Obnovit stránku

Jak vybrat robotický vysavač

Robotické vysavače představují nejmodernější způsob uklízení. Stačí vysavač naprogramovat a on už uklidí za vás. Je však potřeba pečlivě vybírat, abyste nebyli zklamaní. Na co si dát při výběru robotického vysavače pozor? Je lepší robotický vysavač na koberce, nebo robotický vysavač s mopem? Poradíme vám, jaký robot bude pro vaši domácnost nejlepší.

Jak vybrat robotický vysavač

Tipy pro výběr robotického vysavače

 1. Robotický vysavač volte podle podlahové krytiny, kterou máte doma. Pokud máte i koberce, chce to výkonného robota, který si s nimi dobře poradí.

 2. Pokud chcete, aby robotický vysavač podlahu nejen vyluxoval, ale také vytřel, zaměřte se spíše na robotické vysavače s mopem.

 3. Při výběru robotického vysavače zohledněte členitost prostoru, ve kterém se bude robot pohybovat. Pokud se bude pohybovat v prostoru s překážkami, volte robota s navigací.

 4. Všímejte si poměru mezi dobou nabíjení a dobou provozu. Čím nižší je poměr, tím vyšší je kapacita baterie.

 5. Při koupi robotického vysavače se nenechte odradit slabším sacím výkonem ve srovnání s klasickými vysavači. Robotický vysavač nemusí přenášet prach přes hadici, takže mu nižší výkon stačí.

Důležité parametry pro výběr robotického vysavače

Navigace

Navigace určuje to, jak robotický vysavač jezdí po místnosti a na základně čeho vyhodnocuje optimální trasu čištění. Na trhu nalezneme modely s navigací, nebo bez navigace.

 • Robotické vysavače bez navigace

Robotické vysavače bez navigace jsou levnější modely, které se pohybují po prostoru zcela náhodně, nebo na základě vlastního algoritmu. Mají nárazník, pomocí kterého detekují překážku a poté se vydají jiným směrem. Roboti bez navigace nepoznají, kde už uklízeli, a kde naopak ještě musí uklidit. Tedy tyto modely nejsou zcela efektivní při pokrytí plochy pro úklid (okolo 70 %).

 • Robotické vysavače s navigací

Robotické vysavače s navigací využívají některou z moderních technologií na orientaci v prostoru. Nejčastěji disponují laserovou nebo kamerou navigací, případně vnitřní GPS. Setkáte se i s kombinací kamery a laseru.

Tito roboti vysávají kratší dobu, ale o to efektivněji, protože jejich pohyb je systematický. Nejdříve si pomocí senzorů zmapují místnost. Nenaráží do překážek, nepadají ze schodů a úklidem pokryjí až 99 % místnosti.

Robot s navigací je schopný se při přerušení práce kvůli dobití baterií vrátit na místo, kde s úklidem skončil. Nemůže se tak stát, že by některá část pokoje byla neuklizená, nebo by stále dokola uklízel stejné místo.

Baterie a dobíjení

Typ baterie a její kapacita jsou důležitými údaji, protože určují, kolik plochy zvládne vysavač uklidit na jedno nabití.

 • Typ baterie

Robotické vysavače jsou opatřeny buď Ni-Mh baterii, nebo modernější Li-ion baterií.

Ni-Mh baterie jsou starším typem baterií a trpí tzv. paměťovým efektem, což je snižování kapacity baterie tím, že ji nabíjíme dřív, než byla stoprocentně vybitá.

Li-ion baterie jsou modernějším a aktuálně nejpoužívanějším druhem baterií, kterým naopak úplné vybíjení může škodit. Li-ion jsou baterie s lepšími vlastnostmi.

 • Kapacita baterie

Na kapacitě baterie většinou závisí i velikost plochy, kterou dokáže na jedno nabití robot vysát. Takže čím větší kapacita baterie, tím větší plochu zpravidla dokáže obsloužit.

O kapacitě vypovídá poměr doby nabíjení a doby provozu. Čím nižší poměr doby nabíjení a provozu, tím vyšší kapacita baterie. Pokud tedy plánujete úklid více místností, určitě tomuto údaji věnujte pozornost. Většina robotů se samozřejmě může nabít a pokračovat v práci, ale vždy to představuje zdržení, někdy až několik hodin.

