Obnovit stránku

Prodloužili jsme pro vás otevírací dobu našich prodejen, abyste mohli dárky letos nakoupit v klidu a bez stresu.

Jak vybrat tablet

Aktualizováno

Tabletů je na trhu několik stovek. Liší se velikostí, operačním systémem, výbavou, výkonem, ale i svým zaměřením. Jaké tablety jsou vhodné pro běžné použití, pro děti či profesionály? Na co si dát pozor a co naopak není u tabletů příliš podstatné? Poradíme vám, jak správně vybrat tablet.

Jak vybrat tablet

Několik tipů pro výběr tabletu

 1. Základem je výběr platformy. Android je otevřený, iPady s iOS perfektně vyladěné a na tabletech s Windows se dobře pracuje.

 2. Důležitá je velikost úložiště. Ne každý tablet lze v budoucnu rozšířit externí micro SD kartou.

 3. Jak se budete připojovat k internetu? Spokojíte se doma s WiFi, anebo chcete být online i mimo domov?

 4. K čemu budete tablet využívat? Dle toho volte odpovídající rozlišení a velikost úhlopříčky.


iPad Pro

iPady

 • Vyladěný operační systém iOS
 • Vysoký výkon a plynulý chod
 • Mnoho kvalitních aplikací
 • Cena od 11 000 Kč

iPady nazýváme všechny tablety s iOS. Jedná se o výkonná a perfektně vyladěná zařízení od Applu s plynulým chodem bez zasekávání, intuitivním prostředím a spolehlivostí. Je to dáno tím, že Apple stojí jak za vývojem softwaru (operační systém iOS), tak i hardwaru (samotná konstrukce tabletu). iPady uspokojí všechny ty, co nemají potřebu nastavovat si každou maličkost, ale jednoduše chtějí, aby jim zařízení fungovalo. Vhodné jsou tedy zejména pro každodenní použití, jako je hraní, čtení nebo běžná práce s nejrůznějšími aplikacemi. A to v rukou dospělých i dětí.

Výhody a nevýhody
 • Vysoce kvalitní konstrukce
 • Svižný chod operačního systému
 • Dlouhá výdrž na baterii
 • Vyšší pořizovací cena
 • Uzavřený operační systém

Co je důležité při výběru iPadu?

Operační systém iOS

iOS je velkou předností všech iPadů. Jelikož za vývojem operačního systému i hardwaru stojí samotný Apple, vše je dokonale sladěné. To se projevuje v tom, že třebaže iPady mohou mít slabší hardware než některé tablety s Androidem, jsou velmi rychlé a nesekají se.

Jejich výhodou je také vysoká bezpečnost. Apple sám vydává okamžité záplaty a reaguje na případné bezpečnostní díry okamžitě. Má tedy nad svými produkty kontrolu a může do nich ihned zaslat novou verzi operačního systému. Naproti tomu kupříkladu u Androidu záleží čistě na výrobci, zda nové verze systému a své nadstavby pro své produkty uvolní. A mnohdy se tak bohužel neděje.

Jednou z největších zbraní iOS je rozhodně App Store, obchod s aplikacemi a hrami podobně jako Google Play na tabletech s Androidem.

Nevýhodou iOS je ale jeho větší uzavřenost. To znamená, že na iPadu si na rozdíl od tabletů s Androidem nemůžete nastavit například grafickou podobu mnohých částí systému, ale i jiné záležitosti:

 • Nelze si nastavit launcher, tedy podobu domovské obrazovky.
 • Nelze si zvolit typ domovské obrazovky s tzv. šuplíkem, nebo bez. Varianta s „šuplíkem“.
 • Umožňuje mít na domovské obrazovce jen některé aplikace, přičemž ostatní jsou schované pod jedním z tlačítek.
 • Nelze si zvolit výchozí prohlížeč jiný než Safari.
 • Nelze používat aplikace třetích stran pro gesta. iOS gesta podporuje, ale nelze nijak upravit jejich chování.
 • Nelze mít tzv. widgety jinde než nalevo od domovské stránky.
 • Přesouvání dat z počítače do tabletu zprostředkovává program iTunes.

