Obnovit stránku

Jak vybrat sluchátka 2022

Jak vybrat sluchátka

Mnoho z nás si život bez sluchátek nedovede představit. Dělají nám společnost při cestování, práci, sportu, jsou prostředkem k relaxaci. Jak ale sluchátka vybrat, jak se zorientovat v jednotlivých typech, které parametry sledovat a jak se vyznat v mnohdy nesrozumitelných označeních a pojmech? Tento průvodce si klade za cíl vás provést všemi záludnostmi širokého spektra výrobků, které v oblasti sluchátek najdeme.

Jak vybrat sluchátka – OBSAH

Tipy pro výběr sluchátek

  • Sluchátka nevybírejte jen podle vzhledu. Jakkoliv se vám může daný model sluchátek líbit, v mnoha ohledech je důležitější kvalita reprodukce a konstrukce sluchátek.
  • Bezdrátová, nebo klasická drátová sluchátka? Pro běžného posluchače je rozdíl v kvalitě minimální, v pohodlí však markantní.
  • Nálepka bohaté basy není zas tak důležitá – pokud tedy nepreferujete taneční hudbu. Důležité je, aby sluchátka hrála pokud možno vyrovnaně v celém svém frekvenčním spektru.

Zásadní parametry při výběru sluchátek

Jsou parametry, které se vyplatí sledovat, ať už plánujete pořídit jakýkoliv druh sluchátek. Údaje jako frekvenční charakteristika sluchátek nebo jejich impedance vám totiž mohou napovědět, jak budou sluchátka hrát. Podobně i jejich konstrukce – určitá řešení konstrukce sluchátek a jejich provedení jsou vhodnější pro konkrétní účel než jiná.

Frekvenční charakteristika

Z pohledu fyziky je zvuk mechanické vlnění o určité frekvenci (počet kmitů za určitou časovou jednotku), která se udává v jednotkách Hertz (Hz). Ona frekvence, kterou je člověk schopen vnímat, je značně individuální a pohybuje se přibližně v rozsahu od 16 do 20 000 Hz. Tomuto rozptylu se říká frekvenční rozsah. V dnešní době se však jedná spíše o orientační údaj. Zejména proto, že řada výrobců testuje své modely při hodnotách útlumu +/-10 a více dB (správně by měla být tolerance +/-3 dB) nebo neuvádí hodnoty útlumu vůbec.

Sluchátka testovaná s útlumem vyšším než +/-3 dB sice dokážou hrát v rámci celého spektra frekvenčního rozsahu uváděného výrobcem, nicméně v některých frekvencích budou hrát velmi nahlas a v některých zase velmi potichu (typicky v nejvyšších a nejnižších hodnotách frekvenčního rozsahu uváděného výrobcem). V nejvyšších a nejnižších hodnotách frekvenčního rozsahu tak už nelze počítat s vyváženou hudební reprodukcí. Na druhou stranu frekvenční rozsah u sluchátek testovaných při hodnotě útlumu +/-3 dB udává jen ty frekvence, při kterých sluchátka ještě hrají vyváženě.

Frekvenční charakteristika sluchátek se pak zobrazuje jako graf průběhu jednotlivých frekvencí zvuku v čase. Málokdy se ale setkáváme s jedinou, izolovanou amplitudou. Výsledný zvuk, který při poslechu vnímáme, ať už je to hudba, mluvené slovo, nebo to, co slyšíme z našeho okolí jako běžný šum, se skládá z více vzájemně se prolínajících vrstev. Pokud tyto jednotlivé vrstvy promítneme do grafu, zjistíme, že nejvíce patrné jsou ty frekvence, které mají na výsledný složený průběh nejmenší vliv. Výsledný graf frekvenční charakteristiky tak na první pohled dovede odhalit, jak daná sluchátka hrají.

Frekvenční charakteristika se zobrazuje pomocí grafů, které najdeme přímo u daných sluchátek (např. na krabici) nebo v jejich testech. Na ose X jsou zaznamenány frekvence, přičemž zleva doprava jsou uvedeny hloubky, středy a výšky. Na ose Y pak najdeme amplitudu, resp. její vychýlení v závislosti na dané frekvenci. Dá se tedy obecně říci, že pokud bude výše umístěna levá strana spektra, máme co do činění se sluchátky s výraznými basy a přesně obráceně. Vyšší graf na pravé straně indikuje sluchátka s ostřejším, výškovým zvukem. Ideálem je vyrovnaná křivka bez výraznějších výkyvů na jednu či na druhou stranu.

Impedance

Impedance je fyzikální veličina, která popisuje – zjednodušeně řečeno – odpor součástky a fázový posun napětí proti proudu při průchodu střídavého proudu dané frekvence. Vyjadřuje tak de facto totéž, co fyzikální veličina známá jako elektrický proud, ta se ale týká pouze stejnosměrného proudu. Můžete namítnout, že poměr mezi napětím a proudem udává i veličina odpor. To je pravda, impedance má dokonce stejnou jednotku, ohm. Jenže tam jsou obě tyto složky ve fázi, v případě impedance jsou vůči sobě fázově posunuty, to znamená, že mají jiný počáteční bod.

Jaký to má vliv na zvuk sluchátek?

  • Sluchátky s nižší impedancí proteče větší proud a budou hrát hlasitěji, ale s větším zkreslením zvuku.
  • Sluchátky s vyšší impedancí projde menší množství proudu, nebudou tak hlasitá, ale nabídnou menší zkreslení.

Citlivost

Akustický výkon sluchátek, který se uvádí v dB/Wm. Čím vyšší citlivost, tím lepší reprodukce zvukového signálu. Vyšší hodnota znamená i větší hlasitost, tudíž vaše sluchátka budou hrát hlasitěji. Pro zařízení s nízkým výstupním výkonem, jako jsou např. MP3 přehrávače, jsou vhodná sluchátka s vysokou hodnotou citlivosti nad 100 dB/mW a nízkou impedancí do 80 ohmů.

Provedení sluchátek

Z pohledu provedení sluchátek se tato rozdělují do tří skupin a jedné podkategorie. Provedení ovlivňuje uživatelské pohodlí a ze své podstaty i to, čeho jsou daná sluchátka technicky schopna (např. v kategorii hi-fi nenajdeme špuntová sluchátka). Na trhu tak tedy najdeme:

  • Sluchátka na uši (supraaurální) – jejich výhodou je obvykle lehká konstrukce. Jak již název napovídá, přikládají se na uši, z toho důvodu mají i nižší izolační schopnost vůči okolnímu hluku. Při delším nošení mohou být i méně pohodlná.
  • Sluchátka okolo uší (circumaurální) – jsou synonymem pro velká hi-fi sluchátka a bytelné herní headsety. Dobře obemknou ucho jako celek, a tím dobře izolují okolní hluk. Nabídnou tak kvalitní poslech bez rušení, jsou však těžší a na časté přenášení méně praktická.
  • Sluchátka do uší (intraaurální) – vkládají se přímo do zvukovodu. Najdeme je ve dvou podobách: pecky (earbuds) leží ve vyústění zvukovodu, špunty (in-ear) se do zvukovodu zasouvají, a tím i lépe izolují okolní zvuky. Používají je i profesionální muzikanti coby tzv. odposlechy na koncertech.
  • Sluchátka za uši – jedná se spíše o doplňující kategorii. Výrobci některé typy sluchátek, zejména ty sportovní, vybavují křidélky, která sluchátka lépe ukotví v uchu.

Konstrukce sluchátek

Pokud zvážíme konstrukci sluchátek, vybírat můžeme mezi třemi skupinami:

  • Otevřená – výhodou sluchátek s otevřenou konstrukcí je věrnější reprodukce zvuku s nižší mírou zkreslení. Na druhou stranu otevřená konstrukce je propustnější i směrem ven, tzn. že při hlasitějším poslechu hudby můžete rušit i své okolí.
  • Uzavřená – uzavřená sluchátka lépe brání rušivým zvukům z okolí – hudbu si tak vychutnáte i na rušné ulici. Zároveň také nepropouští zvuk ven ze sluchátek.
  • Polouzavřená – jsou kompromisním řešením. Ačkoliv tak do jisté míry brání tomu, aby vás rušilo okolí, zvuk bude unikat ven.

Typy sluchátek

Bezdrátová sluchátka

Bezdrátová sluchátka

                         
  • Bezdrátová sluchátka nabízejí nejvyšší komfort pohybu
  • Mají zabudovanou baterii, která vyžaduje dobíjení
  • U moderních bezdrátových sluchátek už prakticky nedochází k degradaci kvality

Bezdrátová sluchátka jsou dnes trendem, který dospěl dokonce tak daleko, že ze zařízení mizí sluchátkové konektory. Nabízí vysoký komfort při užívání – absolutní volnost pohybu. Obejdou se totiž bez mnohdy otravných kabelů. Své využití najdou jak při poslechu hudby, tak při hraní her či práci. Bezdrátová sluchátka podle způsobu připojení rozdělujeme do tří skupin na radiofrekvenční, Bluetooth a tzv. True-Wireless, která podrobně probereme v následující kapitole. Váháte, jak vybrat bezdrátová sluchátka? Poradíme v našich videonávodech Jak vybrat sluchátka a Jak vybrat True-Wireless sluchátka.

Důležité parametry bezdrátových sluchátek

Provedení sluchátek

Z pohledu provedení se bezdrátová sluchátka vyrábějí ve všech čtyřech typech provedení:

  • Sluchátka na uši (supraaurální)

Jejich výhodou je obvykle lehká konstrukce. Jak již název napovídá, přikládají se na uši, z toho důvodu mají i nižší izolační schopnost vůči okolnímu hluku. Při delším nošení mohou být i méně pohodlná.

  • Sluchátka okolo uší (circumaurální)

Jsou synonymem pro velká hi-fi sluchátka a bytelné herní headsety. Dobře obemknou ucho jako celek, a tím dobře izolují okolní hluk. Nabídnou tak kvalitní poslech bez rušení, jsou však těžší a na časté přenášení méně praktická.

  • Sluchátka do uší (intraaurální)

Vkládají se přímo do zvukovodu. Najdeme je ve dvou podobách: pecky (earbuds) leží ve vyústění zvukovodu, špunty (in-ear) se do zvukovodu zasouvají, a tím i lépe izolují okolní zvuky. Používají je i profesionální muzikanti coby tzv. odposlechy na koncertech.

  • Sluchátka za uši

Jedná se spíše o doplňující kategorii. Výrobci některé typy sluchátek, zejména ty sportovní, vybavují křidélky, která sluchátka lépe ukotví v uchu.

Připojení sluchátek

Způsob připojení rozděluje sluchátka do níže uvedených kategorií:

  • Radiofrekvenční sluchátka

Pro přenos signálu využívají rádiové vlny, nezbytností je použití přijímacího zařízení (dongle), které se nejčastěji pomocí USB připojuje k počítači či speciální vysílací stanici s dosahem až několik desítek metrů. Jsou vhodná pro náročné uživatele, protože jsou jen minimálně náchylná k degradaci či výpadkům signálu. Vzhledem k vyšší náročnosti technologie jsou k dispozici pouze v provedení přes hlavu, rovněž je potřeba počítat i s vyšší cenou.

