Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny od pondělí do soboty jen pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 399 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny, od pondělí do soboty.

Milí zákazníci, velice nás těší váš velký zájem o nákupy ❤️. Prosíme vás o trpělivost při doručení objednávek, děláme vše pro to, abychom je doručili co nejdříve. Děkujeme, tým Alza.cz 👍🏻.

Jak vybrat suchou žehličku

I přes převahu napařovacích žehliček mají suché žehličky stále své příznivce. Hlavním důvodem je snadné ovládání a nízká cena žehličky. Pokud vám také více vyhovuje suché žehlení, poradíme vám, jak takovou suchou žehličku vybrat.

Jak vybrat suchou žehličku?

Pár tipů pro výběr suché žehličky

  1. Milovníci retro stylu najdou v nabídce suchých žehliček zajímavý retro design.

  2. Rozstřikovací sprej se zásobníkem vám zjednoduší kropení prádla.

  3. Bezpečnostní pojistka proti přehřátí a stabilní stojan žehličky zvýší bezpečnost při žehlení.

Na co se zaměřit při výběru suché žehličky

Žehlicí plocha

Materiál žehlicí plochy ovlivňuje nejen kluznost žehličky, ale i její odolnost vůči poškrábání. Při poškození povrchu žehličky dochází k jejímu připalování. Tím se nejen sníží kluznost žehličky, ale také dochází k ničení struktury vláken oblečení. U suchých žehliček se můžete setkat s hliníkem, nerezem nebo keramikou.

Nerez je běžně používaný, ovšem patří k méně odolným materiálům. Je náchylnější na poškrábání a spálení látky, proto je potřeba si při manipulaci dávat větší pozor.

Hliník má podobné vlastnosti jako nerez, jen je ještě o něco méně kvalitní. Při žehlení velmi tenkých materiálů může zadrhávat a látku tak poškodit.

Keramika se vyznačuje vysokou odolností proti poškrábání, dobrými kluznými vlastnostmi a rychlým přizpůsobením se nastavené teplotě.


TIP: Speciálně tvarovaná úzká špička vám usnadní žehlení těžko dostupných míst kolem knoflíků a v záhybech.

Příkon suché žehličky

Příkon suché žehličky určuje, jak rychle se žehlička nahřeje na požadovanou teplotu. U suchých žehliček je zcela dostačující příkon 1 000 až 1 300 W.

Bezpečnostní pojistka proti přehřátí

Tato bezpečnostní pojistka automaticky vypne žehličku v případě, že běží příliš dlouho na moc vysokou teplotu a hrozilo by její spálení.

Stabilní stojan žehličky

Stabilní stojan je důležitý z hlediska bezpečnosti, ale také jednoduché manipulace. Žehličku neustále odkládáte, když potřebujete poposunout nebo otočit prádlo. Stabilní stojan vám pomůže v tom, že žehličku postavíte jednoduše, stabilně a na první pokus, aniž by se viklala nebo překlápěla.

Světelná signalizace provozu

Světelná signalizace vás upozorní, že žehlička dosáhla teploty, kterou jste nastavili termostatem.

Rozstřikovací sprej se zásobníkem

Sprej se zásobníkem je vhodný pro kropení prádla. Pro snadné čištění a plnění vodou by měl být odnímatelný.

Délka kabelu

Délka kabelu je podstatná věc, zvlášť pokud nemáte žehlicí prkno, které si přenesete kamkoliv k zásuvce. Délka kabelu může být 1,9 metrů, ale také 3 metry. Rozmyslete si, kde budete nejčastěji žehlit, aby kabel nebyl pro vás příliš krátký, ale také zbytečně dlouhý a nepletl se vám při manipulaci s žehličkou.

Hmotnost suché žehličky

Suché žehličky jsou obecně lehčí, protože jsou menší a také postrádají zásobník pro napařování, který se naplňuje vodou. Váha suché žehličky se běžně pohybuje od 0,6 kg do 1,3 kg. Ty nejlehčí žehličky jsou vhodné i na cesty.

Suché žehličky

  • Nízká pořizovací cena
  • Jednoduché ovládání
  • Skladné a nenáročné na údržbu

Suché žehličky jsou založené na maximální jednoduchosti. Jeden ovládací prvek pro regulaci teploty, madlo pro uchopení a žehlicí plocha bez jakýchkoliv otvorů. Malá hmotnost bez nádobky na vodu, minimální nároky na údržbu a v neposlední řadě nízká cena, která začíná i končí na několika stovkách korun. To vše je důvodem, proč suché žehlení stále nachází své příznivce. V nabídce najdete suché žehličky s moderním designem, ale také vyloženě retro modely, které určitě zaujmou vyznavače klasiky nebo chataře, kteří chtějí mít vše v jednotném stylu. Své uplatnění nachází suché žehličky také při cestování.

Často kladené otázky

Lze žehlit se suchou žehličkou všechny tkaniny?

Se suchými žehličkami zvládnete většinu textilních materiálů, ale pozor dávejte na syntetiku a jemné textilie. Látka se může přilepit na povrch žehlicí plochy a nenávratně se poškodit. Při žehlení takovýchto choulostivých látek mějte termostat nastavený vždy na tu nejnižší hodnotu, a pokud na minimální teplotu přecházíte z vyšších teplot, dejte si dostatečný časový odstup, aby žehlicí plocha stihla vychladnout.

Jak odstranit připáleniny z žehlicí plochy?

I přes veškerou opatrnost se vám může stát, že se žehlicí plocha připálí. Pokud se vám to přihodí, je důležité ji vyčistit, jinak bude žehlička na tkanině drhnout a může látku poškodit. Existuje několik způsobů, kterými můžete dát žehlicí plochu opět do formy.

  • Speciální čisticí přípravky

Na trhu jsou speciální čisticí přípravky, které jsou určené přímo pro čištění žehliček, a to jak s hliníkovou, nerezovou, tak i keramickou žehlicí plochou. Obsahují účinné přísady a součástí balení je i praktická utěrka vhodná pro tyto účely.

  • Zubní pasta

Výborným pomocníkem při čištění žehličky z řad domácích prostředků je obyčejná zubní pasta, která je šetrná a jako jemné čistidlo ji používají dokonce i zlatníci při čištění šperků. Je to jednoduché. Nejdříve omyjte žehlicí plochu vlhkým bavlněným hadříkem. Pak naneste na hadřík trochu zubní pasty a jemně přejíždějte přes připálené místo, dokud nečistota nezmizí. Poté žehlicí plochu opláchněte čistým mokrým hadříkem tak, aby na ní nezůstaly žádné zbytky nečistot nebo pasty.

  • Ocet

Osvědčeným pomocníkem je také ocet. Pokud se pro něj rozhodnete, dejte přednost bílému octu. Žehličku nejdříve trochu nahřejte. Namočte hadřík do octa, vyždímejte ho a velice opatrně čistěte plochu, ale pozor, abyste se nespálili. Možností také je v octu namočený hadřík rozložit na nějaké staré prostěradlo nebo utěrku a přejíždět po něm rozehřátou žehličkou, jako byste ho chtěli vyžehlit.

P-DC1-WEB23