Obnovit stránku

Cenové bomby jsou tady! Vyber si z produktů za extrémně nízké ceny a přesvědč se sám!

Jak vybrat robotický vysavač

Aktualizováno

Robotické vysavače představují nejmodernější způsob uklízení. Stačí vysavač naprogramovat a on už uklidí za vás. Je však potřeba pečlivě vybírat, abyste nebyli zklamaní. Na co si dát při výběru robotického vysavače pozor? Je lepší robotický vysavač na koberce, nebo robotický vysavač s vytíráním? Poradíme vám, jaký robotický vysavač bude pro vaši domácnost nejlepší.

Jak vybrat robotický vysavač

Tipy, jak vybrat robotický vysavač

 1. Robotický vysavač volte podle podlahové krytiny, kterou máte doma. Pokud máte i koberce, chce to výkonného robota, který si s nimi dobře poradí.

 2. Pokud chcete, aby robotický vysavač podlahu nejen vyluxoval, ale také vytřel, můžete vybrat rovnou robotický vysavač s mopem. Už nemusíte pořizovat dva různé roboty, dnešní robotické vysavače vytírání bez problémů zvládají.

 3. Při výběru robotického vysavače zohledněte členitost prostoru, ve kterém se bude robot pohybovat. Pokud se bude pohybovat v prostoru s překážkami, volte robota s dobrou navigací.

 4. Všímejte si poměru mezi dobou nabíjení a dobou provozu. Čím nižší je poměr, tím vyšší je kapacita baterie.

 5. Při koupi robotického vysavače se nenechte odradit slabším sacím výkonem ve srovnání s klasickými vysavači. Robotický vysavač nemusí přenášet prach přes hadici, takže mu nižší výkon stačí.

Důležité parametry pro výběr robotického vysavače

Navigace

Zcela zásadním kritériem pro zodpovězení otázky, jaký robotický vysavač vybrat, je způsob orientace a pohybu v místnosti. Ten totiž určuje to, jak systematicky a efektivně se robotický vysavač pohybuje v prostoru a jak samostatný bude. Na trhu naleznete robotické vysavače s navigací, nebo bez navigace.

 • Robotické vysavače bez navigace 

Robotické vysavače bez navigace jsou levnější modely, které se pohybují po prostoru buď zcela náhodně jen za pomoci nárazových senzorů (jsou nejméně efektivní při pokrytí plochy pro úklid), nebo na základě vlastního algoritmu, na jehož základě vyhodnocují ideální trasu čištění. Systémem senzorů (například infračervené a ultrazvukové) jim pomáhá v orientaci, detekují překážku a poté se vydají jiným směrem. Robotické vysavače bez navigace vybavené pouze nárazovými senzory nepoznají, kde už uklízely, a kde naopak ještě musí uklidit, proto se někdy vrací na již uklizené místo nebo nějaké plochy vynechají. V průměru uklidí 70 % plochy.

 • Robotické vysavače s navigací 

Robotické vysavače s navigací využívají některou z moderních technologií na orientaci v prostoru. Nejčastěji disponují laserovou nebo kamerovou navigací, případně vnitřní GPS. Setkáte se i s kombinací kamery a laseru. Za nejpokrokovější dnes platí kamerové navigační systémy s technologií vSLAM (Vision simultaneous localization and mapping), kdy robotický vysavač je schopen vytvořit si mapu okolního prostředí a zároveň sleduje svoji vlastní pozici.

Robotický vysavač s navigací vysává kratší dobu, ale o to efektivněji, protože jeho pohyb je systematický. Nejdříve si zmapuje prostor a poté si vyhodnotí ideální trasu čištění. Nenaráží do překážek, nepadá ze schodů a úklidem pokryje až 99 % místnosti. Robot s navigací je schopný se při přerušení práce kvůli dobití baterií vrátit na místo, kde s úklidem skončil. Nemůže se tak stát, že by některá část pokoje byla neuklizená, nebo by stále dokola uklízel stejné místo. Chytrý robotický vysavač si dokáže mapu půdorysu i uložit. Některé modely zvládnou až 10 map a vy tak pro každou mapu můžete nastavit jiný časový plán úklidu.


Baterie a dobíjení

Typ baterie a její kapacita jsou rovněž důležitými údaji, protože určují, kolik plochy zvládne vysavač uklidit na jedno nabití.

 • Typ baterie 

Robotické vysavače jsou opatřeny buď Ni-Mh baterií, nebo modernější Li-ion baterií.

Ni-Mh baterie jsou starším typem baterií a trpí tzv. paměťovým efektem, což je snižování kapacity baterie tím, že ji nabíjíme dřív, než byla stoprocentně vybitá.

Li-ion baterie jsou modernějším a aktuálně nejpoužívanějším druhem baterií, kterým naopak úplné vybíjení může škodit. Li-ion jsou baterie s lepšími vlastnostmi.

 • Kapacita baterie 

Na kapacitě baterie většinou závisí i velikost plochy, kterou dokáže robotický vysavač na jedno nabití vysát. Takže čím větší kapacita baterie, tím větší plochu zpravidla dokáže obsloužit.

O kapacitě vypovídá poměr doby nabíjení a doby provozu. Čím nižší poměr doby nabíjení a provozu, tím vyšší kapacita baterie. Pokud tedy plánujete úklid více místností, určitě tomuto údaji věnujte pozornost. Většina robotů se samozřejmě může nabít a pokračovat v práci, ale vždy to představuje zdržení, někdy až několik hodin.

 • Doba provozu na jedno nabití 

U výdrže robotických vysavačů jsou značné rozdíly. Doba provozu se pohybuje od 40 do 240 min. Nejčastěji se u robotického vysavače doba úklidu na jedno nabití pohybuje od 120 do 180 min., což je slušný a dostačující výkon, samozřejmě vždy s ohledem na velikost plochy, kterou bude mít robotický vysavač na starosti.

 • Doba nabíjení 

Doba nabíjení se také u jednotlivých modelů robotických vysavačů liší. Jedno nabíjení může trvat pouhé 2 hodiny, nebo také 6 hodin.

Typy kartáčů

Jen robotický vysavač s kvalitním kartáčovým systémem vysaje důkladně opravdu všude. Většina robotických vysavačů je vybavena dvěma typy kartáčů. Hlavním (podélným) kartáčem a postranním (přimetacím) kartáčem.

 • Hlavní (podélný) kartáč 

Hlavní kartáč smete nečistoty do sacího otvoru. Některé modely mají dokonce dva tyto kartáče. Setkat se můžete s gumovým a štětinovým kartáčem.

Gumový kartáč si výborně poradí s hrubými nečistotami, nezamotávají se do něj chlupy a vlasy. Uplatní se dobře na tvrdých podlahách. Proti štětinovému kartáči je ale více hlučný, protože guma při svém rotačním pohybu plácá do podlahy.

Štětinový kartáč je vhodný na koberce, protože lépe zachytí prach, vlasy a zvířecí chlupy. Jeho nevýhodou je náročnější údržba, protože se do něj vlasy a chlupy zamotávají. Je potřeba je z něj ideálně po každém vysávání odstranit.

Nejlepším řešením je kombinovaný rotační kartáč, díky němuž budete moci používat robotický vysavač na koberce i na tvrdé podlahy bez kompromisů. 


TIP: Na trhu se objevují čím dál tím častěji robotické vysavače se samočistícím hlavním kartáčem. V principu jde většinou o to, že dokážou nasáté vlasy rozmělnit a lépe je dostat do nádobky na odpad. Některé kartáče se samy čistí v dobíjecí stanici. Pokud má kartáč samočistící funkci, výrazně vám to usnadní údržbu robotického vysavače.

 • Postranní (přimetací) kartáč 

Postranní (přimetací) kartáč ometá zdi a nábytek. Má dlouhé štětiny, se kterými se dostane i do rohů a rozšiřuje tak záběr robota. Ideální je, když má robot k dispozici dva boční kartáče, ale postačí i jeden. Existují také modely robotických vysavačů bez bočních kartáčů, ale jejich kvalita úklidu je nižší.

Objem zásobníku na prach / objem zásobníku na vodu

Kapacita zásobníku u robotických vysavačů je obecně malá. Na výběr máte robotické vysavače s objemem nádoby na prach od 0,3 do 0,77 litru. Pro velké prostory volte kapacitu 0,5 l a vyšší, ale v každém případě se doporučuje zásobník po každém použití vysypat.

