Obnovit stránku

Jak vybrat sportovní sluchátka

Sportovní sluchátka by měla dobře držet v uších, tlumit okolní hluk a být odolná vůči potu a vlhkosti. Těmto požadavkům nejvíce vyhovují špunty s fixací nebo klipem do uší. Jsou zpravidla nenápadného vzhledu a člověk se s nimi tolik nepotí kolem uší.

Běžkyně s bezdrátovými sluchátky do uší

Sportovní sluchátka

  • Poslech hudby při sportu
  • Lehká a skladná
  • Odolná vůči potu
Sportovní sluchátka

Co je při výběru sportovních sluchátek nejdůležitější?


Provedení

Provedení

Sluchátka na uši
Vyrábí s hlavovým mostem i bez hlavového mostu s fixací na uši, které jsou ke sportu vhodnější, protože jsou drobnější. Další možností jsou modely s týlním mostem, který je při nošení opřen v oblasti týla. Vyrábí se z plastu, gumy nebo oceli.


Pecky
Miniaturní sluchátka, která se umisťují do ušního boltce těsně před zvukovod. Kvalita zvuku záleží hodně na tom, jak vám sednou a jak budou těsnit. Hůře drží v uších, tudíž jsou pro sport méně využívána.


Špunty
Zasouvají se přímo do sluchovodu a stejně jako pecky mají miniaturní rozměry. Jelikož má každý člověk jiný tvar vnitřní části ucha, dodávají se zpravidla s výměnnými nástavci různých velikostí. Dobře drží zejména s fixací na uši. Jsou to tedy ideální běžecká sluchátka.


Sluchátka na uši Na uši
Sluchátka na uši Za uši
Pecky Pecky
Špunty Špunty

Tip: Sportovní sluchátka se pravidla hodí téměř ke všem sportům, jen při sportech, jako je běh či atletika, je důležité, aby pevně držela na uších. To splňují zejména špunty, ať už s klipem za uši nebo fixací do uší. Pro sportování za nepříznivého počasí jsou nutná vodotěsná sluchátka.

Tip 2: Při poslechu hudby oceníte dálkové ovládání na kabelu a také zabudovaný mikrofon pro vyřizování hovorů. Nebudete muset sluchátka sundávat z hlavy v případě, že posloucháte hudbu z telefonu.

Konstrukce

Konstrukce

U sportovních sluchátek má smysl řešit konstrukci jen v případě, že sportujete v prostředí, kde je pro vás důležité, aby tlumily zvuk od okolí a naopak aby vaše hudba neobtěžovala ostatní. V tom případě, vybírejte sluchátka s uzavřenou konstrukcí, dovolí vám lépe si vychutnat hudbu i v rušnějším prostředí. Naopak sluchátka s otevřenou konstrukcí nabízí věrnější reprodukci hudby s nižší mírou zkreslení. Méně ale tlumí zvuky z okolí, například v rušném fitness centru.

Citlivost

Citlivost

Jedná se o akustický výkon sluchátek. Uvádí se v dB/Wm a čím vyšší hodnota, tím lepší reprodukce zvukového signálu. Vyšší hodnota znamená i větší hlasitost. Pro zařízení s nízkým výstupním výkonem, jako jsou např. MP3 přehrávače, jsou vhodná sluchátka s vysokou hodnotou citlivostí nad 100 dB/mW a nízkou impedancí do 80 Ohmů. 

Impedance

Impedance

Impedance, tedy elektrický odpor měniče, má vliv na to, jak hlasitě budou sluchátka hrát. 

  • Impedance do 100 Ohmů - sluchátka mají vyšší hlasitost a jsou vhodná pro přenosné přehrávače, protože nižší impedance nevyžaduje tak vysoké napětí.

  • Impedance nad 100 Ohmů - vyskytuje se u sluchátek vyšší třídy. Vyžadují výkonnější zdroj signálu, nejsou tedy vhodné pro připojení k mobilu bez předzesilovače.


Tip: Pro přehrávače s malým výstupním výkonem, jako jsou chytré telefony, MP3 přehrávače nebo notebooky, doporučujeme sluchátka s nízkou impedancí, jinak by nehrála dostatečně hlasitě.

Připojení

Připojení

Pomocí drátu (3,5mm jack)
Propojení sluchátek se zdrojem hudby pomocí drátu je spolehlivější a drátová sluchátka v porovnání s podobně drahými bezdrátovými lépe hrají. Nevýhodou je menší volnost.

Bezdrátově (Bluetooth)
Výhodou bezdrátových sluchátek je volnost pohybu, při sportu vás tedy nebude obtěžovat žádný kabel. Obzvláště, vyzkoušíte-li tzv. True Wireless sluchátka. Bluetooth sluchátka mají od zdroje hudby dosah asi 10 metrů a navíc vám docela dlouho vydrží. I ty nejobyčejnější už dnes zvládnou 4 a více hodin na jediné nabití.


Tip: U běžeckých sluchátek je na prvním místě pohodlí před maximální kvalitou reprodukce. To lépe poskytnou především bezdrátová sluchátka. Drátové modely ale mohou také odvést dobrou práci, jelikož se dají schovat pod oblečení, kde tolik nepřekáží. Aby vás kabel při sportu neobtěžoval, měl by být dlouhý maximálně 1,5 metru.

Mikrofon

Mikrofon

Existují sklápěcí, vysouvací, odnímatelné a mikrofony na kabelu. Pro telefonování při běhání a dalších sportech je nejlepší poslední typ. Mikrofon je umístěn přímo na ovládacím panelu na kabelu, ostatní typy mikrofonů by při sportu obtěžovaly.

Slovník pojmů - sluchátka

Náušníky

Část sluchátek, která přichází do kontaktu s uchem. Náušníky jsou měkké, aby byly pohodlné i při poslechu několik hodin. Vyrábí se ze semiše, tkaniny nebo umělé kůže.

Hlavový most

Hlavový most spojuje mušle sluchátek. Může být vyroben ze železa nebo oceli, u levných sluchátek z plastu. Hlavový most je zpravidla konstruován tak, aby se dal posouvat, tedy aby pasoval na různé velikosti hlavy.

Impedance

Impedance se uvádí v Ohmech a jedná se o elektrický parametr, který vyjadřuje odpor obvodů ve sluchátkách. Sluchátka s impedancí do 100 Ohmů mají větší zkreslení, ale také vyšší hlasitost, hodí se tedy k přenosným přehrávačům. Impedance 250–600 Ohmů se projeví nižší hlasitostí a menším zkreslením.

Další pojmy

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB19