Obnovit stránku

Jak vybrat sluchátka pro domácí poslech

Jestliže hledáte sluchátka čistě k poslechu doma, doporučujeme modely s konstrukcí přes hlavu (náhlavní sluchátka) bez mikrofonu. Oproti cenově srovnatelným sluchátkům do uší (pecky a špunty) jsou pohodlnější a lépe hrají. Zároveň vás budou stát o něco méně než podobný model s mikrofonem.

Jak vybrat sluchátka pro domácí poslech

Sluchátka pro domácí poslech

  • Zpravidla nemají mikrofon
  • Dobře hrají
  • Hodí se jako univerzální sluchátka k poslechu doma
Sluchátka pro domácí poslech

Co je důležité při výběru sluchátek pro domácí poslech?


Provedení

Provedení

Používat je budete jenom doma
Jestliže víte, že budete sluchátka používat primárně doma, doporučujeme modely přes hlavu (sluchátka na uši nebo okolo uší). Ve srovnání s podobně drahými peckami a špunty lépe hrají a bývají pohodlnější při delším poslechu.

Používat je občas budete i venku a na cestách
Pokud plánujete používat sluchátka univerzálně (i na ven), vybírejte buď sluchátka na uši (bývají drobnější a lehčí než sluchátka okolo uší), nebo sluchátka do uší (špunty, případně pecky), které jsou drobné a lehké. Snadno se vejdou do kapsy nebo batohu. Ve srovnání s podobně drahými sluchátky přes hlavu však neočekávejte tak kvalitní hudební reprodukci. Při delším poslechu pak budou také méně pohodlné.Tip: Pecky a špunty nedoporučujeme na poslech delší než 2–3 hodiny. Po této době začínají být pro většinu uživatelů nepohodlné.
 

Sluchátka na uši Sluchátka okolo uší Pecky Špunty
Na uši Okolo uší Pecky Špunty
Připojení

Připojení

Drátová sluchátka
Oproti cenově srovnatelným bezdrátovým sluchátkům zpravidla o něco lépe hrají. Nedochází u nich totiž ke ztrátě kvality při přenosu. Nevýhodou je, že limitují svobodu pohybu délkou přívodního kabelu.

Bezdrátová sluchátka
Velkou výhodou bezdrátových sluchátek je, že poskytují svobodu v pohybu. Ke zdroji zvuku se totiž nepřipojují kabelem, ale bezdrátově, nejčastěji pomocí Bluetooth.. Oproti drátovým sluchátkům jsou napájené akumulátorem, případně tužkovými nebo mikrotužkovými bateriemi.. Po nějaké době (běžné modely kolem pěti hodin,  výdrž pokročilejších klidně přesáhne hodin deset) je tak třeba je dobíjet, a to buď v dodávaném nabíjecím pouzdře nebo pomocí USB kabelu. V dnešní době už příliš neplatí, že by bezdrátová sluchátka musela nutně hrát hůře. Špuntovým modelům se spolehlivě vyrovnají a pokud jde o náhlavní sluchátka, mnohé modely dnes uspokojí i velmi náročné posluchače. 

K jakým zařízením připojíte drátová sluchátka? Na co si dát pozor?

- K notebooku a stolnímu počítači je připojíte prostřednictvím 3,5mm Jacku, nebo USB.

- K mobilnímu telefonu, tabletu, MP3 nebo jinému přenosnému přehrávači lze drátová sluchátka většinou připojit pouze skrze 3,5mm Jack.


Tip: Jestliže chcete sluchátka používat i s mobilním telefonem, tabletem nebo nějakým přenosným přehrávačem, zkontrolujte, zda má zařízení konektor stejný, jako mají sluchátka. Pozor si dejte na sluchátka vybavená 6,3mm Jackem. Pokud nemají v balení redukci, k notebooku, stolnímu počítači, mobilnímu telefonu, tabletu ani přenosnému přehrávači je v drtivé většině případů nepřipojíte.
 