Zásobník na prach může být zásuvný, nebo vyjímatelný ze shora, což je praktičtější.

Robotický vysavač s mopem s funkcí mokrého vytírání má v sobě zabudovaný zásobník na vodu, jejíž objem může být 150 ml, ale také 250 ml nebo dokonce 300 ml.

Typ filtru

Jako u každého vysavače, ani u robotického nesmí chybět filtr. Ten zabraňuje rozptýlení nasátého prachu zpět do prostoru a zajišťuje, že vysavač vyfukuje čistý vzduch. U robotických vysavačů se v drtivé většině používá HEPA filtr, který je také nejvíce účinný a doporučovaný i pro alergiky. Nenechte se ale zmást, robotický vysavač prémiové značky může být vybaven filtrem sice jinak pojmenovaným, nicméně stejně účinným. Například značka iRobot má ve svých modelech filtr AeroForce, který zachytí 99 % pylu a alergenů.

HEPA filtr může mít různé úrovně účinnosti, která je vyjádřená číslem. Čím vyšší číslo, tím vyšší účinnost filtrace. Dříve se u vysavačů používalo pouze označení HEPA s číslem 10 až 13. Dnes již podle nové klasifikace filtrů zní jejich názvy EPA E10 až E12 a HEPA H13.

Pro lepší představu uvádíme účinnost jednotlivých používaných tříd HEPA filtrů. U robotických vysavačů se nejčastěji setkáte s třídou 11.EPA 10 85 %
EPA 11 95 %
EPA 12 95,5 %
HEPA 13 99,95 %

Filtr je potřeba jednou za čas vyměnit, protože zanesený filtr ztrácí svoji kvalitu. Doporučený interval je jednou za tři měsíce až půl roku.


Pozn.: Pokud jste zvyklí, že u běžných vysavačů můžete filtr mýt vodou, tady zpozorněte. Tento způsob čištění je možný pouze u některých modelů robotických vysavačů. Výrobce vždy uvádí, zda je robotický vysavač vybavený omyvatelným filtrem.

Výška překážky, kterou robotický vysavač umí překonat

Určitě neopomeňte sledovat maximální výšku překážky, kterou robot dokáže překonat. Tento údaj je velmi důležitý, protože na tom pak závisí, zda se dostane robotický vysavač přes práh nebo na koberce. Většina robotických vysavačů dokáže překonat překážku do výšky 1 cm, ale pokud máte vyšší prahy nebo koberce s vyšším chlupem, volte robotický vysavač se schopností překonat překážku vysokou 1,5 až 2,2 cm.

Rozměry, tvar a hmotnost robotického vysavače

Pokud se vám zdá, že rozměry robotických vysavačů jsou stejné a je zbytečné sledovat rozdíly, vyvedeme vás z omylu. Jestli si nepohlídáte výšku nebo šířku, může se stát, že se váš nový pomocník bude neustále zasekávat pod pohovkou nebo v úzkém prostoru. Jak vybrat robotický vysavač podle rozměrů a tvaru?

 • Výška robotického vysavače 

Výška robotického vysavače je důležitá s ohledem na váš nábytek v místnosti. Před koupí vysavače proto doporučujeme změřit výšku prostoru pod postelí, gaučem a dalšími kusy nábytku, pod kterými by se robot mohl případně zaseknout. Nejen, že byste tak měli starosti s jeho vyndáváním, ale nebudete moci pořádně využít jednu z hlavních výhod robotických vysavačů, totiž že za vás vysají i těžko dostupná místa pod nábytkem. Nejnižší robotické vysavače měří necelých 6 cm a ty nejvyšší 10 až 14 cm.

 • Šířka robotického vysavače 

Šířka robotického vysavače je důležitá, pokud máte v bytě úzké prostory mezi jednotlivými kusy nábytku a zdí. Vybírat můžete z robotických vysavačů širokých 17 až 35 cm.

 • Tvar robotického vysavače 

Můžete se setkat se čtyřmi tvary robotických vysavačů. Kulatý, trojúhelníkový, hranatý a déčkový tvar.

Trojúhelníkový, hranatý a déčkový tvar umožňuje robotům lépe se dostat do rohů. To ale neznamená, že pokud má robot kulatý tvar, neuklidí vám dobře. Kvalitní robotický vysavač kulatého tvaru má postranní rotující kartáče, které si poradí i s prostory kolem zdí.