Další nevýhodou může být vyšší cena. Nejlevnější iPad stojí přes 10 000 Kč.

Displej

Všechny aktuální iPady mají displej technologie IPS LCD a liší se zejména ve velikosti úhlopříčky:

 • iPady o úhlopříčce 7,9" – nejmenšími jsou iPady Mini 4 a 2019, které nabídnou Retina displej s rozlišením 2 048 × 1 536 obrazových bodů. Součástí displeje je oleofobní úprava proti šmouhám nebo třeba antireflexní vrstva.
 • iPady o úhlopříčce 9,7" – tuto nejběžnější kategorii téměř desetipalcových tabletů zastupuje iPad 2018 s rozlišením 2 048 × 1 536 px. Rovněž tento model dostal oleofobní úpravu proti šmouhám.
 • iPady o úhlopříčce 10,5" – na jaře 2019 představené iPady Air nebo starší iPady Pro s menší úhlopříčkou nabídnou úctyhodné rozlišení 2 224 × 1 668 obrazových bodů. Kromě oleofobní úpravy a antireflexní vrstvy je jejich součástí také technologie ProMotion pro lepší odezvu při použití Apple Pencilu nebo funkce True Tone displej, která pro realističtější zobrazení upravuje vyvážení bílé barvy a určuje intenzitu bílého světla.
 • iPady o úhlopříčce 11" – některé iPady Pro nabízí i úhlopříčku 11 palců. Tyto modely nabízí rozlišení 2 388 × 1 668 px a představují tak „něco navíc“ narozdíl od 10,5" iPadů. Jinak jsou jejich vlastnosti téměř identické.
 • iPady o úhlopříčce 12,9" – velké iPady Pro s úhlopříčkou 12,9 palců nabízí obrovské rozlišeni 2 732 × 2 048 px. Přináší stejné zobrazovací technologie jako iPady Pro o úhlopříčce 10,5".

Verze iPadů – v čem se liší?

Verze iPad Mini 4 iPad Mini 2019 iPad Air 2019 iPad 2018 iPad Pro
Úhlopříčka 7,9" 7,9" 10,5" 9,7" 10,5" / 11" / 12,9"
Rozlišení 2 048 × 1 536 px 2 048 × 1 536 px 2 224 × 1 668 px 2 048 × 1 536 px 2 224 × 1 668 px
2 388 x 1 668 px
2 732 × 2 048 px
Procesor A8 A12 A12 A10 A10X / A12X
Úložiště 64 / 128 GB 64 / 256 GB 64 / 256 GB 32 / 128 GB 64 GB / 256 GB / 512 GB / 1 TB
Konektivita Wi-Fi/Cellular Wi-Fi/Cellular Wi-Fi/Cellular Wi-Fi/Cellular Wi-Fi/Cellular
Barvy šedá, stříbrná, zlatá šedá, stříbrná, zlatá šedá, stříbrná, zlatá šedá, stříbrná, zlatá šedá, stříbrná

  Výkon

  Nejnovější iPady pohání procesor Apple A12X, A12, případně starší A10. U tabletů není model procesoru tak podstatný jako např. u notebooků. A zvlášť to platí pro iPady, protože i relativně starší procesory mají pořád dost výkonu i na náročné hry a další aplikace. K plynulému chodu iPadů s přehledem postačí také menší paměť RAM. Důvodem je již zmíněná velmi dobrá optimalizace softwaru a hardwaru spolu s aplikacemi.

  Kapacita vnitřní paměti

  • 32 GB – tablet pro méně náročné uživatele. Ideální na běžné použití, ale nemusí stačit na více filmů.
  • 64 GB – vhodné již pro uložení desítek filmů. Většině uživatelům tato kapacita bohatě postačuje.
  • 128 GB a více – doporučujeme nejnáročnějším uživatelů. iPady s touto kapacitou pojmou stovky aplikací a desítky filmů.

