Stolní stativy mají díky vertikální i horizontální fixaci obdobné využití jako tripody. Rozdíl oproti nim spočívá v nosnosti. Ta je v případě stolních stativů výrazně nižší, a proto se hodí v prvé řadě pro kompaktní fotoaparáty. Nižší je rovněž i jejich váha a rozměry, což je činí snadno přenositelnými.
U stolních stativů si vystačíte zpravidla se zabudovaným upínacím šroubem.
Nejuniverzálnější typ stativu představuje tripod. Pokud však hledáte stativ pro svůj kompaktní fotoaparát, akční kameru nebo mobilní telefon, je stolní stativ vhodnou, levnější, lehčí a skladnější alternativou.
Zejména omezená nosnost, která zpravidla neumožňuje stolní stativ použít pro digitální zrcadlovky. Ačkoliv nízká váha má mnohé pozitiva, při použití v exteriéru se může projevit sníženou stabilitou upevněného fotoaparátu. Limitujícím faktorem je i nízká maximální výška - stolní stativ vyžaduje zpravidla pevnou základnu (stůl, zídku apod.).
Stativ je základní fotografickou pomůckou sloužící ke stabilizaci fotoaparátu a tím k prodloužení expozičních časů.
Hlava stativu, která se upevňuje na tělo stativu a drží samotný fotoaparát. Liší se zejména způsobem upínání a způsobem nastavení jednotlivých os.
Stabilizátor obrazu pomáhá zamezit rozostření snímků vlivem chvění fotoaparátu. Objektiv se stabilizátorem obrazu využijete nejvíce, pokud hodně přibližujete, nebo jen tak, když fotíte z ruky, ne ze stativu.
Maximální zatížení stativu
Maximální zatížení udává, jak těžké břímě stativ unese. Hodnota je to však mezní a nedoporučuje se v praxi jít kvůli zachování stability až nadoraz. Věřte, že pohled na padající stativ nesoucí váš fotoaparát by vás v nočních můrách provázel ještě dlouho. Proto, abyste těmto černým scénářům předešli, se doporučuje pohybovat na 50 % maximálního zatížení stativu.