 • Hmotnost robotického vysavače 

Hmotnost robotického vysavače je zásadní pouze ve chvíli, kdy není robot příliš samostatný a vy ho musíte přenášet např. na dobíjení. Ovšem jejich váha není nijak závratná, většina modelů váží 3 až 6 kg.

Hlučnost robotického vysavače

Robotické vysavače jsou v porovnání s ostatními vysavači výrazně tišší přístroje, protože mají také menší sací výkon.

Hlučnost nejtišších robotických vysavačů se pohybuje okolo 55-56 dB. Zatímco pracují, vy se můžete třeba dívat na televizi. Robotické vysavače s hlučností okolo 60 dB jsou stále ještě v komfortní zóně. Pro srovnání, s takovouto hlučností pracují nejtišší klasické vysavače. Ty nejhlučnější robotické vysavače vydávají hluk kolem 70 dB. Pokud si vyberete tichý model, můžete jej používat i v době, kdy budete doma a nemusíte se obávat, že by vás rušil.

Funkce a příslušenství robotických vysavačů

Funkce automatického dobíjení a funkce dokončit úklid

Samostatnost robotického vysavače či robotického mopu zvýší funkce automatického dobíjení a schopnost navázat na úklid tam, kde skončil. Robot sám rozpozná, kdy mu dochází baterie a vrátí se do nabíjecí stanice. Po nabití se pak vydá na to místo, kde skončil a pokračuje s úklidem. Modely postrádající tuto funkci zůstanou stát tam, kde jim došla „šťáva“, a navíc často neumí navázat na předešlý úklid. Takovéto modely se tedy hodí spíše pro úklid pouze jedné místnosti.

Dálkové ovládání

Dálkové ovládání umožňuje ovládat robota dálkovým ovladačem. A nejen to. Pokud například potřebujete, aby robot věnoval zvýšenou pozornost nějakému znečištěnému prostoru, pomocí dálkového ovladače vyberete ty části podlahy, na které se má vysavač více zaměřit.

Ovládání chytrým telefonem přes mobilní aplikaci

Chytrý robotický vysavač můžete ovládat i mobilním telefonem. Stačí si do svého mobilního telefonu či tabletu nainstalovat výrobcem poskytnutou aplikaci. Připadá vám to zbytečné? Rozhodně není. Pokud máte možnost napojení robota na Wi-Fi, můžete ho pak svým mobilem ovládat kdykoliv a odkudkoliv. Můžete ho zapnout a sledovat jeho činnost, i když jste v práci, můžete mu stanovit časový plán úklidu, aplikace vás upozorní i na stav baterie, začátek a konec úklidu, potřebu vysypání prachové nádoby či nutnost vyčištění filtru a kartáče. V aplikaci navíc jednoduše naleznete potřebné údaje k technické podpoře.

Funkce odloženého úklidu

Tato funkce se stala velmi populární a není divu. Je velmi praktická. Naplánujete svému robotickému vysavači nebo robotickému mopu úklid zatím co budete v práci a po návratu vás bude čekat uklizená podlaha.

Některé robotické vysavače vám umožní naplánování úklidu na každý den v jinou hodinu, u jiných je možné hodiny nastavit jen konstantně, tedy každý naplánovaný den začne úklid ve stejnou hodinu.

Virtuální zeď

Virtuální zeď vytváří neviditelnou překážku, kterou robotický vysavač nepřejede. Používá se, pokud potřebujete uklidit jen vyhrazený prostor, popřípadě chcete zabránit, aby se robot přiblížil ke křehkým předmětům.

Senzor překážek

Ultrazvukové nebo infračervené senzory proti nárazu rozpoznávají překážky a minimalizují srážky.

Senzor proti pádu ze schodů

Senzory proti pádu ze schodů jsou umístěné na spodní části robota a dokáží rozeznat volný prostor pod robotem, a tím zabránit pádu ze schodů. Robot se zastaví, otočí a pokračuje dál jiným směrem.

