Kombinovaná pračka se sušičkou je ideální volbou pro domácnosti, které nemají dostatek prostoru pro dva velké spotřebiče (pračku a sušičku). Stejně efektivně vypere a usuší prádlo jako každý spotřebič zvlášť a přitom vám ušetří nejen místo, ale také peníze. Obsahuje většinu speciálních pracích programů jako běžná pračka, jen v případě sušičky je třeba počítat s méně pestrou nabídkou funkcí, než je tomu u samostatného zařízení.
Pračky se sušičkou mají standardní hloubku nad 50 cm (nejčastěji kolem 60 cm). Pro menší koupelny je určena mělčí varianta SLIM s hloubkou do 50 cm. Ovšem je třeba vzít v úvahu, že menší modely praček mají nižší kapacitu a jsou proto vhodné především do domácnosti o 1 či 2 členech.
Pračky se sušičkou mají zpravidla větší kapacitu na praní než na sušení. Vyperou tedy například 9 kg prádla, ale usuší pouze 6 kg. Pokud plníte pračku téměř do plna, měli byste proto počítat se sušením vypraného prádla na několik etap.
Obecně však platí, že:
Motor ovlivňuje hlučnost pračky i spotřebovanou elektrickou energii. Setkat se můžete se třemi základními typy motorů, přičemž první typ se už používá jen minimálně a můžeme jej považovat spíše za zastaralý.
Klasický motor je ve srovnání s novějšími typy hlučnější a má vyšší spotřebu energie, protože je umístěný mimo osu bubnu a přenášení elektřiny na motor se děje pomocí uhlíků. Ty se však časem opotřebovávají a je nutné je měnit. Skládá se ze čtyř základních součástek: motoru, řemenu, řemenice a bubnu.
Invertorový motor se stejně jako klasický skládá z motoru, řemenu, řemenice a bubnu a jeho umístění je také shodné. Má však výrazně nižší hlučnost a spotřebu energie než klasický motor, protože je řízen elektronicky. Jeho regulace je díky tomu přímá a plynulá. Princip elektronického řízení otáček navíc snižuje vibrace, opotřebení a poskytuje vyšší výkon při nižší hladině hluku.
Direct drive motor je nejmodernějším typem motoru, kterým disponují nejlepší pračky. Nachází se v ose bubnu, takže již není zapotřebí řemene ani řemenice. Díky tomu dochází k přímému pohonu motoru a ke zvýšení jeho ovladatelnosti a stability. Vibrace pračky se při použití direct drive motoru naopak snižují.
Vyšší počet otáček při ždímání je obzvláště důležitý pokud často perete bundy, svetry a jiné větší kusy oblečení. Pračka s alespoň 1200 otáčkami dokáže i z tohoto oblečení odstranit většinu vlhkosti.
Chcete odděleně vybrat pračku a sušičku? Pak doporučujeme pračku s 1 400 otáčkami a více kvůli odstranění zbytkové vlhkosti. Prádlo se tak bude efektivněji sušit a již po jednom sušícím cyklu bude dokonale suché.
Otáčky je možné regulovat směrem dolů, proto nemusíte mít obavy si koupit pračku se 1 400 otáčkami a prát v ní jemné prádlo.
Prádlo ždímané při nízkých otáčkách obsahuje mnoho přebytečné vody. Její vysušení v sušičce je velmi energeticky náročné a trvá déle. Pokud máte možnost a prádlu to neuškodí, ždímejte na vysoké otáčky a až pak prádlo usušte v sušičce.
Energetická třída označuje zařazení do skupiny podle energetické náročnosti provozu spotřebiče. Pro jednodušší výběr slouží energetický štítek, kterým je povinně označena každá pračka se sušičkou. Roční spotřeba vody a energie se odvozuje od 220 standardních pracích cyklů za rok s poloviční náplní bubnu při teplotě 60 °C a 40 °C.
Pračky kombinované se sušičkou se vyrábí v energetické třídě B a výjimečně také v třídě C.
Energetická spotřeba |
Spotřeba v kWh |
Náklady v Kč |
---|---|---|
B | 5,44 | 20 |
C | 6,48 | 24 |
* Počítáno s cenou 3,71 Kč/kWh * Pračka se sušičkou třídy B spotřebuje až 5× krát více energie než samostatná pračka třídy B. |
Při výběru pračky se sušičkou si všímejte i dalších užitečných funkcí:
Jakou pračku se sušičkou volit do běžné domácnosti? Ty standardní s hloubkou nad 50 cm jsou ideální do domácností, kde se nemusí šetřit každý centimetr. Mnozí zákazníci s nimi mají skvělé zkušenosti – jsou tedy velmi oblíbené, a proto máte na výběr ze široké škály značek, speciálních funkcí, kapacit bubnu, designu a dalších vlastností. Měli byste ale pamatovat na to, že i když vyperete větší objem prádla, usušíte ve většině případů jen jeho část a je potřeba sušit nadvakrát. Mezi některé nevýhody pračky se sušičkou patří o něco nižší kapacita na sušení než na praní.