 • Doba provozu na jedno nabití

U výdrže robotických vysavačů jsou značné rozdíly. Doba provozu se pohybuje od 40 do 180 min.

 • Doba nabíjení

Doba nabíjení se také u jednotlivých modelů robotických vysavačů liší. Jedno nabíjení může trvat pouhé 2 hodiny, nebo také 5 hodin.

Typy kartáčů

Většina robotických vysavačů je vybavena dvěma typy kartáčů. Hlavním (podélným) kartáčem a postranním (přimetacím) kartáčem.

 • Hlavní (podélný) kartáč

Hlavní kartáč smete nečistoty do sacího otvoru. Některé modely mají dokonce dva tyto kartáče. Na trhu se můžete setkat s gumovým a štětinovým kartáčem.

Gumový kartáč si výborně poradí s hrubými nečistotami, nezamotávají se do něj chlupy a vlasy. Uplatní se dobře na tvrdých podlahách. Proti štětinovému kartáči je ale více hlučný, protože guma při svém rotačním pohybu plácá do podlahy.

Štětinový kartáč je vhodný na koberce, protože lépe zachytí prach, vlasy a zvířecí chlupy. Jeho nevýhodou je náročnější údržba, protože se do něj vlasy a chlupy zamotávají. Je potřeba je z něj ideálně po každém vysávání odstranit.

Nejlepším řešením je kombinovaný rotační kartáč.


TIP: Na trhu se objevují čím dál tím častěji robotické vysavače se samočistícím hlavním kartáčem. V principu jde většinou o to, že dokážou nasáté vlasy rozmělnit a lépe je dostat do nádobky na odpad. Některé kartáče se sami čistí v dobíjecí stanici. Pokud má kartáč samočistící funkci, výrazně vám to usnadní údržbu robotického vysavače.

 • Postranní (přimetací) kartáč

Postranní (přimetací) kartáč ometá zdi a nábytek. Má dlouhé štětiny, se kterými se dostane i do rohů a rozšiřuje tak záběr vysávacího robotu. Ideální je, když má robot k dispozici dva boční kartáče, ale postačí i jeden. Existují také modely robotických vysavačů bez bočních kartáčů, ale jejich kvalita úklidu je nižší.

Objem zásobníku na prach / objem zásobníku na vodu

Kapacita zásobníku u robotických vysavačů je obecně malá. Na výběr máte robotické vysavače s objemem nádoby na prach od 0,3 do 0,77 l. Pro větší prostory volte kapacitu 0,5 l a vyšší, ale v každém případě se doporučuje zásobník po každém použití vysypat.

Zásobník na prach může být zásuvný, nebo vyjímatelný ze shora, což je praktičtější.

Robotické vysavače s mopem s funkcí mokrého vytírání mají v sobě zabudovaný zásobník na vodu, jejíž objem může být 150 ml, ale také 250 ml nebo dokonce 300 ml.

Typ filtru

Jako u každého vysavače, ani u robotického nesmí chybět filtr. Ten zabraňuje rozptýlení nasátého prachu zpět do prostoru a zajištuje, že vysavač vyfukuje čistý vzduch. U robotických vysavačů se v drtivé většině používá HEPA filtr, který je také nejvíce účinný a doporučovaný i pro alergiky. Ten může mít různé úrovně účinnosti, která je vyjádřená číslem. Čím vyšší číslo, tím vyšší účinnost filtrace. Dříve se u vysavačů používalo pouze označení HEPA s číslem 10 až 13. Dnes již podle nové klasifikace filtrů zní jejich názvy EPA E10 až E12 a HEPA H13.

Pro lepší představu uvádíme účinnost jednotlivých používaných tříd HEPA filtrů. U robotických vysavačů se nejčastěji setkáte s třídou 11.

EPA 10 85 %
EPA 11 95 %
EPA 12 95,5 %
HEPA 13 99,95 %

Filtr je potřeba jednou za čas vyměnit, protože zanesený filtr ztrácí svoji kvalitu. Doporučený interval je jednou za tři měsíce až půl roku.