Systém proti zamotání do kabelů

Systém, který je výrobci někdy nazýván ANTITANGLE, zabraňuje zamotání a zaseknutí se do kabelů či třásní od koberce. Když rotační kartáče ucítí odpor, otočí rotaci. Tímto způsobem se robot z kabelů uvolní a může pokračovat v úklidu.

Detekce nečistot

Díky této funkci, která je označovaná někdy jako Dirt Detect, robot sám rozpozná více znečistěné místo a lépe se na něj zaměří. Jeho úklidem stráví více času. Detekce nečistot výrazně zvyšuje efektivitu a samostatnost robotického vysavače.

Program SPOT

Program SPOT slouží k lokálnímu úklidu. Po ruční aktivaci programu robot důkladně uklidí prostor většinou o průměru 1 m2. Může tak posloužit, když se vám vysype mouka na podlahu nebo vám uklidí ušpiněnou rohož na boty.

Automatické přizpůsobení se povrchu podlahy

Různé druhy podlah potřebují rozdílné úrovně sacího výkonu. Dražší robotické vysavače disponují skvělou funkcí automatického přizpůsobení se povrchu podlahy. Jde o to, že robot rozpozná, že se ocitl na koberci či na podlaze a prostřednictvím funkce, kterou si každý výrobce nazývá jinak, zajistí optimální sběr prachu a nečistot. Tj. upraví rychlost kartáčů a sací výkon (na koberci ho může až několikanásobně zvýšit). Tvrdým podlahám pak postačí nižší sací výkon.

Indikace plného koše

Robotický vysavač s indikátorem plného koše vás sám upozorní, že je potřeba koš vysypat.

Automatické vyprazdňování prachové nádoby

Robotický vysavač s automatickým vyprazdňováním prachové nádoby sám rozpozná, kdy je zaplněn nečistotami. V té chvíli přeruší vysávání a zajede se vysypat do komory zabudované v dobíjecí základně. Potom se opět vydá tam, kde skončil, aby dokončil svou práci.

UV lampa na ničení bakterií

Jaký robotický vysavač pro alergiky? Určitě doporučujeme robotický vysavač s UV lampou. UV lampa podle výrobců dokáže odstranit více než 99 % bakterií. Plocha UV lamp je však většinou jen malá, takže její funkčnost nemusí být 100 %.

Typy robotických vysavačů

Jak vybrat robotický vysavač – robotické vysavače na koberce

Robotické vysavače na koberce

 • Vysávání bez námahy
 • Vhodné na koberce i tvrdé podlahy

Tyto robotické vysavače jsou určené jak na koberce, tak na různé druhy tvrdých podlah. Díky rotačním kartáčům dokáží sesbírat prach, vlasy i zvířecí chlupy. Základní modely zvládnou pouze koberce s velmi krátkým chlupem. Ve vyšším vlasu se mohou zaseknout. Neumí přejet prahy, takže se hodí spíše pro úklid pouze jedné místnosti najednou. Jsou méně samostatné a výkonné. Propracovanější modely si s koberci poradí výrazně lépe. Zvládnou i koberce s vlasem do 1,5 cm. Dokáží přejet přes práh vysoký až 2 cm, mají delší dobu provozu na jedno nabití, čímž jsou použitelné pro úklid více místností najednou. Prémiový robotický vysavač na koberce a tvrdé podlahy má kvalitnější systém rotačních kartáčů, vyšší sací sílu, kterou dokáže mnohdy přizpůsobit typu povrchu, navigaci a různé užitečné funkce, které mu umožňují efektivní vysávání, výkonnost a samostatnost.

Výhody a nevýhody
 • Vysaje všechny druhy hladkých podlah a dlažby
 • Vhodné na všechny typy podlah i koberce do výšky vlasu 1,5 cm
 • Moderní, pokrokové funkce a programy
 • Snadná údržba
 • Bez mokrého vytírání
 • Nižší efektivita úklidu u základních modelů
Jak vybrat robotický vysavač – robotické vysavače na zvířecí chlupy

Robotické vysavače na zvířecí chlupy

 • Vysávání extra jemných chloupků
 • Účinné na koberce i tvrdé podlahy

Pokud jste majiteli domácích mazlíčků, jistě víte, že uklízet po vašem čtyřnohém příteli je téměř každodenní nutností. Právě v tomto případě zvláště oceníte robotický vysavač na zvířecí chlupy, který je speciálně uzpůsoben k jejich sběru. Důmyslný kartáčový systém je schopný pojmout i velmi jemné chloupky, a to i v hůře dostupných místech jako jsou rohy místností i prostory podél zdí, a dostatečná sací síla je dostane i z vyšších kobercových vláken. Robotické vysavače na zvířecí chlupy často disponují také antibakteriální funkcí pro spolehlivé odstranění alergenů, bakterií, virů i roztočů, a jsou tedy vhodné i pro alergiky a astmatiky.