  • Bluetooth sluchátka

K přenosu signálu využívají technologie Bluetooth. Ta je dnes dostupná prakticky v každém zařízení (mobilních telefonech, noteboocích, počítačích), a proto patří k nejrozšířenějším typům bezdrátových sluchátek. K dispozici jsou v rozmanitých provedeních (špunty, na uši, přes hlavu), s mikrofonem i bez. Do této kategorie spadají i tzv. True-Wireless sluchátka, jež eliminují jakýkoliv kabel, který propojuje oba náušníky.

Kodeky

Kodeky slouží k dekódování zvukového signálu. Před nákupem bezdrátových sluchátek je proto potřeba zajistit oboustrannou kompatibilitu mezi sluchátky a zařízením, ke kterému se je chystáte připojit. Ačkoliv to může znít zvláštně, vzájemná podpora není ani zdaleka pravidlem. Mezi aktuálně nejpoužívanější kodeky patří:

  • SBC

SBC (sub-band coding) je základním kodekem, který Bluetooth podporuje. Představuje nejnižší možnou kvalitu přenosu a spíše nutnou nejnižší třídu, která je podporovaná napříč zařízeními. Nicméně s kvalitními sluchátky bude i SBC hrát poměrně slušně.

  • aptX

Patří k nejstarším kodekům, které se při bezdrátovém Bluetooth přenosu audia používají. Využívá kompresi, která snižuje latenci signálu. Podporuje 16-bit/48 kHz LCPM s datovým přenosem až 352 kbps a je považován za ztrátovou kompresi. Nejlépe si rozumí se ztrátovým formátem MP3 a je široce podporován napříč zařízeními s operačním systémem Android.

  • aptX HD

Jedná se o HD verzi výše uvedeného aptX. Momentálně je ve vlastnictví společnosti Qualcomm a najdeme jej v dražších zařízeních, která jsou vybavena čipovou sadou této společnosti. Podporuje datový přenos ve vysokém rozlišení 24-bit/48 kHz s maximální přenosovou rychlostí až 576 kbps. Existuje ještě varianta tohoto kodeku aptX HD LL, kde zkratka LL znamená low latency, která latenci snižuje na téměř nerozeznatelných 40 ms.

  • AAC

Kodek AAC (Advanced Audio Codec) využívají zařízení od společnosti Apple, jedná se rovněž o základní kompresní formát pro free variantu YouTube. Co do kvality se AAC vyrovná formátu mp3, přenosová rychlost má nicméně strop na 250 kbps. Nevýhodou AAC je energetická náročnost, která se negativně projevuje na výdrži baterií, což může být zásadní zejména u bezdrátových sluchátek.

  • LDAC

Kodek LDAC vyšel z dílny společnosti Sony. Jeho největším trumfem je variabilní bitrate, která dosahuje hodnoty až 990 kbps. Podpora mezi výrobci mobilních zařízení není příliš široká, resp. řada zařízení vyžaduje přístup do složitějšího nastavení, aby se dalo používání kodeku zapnout. Když se to ale podaří, k dispozici máte trojnásobné přenosové rychlosti, než může nabídnout SBC.

  • LHDC

Low Latency High Definition Codec vznikl ve spolupráci Hi-Res Audio (HWA) Union a společnosti Savitech. Má podobnou přenosovou rychlost jako LDAC (900 kbps) a vzorkování až 96 kHz. Plusem je i velmi nízká latence.

Výdrž baterie

Výdrž na jedno nabití baterie se velmi liší model od modelu. I sluchátka s nejkratší výdrží jsou schopna zůstat v provozu několik hodin. Pokud bezdrátová sluchátka používáte převážně doma, není jejich výdrž tak důležitá. Naopak pokud často cestujete, bude se vám hodit delší výdrž baterie. V tomto případě ale platí, že čím delší bude výdrž, tím větší a těžší bude i baterie.

Kapacita baterie sluchátek ukazuje, jak dlouho vydrží samotná sluchátka bez nabíjení.

  • Do 10 hodin

Krátká výdrž baterie bez problémů postačí na domácí použití i na krátké cesty.

  • 10–20 hodin

Zlatá střední cesta. Uspokojí potřeby každého běžného uživatele jak při domácím použití, tak i na výletech.

  • Nad 20 hodin

Skvělá výdrž vhodná pro náročné. I na delších výletech nebudete sluchátka muset nijak často dobíjet.

Eliminace okolního hluku

Pokud nechcete být při poslechu rušeni, poohlédněte se po takových bezdrátových sluchátkách, která nabízí pokročilou eliminaci hluku. Rozdělujeme ji do dvou skupin: pasivní vychází ze samotné konstrukce sluchátek. Pro běžné použití bývá dostatečná, ve větší míře si ale neporadí s okolním hlukem (v dopravě, kanceláři atd.).

V posledních letech se běžnou součástí sluchátek stalo tzv. ANC, tedy active noise cancelling (v překladu sluchátka s aktivním tlumením nebo sluchátka s aktivním potlačením hluku). Princip je v zásadě jednoduchý: spočívá ve vyrušení nechtěných zvuků tím, že se jim do cesty postaví jiný zvuk, který je eliminuje. Pro odstranění nežádoucího hluku se využívá stejného vlnění, jako je rušivý zvuk, jen na opačné fázi. Spojí-li se oba tyto zvuky, dojde k jejich vzájemnému vyrušení.

ANC
Aktivní eliminace hluku vyruší nechtěné frekvence, jako je hluk kanceláře, ruch MHD apod.

Nejlépe se takto eliminují zvuky, které mají kratší vlnovou délku, systému jde k duhu i to, pokud zvuk trvá déle. Tzn. že ANC nejlépe funguje např. při rušení ruchu v MHD nebo v kanceláři, obecně vzato u zvuků s nižší frekvencí. V případě náhlých zvuků (houkající sanitka, výkřik apod.) obvykle nemá systém čas se adaptovat a takové zvuky se k vám dostanou. V praxi aktivní tlumení hluku funguje na bázi přidaného mikrofonu, který snímá zvuky okolí, vyhodnocuje je a následně přidá do zvukového proudu signál s opačnou amplitudou. Pro kvalitní poslech je tato technologie rozhodně přínosem.

Časté otázky při výběru bezdrátových sluchátek

Můžu s Bluetooth sluchátky poslouchat i klasicky přes kabel?

Některá sluchátka tuto možnost nabízí. V balení vám pak přijde spolu se sluchátky i jack / USB kabel, který můžete zapojit třeba do notebooku a poslouchat přes kabel jako s obyčejnými sluchátky. To, jestli jednotlivá sluchátka zdířku na kabel mají, se s největší pravděpodobností dočtete přímo v popisku produktu.

Jaký je rozdíl mezi Bluetooth a radiofrekvenčními sluchátky?

Největší rozdíl je v dosahu. Zatímco Bluetooth sluchátka dosáhnou jen pár metrů a jejich signál se může zhoršit průchodem přes zdi, radiofrekvenční sluchátka tento problém nemají. Ať už si vyberete jakýkoliv typ, signál lehce projde materiálem. Výhodou vysílací stanice je pak obrovský dosah, až v řádu několika stovek metrů.

True Wireless sluchátka

True Wireless sluchátka

                         
  • Vysoká míra pohodlí s minimálním omezením
  • Vhodná i na sport a telefonování pouze s jedním sluchátkem
  • Dobíjení skrze dobíjecí pouzdro, které zároveň sluchátka chrání

Hlavní výhodou sluchátek True Wireless vůči klasickým bezdrátovým je kompletní absence kabelů. Pecky nebo špunty fungují zcela samostatně a nezávisle na sobě. Nejsou tedy spojeny žádným napájecím kabelem nebo můstkem přes hlavu, což přináší mimořádný komfort při poslechu. Sluchátka jsou uchovávána v pouzdru, které slouží zároveň k přenášení i k dobíjení sluchátek. Tím dosahují úspory místa i dlouhé doby poslechu. O tom, jak vybrat Truw Wireless sluchátka, se více dozvíte i v našem videu Úplně bez drátů? Jak si vybrat True Wireless sluchátka.

Důležité parametry pro True Wireless sluchátka

Provedení

True Wireless sluchátka se prodávají pouze ve verzích do uší. Máte tak na výběr ze dvou typů:

  • Špunty

Nejčastější typ True Wireless sluchátek. Vkládají se přímo do zvukovodu a gumové nástavce skvěle izolují nežádoucí ruchy. Dlouhodobý hlasitý poslech ovšem může být časem nepříjemný. Výrobci obvykle ke sluchátkům dodávají více než jednu velikost nástavce. Díky tomu špunty v uchu výborně drží a sluchátka jsou pohodlná i při dlouhodobém nošení.

  • Pecky

Umisťují se do ušního boltce těsně před zvukovod. Jsou šetrnější k uším, ale hůře izolují okolní hluk.

Výdrž na baterii

Výdrž na baterii je u True Wireless sluchátek často velmi dobrá, byť se na ní podílí i možnost průběžného dobíjení z dobíjecího pouzdra. Výdrž lze zároveň rozdělit na kapacitu samotných sluchátek a kapacitu dobíjecího pouzdra, které sluchátka nejen nabije, ale i ochrání ve chvíli, kdy je nemáte v uších. Vyšší cena ale ne vždy znamená delší výdrž.

Kapacita baterie sluchátek ukazuje, jak dlouho vydrží samotná sluchátka bez nabíjení.

  • Méně než 5 hodin

Tento čas nabízí ta nejlevnější True Wireless sluchátka nebo ta, která mají pouzdro s dostatečnou kapacitou. Hodí se pro běžného uživatele nebo např. k běhu.

  • Více než 5 hodin

Kapacita, která se stala takřka standardem u True Wireless sluchátek.

Nejčastější hodnoty jsou 5 až 7 hodin. Tuto kapacitu doporučujeme na delší cesty nebo ke sledování filmů.

Kapacita baterie pouzdra bývá mnohdy několikrát vyšší než kapacita sluchátek. Když sluchátka vložíte do pouzdra, začnou se automaticky sama nabíjet.

  • Méně než 10 hodin

Postačí každému běžnému posluchači. Dobíjení ovšem může být vcelku časté a později otravné.

  • Okolo 20 hodin

Tuto kapacitu by měl vyhledávat každý, kdo si chce užít dlouhý poslech, ale zároveň neutratit příliš. Tato výdrž by měla bohatě postačit téměř každému.

  • Okolo 30 hodin a více

Tuto kapacitu nabízí jen hrstka sluchátek, nicméně vyrábí se. Jsou vhodná pro každého, kdo se nechce zdržovat neustálým nabíjením nebo například cestuje do míst civilizací nepolíbených.

Mikrofon

Výrobci True Wireless sluchátek ve většině případů myslí na to, že zdrojem hudby bývá mobilní telefon. A tím se často volá a to by za normálních okolností znamenalo vyndávání sluchátek z uší. Vybavují je proto zabudovanými mikrofony. True-Wireless sluchátka se tak jednoduše stávají i praktickou hands-free sadou, která může využívat výhod technologií, jako je aktivní potlačení hluku, a to jak na výstupu (sluchátka), tak vstupu (mikrofon), a zajistí tak maximální kvalitu hovoru.