Tip 2: Sluchátka se dvěma jack konektory lze k chytrým telefonům, tabletům a notebookům s jedním jack konektorem připojit jen pomocí redukce.

Jaké jsou druhy bezdrátových sluchátek a k jakým zařízením je lze připojit?

Bluetooth sluchátka mají dosah od zařízení, ze kterého přehráváte hudbu zpravidla 10 metrů. K jejich správnému fungování je nezbytné, aby zařízení, ke kterému je plánujete připojit, bylo také vybavené Bluetooth technologií. Bluetooth sluchátka připojíte k většině chytrých telefonů, tabletů, a také k některým notebookům, případně stolním počítačům.


True Wireless sluchátka Bluetooth sluchátka, která jsou ale prosta jakýchkoli drátů, takže uživatel s nimi má absolutní volnost pohybu. Nabídnou výdrž v průměru 5 hodin na jedno nabití (s pouzdrem, v němž mají svou „základnu“ ale třeba i 24 hodin), možnost handsfree či ovládání přímo na peckách nebo špuntech.
 

WiFi (radiofrekvenční) sluchátka s USB vysílačem připojíte pouze ke stolnímu počítači nebo notebooku. Stačí vložit USB přijímač, který je součástí balení, do USB portu počítače. Ten následně vysílá hudbu do sluchátek na vzdálenost cca 10 metrů.
 

WiFi (radiofrekvenční) sluchátka s vysílací stanicí připojíte k počítači, notebooku a televizi. Zdali je budete moci připojit i k přenosným zařízením (mobilnímu telefonu, tabletu a dalším) záleží na konektorech vysílací stanice. Ta po propojení s kompatibilním zařízením vysílá zvuk/hudbu do sluchátek až na 100 metrů.
 

       - RCA konektor – pro připojení k televizi a některým počítačům, případně notebookům.

       - 3,5mm Jack – pro připojení k většině chytrých telefonů, tabletů a přenosných přehrávačů.

       - Optický audio kabel – pro připojení k televizi a některým počítačům nebo notebookům.
 


Tip: Před koupí sluchátek vždy zkontrolujte, zda je zařízení, ke kterému je plánujete připojovat vybavené stejnou technologií, případně konektorem potřebným k připojení sluchátek.

Konstrukce

Konstrukce

Otevřená
Mušle otevřených sluchátek jsou na své vnější straně prodyšné. Zvuk tak nenaráží do neprostupné stěny mušle, jako je tomu u uzavřených sluchátek. Pokud budete vybírat mezi cenově srovnatelnými uzavřenými a otevřenými sluchátky, budou ta otevřená lépe hrát. Nevýhodou otevřených sluchátek je to, že propouští hudbu do okolí a zároveň netlumí okolní hluk. Sluchátka s otevřenou konstrukcí tak využijete pouze v tichém prostředí, kde se nemůže stát, že byste někoho rušili hudbou vycházející ze sluchátek.


Uzavřená
Uzavřenou konstrukci má většina sluchátek. Výborně tlumí okolní ruch a zároveň nepropouští zvuk ven ze sluchátek. V důsledku uzavřené vnější strany mušle však dochází k jemné deformaci zvuku (je mírně dunivý). Uzavřená sluchátka tak budou oproti otevřeným modelům hrát o něco hůře.


Polouzavřená
Polouzavřená konstrukce je kompromisem mezi otevřenými a uzavřenými sluchátky. Při běžné hlasitosti částečně tlumí okolní hluk a částečně propouští zvuk ze sluchátek ven.

Citlivost a impedance

Citlivost a impedance

Citlivost
Jedná se o akustický výkon sluchátek, který se uvádí v dB/Wm. S vyšší citlivostí sluchátka hrají hlasitěji a spotřebovávají méně energie, což oceníte, pokud je budete připojovat k zařízením s baterií (například mobilní telefon, tablet, MP3 přehrávač, ale i notebook, který není připojený v síti).