Výhody a nevýhody
 • Každodenní úklid po domácích mazlíčcích
 • Vhodný pro alergiky a astmatiky
 • Odstraní nečistoty i z hůře dostupných míst
 • Možnost vysávání i vytírání
 • Vyšší pořizovací cena
Jak vybrat robotický vysavač – robotické vysavače s mopem

Robotické vysavače s mopem

 • Vysají i vytřou různé typy tvrdých podlah
 • Suché či mokré mopování

Robotické vysavače s mopem zajistí kompletní servis všem typům tvrdých podlah, dokáží je totiž vysát i vytřít. V kategorii robotických vysavačů s mopem nalezneme jak robotické vysavače pro suché mopování, tak vysavače s nádržkou na vodu umožňující mokré mopování, nejčastěji jsou však vysavače schopny kombinovat oba způsoby mopování dle vaší volby. Robotické vysavače s mopem s funkcí suchého mopování umožňují pouze suché vytírání, tj. bez vody. Většinou je sice najdete v nabídce spolu s robotickými vysavači s mokrým vytíráním, ale výrobce u nich přímo uvádí, že jsou určeny pouze na suché mopování. Robota s připojeným nástavcem na suché utěrky můžete používat na všechny tvrdé povrchy, ale při úklidu koberců je nutné mop odepnout. 

Výhody a nevýhody
 • Podlaha důkladně zbavená i nejjemnějšího prachu
 • Odnímatelná a pratelná mopovací utěrka
 • Volitelné úklidové režimy s mopem či bez mopu
 • Moderní funkce a programy
 • U suchého mopování absence nádržky na vodu 
 • U mokrého mopování rozdíly v objemu nádržky
Jak vybrat robotický vysavač – Robotický čistič oken

Robotické čističe oken

 • Snadný úklid skleněných ploch
 • Myjí a zároveň leští

Robotické čističe oken nabízí moderní způsob, jak umýt okna jednoduše a bez námahy. Dokáží pracovat na šikmých plochách i ve svislé poloze a řízeny jsou buď dálkovým ovladačem nebo u nich lze navolit některý z přednastavených módů. Po zvolení čisticího programu už robot pracuje zcela sám díky senzorům, navigačnímu systému a umělé inteligenci. Využití naleznou robotické čističe oken nejen při mytí okenních skel, ale také při omývání dlaždic, obkladů, sprchových koutů i jiných skleněných povrchů, které kromě dokonalého umytí zároveň vyleští, takže po sobě zanechají čistotu a lesk bez nevzhledných šmouh.

Výhody a nevýhody
 • Snadná obsluha
 • Vhodné na okna, obklady i různé druhy skleněných povrchů
 • Nezpůsobuje okolní nečistoty
 • Umyje i vyleští v jediném kroku
 • Vyšší pořizovací cena
 • Myje pouze skla, nikoliv rámy
Jak vybrat robotický vysavač – Robotický mop

Robotické mopy

 • Samy vytírají všechny typy tvrdých podlah
 • Jednoduché na ovládání a údržbu

Robotické mopy jsou primárně určené pro vytírání tvrdých podlah a kobercům se automaticky vyhýbají i v režimu suchého úklidu. Jsou naprogramovány tak, že nevyjíždí na koberce a nepřejíždí ani prahy. V průběhu vytírání vstřikují vodu před sebe, následně vytřou podlahu mopovací utěrkou. Některé modely robotických mopů umožňují také suché mopování a dokáží zbavit podlahu hrubých nečistot, prachu či zvířecích chlupů. Nemají však samostatnou nádobu na nečistoty, takže je zachycují na speciální mopovací utěrku. Mopovací utěrky bývají vyrobeny z mikrovlákna, a lze je tudíž prát v pračce. 