Ovládání

V zásadě existují dva způsoby, jak ovládat True Wireless sluchátka. Jednodušší nastavení – přeskakování skladeb, úpravu hlasitosti, příjem a pokládání hovorů – obvykle zvládnete pomocí dotykového ovládání přímo na sluchátkách. Většina modelů dnes využívá, alespoň v základní podobě, dotykového ovládání. Ta samá nastavení – a to včetně složitějších úprav, je ale možné řešit i prostřednictvím mobilního telefonu v přehrávači médií, případně prostřednictvím dodávané aplikace.

Odolnost

Hledáte-li taková True-Wireless sluchátka, která by byla vhodná i pro sport či použití v náročnějších podmínkách, hledejte taková, která se mohou chlubit certifikovanou voděodolností. Tu najdeme zaznamenanou ve formátu IPxx, přičemž čím vyšší číslo za písmeny IP, tím lépe. Ta s nižší hodnotou jsou odolná proti pocení, jiná vydrží i slušnou průtrž mračen nebo plavání. Pozor ale: voděodolnost se týká pouze sluchátek samotných, nikoliv pouzdra. Pokud si chcete jít se sluchátky zaplavat, pouzdro nechte na břehu. Pokud jde o odolnost proti mrazu, sluchátka vždy raději noste pod čepicí. Mráz totiž škodí baterii.

ANC

I v oblasti True-Wireless sluchátek najdeme vychytávku v podobě ANC (tedy Active Noise Cancelling). Jen je potřeba počítat s tím, že bude o něco méně účinná – už z důvodů konstrukce – než u velkých náhlavních sluchátek. Postupně se však technologie zlepšují, výrobci využívají soustav mikrofonů, které sledují okolní zvuky, a eliminace okolního zvuku je tak dnes již poměrně účinná a funkční.

Časté otázky při výběru True Wireless sluchátek

Jaký je rozdíl mezi bezdrátovými a True Wireless sluchátky?

Problém klasických bezdrátových sluchátek je, že sluchátka nejsou schopna pracovat sama o sobě – jsou spojena můstkem, kde se nachází baterie. To si True Wireless technologie řeší po svém. Baterie je přímo ve sluchátkách, a tak není třeba žádných dalších kabelů nebo konstrukcí přes hlavu.

Jak je to s kapacitou baterie sluchátek?

Bohužel platí, stejně tak jako u každé jiné baterie, že po čase začne její kapacita klesat. Při častějším používání (na denní bázi) k tomu dojde cca za dva roky. Nezbývá ale nic jiného než tomuto faktu přizpůsobit své uživatelské chování. Baterie totiž u sluchátek nejde vyměnit.

Co dělat, když ztratím jedno ze sluchátek?

V první řadě byste si museli dát hodně záležet, abyste sluchátko vůbec ztratili. Ergonomii je věnována velká pozornost, a tak sluchátka v uchu obvykle drží skvěle. Většinou není problém, ani když se sluchátky běháte, cvičíte apod. Pokud se vám ovšem nepoštěstí a sluchátko ztratíte, spousta výrobců nabízí k zakoupení náhradní.

Jak probíhá párování True Wireless sluchátek?

Párování True Wireless sluchátek může být o něco složitější než u běžných bezdrátových sluchátek. Je totiž nezbytné, aby se spárovala i jednotlivá sluchátka mezi sebou, resp. aby byla obě spárovaná se zdrojovým zařízením – a to buď obě, nebo jedno k druhému, přičemž ke zdrojovému zařízení bývá zpravidla připojeno to pravé. Jinak se totiž může stát, že bude hrát pouze jedno. Přesný postup se v drobnostech může lišit v závislosti na výrobci a konkrétním modelu, nicméně obecně bude postup následující:

  1. Vypneme Bluetooth připojení na telefonu.
  2. Obě sluchátka přepneme do párovacího režimu. Obvykle je proto třeba obě stisknout po určitou dobu (zpravidla 15 nebo 20 sekund) a počkat, dokud nás o změně režimu neinformují pomocí blikání (jaké barvy a frekvence, bude uvedeno v návodu).
  3. Položíme sluchátka vedle sebe a počkáme, dokud se nespárují mezi sebou. Obvykle to poznáme podle změny barvy LED signálu či pomocí zvukového indikátoru.
  4. Nyní zapneme Bluetooth na telefonu a sluchátka už jako jeden celek spárujeme.
Sluchátka k počítači

Sluchátka k počítači

                         
  • Vhodná převážně pro domácí použití
  • Připojení pomocí 3,5mm jacku či USB, v případě podpory Bluetooth i bezdrátově
  • Větší důraz na pohodlí a kvalitu zvuku

Ke stolnímu počítači nebo notebooku se hodí sluchátka přes hlavu (s náhlavním mostem). Oproti cenově srovnatelným sluchátkům do uší (peckám a špuntům) lépe hrají a bývají pohodlnější. Kvůli větším rozměrům a hmotnosti se nehodí k přenášení.

Sluchátka k počítači se dále rozdělují do tří velkých skupin na kancelářská sluchátka, herní sluchátka a sluchátka určená pro domácí poslech.

Herní sluchátka

Herní sluchátka

                         
  • Zásadní je, na jaké platformě chcete hrát (PC, XBox, PlayStation)
  • Je potřeba rozhodnout se pro typ připojení
  • Sluchátka musí dobře sedět i při delším užívání

Ke hraní her vybírejte sluchátka s mikrofonem. Ta umožní komunikovat se spoluhráči. Hráči počítačových her zpravidla upřednostňují reprodukci zaměřenou na hluboké basy, která umocní zvuky, jako jsou výbuchy nebo střelba ze zbraní. Důležitý je ale i přesný stereofonní nebo prostorový poslech. Díky tomu se lépe zorientujete a odhalíte nešikovného nepřítele, některé typy herních sluchátek už nabízejí i multikanálový prostorový zvuk, který vás vtáhne přímo do centra dění.

Důležité parametry pro herní sluchátka

Provedení

  • Sluchátka na uši

Jejich výhodou je obvykle lehká konstrukce, kromě hraní jsou vhodná i pro cestování. Jak již název napovídá, přikládají se na uši, z toho důvodu mají i nižší izolační schopnost vůči okolnímu hluku. Při delším nošení mohou být i méně pohodlná.

  • Sluchátka okolo uší

V podobě bytelných herních headsetů, které navíc disponují i mikrofonem, nabízí maximální možnou kvalitu. Dobře obemknou ucho jako celek, a tím dobře izolují okolní hluk. Nabídnou tak kvalitní poslech bez rušení – a to včetně multikanálového prostorového zvuku, jsou však těžší a na časté přenášení méně praktická.

  • Sluchátka do uší

Vkládají se přímo do zvukovodu. Jakkoliv jsou praktická, pro hraní nejsou, zejména z pohledu nižšího pohodlí a horší zvukové kvality, příliš vhodná.

Konstrukce

  • Otevřená

Výhodou sluchátek s otevřenou konstrukcí je věrnější reprodukce zvuku s nižší mírou zkreslení. Na druhou stranu otevřená konstrukce je propustnější i směrem ven, tzn. že při hlasitějším poslechu hudby můžete rušit i své okolí.

  • Uzavřená

Uzavřená sluchátka lépe brání rušivým zvukům z okolí – hudbu si tak vychutnáte i na rušné ulici. Zároveň také nepropouští zvuk ven ze sluchátek.

  • Polouzavřená

Polouzavřená sluchátka jsou kompromisním řešením. Ačkoliv tak do jisté míry brání tomu, aby vás rušilo okolí, zvuk bude unikat ven.

Typ připojení

Podle typu připojení rozlišujeme dvě velké skupiny sluchátek:

  • S drátem

V porovnání s podobně drahými bezdrátovými sluchátky ta drátová zpravidla o něco lépe hrají. Nevýhodou drátových sluchátek je kabel, který se může plést. K notebooku i stolnímu počítači připojíte sluchátka s 3,5mm jackem i USB. Pozor si dejte na sluchátka s 6,3mm konektorem, která bez redukce k většině počítačů nepřipojíte.

  • Bez drátu

Největší výhodou bezdrátových sluchátek je, že neomezují v pohybu. Na druhou stranu zejména levnější modely mohou poněkud degradovat zvukovou kvalitu. Pokud však sáhnete po sluchátkách z vyšší cenové hladiny, zvuková kvalita bude srovnatelná s těmi drátovými. K dispozici jsou sluchátka s radiofrekvenčním přenosem, jež pro příjem signálu vyžadují speciální dongle, který k počítači či konzoli připojíte, a také Bluetooth sluchátka. Ta zase vyžadují přítomnost této technologie, dnes už je nicméně standardem a najdeme ji i na herních konzolích. Dobrou zprávou může být, že verze Bluetooth jsou zpětně kompatibilní, tzn. že i když si pořídíte zbrusu nový headset s Bluetooth 5.1, fungovat bude i se starší konzolí nebo počítačem.

Délka přívodního kabelu

Je-li přítomen, pohybuje se v rozmezí od několika desítek cm až po 6 metrů. Ke stolnímu počítači nebo notebooku se nejlépe hodí sluchátka s kabelem dlouhým 1,5–2 m. Kratší vás budou omezovat, u delších bude více hrozit zamotávání. Na druhou stranu, delší kabel najde své využití u konzolových hráčů s většími televizemi.

Mikrofon

Zásadní součástí herních headsetů bývá i mikrofon určený pro in-game komunikaci s ostatními hráči. Podle konstrukce rozlišujeme následující typy:

  • Sklápěcí – pokud není používán, lze jej vyklopit směrem nahoru.
  • Vysouvací – když není používán, zasune se do jednoho z náušníků.
  • Odnímatelný – mikrofon lze od sluchátek jednoduše odpojit.
  • Na kabelu – s tímto typem řešení se setkáte prakticky pouze na peckových nebo špuntových sluchátkách. Pro hráče se tak jedná spíše o náhradní a nouzové řešení.

Časté otázky při výběru herních sluchátek

Čím se liší herní sluchátka od běžných?

Herní sluchátka se zpravidla pyšní vyšší citlivostí, díky níž jste schopni slyšet i nepatrné zvuky (např. kroky nepřátel). Velmi častý je také prostorový zvuk 7.1, který umožňuje mnohem přesnější určení původu zvuku v podporovaných hrách.

Jak poznám, jestli jsou sluchátka kompatibilní s mou herní konzolí?

Obecně vzato platí, že pokud máme klasická drátová sluchátka, tedy taková, která jsou zakončena 3,5mm konektorem, kompatibilita by měla být stoprocentní. Jediný zádrhel může nastat v případě, že máte headset s dvojitým audiokabelem, tedy se samostatným konektorem pro sluchátka i mikrofon. Konzole mívají pouze jediný vstup, v takovém případě je potřeba využít speciální propojku, která je často součástí balení se sluchátky. Na funkci to žádný vliv mít nebude.