  Kapacita má vliv na konečnou cenu tabletu. Je ale chytré si připlatit a pořídit si iPad s větší kapacitou. Vždy je lepší mít rezervu, než časem mazat aplikace, protože na další už nezbylo místo. iPady totiž nelze rozšířit paměťovou kartou jako tablety s Androidem. Mějte také na paměti, že několik GB zabírá už samotný operační systém. Například při udávané konfiguraci 16 GB je reálná kapacita jen asi 11,5 GB.

  Konektivita

  • Lightning port slouží k nabíjení a komunikaci s dalšími perfiferiemi zařízení.
  • WiFi modul je součástí každého iPadu a umožňuje připojení k internetu přes WiFi. Další možností je připojení s využitím mobilního telefonu. Mnoho smartphonů totiž umožňuje sdílet své internetové připojení pomocí funkce hot spot přes Wi-Fi.
  • Slot na SIM kartu – tento slot mají ve výbavě jen některé iPady. Pokud jej však mají, lze do nich vložit SIM kartu, čímž se budete moci připojit k internetu i na cestách mimo WiFi. SIM karta v tabletech neslouží k volání jako v případě phabletů, ale jen k připojení k mobilnímu internetu, jenž si aktivujete u operátora. iPady se slotem na SIM mají v názvu přídomek Cellular a jsou o něco dražší než iPady bez něj.
  • Bluetooth je další možností, jak k tabletu připojit další periferie. Poslouží ke spárování bezdrátové klávesnice, reproduktoru, sluchátek a dalších.

  Tip: iPady, stejně jako iPhony, velmi dobře fungují s bezdrátovými sluchátky AirPods. Máte-li na tabletu aktivované Bluetooth, stačí otevřít pouzdro od sluchátek a hned se s iPadem spárují. Potřeba je pouze operační systém iOS 10 a novější.

  Funkce a výbava

  • Rozpoznávání obličejů – tuto funkci zadního fotoaparátu podporují iPady a iPad mini 4.
  • Rozpoznávání těla a obličeje – součástí iPadů Pro.
  • Automatické zaostřování při focení – tuto funkci mají všechny iPady.
  • Zaostřování klepnutím v průběhu nahrávání videa – tuto funkci najdete u modelů iPad a iPad mini 4.
  • Kontinuální autofokus při nahrávání videa – tímto se naopak mohou pochlubit iPady Pro.
  • Apple Pencil – elektronické pero, které je kompatibilní s iPady Pro. Prodává se zvlášť.
  • Smart Keyboard – externí hardwarová klávesnice, jež rovněž spolupracuje jen s iPady Pro. Ani tato klávesnice není součástí standardního balení iPadů. K dispozici je pro úhlopříčky 9,7", 10,5" i 12,9".

  Nejčastější otázky při výběru iPadu

  Jsou iPady drahé?

  Apple iPady jsou všeobecně známé svým vysoce kvalitním zpracováním. Nadto mají nadprůměrný výkon, kvalitní displej, bohatou výbavu a operační systém iOS ušitý přímo na jejich míru. Vše funguje přesně tak, jak má. A to je důvod vyšší pořizovací ceny. Pokud ji ale při koupi zkousnete, pravděpodobně budete spokojení a nebudete chtít měnit.

  Jsou iPady vhodné pro děti?

  Zcela jistě ano. Jednoduše se používají a rozběhají takřka všechny, i ty náročné, hry a aplikace. V App Storu jich najdete tisíce, a to i těch zdarma. Mnoho z nich je výukových, jež rozvíjí základní dovednosti dítěte.

  Je potřeba pouzdro, případně sklo na displej?

  K iPadu určitě doporučujeme pořídit si také tvrzené sklo nebo pouzdro. Tablet ochrání před každodenním zacházením a zanechají ho dlouho v dobrém stavu.