Výhody a nevýhody
 • Pro domácnosti s převahou tvrdých podlah
 • Samostatně vytřou, odpadá manuální úklid
 • Pratelné a vyměnitelné utěrky z mikrovlákna
 • Moderní a pokrokové funkce
 • Nevhodné pro kobercové povrchy
 • Vyšší pořizovací cena
Jak vybrat robotický vysavač – Chytrý vysavač

Chytré vysavače

 • Vysavače ovladatelné pomocí mobilních aplikací
 • Nejmodernější funkce a programy

Chytré vysavače tvoří další ze spotřebičů tzv. Smart domácnosti, která je postavena na technologickém pokroku a inovaci. Jejím základem je propojení chytrého spotřebiče, v tomto případě vysavače, prostřednictvím WiFi a příslušné aplikace s telefonem či tabletem. Díky příslušné aplikaci má pak uživatel možnost ovládat přístroj odkudkoliv a kdykoliv, což přináší řadu výhod i časových úspor. Jednotlivé aplikace dále poskytují uživateli celkový přehled o chodu přístroje, nabízí možnost individuálního nastavení i volby jednotlivých programů a upozorňují na případné problémy či provozní záležitosti. Získáte tak dokonalou kontrolu nad svým úklidem, který bude probíhat maximálně efektivním způsobem.

Výhody a nevýhody
 • Možnost vzdáleného ovládání
 • Okamžitý přehled o stavu i provozu vysavače
 • Technologicky nejvyspělejší spotřebiče
 • Moderní a nadčasové funkce
 • Nutnost WiFi připojení
 • Vyšší pořizovací cena
Jak vybrat robotický vysavač – Baterie do vysavačů

Baterie do vysavačů

 • Náhradní baterie do  vysavačů
 • Umožňují prodloužit dobu vysávání

Náhradní baterii do vysavače oceníte v případě, že váš robotický vysavač už po čase nepodává potřebný výkon a jeho původní baterie si žádá častější nabíjení. Můžete si však zakoupit náhradní baterii do vysavače také jako výměnný kus, díky kterému budete mít možnost znásobit provozní dobu vašeho robotického vysavače. Baterie do vysavačů bývají univerzální pro konkrétní řadu robotických vysavačů, a jsou tedy kompatibilní pro více modelů.

Výhody a nevýhody
 • Snadná výměna baterie
 • Univerzální typy baterií pro více modelů
 • Možnost zvýšení provozní doby vysavače
 • Horší dostupnost u některých modelů
Jak vybrat robotický vysavač – Příslušenství k robotickým vysavačům

Příslušenství k robotickým vysavačům

 • Řada doplňkových a náhradních dílů
 • Možnost inovace a rozšíření funkcí spotřebiče

V příslušenství k robotickým vysavačům naleznete mnoho užitečných doplňků a dílů, které slouží především jako náhradní díly k původnímu vybavení robotického vysavače, které se časem může opotřebit, zanést nečistotami, případně manuálně poškodit. Jde především o náhradní filtry, čisticí rotační i boční kartáče, podložky pro mokrý úklid či výměnné sáčky. Sortiment různých značek se většinou liší, známější značky mívají širší nabídku příslušenství včetně servisních náhradních dílů. Mezi příslušenství k robotickým vysavačům se řadí také náhradní nabíjecí stanice či dálkové ovladače pro konkrétní modely robotických vysavačů.

Výhody a nevýhody
 • Náhradní díly při opotřebování
 • Rozšiřující možnosti úklidu
 • Možnost opravy při mechanickém poškození
 • Užší sortiment některých značek

Často kladené otázky

Robotické vysavače mají oproti klasickým vysavačům nižší sací výkon. Znamená to, že jsou méně efektivní?

Robotické vysavače nemají sací hubici, kterou nasávají nečistoty do sběrné nádoby. Ta je přímo za sacím otvorem. Z toho důvodu nepotřebují vydávat takovou sací sílu. Navíc lepší robotické vysavače disponují rotačními kartáči, které zvyšují účinek vysávání.

Hodí se robotický vysavač na všechny typy podlah?

Robotický vysavač je určen především pro čištění tvrdých podlah jako parkety, lino či dlažba. Koberce umí důkladně vysát pouze výkonnější robotické vysavače, většinou zvládnou koberce s vláknem do 1,5 cm.