Pokud jde o bezdrátová sluchátka, kompatibilita je zajištěna u sluchátek stejných výrobců, jako jsou výrobci konzolí, a u těch headsetů, které se mohou pyšnit certifikací pro použití s konzolemi. Největším oříškem tak nakonec zůstává Xbox, tam totiž nepochodíte s běžnými bezdrátovými sluchátky s USB či Bluetooth. Fungovat budou pouze taková, která podporují bezdrátovou technologii Xboxu.

Kancelářská sluchátka

Kancelářská sluchátka

                         
  • Lehká konstrukce vždy vybavená mikrofonem
  • Kvalita zvuku není zas až tak důležitá
  • Zpravidla se jedná o levnější alternativu, která je vhodná k hromadnému nákupu

Do kanceláří, call center a k volání přes internet se hodí lehčí a drobnější sluchátka s mikrofonem. Operátoři v call centrech pak ocení tzv. monofonní sluchátka. Ta ponechají jedno ucho volné, čímž umožní komunikovat s osobami v okolí, aniž by bylo potřeba sundávat sluchátka z hlavy. Důležité je i pohodlí při nošení. Pamatujte na to, že operátor callcentra má sluchátka na uších celou pracovní dobu a nepohodlná sluchátka se negativně projeví na jeho pracovní pohodě i výkonu. V takovém případě se rozhodně investice vyplatí.

Důležité parametry pro kancelářská sluchátka

Provedení

  • Stereofonní sluchátka

Jedná se o klasická sluchátka přes hlavu, která zakrývají obě dvě uši. Oproti monofonním modelům tak lépe tlumí okolní hluk (umožní lépe se soustředit na práci). Kromě kanceláře najdou své využití i v domácnosti jako sluchátka na volání přes internet.

  • Monofonní sluchátka

Oproti stereofonním modelům ponechávají jedno ucho volné. Díky tomu umožňují komunikovat s osobami ve vašem okolí, aniž byste je museli sundávat z hlavy. Neodstíní však hluk z okolí. Hodí se zejména pro operátory do call center.

Připojení

  • Drátová sluchátka

Oproti cenově srovnatelným bezdrátovým modelům zpravidla lépe hrají (nedochází u nich ke ztrátám na kvalitě při přenosu jako u levnějších modelů bezdrátových sluchátek). Nevýhodou je kabel, který se může plést. Drátová sluchátka se ke stolnímu počítači i notebooku připojují prostřednictvím sluchátkového 3,5mm konektoru nebo USB.

  • Bezdrátová sluchátka

Poskytují volnost v pohybu (nepřipojují se k počítači nebo notebooku kabelem, ale bezdrátově). Nevýhodou bezdrátových sluchátek může být fakt, že jsou napájena dobíjecím akumulátorem a je potřeba je dobíjet. S dnešní výdrží, která u některých modelů přesahuje deset hodin, to ale není zas až takový problém. Pryč jsou i doby, kdy bezdrátová sluchátka hůře hrála. Zejména Bluetooth sluchátka typu True Wireless, tedy zcela bez drátů, využívají natolik širokého pásma připojení, že dokážou uspokojit i náročnějšího posluchače. Bezdrátová sluchátka se dělí na Bluetooth (do této kategorie spadají zmíněné True Wireless) a radiofrekvenční (Wi-Fi).

Konstrukce

  • Otevřená

Umožňuje zvuku volně se šířit (zvuk nenaráží na stranu mušle, a tak se nijak nedeformuje). Oproti cenově srovnatelným sluchátkům s ostatními konstrukcemi proto otevřené modely hrají lépe. Nevýhodou může být, že téměř netlumí hluk z okolí a zároveň propouští hudbu ze sluchátek ven. Hodí se zejména do tichého prostředí, kde se nemůže stát, že byste zvukem vycházejícím ze sluchátek někoho rušili, pro použití v kanceláři typu open-space nejsou příliš vhodná.

  • Uzavřená

Uzavřenou konstrukci najdete na většině sluchátek. Její největší výhodou je, že téměř nepropouští zvuk ze sluchátek do okolí a zároveň tlumí okolní hluk. Nevýhodou je, že se zvuk nemůže volně šířit – naráží do stěny mušle (zevnitř sluchátek), čímž se mírně deformuje. Uzavřená sluchátka jsou, navzdory výše zmíněné nevýhodě, ideální pro použití v kanceláři. Kolegové vás nebudou rušit a vy zároveň nebudete rušit je.

  • Polouzavřená

Polouzavřená konstrukce představuje kompromis mezi otevřenými a uzavřenými sluchátky. Při běžné hlasitosti částečně tlumí okolní hluk a částečně propouští zvuk ze sluchátek ven.

Citlivost a impedance

  • Citlivost

Citlivost je akustický výkon sluchátek, který se uvádí v dB/Wm. Čím větší citlivost sluchátka mají, tím více jsou citlivá na signál z přehrávače. Sluchátka s vyšší citlivostí hrají hlasitěji a spotřebovávají méně energie. To oceníte, pokud budete připojovat sluchátka i k mobilnímu telefonu, tabletu, MP3 přehrávači nebo notebooku běžícímu na baterii.

  • Impedance

Impedance značí elektrický odpor měničů ve sluchátkách. Udává se v herzích (Hz). Společně s citlivostí má vliv na hlasitost sluchátek, ale také ovlivňuje kvalitu hudební reprodukce. Čím vyšší impedanci sluchátka mají, tím lépe (přesněji), ale také více potichu budou hrát. Vysoká impedance navíc zvyšuje spotřebu energie.

Frekvenční rozsah

V hertzech (Hz) udává, jaké zvukové frekvence dokážou sluchátka přehrát (průměrný dospělý člověk slyší frekvence od 16 Hz do 16 000 Hz / 16 kHz). Jelikož každý výrobce testuje své modely při jiné hodnotě útlumu (někteří výrobci tuto hodnotu neuvádí vůbec), nelze frekvenční rozsah považovat za úplně vypovídající parametr. Většinou se dá použít pouze pro orientační účely, jestliže porovnáváte sluchátka od jedné značky.

Mikrofon

Kancelářská sluchátka mají zpravidla sklápěcí mikrofon. Pokud jej nevyužíváte, dá se vyklopit nahoru, aby se nepletl.

Časté otázky při výběru kancelářských sluchátek

Má smysl se nějak soustředit na impedanci a citlivost při výběru kancelářských sluchátek?

Pokud víte, že budete sluchátka používat se stolním počítačem, nemá smysl brát na impedanci a citlivost zřetel. Jestliže ale budete sluchátka často využívat na notebooku, který běží na baterii (není připojený v síti), pak doporučujeme vybírat sluchátka s impedancí do 50–60 ohmů a citlivostí nad 100 dB/Wm. Notebook pak vydrží na baterii déle.

Na co si dát pozor u Bluetooth sluchátek?

Pokud si plánujete pořídit kancelářská sluchátka s Bluetooth, zkontrolujte, zda je touto technologií vybaven i váš počítač. Pokud ji ve své výbavě nemá, Bluetooth sluchátka k němu nepřipojíte.

Domácí poslech

Sluchátka pro domácí poslech

                         
  • Sluchátka pro běžné domácí použití s počítačem
  • Nemají mikrofon, důležité je zejména pohodlí při nošení a kvalita zpracování
  • Ideální pro poslech hudby a sledování multimédií

Velkou výhodou sluchátek, která jsou určena pro domácí poslech, je fakt, že je – s největší pravděpodobností – nebudete muset nikam přenášet. Z tohoto důvodu tak nemusíte dělat žádné kompromisy co se týče jejich velikosti, připojení apod. Soustředit se můžete pouze na ty parametry, které skutečně ovlivňují kvalitu zvuku. Pokud víte, že nebudete komunikovat přes Skype apod., doporučujeme poohlédnout se po modelech bez mikrofonu. Zpravidla bývají o něco levnější než herní headsety s mikrofonem.

Důležité parametry pro sluchátka pro domácí poslech

Použití

  • Používat je budete jenom doma

Jestliže víte, že budete sluchátka používat primárně doma, doporučujeme modely přes hlavu (sluchátka na uši nebo okolo uší). Ve srovnání s podobně drahými peckami a špunty lépe hrají a bývají pohodlnější při delším poslechu.

  • Používat je občas budete i venku a na cestách

Pokud plánujete používat sluchátka univerzálně (i na ven), vybírejte buď sluchátka na uši (bývají drobnější a lehčí než sluchátka okolo uší), nebo sluchátka do uší (špunty, případně pecky), která jsou drobná a lehká. Snadno se vejdou do kapsy nebo batohu. Ve srovnání s podobně drahými sluchátky přes hlavu však neočekávejte tak kvalitní hudební reprodukci. Při delším poslechu pak budou také méně pohodlná. Pecky a špunty nedoporučujeme na poslech delší než 2–3 hodiny. Po této době začínají být pro většinu uživatelů nepohodlné.

Připojení

  • Drátová sluchátka

Oproti cenově srovnatelným bezdrátovým sluchátkům zpravidla o něco lépe hrají. Nedochází u nich totiž ke ztrátě kvality při přenosu. Nevýhodou je, že limitují svobodu pohybu délkou přívodního kabelu.

  • Bezdrátová sluchátka

Velkou výhodou bezdrátových sluchátek je, že poskytují svobodu v pohybu. Ke zdroji zvuku se připojují bezdrátově, nejčastěji pomocí Bluetooth. Zpravidla jsou vybavena dobíjecím akumulátorem. Výdrž se u špuntových nebo peckových modelů pohybuje kolem pěti hodin na jedno nabití, dražší modely sluchátek vydrží klidně dvacet nebo třicet hodin. V dnešní době už příliš neplatí, že by bezdrátová sluchátka musela nutně hrát hůře. Špuntovým modelům se spolehlivě vyrovnají, a pokud jde o náhlavní sluchátka, mnohé modely dnes uspokojí i velmi náročné posluchače.

Konstrukce

  • Otevřená

Mušle otevřených sluchátek jsou na své vnější straně prodyšné. Zvuk tak nenaráží do neprostupné stěny mušle, jako je tomu u uzavřených sluchátek. Pokud budete vybírat mezi cenově srovnatelnými uzavřenými a otevřenými sluchátky, budou ta otevřená lépe hrát. Nevýhodou otevřených sluchátek je to, že propouští hudbu do okolí a zároveň netlumí okolní hluk. Sluchátka s otevřenou konstrukcí tak nejlépe využijete v tichém prostředí, kde se nemůže stát, že byste někoho rušili hudbou vycházející ze sluchátek.

  • Uzavřená

Uzavřenou konstrukci má většina sluchátek. Výborně tlumí okolní ruch a zároveň nepropouští zvuk ven ze sluchátek. V důsledku uzavřené vnější strany mušle však dochází k jemné deformaci zvuku (je mírně dunivý). Uzavřená sluchátka tak budou oproti otevřeným modelům hrát o něco hůře.