  Tablet Samsung

  Tablety s Androidem

  • K dispozici ve velmi širokém cenovém rozpětí
  • Tisíce aplikací na portálu Google Play
  • Dobře provázané se službami Google
  • Mnoho možností nastavení
  • Cena od 1 790 Kč

  Tablety s Androidem jsou velmi rozšířené, protože je vyrábí mnoho společností jako Samsung, Lenovo a další, ačkoli operační systém Android vyvíjí Google. Existují velmi levné modely, ale i ty vysoce výkonné a dražší. Z široké nabídky si tedy vybere každý. Jejich výhodou také je dobrá provázanost se službami Google. Výrobci však svá zařízení neaktualizují příliš často, proto má málokterý tablet nejnovější Android včetně aktuálních bezpečnostních záplat.

  Výhody a nevýhody
  • Levné i drahé modely
  • Široká nabídka aplikací
  • Nastavit si lze téměř cokoli
  • Možnost připojení běžných periferií
  • Horší dostupnost aktualizací systému
  • Nízký výkon levných modelů

  Co je důležité při výběru tabletu s Androidem?

  Operační systém Android

  Android je nejčastější volbou při koupi nového tabletu. Designem i fungováním se podobá operačnímu systému iOS od Applu a je rovněž založený na aplikacích. Ty se stahují z Google Play. Najdete tam desítky tisíc her i nejrůznějších aplikací, a to vesměs podobných nebo dokonce stejných jako na App Store na iPadech. Tisíce aplikací jsou zdarma, takže si vy i vaše děti užijete spousty zábavy bez nutnosti placení.

  Android je do značné míry přizpůsobitelný. To znamená, že si lze v nastaveních upravit téměř vše. Například vzhled domovské obrazovky, barevnou podobu i schéma celého prostředí, uspořádání roletky s notifikacemi, umístění i podobu softwarových tlačítek a spousty dalšího. Otevřenost Androidu se projevuje například také ve větší provázanosti aplikací třetích stran se samotným systémem, než je tomu u iOS.

  Velikost displeje

  • 7" až 8" – nejmenší a nejlehčí tablety. Takové modely se hodí ve chvíli, kdy často cestujete a zároveň vám velikostně nestačí úhlopříčka běžného mobilního telefonu. 7" a 8" tablety často bývají levnější a méně výkonné. Ideální pro děti, surfování na internetu i hraní her.
  • 9" až 10" – nejčastější úhlopříčka. Těmito rozměry disponuje drtivá většina tabletů a plně dostačuje pro běžné surfování na internetu a hraní her. Jsou už o něco těžší, pořád je to ale přijatelné i na přenášení. Tablety o této úhlopříčce jsou mnohdy výkonné a také dražší. Kromě surfování na internetu či hraní her jsou mnohdy vhodné také na práci s fotografiemi či videem.
  • více než 10" – pokročilé tablety s vyšším výkonem a cenovkou. Tablety s úhlopříčkou vyšší než 10 palců se hodí na pro časté sledování filmů, ale i práci s grafickými programy. Méně vhodné jsou již na cestování.

  Rozlišení displeje

  Rozlišení nám sděluje, kolik pixelů (obrazových bodů) na displeji najdeme, a tím pádem, jak ostře obraz bude vypadat. Čím vyšší rozlišení, tím víc bodů, takže větší ostrost. 

  Současné rozlišení tabletů začíná na 800 × 480 bodů a končí zhruba na hodnotě 2 560 × 1 600 bodů. U malých tabletů do 8" doporučujeme alespoň 1 024 × 720 bodů, u jakýchkoliv větších by minimem mělo být 1 920 × 1 080 px, tedy Full HD rozlišení. Obraz tak vypadá mnohem lépe a má též vyšší jemnost (počet pixelů na plochu displeje).

  Čím je displej větší, tím vyšší rozlišení by měl mít. Jaké rozlišení je vhodné pro kterou úhlopříčku?

  Velikost displeje Minimální vhodné rozlišení Ideální doporučené rozlišení
  7" až 8"  1 024 × 720 px 1 920 × 1 080 px
  9" až 10" 1 024 × 720 px 1 920 × 1 080 px
  více než 10" 1 920 × 1 080px 2 560 × 1 600 px

  Typ displeje

  Tento údaj nám podává informaci o technologii použité při výrobě displeje. Od toho se odvíjí schopnost věrně zobrazovat barvy, kontrast, velikost pozorovacích úhlů nebo třeba rychlost odezvy.