Impedance
Jedná se o označení pro elektrický odpor měničů ve sluchátkách. I impedance má vliv na hlasitost a spotřebu sluchátek. Mimoto má ale vliv i na kvalitu (přesnost) hudební reprodukce. Čím nižší impedanci sluchátka mají, tím méně spotřebovávají energie a hlasitěji, ale méně přesně hrají.

Jaká sluchátka ke stolnímu počítači a notebooku?

Budete-li připojovat sluchátka pouze ke stolnímu počítači, není potřeba brát na citlivost a impedanci téměř žádný zřetel (pouze nevybírejte sluchátka s impedancí větší než 130–150 Ohmů. Bez zesilovače by mohla hrát potichu nebo by nemusela hrát vůbec). V případně notebooku platí to samé jako pro stolní počítač. Výjimku tvoří pouze ti, kteří používají notebook často na baterii (nemají ho v síti). Pak vybírejte sluchátka s nižší impedancí do 50–60 Ohmů a citlivostí nad 100 dB/Wm. Notebook pak vydrží na baterce déle.

Budete sluchátka často připojovat i k přenosným přehrávačům (mobily, tablety, MP3 a další)?

V případě, že budete sluchátka používat i s přenosnými přehrávači, doporučujeme volit model s citlivostí nad 100 dB/Wm a impedancí do 50–60 Ohmů. Taková sluchátka nebudou tolik spotřebovávat baterii a budou dostatečně hlasitě hrát.

Při jaké impedanci již potřebuji zesilovač?

Zesilovač budete potřebovat ke sluchátkům s impedancí větší než cca 200–250 Ohmů (vždy záleží na konkrétním modelu).

Frekvenční rozsah

Frekvenční rozsah

V Herzích (Hz) uvádí, jaké frekvence zvuků dokážou sluchátka reprodukovat (průměrný dospělý člověk slyší zvuky o frekvencích od 16 Hz do 16 000 Hz (kHz)). V dnešní době se jedná pouze o orientační údaj, který nemá příliš velikou vypovídací hodnotu.

Pro správné určení frekvenčního rozsahu sluchátek je důležité, při jakém útlumu se měří. Podle uznávaných norem by se měl měřit při útlumu +/- 3 dB. Řada výrobců však své modely testuje na daleko vyšších hodnotách útlumu, nebo tuto hodnotu vůbec neuvádí.

Délka přívodního kabelu

Délka přívodního kabelu

U sluchátek pro domácí poslech se pohybuje se v rozmezí od několika desítek cm až po 6 metrů. Délku kabelu vybírejte na základě vašich potřeb. Jestliže hledáte drátová sluchátka, která budete používat i k poslechu televize, doporučujeme model s kabelem alespoň o 1 metr delším, než je vzdálenost mezi televizí a pozorovacím místem. Vyhnete se tak nepříjemnému pnutí kabelu. 

Slovník pojmů - sluchátka

Náušníky

Část sluchátek, která přichází do kontaktu s uchem. Náušníky jsou měkké, aby byly pohodlné i při poslechu několik hodin. Vyrábí se ze semiše, tkaniny nebo umělé kůže.

Hlavový most

Hlavový most spojuje mušle sluchátek. Může být vyroben ze železa nebo oceli, u levných sluchátek z plastu. Hlavový most je zpravidla konstruován tak, aby se dal posouvat, tedy aby pasoval na různé velikosti hlavy.

Mušle

Mušle je označení pro část sluchátek, ve které se nachází komponenty, prostřednictvím kterých vytváří zvuk. Mušle sluchátek se z vnitřní strany osazují náušníky, díky kterým je používání sluchátek pohodlné. Označení "mušle" se pojí primárně se sluchátky přes hlavu (s hlavovým mostem). U pecek a špuntů se toto označení nepoužívá.

Další pojmy
P-DC1-WEB22