Jak vybrat pračku se sušičkou, když u vás doma potřebujete každý centimetr? Zejména do menších prostorů pro vás bude ideálním řešením úzká pračka se sušičkou s hloubkou do 50 cm. Svou kapacitou bohatě stačí do domácností s menším objemem prádla a navíc spotřebuje méně vody a elektrické energie, než kdybyste vlastnili standardní pračku se sušičkou, nebo separátní pračku a sušičku.
Pokud dáváte pračku se sušičkou například do kuchyně, pravděpodobně nechcete, aby vám pračka narušovala její vzhled. Vestavné pračky se sušičkou jednoduše ukryjete třeba do kuchyňské linky, ale i vedle umyvadla v koupelně, nebo kdekoliv jinde, kde je dostatek místa. Při výběru si hlavně hlídejte rozměry, aby se vám pračka se sušičkou do skříňky vešla.
Jak funguje pračka se sušičkou na bázi páry oproti těm běžným? Vysoká teplota páry dokáže vnitřek bubnu zahřát rychleji než voda, a proto jsou parní pračky energeticky úsporným řešením. Navíc umí pára spolehlivě odstranit bakterie a alergeny, které se v prádle nachází. Parní pračky se sušičkou lze koupit jak ve standardní, tak ve SLIM velikosti do 50 cm.
Moderní technologie prostupují i na pole domácích spotřebičů, a tak není nijak neobvyklé, že se dnešní pračky třeba připojují na Wi-Fi. Na vašem chytrém telefonu si pak můžete stáhnout aplikaci výrobce a mít pod palcem celé praní na dálku. Ráno tak třeba můžete připravit prádlo do pračky, odjet do práce a pak si na dálku nastavit program tak, aby pračka doprala jak se vrátíte. S takovou pračku se dále už nemusíte proklínat, když pračku zapomenete zapnout a někam odejdete. Aplikace vás také například upozorní, že pračka doprala.
K pračkám se sušičkou samozřejmě potřebujete i příslušenství. V naší nabídce najdete ždímačky, mezikusy, hadice, čističe a další užitečné příslušenství.
Domácnostem o 1 nebo 2 členech postačí kapacita do 6 kg. Běžná rodina se 4 členy by měla zvolit pračku s náplní 9 kg a početnější domácnosti se musí poohlédnout ještě po vyšší kapacitě.
Pračky kombinované se sušičkou mají zpravidla nižší kapacitu pro sušení než pro praní prádla. Pokud tedy při praní naplníte celou kapacitu, nebudete moci dát sušit celou várku.
Energetická třída vyjadřuje spotřebu energie, vody a účinnost praní a sušení. Pračky kombinované se sušičkou se vyrábí pouze v energetické třídě A a B. S vyšší energetickou třídou často roste také cena spotřebiče, proto se nejúspornější pračky se sušičkou v třídě A hodí pro časté použití, kde se úspora vrátí během relativně krátkého času.
Kromě různého objemu prádla, které se do pračky se sušičkou vejde, neovlivňují rozměry spotřebiče jeho vlastnosti. Běžné pračky se sušičkou s předním plněním mají rozměry 85×60×60 cm. Existují však i pračky 2 v 1 s menší hloubkou (od 40 cm) a atypické s šířkou od 44,5 cm. Tyto modely jsou určeny pro menší koupelny a mají nižší kapacitu náplně prádla. Pokud nemáte v koupelně problém s místem, doporučujeme zvolit standardní rozměry s vyšší kapacitou. Je to zároveň investice do budoucna.
Oproti samostatné sušičce má pračka se sušičkou o dost menší kapacitu a nabízí méně specializovaných programů. Na druhou stranu hlavní výhoda pračky se zabudovanou sušičkou je úspora místa. Hodí se tedy i do malých bytů. U některých modelů ale rozdíl často není ani téměř znát. Velký vliv mají na výběr pračky se sušičkou zkušenosti. Pokud tedy stále váháte, neváhejte se zeptat naší podpory, ale nejvíce záleží na vás, pro jakou variantu se rozhodnete.
Technologie Fuzzy Logic a 6. smysl fungují na stejném principu. Liší se pouze v názvu podle toho, od kterého výrobce pračka pochází. Jedná se o senzorovou technologii, která sama zváží prádlo a rozpozná, jak by mělo probíhat praní. Podle naměřených hodnot poté nastaví spotřebu vody, pracího prostředku a délku pracího cyklu. Pračky s touto technologií perou efektivněji a dokáží ušetřit elektrickou energii a množství spotřebované vody.
Invertorový motor je spolehlivější a odolnější než klasický motor využívající uhlíky, které se časem opotřebovávají a způsobují tření a jiskření. Invertor motor funguje na principu elektronického řízení otáček, které snižuje vibrace i opotřebení a poskytuje vyšší výkon při nižší hladině hluku. Výrobci na invertorový motor běžně poskytují 10letou záruku.
Parní programy se používají k osvěžení jemných kusů prádla, k odstranění pomačkání a eliminaci pachů a alergenů. Vše se děje zásluhou parního generátoru, který mění vodu běžné teploty v páru. Ta přirozeně uvolňuje vlákna, načechrá je a uvolňuje drobné záhyby. Proto prací prostředek proniká až do hloubky a může odstraňovat i odolné skvrny, nepříjemné pachy a zbytky pracího prášku. Prádlo je po 20 minutách v parní pračce uhlazenější a měkčí než při použití běžných programů.