  • TFT LCD – TFT technologie patří mezi ty nejlevnější, najdete ji tedy především na levných tabletech. K zobrazování spotřebuje více energie než ostatní typy, což se může projevit na nižší výdrži na baterii.
  • IPS LCD – IPS technologie nabízí lepší kvalitu displeje než TFT, zlepšuje pozorovací úhly a zmenšuje spotřebu energie. IPS je stále oblíbeným typem, najdete ji v mnoha tabletech napříč různými cenovými kategoriemi.
  • AMOLED – Zobrazování pomocí AMOLED technologie vypadá v mnoha ohledech lépe než na LCD displejích. AMOLED nabízí skvělou reprodukci barev (černá je opravdu černá), rychlejší odezvu, lepší pozorovací úhly, lepší čitelnost na slunci, větší jas a ostrost obrazu. Na rozdíl od LCD technologie nepotřebuje podsvícení, světlo si totiž vytváří sama. Tím pádem se zlepšuje i výdrž baterie. Hlavní nevýhodou AMOLED displejů je rychlejší stárnutí, tedy postupné vyblednutí barev. Tablety s touto technologií jsou dražší.
  • Super AMOLED – Super AMOLED je vlastně AMOLED od Samsungu. Jediné v čem se liší, je lepší odezva díky tomu, že jsou dotykové senzory zabudovány přímo do displeje. Novější verze Super AMOLED mají pak lepší jas a zobrazují jemnější přechody, díky jinému počtu subpixelů. Super AMOLED displeje najdete u výkonných a dražších tabletů Samsung.

  Výkon


  Nemá cenu se příliš zatěžovat procesorem, protože ve výkonu hraje roli také mnoho dalších faktorů. Více si pomůžete výběrem tabletu s větší operační pamětí RAM. Pro nenáročné použití stačí 1–2 GB RAM, pro náročnější vybírejte 3–4 RAM.

  Kapacita vnitřní paměti

  • 8 GB – nejmenší používaná kapacita. Vhodné pouze pro ty nejméně náročné uživatele a mladší děti, kteří budou používat jen nekolik jednotek až desítek aplikací. 
  • 16 GB – tyto Android tablety pojmou desítky aplikací a několik filmů. Vhodné pro nenáročné použití.
  • 32 GB – tablety s touto kapacitou již pojmou desítky i objemnějších aplikací a her, ale i hudebních alb či filmů.
  • 64 GB – desítky filmů a mnoho aplikací. To vše se vejde na tablety s Androidem o této kapacitě.
  • 128 GB a více – nejnáročnější si vybírají 128 GB a více. Ideální pro intenzivní použití.

  Čím větší kapacita úložiště, tím dražší tablet. Android tablety ale mají na rozdíl od iPadů tu výhodu, že jejich úložiště lze mnohdy rozšířit paměťovou kartou. Pokud si tedy pořídíte např. 8GB tablet, stačí si dokoupit SD kartu a kapacita vašeho zařízení se rozšíří o několik desítek GB.

  Výdrž baterie

  Ty nejlepší tablety s Androidem vydrží i více než 10 hodin. Mnohdy je to ale o hodně méně. Ty nejlevnější často nevydrží v chodu více než 3–4 hodiny. Pokud tedy nechcete příliš často tablet zapojovat do nabíječky, hlídejte si i tento parametr.


  Tip: Často cestujete? Pořiďte si k tabletu power banku. Nejlépe s kapacitou nad 6 000 mAh, aby měla dostatek energie na vícero nabití tabletu.

  Cena

  Nejlevnější tablety začínají na pár tisících, nejdražší pak překračují i hranici 20 tisíc. Řiďte se tím, co na tabletu budete dělat.

  • Tablety za cenu do 5 tisíc Kč – vhodné na základní použití, tedy hraní nenáročných her, práci s běžnými aplikacemi, Skype, sociální sítě apod.
  • Tablety za cenu 5–11 tisíc Kč – ideální na každodenní použití, tedy nejen sociální sítě, ale i hraní her, sledování videa apod.
  • Tablety nad 11 tisíc Kč – výkonné tablety, které si poradí s náročnými hrami i aplikacemi pro úpravu fotografií či videa.

  Nejčastější otázky při výběru tabletu s Androidem

  Jsou tablety s Androidem kvalitní?

  Kvalita tabletů s Androidem se různí. Jako u všech ostatních výrobků, i u tabletů s Androidem v průměru platí známá úměra. Čím dražší tablet je, tím je také výkonnější a kvalitnější. Neplatí to ale absolutně a vždy záleží na konkrétním modelu.

  I na těch nejlevnějších tabletech kolem 2 tisíc Kč si ale zahrajete nenáročnou hru, popodíváte si se známými na sociálních sítích nebo si přečtete zpravodajství. Počítejte ale s tím, že občasný zásekům a pomalejším reakcím prostředí se nevyhnete.

  Pokud ale hodláte tablet využívat intenzivně každý den, nebojte se si připlatit. Není snadné určit hranici, od které je tablet již „velmi kvalitní“. Pokud ale budete vybírat mezi model zhruba nad 10 tisíci korun, s největší pravděpodobností již získáte spolehlivý tablet.

  Je Android bezpečný?

  Android jako takový bezpečný je. Google pravidelně vydává bezpečnostní záplaty - i tak je ale čistě na výrobcích daných tabletů, zda záplatu na svá zařízení pošlou nebo nikoliv. Někdy se tak děje, jindy ne. Pokud ale navštěvujete ověřené webové stránky a používáte aplikace s dobrým hodnocením, nemusíte se ničeho bát.


  Tip: Na mnoha tabletech s Androidem lze nastavit rodičovskou kontrolu, takže budete mít přehled o tom, co na zařízení provádí vaše dítě.

  Tablet s Windows

  Tablety s Windows

  • Plnohodnotný operační systém Windows
  • Součástí je kancelářská sada Office
  • K dispozici v širokém cenovém rozpětí
  • Často se dodávají s klávesnicí
  • Cena od 3 699 Kč

  Tablety s Windows se velice přibližují klasickým notebookům či stolním počítačům. Běží na nich stejný operační systém - Windows 8 nebo Windows 10. Díky tomu na nich lze používat takřka jakékoliv desktopové aplikace a provádět stejné činnosti jako na počítači. Jsou tedy vhodné k práci. Navíc mnoho tabletů s Windows lze koupit s klávesnicí, která ulehčuje psaní. 

  Výhody a nevýhody
  • Známý operační systém
  • Práce s desktopovými aplikacemi
  • Dokovací stanice s klávesnicí
  • Menší výkon než na PC
  • Složitější ovládání na dotykovém displeji

  Co je důležité při výběru tabletu s Windows

  Operační systém Windows 

  Windows uzavírá trojici velkých hráčů na poli operačních systémů pro tablety. Liší se designem od předchozích systémů, protože využívá dlaždicový Metro design, který znáte z počítačové verze Windows. Optimalizace je na dobré úrovni, proto jsou zpravidla tablety s Windows plynulé.

  Operační systém Windows umožňuje jistou přeměnu tabletu na menší notebook, díky možnosti instalování počítačových programů (mj. kancelářských balíčků). Není tedy náhodou, že mnoho tabletů s Windowsem má možnost přikoupení externí klávesnice pro pohodlnější psaní.

  Achillovou patou Windowsu je omezený výběr aplikací a her oproti iOS i Androidu. Ty nejznámější a úspěšné aplikace najdete i zde, ale zdaleka ne všechny.

  Velikost displeje

  • Do 10" – malé a lehké tablety, vhodné na časté cestování. Většinou jsou levnější než modely s větší úhlopříčkou. Nabídka Windows tabletů s úhlopříčkou v tomto rozmezí je velmi omezená.
  • Nad 10" – nejčastější úhlopříčka. Valná většina tabletů s operačním systémem Windows má úhlopříčku nad 10 palci. Zpravidla se jedná na první pohled o malé notebooky, které ale mají odnímatelnou klávesnici. Tyto tablet PC jsou vhodné pro časté přesuny, práci ve vlaku apod.