Pozn.: Pokud jste zvyklí, že u běžných vysavačů můžete filtr mýt vodou, tady zpozorněte. Tento způsob čištění je možný pouze u některých modelů robotických vysavačů. Výrobce vždy uvádí, zda je robotický vysavač vybavený omyvatelným filtrem.

Výška překážky, kterou robotický vysavač umí překonat

Sledujte maximální výšku překážky, kterou robot dokáže překonat. Tento údaj je velmi důležitý, protože na tom pak závisí, zda se dokáže dostat na koberec nebo přejet práh. Většina robotických vysavačů dokáže překonat překážku do výšky 1 cm, ale pokud máte vyšší prahy nebo koberce s vyšším chlupem, v nabídce naleznete i robotické vysavače s maximální výškou prahu 1,5 až 2,2 cm.

Rozměry, tvar a hmotnost robotického vysavače

Pokud se vám zdá, že rozměry robotických vysavačů jsou stejné a je zbytečné sledovat rozdíly, vyvedeme vás z omylu. Jestli si nepohlídáte výšku nebo šířku, může se stát, že se váš nový pomocník bude neustále zasekávat pod pohovkou nebo v úzkém prostoru.

 • Výška robotického vysavače

Výška robotického vysavače je důležitá s ohledem na váš nábytek v místnosti. Před koupí vysavače proto doporučujeme změřit výšku prostoru pod postelí, gaučem a dalšími kusy nábytku, pod kterými by se robot mohl případně zaseknout. Nejen, že byste tak měli starosti s jeho vyndaváním, ale nebudete moci pořádně využít jednu z hlavních výhod robotických vysavačů, totiž že za vás vysají i těžko dostupná místa pod nábytkem. Nejnižší robotické vysavače měří necelých 6 cm a ty nejvyšší 10 až 14 cm.

 • Šířka robotického vysavače

Šířka robotického vysavače je důležitá, pokud máte v bytě úzké prostory mezi jednotlivými kusy nábytku a zdí. Vybírat můžete z robotických vysavačů širokých 14 až 50 cm.

 • Tvar robotického vysavače

Můžete se setkat se čtyřmi tvary robotických vysavačů. Kulatý, trojúhelníkový, hranatý a déčkový tvar.

Trojúhelníkový, hranatý a déčkový tvar umožňuje robotům lépe se dostat do rohů. To ale neznamená, že pokud má robot kulatý tvar, neuklidí vám dobře. Kvalitní robotický vysavač kulatého tvaru má postranní rotující kartáče, které si poradí i s prostory kolem zdí.

 • Hmotnost robotického vysavače

Hmotnost robotického vysavače je zásadní pouze ve chvíli, kdy není robot příliš samostatný a vy ho musíte přenášet např. na dobíjení. Ovšem jejich váha není nijak závratná, většina modelů je o váze 3 až 5 kg.

Hlučnost robotického vysavače

Robotické vysavače jsou v porovnání s ostatními vysavači výrazně tišší přístroje, protože mají také menší sací výkon.

Hlučnost nejtišších robotických vysavačů se pohybuje okolo 55-56 dB. Zatím co pracují, vy se můžete třeba dívat na televizi. Robotické vysavače s hlučností okolo 60 dB jsou stále ještě v komfortní zóně. Pro srovnání, s takovouto hlučností pracují nejtišší klasické vysavače. Ty nejhlučnější robotické vysavače vydávají hluk kolem 70 dB. Pokud si vyberete tichý model, můžete jej používat i v době, kdy budete doma a nemusíte se obávat, že by vás rušil.

Funkce a příslušenství robotických vysavačů

Funkce automatického dobíjení a funkce dokončit úklid

Samostatnost robotického vysavače či robotického mopu zvýší funkce automatického dobíjení a schopnost navázat na úklid tam, kde skončil. Robot sám rozpozná, kdy mu dochází baterie a vrátí se do nabíjecí stanice. Po nabití se pak vydá na to místo, kde skončil a pokračuje s úklidem. Modely postrádající tuto funkci zůstanou stát tam, kde jim došla „šťáva“, a navíc často neumí navázat na předešlý úklid. Takovéto modely se tedy hodí spíše pro úklid pouze jedné místnosti.

