Projektory s krátkou projekční vzdálenosti (tzv. short throw projektory) dokáží promítat z velmi krátkých vzdáleností – z 1 metru nebo menší vzdálenosti. Při promítání zblízka je důležitá velmi hladká projekční plocha, nejlépe plátno. Short throw projektory se hodí do velmi malých místností.
Nativní rozlišení je to, ve kterém projektor promítá. Máte-li obrazovku počítače, film a další v jiném rozlišení, projektor převede obraz do nativního svého rozlišení. Oproti tomu maximální rozlišení je takové rozlišení, které ještě projektor umí převést do nativního.
Rozdíly mezi těmito dvěma technologiemi se projevovaly zejména v minulosti, dnes už je kvalita promítání dvou takových projektorů ve stejné cenové hladině srovnatelná.
DLP projektory velmi dobře reprodukují černou barvu, a tak mají o něco vyšší kontrast. Také jsou méně náročné na údržbu než LCD projektory. Jejich nevýhodou je tzv. duhový efekt, který někteří lidé mohou pociťovat za rychle se pohybujícími předměty, případně osobami ve videu.
- S LED osvětlením – rozměrově menší. Mají menší spotřebu, ale méně svítí.
- S halogenovou lampou – svítí více. Jsou ale větší a mají větší spotřebu elektrické energie.
LCD projektory ve srovnání s DLP projektory mají o něco lepší zobrazení barev, vyjma černé. Jsou však náročnější na údržbu (musí se čistit od prachu) a mají horší kontrast.
Projektory lze připojit k několika zařízením.
- pro připojení PC či notebooku volte konektory HDMI, DVI nebo VGA
- pro připojení DVD/Blu-Ray a dalších přehrávačů volte HDMI, komponentní nebo kompozitní konektor
- pro připojení mobilu či tabletu využijte bezdrátové technologie WiFi
TIP: Před nákupem si zkontrolujte, jaké typy připojení podporuje vaše zařízení. Pokud s projektorem nemají žádný společný konektor, použijte redukci.
Ano, vytvoří. Ze vzdálenosti do 1 metru vytvoří short throw projektory úhlopříčku až několik metrů (záleží na konkrétním modelu). Pokud je umístíte od plátna dále, zvládnou některé modely vytvořit obraz s úhlopříčkou až 8 metrů.
Protože pokud divák nesedí před plátnem, ale na straně, tak se veškeré nerovnosti pro něj jeví větší a výraznější.
Udává, jak moc bude projektor svítit. Udává v lumenech (lm). Svítivost vybírejte podle prostředí, ve kterém budete projektor používat nejvíce.
Do 2 000 lm – projektor se hodí do zcela zatemněných místností s minimálním osvětlením.
2000–3 000 lm – vhodné spíše do méně prosvětlených místností.
Nad 3 000 lm – poskytne velmi dobře viditelnou projekci i při denním světle.
Hluk má na svědomí ventilátor, který chladí tělo projektoru. Pokud budete s short throw projektorem promítat v malé místnosti, vybírejte model s nižší hlučností. Přijatelná hodnota je okolo 30 dB.
Dálkové ovládání
Korekce lichoběžníkového zkreslení vyrovnává promítaný obraz tak, aby nebyl deformovaný, když během projekce není projektor umístěný kolmo k plátnu, nýbrž promítá ze strany, z výšky apod.
Zoom - změní velikost obrazu bez nutnosti hýbat s projektorem.
PiP (Picture in Picture) – promítání dvou obrazů (video nebo fotografie) vedle sebe ze 2 zdrojů.
Integrovaná baterie umožní provoz bez zásuvky i několik hodin.
Vestavěný reproduktor postačí pro základní ozvučení, pokud na místě nejsou externí bedýnky. Náročnějším doporučujeme některou ze sestav domácího kina.
Korekce lichoběžníkového zkreslení eliminuje deformaci v případě, že projektor není umístěn ve středu zobrazovací plochy, ale promítá ze strany, seshora či zespodu.
Field of view, neboli zorné pole. Jedná se o úhel svíraný mezi našima očima a promítaným obrazem. Čím blíže jsme k obrazu a čím větší je úhlopříčka, tím je úhel větší a naopak.
Picture in Picture, neboli obraz v obraze je promítání dvou obrazů (video nebo fotografie) vedle sebe ze dvou různých zdrojů.
Slovník pojmů
Rozlišení a poměr stran
U promítání z těchto projektorů sedí divák zpravidla blíže k plátnu, než je tomu u ostatních typů projektorů. Aby nebyly vidět jednotlivé obrazové body, je nezbytné, aby měl projektor vysoké nativní rozlišení – nejlépe HD Ready, Full HD nebo 4K. Přečtěte si, jaký je rozdíl mezi nativním a maximálním rozlišením projektoru.
K promítání filmů vybírejte modely s poměrem stran 16:9 či 21:9, pro prezentace 16:10 nebo 4:3.