  • Polouzavřená

Polouzavřená konstrukce je kompromisem mezi otevřenými a uzavřenými sluchátky. Při běžné hlasitosti částečně tlumí okolní hluk a částečně propouští zvuk ze sluchátek ven.

Citlivost a impedance

  • Citlivost

Citlivost je akustický výkon sluchátek, který se uvádí v dB/Wm. Čím větší citlivost sluchátka mají, tím více jsou citlivá na signál z přehrávače. Sluchátka s vyšší citlivostí hrají hlasitěji a spotřebovávají méně energie. To oceníte, pokud budete připojovat sluchátka i k mobilnímu telefonu, tabletu, MP3 přehrávači nebo notebooku běžícímu na baterii.

  • Impedance

Impedance je veličina popisující elektrický odpor měničů ve sluchátkách. Udává se v hertzech (Hz). Společně s citlivostí má vliv na hlasitost sluchátek, ale také ovlivňuje kvalitu hudební reprodukce. Čím vyšší impedanci sluchátka mají, tím lépe (přesněji), ale také více potichu budou hrát. Vysoká impedance navíc zvyšuje spotřebu energie.

Frekvenční rozsah

V hertzech (Hz) udává, jaké zvukové frekvence dokážou sluchátka přehrát (průměrný dospělý člověk slyší frekvence od 16 Hz do 16 000 Hz / 16 kHz). Jelikož každý výrobce testuje své modely při jiné hodnotě útlumu (někteří výrobci tuto hodnotu neuvádí vůbec), nelze frekvenční rozsah považovat za úplně vypovídající parametr. Většinou se dá použít pouze pro orientační účely, jestliže porovnáváte sluchátka od jedné značky.

Délka přívodního kabelu

U sluchátek pro domácí poslech se pohybuje v rozmezí od několika desítek cm až po 6 metrů. Délku kabelu vybírejte na základě vašich potřeb. Jestliže hledáte drátová sluchátka, která budete používat i k poslechu televize, doporučujeme model s kabelem alespoň o 1 metr delším, než je vzdálenost mezi televizí a pozorovacím místem. Vyhnete se tak nepříjemnému napnutí kabelu.

Časté otázky při výběru sluchátek pro domácí poslech

K jakým zařízením připojíte drátová sluchátka? Na co si dát pozor?

  • K notebooku a stolnímu počítači je připojíte prostřednictvím 3,5mm jacku nebo USB.
  • K mobilnímu telefonu, tabletu, MP3 nebo jinému přenosnému přehrávači lze drátová sluchátka většinou připojit pouze skrze 3,5mm jack.

Jestliže chcete sluchátka používat i s mobilním telefonem, tabletem nebo nějakým přenosným přehrávačem, zkontrolujte, zda má zařízení stejný konektor, jako mají sluchátka. Pozor si dejte na sluchátka vybavená 6,3mm jackem. Pokud nemají v balení redukci, k notebooku, stolnímu počítači, mobilnímu telefonu, tabletu ani přenosnému přehrávači je v drtivé většině případů nepřipojíte. Sluchátka se dvěma jack konektory lze k chytrým telefonům, tabletům a notebookům s jedním jack konektorem připojit jen pomocí redukce.

Při jaké impedanci již potřebuji zesilovač?

Zesilovač budete potřebovat ke sluchátkům s impedancí větší než cca 200–250 ohmů, vždy ale záleží na konkrétním modelu.

Jsou pro domácí sluchátka vhodná i běžná Bluetooth nebo True-Wireless sluchátka?

U běžných bezdrátových sluchátek v tom nevidíme problém. Jejich největší výhodu, tedy fakt, že se obejdou bez kabelu, oceníte i doma. Na druhou stranu klasická True-Wireless sluchátka, tedy ta špuntová nebo pecková, příliš vhodná nejsou. Zejména proto, že nejsou příliš pohodlná při dlouhodobém poslechu.

Sluchátka k televizi

Sluchátka k televizi

                         
  • Buď bezdrátová, nebo s dlouhým kabelem
  • Velmi dobře tlumí okolí, ale nemají mikrofon
  • Vhodná pro sledování filmů v hlučnějším prostředí

U sluchátek k televizi, stejně jako u kterýchkoliv jiných určených pro domácí použití, není nutné se omezovat ohledně konstrukce. Klidně můžete pořídit velká sluchátka na hlavu, která nabídnou vysoké pohodlí a skvělé tlumení hluku. Většinou je totiž nebudete muset nikam přenášet. Nejčastěji se k televizi hodí drátová sluchátka, která nabízí nejvyšší možnou kvalitu zvukového projevu, na trhu jsou ale i sluchátka bezdrátová, která vám nabídnou potřebnou volnost.

Důležité parametry pro sluchátka k televizi

Připojení

Ne všechna sluchátka lze s televizí propojit. K televizoru připojíte pouze drátová sluchátka s 3,5mm jack konektorem a většinu bezdrátových radiofrekvenčních (WiFi) sluchátek s vysílací stanicí. Vysílací stanice se k televizi připojuje prostřednictvím jack konektoru, u dražších modelů také optickým kabelem. U tohoto typu sluchátek je však potřeba počítat s vyšší cenou, očekávejte částku přesahující 2 000 Kč. Na druhou stranu se jedná o kvalitnější přenos audia, a navíc s výrazně delším rozsahem.

K dispozici už jsou dnes ale i televize, které podporují Bluetooth audio. Použít tak můžete ta samá sluchátka, jaká používáte třeba k telefonu.

Délka kabelu

Pokud vybíráte mezi drátovými modely, volte takové, které mají kabel alespoň o 1 metr delší, než je vzdálenost mezi televizí a místem, ze kterého se na ni díváte. Vyhnete se tak nepříjemnému pnutí kabelu.

Provedení

K televizi se hodí sluchátka přes hlavu (okolo uší a na uši). Oproti podobně drahým sluchátkům do uší (pecky a špunty) lépe hrají a při delším poslechu bývají pohodlnější. Kromě toho se pecky a špunty nevyrábí s dostatečně dlouhým kabelem. V podobě WiFi sluchátek se pak nevyrábí vůbec.

Konstrukce

  • Otevřená

Mušle otevřených sluchátek jsou na své vnější straně prodyšné. Zvuk tak nenaráží do neprostupné stěny mušle, jako je tomu u uzavřených sluchátek. Pokud budete vybírat mezi cenově srovnatelnými uzavřenými a otevřenými sluchátky, budou ta otevřená lépe hrát. Nevýhodou otevřených sluchátek je to, že propouští hudbu do okolí a zároveň netlumí okolní hluk. Sluchátka s otevřenou konstrukcí tak nejlépe využijete v tichém prostředí, kde se nemůže stát, že byste někoho rušili hudbou vycházející ze sluchátek.

  • Uzavřená

Uzavřenou konstrukci má většina sluchátek. Výborně tlumí okolní ruch a zároveň nepropouští zvuk ven ze sluchátek. V důsledku uzavřené vnější strany mušle však dochází k jemné deformaci zvuku (je mírně dunivý). Uzavřená sluchátka tak budou oproti otevřeným modelům hrát o něco hůře.

  • Polouzavřená

Polouzavřená konstrukce je kompromisem mezi otevřenými a uzavřenými sluchátky. Při běžné hlasitosti částečně tlumí okolní hluk a částečně propouští zvuk ze sluchátek ven.

Citlivost a impedance

  • Citlivost

Citlivost je akustický výkon sluchátek, který se uvádí v dB/Wm. Čím větší citlivost sluchátka mají, tím více jsou citlivá na signál z přehrávače. Sluchátka s vyšší citlivostí hrají hlasitěji a spotřebovávají méně energie. To oceníte, pokud budete připojovat sluchátka i k mobilnímu telefonu, tabletu, MP3 přehrávači nebo notebooku běžícímu na baterii.

  • Impedance

Impedance značí elektrický odpor měničů ve sluchátkách. Udává se v herzích (Hz). Společně s citlivostí má vliv na hlasitost sluchátek, ale také ovlivňuje kvalitu hudební reprodukce. Čím vyšší impedanci sluchátka mají, tím lépe (přesněji), ale také více potichu budou hrát. Vysoká impedance navíc zvyšuje spotřebu energie.

Frekvenční rozsah

V hertzech (Hz) udává, jaké zvukové frekvence dokážou sluchátka přehrát (průměrný dospělý člověk slyší frekvence od 16 Hz do 16 000 Hz / 16 kHz). Jelikož každý výrobce testuje své modely při jiné hodnotě útlumu (někteří výrobci tuto hodnotu neuvádí vůbec), nelze frekvenční rozsah považovat za úplně vypovídající parametr. Většinou se dá použít pouze pro orientační účely, jestliže porovnáváte sluchátka od jedné značky.

Časté otázky při výběru sluchátek k televizi

Je důležité brát na citlivost a impedanci nějaký zřetel?

Pokud vybíráte sluchátka čistě pro připojení k televizoru, není potřeba věnovat citlivosti a impedanci téměř žádnou pozornost. Pouze nevybírejte modely s impedancí vyšší než 150 ohmů, pokud je neplánujete připojovat k zesilovači. Mohla by hrát velmi potichu nebo vůbec.

Je lepší volit sluchátka drátová, nebo bezdrátová?

V tomto případě se jedná o otázku preferencí, byť použití doma jasně přeje sluchátkům bezdrátovým. Nabízí vyšší volnost pohybu, přes místnost nebudete muset táhnout neprakticky dlouhý kabel, který musí ostatní přeskakovat. Zároveň pamatujte na to, že ne každá televize umožňuje připojení sluchátek pomocí Bluetooth a ta radiofrekvenční bývají poměrně drahá. Jsou případy, ve kterých je jediným možným řešením použití drátových sluchátek. Ta vám ale rozhodně nabídnou nejlepší možnou kvalitu zvuku.

Dají se tato sluchátka použít i pro jiný účel, např. k PC, tabletu, rádiu?

Ano, je to možné, ale u bezdrátových modelů s vysílací stanicí je nutné zajistit připojení stanice ke zdroji zvuku. Vysílací stanice rovněž bude vyžadovat vlastní napájení. Takže možné to je, ale jedná se o poněkud nepohodlné řešení.

Sluchátka na ven

Sluchátka na ven

                         
  • Sluchátka musí být skladná a dobře tlumit
  • K mobilu a tabletu se připojují přes Bluetooth nebo přes 3,5mm jack
  • Zabudovaný mikrofon není nutností, je však bezesporu výhodou

Pokud se chystáte se sluchátky pohybovat venku (procházky, cestování apod.), budou se vám určitě hodit menší a lehčí modely, které budou i pohodlné a budou při pohybu dobře držet. Nejlehčí a nejskladnější jsou sluchátka do uší, k dispozici jsou ale i v jiných typech provedení, včetně těch přes hlavu. To ovšem neznamená, že byste museli tratit na kvalitě zvuku – na trhu jsou dnes i taková, která svým zvukovým projevem potěší i náročnější posluchače. Podcenit byste ale neměli ani design: pamatujte na to, že v těchto sluchátkách budete vidět, myslete proto i na to, aby se vám líbila.

Důležité parametry pro sluchátka na ven

Provedení

  • Sluchátka na uši

Jejich výhodou je obvykle lehká konstrukce. Jak již název napovídá, přikládají se na uši, z toho důvodu mají i nižší izolační schopnost vůči okolnímu hluku. Při delším nošení mohou být i méně pohodlná.

  • Sluchátka okolo uší

Jsou synonymem pro velká hi-fi sluchátka a bytelné herní headsety. Dobře obemknou ucho jako celek, a tím dobře izolují okolní hluk. Nabídnou tak kvalitní poslech bez rušení, jsou však těžší a na časté přenášení méně praktická.

  • Sluchátka do uší

Vkládají se přímo do zvukovodu. Najdeme je ve dvou podobách: pecky (earbuds) leží ve vyústění zvukovodu, špunty (in-ear) se do zvukovodu zasouvají, a tím i lépe izolují okolní zvuky. Používají je i profesionální muzikanti coby tzv. odposlechy na koncertech.

  • Sluchátka za uši

Jedná se spíše o doplňující kategorii. Výrobci některé typy sluchátek, zejména ty sportovní, vybavují křidélky, která sluchátka lépe ukotví v uchu.

Připojení

  • Drátová sluchátka

Oproti cenově srovnatelným bezdrátovým sluchátkům zpravidla o něco lépe hrají, protože u nich nedochází ke ztrátě kvality, což se může dít při bezdrátovém přenosu. Nevýhodou je, že limitují svobodu pohybu délkou přívodního kabelu.

  • Bezdrátová sluchátka

Velkou výhodou bezdrátových sluchátek je, že poskytují svobodu pohybu. Ke zdroji zvuku se totiž nepřipojují kabelem, ale bezdrátově, nejčastěji pomocí technologie Bluetooth. Obvykle jsou vybavena dobíjecím akumulátorem. Výdrž se u špuntových nebo peckových modelů pohybuje kolem pěti hodin na jedno nabití, dražší modely sluchátek vydrží klidně dvacet nebo třicet hodin. V dnešní době už příliš neplatí, že by bezdrátová sluchátka musela nutně hrát hůře. Špuntovým modelům se spolehlivě vyrovnají, a pokud jde o náhlavní sluchátka, mnohé modely dnes uspokojí i velmi náročné posluchače.

Konstrukce

  • Uzavřená

Uzavřenou konstrukci má většina sluchátek. Výborně tlumí okolní ruch a zároveň nepropouští zvuk ven ze sluchátek. V důsledku uzavřené vnější strany mušle však dochází k jemné deformaci zvuku (je mírně dunivý). Uzavřená sluchátka tak budou oproti otevřeným modelům hrát o něco hůře.

  • Polouzavřená

Polouzavřená konstrukce je kompromisem mezi otevřenými a uzavřenými sluchátky. Při běžné hlasitosti částečně tlumí okolní hluk a částečně propouští zvuk ze sluchátek ven.

  • Otevřená

Mušle otevřených sluchátek jsou na své vnější straně prodyšné. Nevýhodou otevřených sluchátek je to, že propouští hudbu do okolí a zároveň netlumí okolní hluk. Sluchátka s otevřenou konstrukcí tak nejlépe využijete v tichém prostředí, kde se nemůže stát, že byste někoho rušili hudbou vycházející ze sluchátek. Pro použití venku tak nejsou příliš vhodná.

Citlivost a impedance

Čím nižší citlivost a vyšší impedanci sluchátka mají, tím více energie spotřebovávají. Jestliže vybíráte cestovní sluchátka, nezapomeňte tyto dva parametry vzít v potaz. Při správném výběru totiž můžete velmi výrazně prodloužit dobu, za kterou se mobilní telefon, tablet, MP3 přehrávač nebo notebook při poslechu hudby vybije. Na ven a na cesty vybírejte sluchátka s citlivostí nad 100 dB/Wm a impedancí do 50–60 ohmů.

Frekvenční rozsah

V hertzech (Hz) udává, jaké zvukové frekvence dokážou sluchátka přehrát (průměrný dospělý člověk slyší frekvence od 16 Hz do 16 000 Hz / 16 kHz). Jelikož každý výrobce testuje své modely při jiné hodnotě útlumu (někteří výrobci tuto hodnotu neuvádí vůbec), nelze frekvenční rozsah považovat za úplně vypovídající parametr. Většinou se dá použít pouze pro orientační účely, jestliže porovnáváte sluchátka od jedné značky.

Mikrofon

Mikrofon není u sluchátek na ven nezbytně nutný, v každém případě se jedná o praktickou výhodu. Máte-li drátová sluchátka, mikrofon najdete na jejich drátu, nejčastěji společně s ovládáním hlasitosti. To se týká i starších typů bezdrátových sluchátek s propojovacím kabelem. U novějších bezdrátových sluchátek a těch typu True-Wireless bývá mikrofon součástí jedné, příp. obou mušlí/pecek.

Potlačení okolního hluku

    Izolace od okolního hluku je u sluchátek na ven jednou z důležitých vlastností. Rozdělujeme ji do dvou skupin: pasivní (PNC) vychází ze samotné konstrukce sluchátek. Pro běžné použití bývá dostatečná, ve větší míře si ale neporadí s okolním hlukem (v dopravě, kanceláři atd.).

    V posledních letech se běžnou součástí sluchátek stalo tzv. ANC, tedy active noise cancelling (v překladu sluchátka s aktivním tlumením nebo sluchátka s aktivním potlačením hluku). Princip je v zásadě jednoduchý: spočívá ve vyrušení nechtěných zvuků tím, že se jim do cesty postaví jiný zvuk, který je eliminuje. Pro odstranění nežádoucího hluku se využívá stejného vlnění, jako je rušivý zvuk, jen na opačné fázi. Spojí-li se oba tyto zvuky, dojde k jejich vzájemnému vyrušení.

    ANC
    Aktivní eliminace hluku vyruší nechtěné frekvence, jako je hluk kanceláře, ruch MHD apod.

    Nejlépe se takto eliminují zvuky, které mají kratší vlnovou délku, a systému jde k duhu, když se zvuk bude opakovat delší dobu. Tzn. že ANC nejlépe funguje např. při rušení ruchu v MHD nebo v kanceláři, obecně vzato u zvuků s nižší frekvencí. V případě náhlých zvuků (houkající sanitka, výkřik apod.) obvykle nemá systém čas se adaptovat a takové zvuky se k vám dostanou. V praxi aktivní tlumení hluku funguje na bázi přidaného mikrofonu, který snímá zvuky okolí, vyhodnocuje je a následně přidá do zvukového proudu signál s opačnou fází. Pro kvalitní poslech je tato technologie rozhodně přínosem.

Časté otázky při výběru sluchátek na ven

Jak se liší cestovní sluchátka / sluchátka na ven od těch běžných?

Hlavním rozdílem je skladnost. Špunty a pecky totiž mají pouze tenký kabel, který lze lehce smotat. Sluchátka přes hlavu není zpravidla problém složit a úplně nejlepší možností jsou sluchátka True Wireless.

Můžu si brát na cesty sluchátka s otevřenou konstrukcí?

Samozřejmě vám to nikdo nezakáže, ale sluchátka s otevřenou konstrukcí na ven a na cesty nedoporučujeme. Otevřená konstrukce propouští přehrávanou hudbu ven ze sluchátek. V MHD, vlaku nebo jiném dopravním prostředku, případně na ulici byste s nimi rušili osoby ve svém okolí.

Sportovní sluchátka

Sportovní sluchátka

                         
  • Sluchátka na sport musí perfektně sedět v uchu
  • Pro pohyb bez omezení doporučujeme bezdrátové modely, možný je ale i 3,5mm jack
  • Musí být odolná – pro informaci o odolnosti proti vodě a potu sledujte hodnotu IPx

Sportovní sluchátka mají zvýšené nároky na pohodlnost, stabilitu v uchu a hlavně odolnost vůči vlhkosti (např. aby zvládla běh v dešti) a potu. Sluchátka vybírejte podle toho, jakému sportu se věnujete: do posilovny se budou hodit modely s hlavovým mostem s dobrým tlumením okolního hluku, při běhu spíše oceníte lehoučké špunty vybavené upevňovacími klipy za uši. Jakkoliv je důležitá praktická funkce sluchátek, určitě pamatujte i na design. Přece jen se budete pohybovat venku nebo jinde mezi lidmi.

Důležité parametry pro sportovní sluchátka

Druh sportu

  • Sluchátka na běh

Měla by být co nejlehčí a dobře držet v uchu. Okolní hluk tlumí tak akorát, aby byl pohyb po ulici bezpečný a důležité zvuky v okolí vám neunikly.

  • Sluchátka do posilovny

Do posilovny jsou vhodná sluchátka přes uši vybavená hlavovým mostem. Dobře drží, jsou pohodlná, nabídnou vyšší zvukovou kvalitu a hlavně účinněji izolují okolní hluk. Lépe se tak do cvičení ponoříte.

  • Sluchátka na plavání

Vyžadují maximální stupeň voděodolnosti a měla by být vybavena upevňovacími klipy za uši, které zabrání nechtěnému utopení sluchátek v bazénu. Některé modely jsou navíc vybaveny integrovaným mp3 přehrávačem.

Odolnost proti vlhkosti

Není nutné shánět hned sluchátka určená do bazénu. Zvýšená odolnost vůči vlhkosti – nejen déšť, ale např. i pot, je zásadním parametrem u všech typů sluchátek. Jak jsou sluchátka odolná proti vlhkosti, udává tzv. stupeň krytí, nejčastěji zapisovaný ve formátu IPxY, přičemž písmeno Y patří informaci o odolnosti vůči vlhkosti. Písmeno X nebývá u sluchátek vyplňováno, ale značí odolnost proti vniknutí pevných částic, např. prachu nebo písku. Stupně ochrany před vlhkostí jsou následující:

Stupeň ochrany Vniknutí vody (IPx)
IPx0 bez ochrany
IPx1 chráněno proti svisle kapající vodě
IPx2 chráněno proti kapající vodě ve sklonu 15°
IPx3 chráněno proti vodní tříšti (kropení, déšť)
IPx4 chráněno proti stříkající vodě
IPx5 chráněno proti tryskající vodě
IPx6 chráněno proti intenzivně tryskající vodě (vlnobití)
IPx7 chráněno proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1,5 metru
IPx8 chráněno proti trvalému potopení do vody
IPx9 chráněno proti tlakové vodě (WAP)

Provedení

  • Sluchátka na uši

Jejich výhodou je obvykle lehká konstrukce, kromě hraní jsou vhodná i na cestování. Jak již název napovídá, přikládají se na uši, z toho důvodu mají i nižší izolační schopnost vůči okolnímu hluku. Při delším nošení mohou být i méně pohodlná.

  • Sluchátka okolo uší

V podobě bytelných herních headsetů, které navíc disponují i mikrofonem, nabízí maximální možnou kvalitu. Dobře obemknou ucho jako celek, a tím dobře izolují okolní hluk. Nabídnou tak kvalitní poslech bez rušení – a to včetně multikanálového prostorového zvuku, jsou však těžší a na časté přenášení méně praktická.

  • Sluchátka do uší

Vkládají se přímo do zvukovodu. Jakkoliv jsou praktická, pro hraní nejsou, zejména z pohledu nižšího pohodlí a horší zvukové kvality, příliš vhodná.

Konstrukce

  • Otevřená

Výhodou sluchátek s otevřenou konstrukcí je věrnější reprodukce zvuku s nižší mírou zkreslení. Na druhou stranu otevřená konstrukce je propustnější i směrem ven, tzn. že při hlasitějším poslechu hudby můžete rušit i své okolí.

  • Uzavřená

Uzavřená sluchátka lépe brání rušivým zvukům z okolí – hudbu si tak vychutnáte i na rušné ulici. Zároveň také nepropouští zvuk ven ze sluchátek.

  • Sluchátka do uší

Jsou kompromisním řešením. Ačkoliv tak do jisté míry brání tomu, aby vás rušilo okolí, zvuk bude unikat ven.

Typy připojení

  • Bez drátů

Bezdrátová sluchátka, která v současnosti nejčastěji využívají technologie Bluetooth, jsou pro sport ideální. Neomezují totiž při pohybu otravnými kabely. Na sport jsou nicméně vhodnější bezdrátová sluchátka s propojovacím kabelem, který spojuje jednotlivá sluchátka. Na rozdíl od True-Wireless sluchátek u nich totiž méně hrozí, že jeden z náušníků nechtěně ztratíte.

  • S drátem

V porovnání s podobně drahými bezdrátovými sluchátky ta drátová zpravidla lépe hrají (nedochází u nich ke ztrátě kvality při přenosu signálu). Nevýhodou drátových sluchátek je kabel, který se může plést, což při sportu rozhodně není ideální.

Časté otázky při výběru sportovních sluchátek

Při jakých sportech můžu sportovní sluchátka využít?

Sportovní sluchátka se zpravidla hodí téměř ke všem sportům, jen při sportech, jako je běh či atletika, je důležité, aby pevně držela na uších. To splňují zejména špunty, ať už s klipem za uši, nebo s fixací do uší. Ke sportování za nepříznivého počasí jsou nutná vodotěsná sluchátka.

Jsou lepší bezdrátová, nebo drátová sluchátka?

Ačkoliv drátová nabízí lepší zvuk, u běžeckých sluchátek je na prvním místě pohodlí před maximální kvalitou reprodukce. To lépe poskytnou především bezdrátová sluchátka. Drátové modely ale mohou také odvést dobrou práci, jelikož se dají schovat pod oblečení, kde tolik nepřekáží. Aby vás kabel při sportu neobtěžoval, měl by být dlouhý maximálně 1,5 metru.

Hi-Fi sluchátka

Hi-Fi sluchátka

                         
  • Nejkvalitnější sluchátka určená pro nejnáročnější posluchače
  • Připojují se pomocí 3,5 nebo 6,3mm jacku, případně bezdrátově
  • Ideální pro domácí poslech ke kvalitní zvukové sestavě

Hi-Fi sluchátka jsou určena pro nejnáročnější posluchače. Nabídnou maximální kvalitu zvuku bez kompromisů. Často jsou vyrobena z kvalitních materiálů, nabídnou i zajímavý design. Mohou se tak stát i originálním doplňkem místnosti. Jsou pomyslnou tečkou za celým audio řetězcem. Vyžadují totiž kvalitní zdroj zvuku, gramofon, CD přehrávač se zesilovačem, případně soubory ve vysokém rozlišení, pokud posloucháte digitálně. Z pochopitelných důvodů je preferováno drátové připojení, na trhu už je ale i řada vysoce kvalitních bezdrátových Hi-Fi sluchátek. 

Důležité parametry Hi-Fi sluchátek

Provedení

Z hlediska provedení není pro Hi-Fi sluchátka příliš možné počítat se sluchátky do uší, tj. peckami a špunty. Ty, ačkoliv mohou hrát výborně, stále nedosahují kvalitativních požadavků na přednes Hi-Fi sluchátek. Zůstanou nám tak dvě kategorie:

  • Sluchátka na uši

Jejich výhodou je obvykle lehká konstrukce. Jak název napovídá, přikládají se na uši, kvůli čemuž hůře izolují okolní hluk. Při delším nošení mohou být i méně pohodlná.

  • Sluchátka okolo uší

Jsou synonymem pro velká hi-fi sluchátka a bytelné herní headsety. Dobře obemknou ucho jako celek, a tím dobře izolují okolní hluk. Nabídnou kvalitní poslech bez rušení, jsou však těžší a na časté přenášení méně praktická.

Konstrukce

  • Otevřená

Výhodou sluchátek s otevřenou konstrukcí je věrnější reprodukce zvuku s nižší mírou zkreslení. Na druhou stranu otevřená konstrukce je propustnější i směrem ven, tzn. že při hlasitějším poslechu hudby můžete rušit i své okolí.

  • Uzavřená

Uzavřená sluchátka lépe brání rušivým zvukům z okolí, takže si hudbu lépe vychutnáte i na rušné ulici. Zároveň nepropouští zvuk ven ze sluchátek.

  • Polouzavřená

Polouzavřená – jsou kompromisním řešením. Ačkoliv do jisté míry brání tomu, aby vás rušilo okolí, zvuk bude unikat ven.

Frekvenční rozsah

V hertzech (Hz) udává, jaké zvukové frekvence dokážou sluchátka přehrát (průměrný dospělý člověk slyší frekvence od 16 Hz do 16 000 Hz / 16 kHz). Jelikož každý výrobce testuje své modely při jiné hodnotě útlumu (někteří výrobci tuto hodnotu neuvádí vůbec), nelze frekvenční rozsah považovat za úplně vypovídající parametr. Většinou se dá použít pouze pro orientační účely, jestliže porovnáváte sluchátka od jedné značky. Nicméně, pokud se podíváte na grafy frekvenčních charakteristik jednotlivých sluchátek (uvádí je buď sami výrobci, nebo je najdete u recenzí), můžete získat poměrně jasnou představu o tom, jaký je zvukový projev daných sluchátek.

Citlivost a impedance

  • Citlivost

Citlivost je akustický výkon sluchátek, který se uvádí v dB/Wm. Čím větší citlivost sluchátka mají, tím více jsou citlivá na signál z přehrávače. Sluchátka s vyšší citlivostí hrají hlasitěji a spotřebovávají méně energie. To oceníte, pokud budete připojovat sluchátka i k mobilnímu telefonu, tabletu, MP3 přehrávači nebo notebooku běžícímu na baterii.

  • Impedance

Impedance značí elektrický odpor měničů ve sluchátkách. Udává se v hertzech (Hz). Společně s citlivostí má vliv na hlasitost sluchátek, ale také ovlivňuje kvalitu hudební reprodukce. Čím vyšší impedanci sluchátka mají, tím lépe (přesněji), ale také více potichu budou hrát. Vysoká impedance navíc zvyšuje spotřebu energie.

Připojení

  • Drátové

V oblasti Hi-Fi sluchátek rozhodně vede připojení pomocí kabelu. Drátové připojení nabízí lepší zvukovou kvalitu (zvuk se nedegraduje při přenosu), není potřeba se spoléhat na baterii, kterou je nutné dobíjet. Navíc vzhledem k tomu, že hi-fi sluchátka jsou primárně určena pro poslech doma, nebývá kabel zásadnějším problémem. Zde stojí za zmínku také typy zakončení kabelů konektorem. Kromě běžného 3,5mm jacku, který najdeme zejména u menších a středních sluchátek a kterým se připojují k přenosnému přehrávači či telefonu, se zde často objevuje také 6,3mm jack. Ten se používá u audiofilských a profesionálních sluchátek.

  • Bezdrátové

Nabízí pochopitelně volnost pohybu, jsou tak vhodná pro milovníky kvalitního zvuku, kteří si jej chtějí vychutnat i na cestách. Je potřeba počítat s omezenou výdrží baterie, kterou je potřeba čas od času dobít. Zajímavým kompromisem jsou sluchátka s odpojitelným kabelem. Pokud cestujete, využijete připojení Bluetooth, doma je ale pohodlně a bez ztráty kvality připojíte ke své audio sestavě.

Časté otázky při výběru Hi-Fi sluchátek

Jaké jsou nevýhody kvalitních a drahých sluchátek?

Kromě vysoké ceny je nevýhodou těch nejlepších sluchátek příliš věrné zvukové podání. U horších nahrávek může být zvuk tím pádem příliš ostrý nebo agresivní.

Jsou ta nejlepší sluchátka vhodná pro každého?

Ta nejdražší sluchátka v ceně několika desítek tisíc korun poskytnou vysoce věrný zvuk. Nahrávkám ani zdroji signálu tedy nic neodpustí, protože vše uslyšíte. Pokud vlastníte kvalitní zdroj zvuku, hodně peněz a jste opravdový milovník hudby, budou pro vás Hi-Fi sluchátka ta pravá.

Studiová sluchátka

Studiová sluchátka

                         
  • Zásadní je přesnost přednesu, nikoliv líbivost
  • Hrají přesně tak, jak zamýšlel mistr zvuku, případně vy, pokud tvoříte vlastní hudbu
  • V drtivé většině případů se jedná o vysokoimpedanční drátové modely

Studiová sluchátka jsou kvalitativní špičkou toho, co lze na trhu se sluchátky najít. Je však třeba upozornit na to, že se jedná o profesionální pracovní nástroj. To znamená, že jejich úkolem není líbivost, např. zdůraznění basů a podobné funkce, ale naopak to, aby jejich zvuk přesně odpovídal tomu, co bylo natočeno. Své využití tak najdou zejména ve studiích, ocení je muzikanti a tvůrci hudby.

Důležité parametry pro studiová sluchátka

Provedení

  • Sluchátka na uši

Jejich výhodou je obvykle lehká konstrukce. Jak název napovídá, přikládají se na uši, kvůli čemuž hůře izolují okolní hluk. Při delším nošení mohou být i méně pohodlná.

  • Sluchátka okolo uší

Při studiové práci nabídnou nejlepší klid na práci. Dobře obemknou ucho jako celek, a tím dobře izolují okolní hluk. Nabídnou kvalitní poslech bez rušení, jsou však těžší, to nicméně nemusí být při práci ve studiu na škodu. Jsou ideální na soustředěnou práci.

Konstrukce

  • Otevřená

Výhodou sluchátek s otevřenou konstrukcí je věrnější reprodukce zvuku s nižší mírou zkreslení. Na druhou stranu otevřená konstrukce je propustnější i směrem ven, tzn. že při hlasitějším poslechu hudby můžete rušit i své okolí. Při práci ve studiu to nicméně nebude tak zásadní problém.

  • Uzavřená

Uzavřená sluchátka lépe brání rušivým zvukům z okolí, takže si hudbu lépe vychutnáte i na rušné ulici. Zároveň nepropouští zvuk ven ze sluchátek.

  • Polouzavřená

Jsou kompromisním řešením. Ačkoliv do jisté míry brání tomu, aby vás rušilo okolí, zvuk bude unikat ven.