Dálkové ovládání

Dálkové ovládání umožňuje ovládat robota dálkovým ovladačem. A nejen to. Pokud například potřebujete, aby robot věnoval zvýšenou pozornost nějakému znečištěnému prostoru, pomocí dálkového ovladače vyberete ty části podlahy, na které se má vysavač více zaměřit.

Ovládání chytrým telefonem přes mobilní aplikaci

Ovládání robota mobilním telefonem se možná někomu zdá zbytečné, ale když si na to zvyknete, začne se vám to hodně líbit. Pokud máte možnost napojení robota na wifi, můžete ho pak svým mobilem ovládat kdykoliv a odkudkoliv. Stačí si do svého mobilního telefonu či tabletu nainstalovat výrobcem poskytnutou aplikaci. Aplikace vás navíc upozorní i na stav baterie, začátek a konec úklidu, potřebu vysypání prachové nádoby či nutnost vyčištění filtru a kartáče.

Funkce odloženého úklidu

Tato funkce se stala velmi populární a není divu. Je velmi praktická. Naplánujete svému robotickému vysavači nebo robotickému mopu úklid zatím co budete v práci a po návratu vás bude čekat uklizená podlaha.

Některé vysavače vám umožní naplánování úklidu na každý den v jinou hodinu, u jiných je možné hodiny nastavit jen konstantně, tedy každý naplánovaný den začne úklid ve stejnou hodinu.

Virtuální zeď

Virtuální zeď vytváří neviditelnou překážku, kterou robot nepřejede. Používá se, pokud potřebujete uklidit jen vyhrazený prostor, popřípadě chcete zabránit, aby se robot přiblížil ke křehkým předmětům.

Senzor překážek

Ultrazvukové nebo infračervené senzory proti nárazu rozpoznávají překážky a minimalizují srážky.

Senzor proti pádu ze schodů

Senzory proti pádu ze schodů jsou umístěné na spodní části robota a dokáží rozeznat volný prostor pod robotem, a tím zabránit pádu ze schodů. Robot se zastaví, otočí a pokračuje dál jiným směrem.

Systém proti zamotání do kabelů

Systém, který je výrobci někdy nazýván ANTITANGLE, zabraňuje zamotání a zaseknutí se do kabelů či třásní od koberce. Když rotační kartáče ucítí odpor, otočí rotaci. Tímto způsobem se robot z kabelů uvolní a může pokračovat v úklidu.

Detekce nečistot

Díky této funkci, která je označovaná někdy jako Dirt Detect, robot sám rozpozná více znečistěné místo a lépe se na něj zaměří. Jeho úklidem stráví více času. Detekce nečistot výrazně zvyšuje efektivitu a samostatnost robotického vysavače.

Program SPOT

Program SPOT slouží k lokálnímu úklidu. Po ruční aktivaci programu robot důkladně uklidí prostor většinou o průměru 1 m2. Může tak posloužit, když se vám vysype mouka na podlahu nebo vám uklidí ušpiněnou rohož na boty.

Automatické přizpůsobení se povrchu podlahy

Různé druhy podlah potřebují rozdílné úrovně sacího výkonu. Dražší modely robotických vysavačů disponují skvělou funkcí automatického přizpůsobení se povrchu podlahy. Jde o to, že robot rozpozná, že se ocitl na koberci či na podlaze a prostřednictvím funkce, kterou si každý výrobce nazývá jinak, zajistí optimální sběr prachu a nečistot. Tj. upraví rychlost kartáčů a sací výkon (na koberci ho může až několikanásobně zvýšit). Tvrdým podlahám pak postačí nižší sací výkon.

Indikace plného koše

Roboti s indikátorem plného koše vás sami upozorní, že je potřeba koš vysypat.

Automatické vyprazdňování prachové nádoby

Robotický vysavač s automatickým vyprazdňováním prachové nádoby sám rozpozná, kdy je zaplněn nečistotami. V té chvíli přeruší vysávání a zajede se vysypat do komory zabudované v dobíjecí základně. Potom se opět vydá tam, kde skončil, aby dokončil svou práci.