Jaký je rozdíl mezi levnými a dražšími modely robotických vysavačů?

Mezi jednotlivými modely robotických vysavačů jsou znatelné cenové rozdíly. Obvyklá odpověď lidí neznalých může být, že platíme za značku a rozdíl v kvalitě není. Ovšem opak je pravdou. Rozdíly lze najít u všech důležitých vlastností robotického vysavače.

 • Orientace v prostoru 

Levné modely robotických vysavačů mají naprogramovaných několik druhů pohybů, které neustále kombinují, nebo se pohybují náhodně a při nárazu na překážku se vydají jiným směrem. To se ale bohužel děje bez ohledu na to, jak moc je takové vysávání efektivní. Nepoznají totiž, kde už uklízely, a kde ještě musí uklidit. Tudíž se stává, že uklidí jedno místo vícekrát a jiné zůstane nedotčené. Pokrokovější modely s navigací nebo důmyslným algoritmem a senzorovým systémem jsou výrazně efektivnější. Nejdřív si zmapují prostor, překážky objedou, jejich pohyb je systematický a nevrací se na již uklizené místo. Naopak, i při přerušení kvůli vysypání prachové nádoby nebo kvůli dobití se vrátí tam, kde skončily a pokračují v systematickém úklidu.

 • Čištění koberců a detekce nečistot

Základní modely jsou použitelné spíše na hladké podlahy a neumí si dobře poradit s koberci. Krom toho neumí vyhodnotit, pokud je nějaké místo více znečištěné a projedou ho jako jakékoliv jiné místo. V tomto jsou dražší robotické vysavače opět důslednější a dokonalejší. Nejen že si s koberci lépe poradí, samy si upraví sací výkon podle typu podlahy. A pokud narazí na více znečištěné místo, neodjedou dál, dokud ho nevyčistí.

 • Kapacita baterie a automatické dobíjení

Pokud je robotický vysavač vybaven baterií s nízkou kapacitou, dokáže pracovat kratší dobu, což v praxi znamená, že nedokáže uklidit více než jednu místnost na jedno dobití. S tím souvisí také absence automatického dobíjení. Když robotu dojde baterie, zůstane stát na tom samém místě, dokud ho sami neodnesete do nabíjecí stanice. Tam pak trvá hodiny, než se opět nabije. Nemluvě o tom, že doba nabíjení je výrazně delší než doba, kdy je robot schopen být v provozu.

Naproti tomu robotický vysavač s výkonnou baterií zvládnou výrazně delší provoz na jedno nabití. A pokud mu začne docházet šťáva, sám se vydá do dokovací stanice k nabití.

 • Užitečné a chytré funkce

Nemusíme snad ani příliš zdůrazňovat, že levné modely robotických vysavačů často nedisponují funkcemi, které jsou v praxi velmi užitečné a které z robotů dělají skutečně efektivní a chytré pomocníky v domácnosti.

Jaký robotický vysavač na psí chlupy?

Hledáte-li robotický vysavač na psí chlupy či na zvířecí chlupy obecně, v první řadě by to mělo být uvedeno v popisu vysavače. Pak je zcela zásadní všímat si kartáčového systému, který by měl být schopen zachytit i jemné chlupy a za pomocí dostatečné sací síly je vyluxovat. Výhodou jsou boční kartáče, které seberou prach a chlupy i podél zdí a rohů. Ideální je systém dvou hlavních rotačních kartáčů s bočními. V podstatě ale nejjistější způsob, jak si ověřit, že robotický vysavač na psí chlupy, který máte v užším výběru, je ten pravý, jsou recenze uživatelů, kteří daný model již vyzkoušeli.

Jaké jsou nejlepší robotické vysavače?

Pokud již máte jasno v tom, jak vybrat robotický vysavač, určitě doporučujeme ještě zohlednit i poslední dva parametry a tím jsou recenze robotických vysavačů od zákazníků a samozřejmě cena robotického vysavače. V tomto ohledu vám zcela jistě pomůže velké srovnání robotických vysavačů, které vám prozradí, které jsou celkově nejlepší robotické vysavače, jaké jsou nejlepší robotické vysavače v poměru cena/výkon a jaký levný robotický vysavač stojí za investici.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB23