprat. Vyřešit to můžete tím, že budete prát menší objem prádla, než je kapacita bubnu, nebo budete vyprané prádlo sušit nadvakrát.
Pokud máte v bytě dostatek místa, doporučujeme tedy spíše volně stojící pračku a sušičku. Nabízí větší kapacitu, výběr programů na sušení prádla a o něco málo větší účinnost. Pokud máte v bytě místo na dva velké spotřebiče, doporučujeme koupi pračky a sušičky zvlášť. Výše zmiňované sety pračky a sušičky jsou pak cenově výhodnější. Pokud šetříte každý centimetr, je pro vás ideální kombinace pračky se sušičkou v jednom spotřebiči. U některých modelů totiž není rozdíl téměř znát.
Možnost postavení sušičky na pračku se liší u každého výrobce. Obecně lze říci, že sušičku je možné postavit na pračku s hloubkou 58 až 65 cm a větší. Zároveň hraje roli také šířka pračky – na SLIM verzi o šířce 45 cm sušičku nelze postavit. Úspěšná kombinace pračky a sušičky závisí také na instalaci odpovídajícího mezikusu, který je zpravidla nutné k pračce dokoupit. Při sušení prádla doporučujeme sledovat, zda se na oblečení vyskytuje značka pro sušičku. Ne každý oděv je totiž pro sušení v sušičce vhodný.
Jedním z nejslabších článků pračky je řemen. Ten se může časem vytahat, prasknout či spadnout z řemenice. V takovém případě pak nezbývá nic jiného, než zavolat servisního technika, který se postará o výměnu řemenu. Pračky, které mají motor umístěný přímo na ose bubnu, nepotřebují k přenosu energie řemen, a tak k takové poruše dojít nemůže. Mezi další výhody motoru umístěného na ose bubnu patří:
Motor umístěný na ose bubnu je krokový. To znamená, že si ho pračka dokáže kdykoliv zastavit a změnit směr otáčení. Díky této funkci nabízí pračky s motorem na ose bubnu 6 dalších pracích pohybů, které u praček s řemenem nenajdete. U takové pračky pak najdete speciální programy, např. provzdušnění, pohupování, drhnutí aj.
Samostatná značka pračky na oblečení není – existují ovšem obecné symboly pro praní, které se vztahují jak na praní v ruce, tak na praní v pračce. Takové symboly mají tvar vany. Popis všech značek najdete v našem článku Prací symboly: praní, sušení i žehlení prádla bez rizika poškození.
Ačkoliv má většina praček standardní 24měsíční záruku, vydrží výrazně déle. Mnohé pračky mají navíc záruku na motor, která je často desetiletá nebo i doživotní. V případě, že chcete mít jistotu co nejdéle, můžete si u nás na Alza.cz záruku prodloužit.
Životnost pračky můžete prodloužit používáním kvalitních pracích prostředků a jejím umístěním na rovný povrch (využít můžete podložku) do vodorovné polohy.
Systém WPS, nacházející se v pračkách Miele, slouží k tomu, aby voda nevytekla ven z pračky. Přímo na kohoutku se nachází dvojitá magnetická přepážka. Pokud dojde k závadě na první, druhá se automaticky uzavře. Dvojitá je i přítoková hadice. Systém je navíc vybaven inteligentními senzory, které v případě poškození vnitřní části hadičky okamžitě zastaví přítok vody.
Program pro ruční praní umožňuje dát do pračky i prádlo, které výrobce doporučuje přepírat v ruce – například hedvábí. Program je šetrný, proto se tkanina nesrazí a nepoškodí.
Dětský zámek je bezpečnostní opatření pračky, které deaktivuje všechna ovládací tlačítka a zamezuje otevření dvířek.
Díky funkci odloženého konce si můžete přesně nastavit, v kolik hodin má prací cyklus skončit. Praní můžete odložit až o 23 hodin.
Systém kontroly stability dokáže rovnoměrně rozmístit prádlo v bubnu pračky a udržovat tak stabilitu během praní i odstřeďování. Díky tomu nedochází k nadměrnému hluku a mechanickému namáhání pračky.
Slovník pojmů