UV lampa na ničení bakterií

UV lampa podle výrobců dokáže odstranit více než 99 % bakterií. Plocha UV lamp je však většinou jen malá, takže její funkčnost nemusí být 100 %.

Typy robotických vysavačů

Robotické vysavače na podlahy a koberce

 • Vysávání bez námahy
 • Vhodné na tvrdé podlahy i koberce

Tyto robotické vysavače jsou určené jak na tvrdé podlahy, tak i na koberce. Díky rotačním kartáčům dokáží sesbírat prach, vlasy i zvířecí chlupy. Základní modely zvládnou pouze koberce s velmi krátkým chlupem. Ve vyšším vlasu se mohou zaseknout. Neumí přejet prahy, takže se hodí spíše pro úklid pouze jedné místnosti najednou. Jsou méně samostatné a výkonné. Dražší modely si s koberci poradí výrazně lépe. Zvládnou i koberce s vlasem do 1,5 cm. Dokáží přejet přes práh vysoký až 2 cm, mají delší dobu provozu na jedno nabití, čímž jsou použitelné pro úklid více místností najednou. Mají kvalitnější systém rotačních kartáčů, vyšší sací sílu, navigaci a různé užitečné funkce, které jim umožňují efektivní vysávání, výkonnost a samostatnost.

Výhody a nevýhody
 • Vysaje všechny druhy hladkých podlah a dlažby
 • Vhodné na všechny typy podlah i koberce do výšky vlasu 1,5 cm
 • Moderní, pokrokové funkce a programy
 • Snadná údržba
 • Bez mokrého vytírání
 • Nižší efektivita úklidu u základních modelů

Robotické vysavače s mopem – suché mopování

 • Pohodlný suchý úklid tvrdých podlahových krytin
 • Ještě dokonalejší čištění díky mopovací utěrce

Robotické vysavače s mopem s funkcí suchého mopování umožňují pouze suché vytírání, tj. bez vody. Jedná se o poslední krok čistícího systému, kdy rotační kartáče nejdříve nasměřují nečistoty do sacího otvoru, za kterým je umístěný ještě suchý mop, který má za úkol setřít z podlahy i ten nejjemnější prach. Robota s připojeným nástavcem na suché utěrky můžete používat na všechny tvrdé povrchy, ale při úklidu koberců je nutné mop odepnout. Robotické vysavače s mopem pro suché vytírání nemají nádržku na vodu. Většinou je sice najdete v nabídce spolu s robotickými vysavači s mokrým vytíráním, ale výrobce u nich přímo uvádí, že jsou určené pouze na suché mopování.

Výhody a nevýhody
 • Podlaha důkladně zbavená i nejjemnějšího prachu
 • Odnímatelná a pratelná mopovací utěrka
 • Volitelné úklidové režimy s mopem či bez mopu
 • Moderní funkce a programy
 • Bez mokrého vytírání

Robotické vysavače s mopem – mokré mopování

 • Zajišťují komplexní úklid tvrdých podlah
 • Podlahu vysají i vytřou zároveň

Robotické vysavače s mopem, které umožňují mokré vytírání, jsou vlastně roboti 2v1. Podlahu sami vysají i vytřou. Některé mají dva čistící režimy – zametání a vytírání. Jiné se mohou pochlubit systémem 4v1. Díky kartáčům a sacímu otvoru v přední části přístroje podlahu nejdříve zbaví nečistot. Suchý mop umístěný za sacím otvorem setře z podlahy ten nejjemnější prach. Trysky pak dávkují vodu na vysátou podlahu a druhý mop poté podlahu vytře a vyleští. Robotické vysavače s funkcí mokrého mopování mají v sobě zabudovaný zásobník na vodu většinou s automatickým dávkováním. Program suchého či mokrého úklidu je volitelný. V nastavení pro úklid bez mopovacích utěrek jsou vhodné na všechny typy povrchů včetně koberců. V režimu vytírání robot uklízí pouze tvrdé podlahy. Je naprogramován tak, že nevyjíždí na koberce a nepřejíždí ani prahy. Utěrky jsou z mikrovlákna a lze je prát v pračce. V režimu zametání dokáží obsloužit výrazně větší plochu než v režimu mokrého mopování.