Frekvenční rozsah

Frekvenční rozsah udává, jaké frekvence jsou sluchátka schopná přehrát. Frekvence, kterou je člověk schopen vnímat, je značně individuální a pohybuje se přibližně v rozsahu od 16 do 20 000 Hz, přičemž rozsah se s věkem snižuje. U studiových sluchátek je frekvenční rozsah zásadním parametrem. Vypovídá totiž o schopnosti sluchátek pokrýt co nejširší zvukové spektrum. Frekvenční rozsah bývá u studiových sluchátek větší než u běžných modelů a pohybuje se přibližně v rozsahu od 10 do 25 000 Hz. Najdeme však i sluchátka, která tyto hranice poměrně výrazně překračují.

Citlivost

Citlivost je akustický výkon sluchátek, který se uvádí v dB/Wm. Čím větší citlivost sluchátka mají, tím více jsou citlivá na signál z přehrávače. Sluchátka s vyšší citlivostí hrají hlasitěji a spotřebovávají méně energie. Studiová sluchátka mají obvykle vyšší citlivost než běžná sluchátka. Hodnota citlivosti studiových sluchátek obvykle přesahuje hodnotu 100 dB/Wm, u těch nejlepších pak přesahuje hodnotu 120 dB/Wm.

Impedance

Impedance značí elektrický odpor měničů ve sluchátkách. Udává se v hertzech (Hz). Společně s citlivostí má vliv na hlasitost sluchátek, ale také ovlivňuje kvalitu hudební reprodukce. Čím vyšší impedanci sluchátka mají, tím lépe (přesněji), ale také více potichu budou hrát. Vysoká impedance navíc zvyšuje spotřebu energie. Z výše uvedeného vyplývá, že pro studiová sluchátka jsou vhodnější vyšší hodnoty impedance. Zajistí tak přesnější zvukové podání, na vyšší spotřebu energie, vzhledem k tomu, že se nejčastěji jedná o sluchátka drátová, není potřeba brát zřetel.

Frekvenční rozsah

Uvádí se v hertzích (Hz) a měl by udávat rámec frekvencí, v němž sluchátka dokáží hrát (průměrný dospělý člověk slyší frekvence od 16 Hz do 16 000 Hz / 16 kHz). V dnešní době se však jedná spíše o orientační údaj. A to proto, že řada výrobců testuje své modely při hodnotách útlumu +/-10 a více dB (správně by měla být tolerance +/-3 dB), nebo neuvádí hodnoty útlumu vůbec.

Časté otázky při výběru studiových sluchátek

Proč se mi nelíbí zvuk drahých studiových sluchátek?

Projev studiových sluchátek je vyrovnaný, žádné frekvence nejsou vytaženy na úkor jiných. To znamená, že vše slyšíte tak, jak zamýšlel mistr zvuku. Běžná sluchátka zvuk vylepšují, např. zdůrazňují basy. V podstatě jsme tak na tento upravený zvuk zvyklí, a vyrovnaný zvuk studiových sluchátek nás proto překvapí.

Budou se mi hodit studiová sluchátka, i když je nebudu používat na práci, ale pouze k poslechu hudby?

Pokud máte v oblibě přesný, ničím nepřikrášlený zvuk, studiová sluchátka by rozhodně pro vás být mohla.

Sluchátka pro děti

Sluchátka pro děti

                         
  • Mají omezení šetřící citlivý dětský sluch
  • Často jsou k dispozici v hravých designech
  • Většinou velmi měkká a pohodlná

Na sluchátka pro děti je třeba klást zvýšené nároky. Dětský sluch je výrazně citlivější a jeho nevratné poškození při použití nevhodných sluchátek je reálným rizikem. Pro malé děti se nedoporučuje použití sluchátek do uší – špuntů a pecek – vhodnější jsou lehká a pohodlná sluchátka na uši nebo okolo uší. Ta navíc bývají k dispozici ve veselých barevných designech. Dětská sluchátka by měla mít hlasitost omezenou maximálně na 85 decibelů.

Důležité parametry pro dětská sluchátka

Provedení

Z důvodu nevhodnosti sluchátek do uší pro dětské uši (nejen že škodí sluchu, ale i hůře v dětském uchu drží), sluchátka pro děti vybírejte pouze z následujících dvou skupin:

  • Sluchátka na uši

Pro dětská ouška jsou velmi pohodlná. Jsou velmi lehká, s měkkými náušníky, takže netlačí, ani když je má dítě na hlavě delší dobu, např. při dlouhých nudných cestách.

  • Sluchátka okolo uší

Oproti sluchátkům na uši nabízí lepší izolaci okolního hluku, což se může hodit zejména při výše uvedeném cestování – není totiž nutné tolik zvyšovat hlasitost, a tím zvyšovat riziko poškození sluchu. Co do pohodlí jsou oba typy prakticky srovnatelné.

Konstrukce

  • Otevřená

Výhodou sluchátek s otevřenou konstrukcí je věrnější reprodukce zvuku s nižší mírou zkreslení. Na druhou stranu otevřená konstrukce je propustnější i směrem ven, tzn. že při hlasitějším poslechu hudby můžete rušit i své okolí. Pro dětská sluchátka tak tento typ není úplně vhodný.

  • Uzavřená

Uzavřená sluchátka lépe brání rušivým zvukům z okolí – hudbu si tak vychutnáte i na rušné ulici bez, aniž by bylo potřeba přehnaně zvyšovat hlasitost. Zároveň také nepropouští zvuk ven ze sluchátek.

  • Polouzavřená

Jedná se o kompromisní řešení. Ačkoliv tak do jisté míry brání tomu, aby vás rušilo okolí, zvuk bude unikat ven.

Hlasitost

S ohledem na citlivost dětského sluchu je nezbytnou vlastností dětských sluchátek i nižší hlasitost. Mají proto funkci, kterou v parametrech najdeme jako omezení hlasitosti. Ta nastavuje strop hlasitosti sluchátek na bezpečnou hladinu 85 dB.

Typ připojení

  • Bezdrátová

Bezdrátová sluchátka jsou zvláště pro menší děti vhodnější. Nemůže se stát, že by se do drátu zapletly, že by se jim při další činnosti pletl nebo ho nechtěně vytrhly z přístroje. Co do kvality zvuku už dnes i bezdrátová sluchátka nabízejí dostatečnou úroveň.

  • Drátová

Nabízí sice lepší kvalitu zvuku, ale pro použití dětmi jsou výrazně méně praktická. Obzvláště pokud mají kabel delší než cca 1 metr.

Časté otázky při výběru dětských sluchátek

Je nutné dětem pořizovat specializovaná dětská sluchátka?

U sluchátek, jež jsou určená přímo pro děti, máte jistotu, že nebudou škodit dětskému sluchu. Sedět budou i co do velikosti. Samozřejmě můžete pořídit i sluchátka pro dospělé, ta ale dětem nemusí vyhovovat – provedením, designem apod.

Sluchátka na lícní kosti

Sluchátka na lícní kosti

                         
  • Přenášejí zvuk vibrací přes lícní kosti
  • Alternativa soukromého poslechu pro ty, komu nesedí špuntová sluchátka
  • Vhodná i na sport

Sluchátka na lícní kosti jsou ještě tak trochu novinka, která zatím nedošla masivního rozšíření. A přitom nabízejí spoustu výhod. Jsou vhodná zejména pro ty, kterým z nejrůznějších důvodů nevyhovují špuntová sluchátka a velké náhlavní modely nechtějí nosit. Vzhledem k tomu, že se zvuk v podobě vibrací přenáší přes lícní kost přímo na kůstky středního ucha (tzv. technologie Bobe Conduction), není ucpán zvukovod, a tím pádem jsou vhodná do situací, kdy je nezbytné vnímat své okolí. Úplně nejvíce je ocení sportovci. Cyklistika, bruslení, běh i řada dalších sportů tak bude rázem bezpečnější.

Důležité parametry pro sluchátka na lícní kosti

Konstrukce

Už z principu své činnosti mají sluchátka na lícní kosti výhradně uzavřenou konstrukci. Okolí svým poslechem rozhodně nebudete rušit, navíc vám díky volným zvukovodům nebude nic bránit v komunikaci.

Připojení

Mezi sluchátky na lícní kosti se dominantně setkáme s připojením prostřednictvím Bluetooth. Je to logické i z toho důvodu, že jsou primárně určena pro sportovce. Dříve byly k dispozici i modely s klasickým drátovým připojením, ty však již výrazně ustupují ze slávy.

Časté otázky při výběru sluchátek na lícní kosti

Jaký má technologie Bone Conducting vliv na kvalitu zvuku?

Z pochopitelných důvodů se přenos zvuku skrz lícní kosti projeví. Podle zkušeností uživatelů je méně výrazný, spíše plochý a méně hlasitý. Na druhou stranu: tento typ sluchátek je určen k tomu, aby vám vytvořil spíše zvukovou kulisu, nikoliv pro klidný poslech symfonií.

Sluchátka s mikrofonem

Sluchátka s mikrofonem

                         
  • Mikrofon dobře poslouží pro konferenční hovory i in-game komunikaci ve hrách
  • Mikrofon je dnes běžnou součástí téměř všech sluchátek
  • Pokročilé technologie nabízí skvělou zvukovou kvalitu

Mikrofon je dnes součástí většiny typů sluchátek. Nejčastěji se s ním setkáváme u sluchátek sportovních, herních, kancelářských i na ven. Sluchátka tak fungují jako praktická handsfree sada, díky níž není nutné vytahovat telefon při každém zazvonění. Řada sluchátek navíc disponuje i možností přímo přijmout hovor poklepáním na sluchátka.

Důležité parametry pro sluchátka s mikrofonem

Konstrukce mikrofonu

  • Na sluchátkách

Tento typ umístění mikrofonu je vyhrazen True-Wireless sluchátkům a některým typům bezdrátových náhlavních sluchátek.

  • Na kabelu

S tímto typem řešení se setkáte prakticky pouze na peckových nebo špuntových sluchátkách s propojovacím kabelem.

  • Sklápěcí

Pokud není používán, lze jej vyklopit směrem nahoru, navíc se automaticky vypne.

  • Vysouvací

Při neužívání se mikrofon zasune do jednoho z náušníků.

  • Odnímatelný

Mikrofon lze od sluchátek jednoduše odpojit, často se připojuje pomocí konektoru jack 3,5 mm typu TRRS, který má další pin právě pro mikrofon.

Časté otázky při výběru sluchátek s mikrofonem

Je mikrofon u sluchátek nezbytností?

Nikoliv, není. Jedná se o velice praktický nadstandard. U některých typů sluchátek (např. Hi-Fi či studiových) je nicméně prakticky zbytečný. Naopak u herních je nutností a u těchto sluchátek se obecně vzato setkáváme s těmi nejkvalitnějšími mikrofony.

 

Zkuste naše cookies

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
Vánoční rychlost doručení: Prodejny AlzaBoxy Partnerská odběrná místa Doručení na adresu Více
0-2 dny 0-2 dny 1-3 pracovní dny 1-3 pracovní dny
P-DC1-WEB21