Výhody a nevýhody
 • Postarají se o vysávání, odstranění jemného prachu, i mokré vytírání
 • Volitelné režimy pro úklid s mopem či bez mopu
 • Pratelné a vyměnitelné utěrky z mikrovlákna
 • Moderní a pokrokové funkce
 • V režimu mopování obslouží menší plochu
 • Vyšší pořizovací cena

Často kladené otázky

Robotické vysavače mají oproti klasickým vysavačům nižší sací výkon. Znamená to, že jsou méně efektivní?

Robotické vysavače nemají sací hubici, kterou nasávají nečistoty do sběrné nádoby. Ta je přímo za sacím otvorem. Z toho důvodu nepotřebují vydávat takovou sací sílu. Navíc lepší robotické vysavače disponují rotačními kartáči, které zvyšují účinek vysávání.

Hodí se robotický vysavač na všechny typy podlah?

Robotické vysavače jsou určené především pro čištění tvrdých podlah jako parkety, lino či dlažba. Koberce zvládnou důkladně vysát pouze výkonnější robotické vysavače, ovšem pouze koberce s vláknem do 1,5 cm.

Jaký je rozdíl mezi levnými a dražšími modely robotických vysavačů?

Mezi jednotlivými modely robotických vysavačů jsou znatelné cenové rozdíly. Obvyklá odpověď lidí neznalých může být, že platíme za značku a rozdíl v kvalitě není. Ovšem opak je pravdou. Rozdíly lze najít u všech důležitých vlastností robotického vysavače.

 • Orientace v prostoru

Levné modely robotických vysavačů mají naprogramovaných několik druhů pohybů, které neustále kombinují, nebo se pohybují náhodně a při nárazu na překážku se vydají jiným směrem. To se ale bohužel děje bez ohledu na to, jak moc je takové vysávání efektivní. Nepoznají totiž, kde už uklízeli, a kde ještě musí uklidit. Tudíž se stává, že uklidí jedno místo vícekrát a jiné zůstane nedotčené. Pokrokovější modely jsou výrazně efektivnější. Nejdřív si zmapují prostor, překážky objedou, jejich pohyb je systematický a nevrací se na již uklizené místo. Naopak, i při přerušení kvůli vysypání prachové nádoby nebo kvůli dobytí se vrátí tam, kde skončili a pokračují v systematickém úklidu.

 • Čištění koberců a detekce nečistot

Základní modely jsou použitelné spíše na hladké podlahy a neumí si dobře poradit s koberci. Krom toho neumí vyhodnotit, pokud je nějaké místo více znečištěné a projedou ho jako jakékoliv jiné místo. V tomto jsou dražší roboti opět důslednější a dokonalejší. Nejen že si s koberci lépe poradí, sami si upraví sací výkon podle typu podlahy. A pokud narazí na více znečištěné místo, neodjedou dál, dokud ho nevyčistí.

 • Kapacita baterie a automatické dobíjení

Pokud je robotický vysavač vybaven baterií s nízkou kapacitou, dokáže pracovat kratší dobu, což v praxi znamená, že nedokáže uklidit více než jednu místnost na jedno dobití. S tím souvisí také absence automatického dobíjení. Když robotu dojde baterie, zůstane stát ta tom samém místě, dokud ho sami neodnesete do nabíjecí stanice. Tam pak trvá hodiny, než se opět nabije. Nemluvě o tom, že doba nabíjení je výrazně delší než doba, kdy je robot schopen být v provozu.

Naproti tomu dražší modely disponují větší kapacitou baterie, která umožňuje práci robota na mnohem delší čas. A pokud mu začne docházet baterie, sám se vydá do dokovací stanice k nabití.

 • Užitečné a chytré funkce

Nemusíme snad ani příliš zdůrazňovat, že levné modely robotických vysavačů často nedisponují funkcemi, které jsou v praxi velmi užitečné a které z robotů dělají skutečně efektivní a chytré pomocníky v domácnosti.

WEB9