  Rozlišení displeje

  Čím vyšší rozlišení displeje, tím ostřejší obraz. Jeho hodnota začíná na 1024 × 768 pixelů u nejlevnějších tabletů a končí u 3 000 × 2 000 pixelů u nejdražších tabletů, jako je např. Microsoft Surface Book 2. Na běžnou práci ale mnohým uživatelům stačí Full HD rozlišení, tedy 1 920 × 1 080 bodů.

  Čím je displej větší, tím vyšší rozlišení by měl mít. Jaké rozlišení je vhodné pro kterou úhlopříčku?

  Velikost displeje Minimální vhodné rozlišení Ideální doporučené rozlišení
  7" až 8"  1 024 × 720 px 1 920 × 1 080 px
  9" až 10" 1 024 × 720 px 1 920 × 1 080 px
  více než 10" 1 920 × 1 080px 2 560 × 1 600 px

  Výkon


  • Frekvence procesoru – uvádí se v GHz a čím větší hodnota, tím výkonnější procesor je. Pohybuje se v rozmezí zhruba 1,1 GHz, do 3 GHz.
  • Jádra procesoru – čím více jader procesor má, tím více úloh dokáže zpracovat. Tablety s Windows mívají dvě, nebo čtyři jádra.
  • Označení procesoru – Intel Atom, Celeron a Pentium jsou levné a méně výkonné procesory. Vhodné do tabletů pro méně náročnou práci. Procesory Intel Core i3, Core i5, Core i7 již zvládnou výpočetně náročnější práci. Řada levných procesorů nemá žádné zvláštní označení.
  • Operační paměť – slouží k dočasnému uchování dat a programů. Čím více operační paměti, tím je práce s tabletem pohodlnější. Spustíte více programů najednou nebo oken prohlížeče bez sekání. Pro nenáročné použití postačí 2–4 GB paměti RAM, pro intenzivnější práci vyžadujte 8 GB a více.

  Velikost úložiště

  • 16 GB – tyto Windows tablety pojmou desítky aplikací nebo pár filmů. Vhodné pro velmi nenáročné použití.
  • 32 GB – tato kapacita stačí na desítky objemnějších aplikací a her.
  • 64 GB – tablety s touto kapacitou pojmou desítky filmů a objemných aplikací.
  • 128 GB a více – vhodné pro tyjnáročnjější uživatele. V případě SSD disků je kapacita běžně 256 GB, 512 GB nebo i 1 TB.

  Výdrž baterie

  Ty nejlepší tablety s Windows vydrží v chodu i více než 10 hodin. Platí to zpravidla pro dražší modely. U levnějších je to většinou méně. Pokud často cestujete a výdrž tabletu PC vám nestačí, vhodným řešením je power banka. Doporučujeme model s kapacitou nad 6 000 mAh, protože tablet nabije vícekrát.

  Konektivita

  Konektivita je u tabletů s Windows poměrně důležitá, protože schopnost připojení dalších zařízení definuje praktičnost tabletu. 

  • USB 3.0 – pro připojení USB úložišť, ale i klávesnice nebo myši.
  • USB Type-C – tento port lze nalézt u novějších zařízení. Zvládne připojení periferií, ale i napájení tabletu.
  • micro USB – konektor pro napájení.
  • micro HDMI – pro připojení např. externího displeje.
  • Výstup pro sluchátka – pro připojení sluchátek nebo reproduktorů.
  • Dokovací konektor – tablety s tímto konektorem lze připojit k dokovací stanici.

  Cena

  Nejlevnější tablety s Windows stojí pár tisíc, ty nejdražší i 70 tisíc. To už se jedná o vysoce výkonné tablety PC s klávesnicí, které hravě zvládnou i velmi náročnou práci. Mají také kvalitní kovovou konstrukci.

  Nejčastější otázky při výběru tabletu s Windows

  Jak se liší různé verze Windows?

  Pro tablety se dříve používal operační systém Windows ve verzi RT, jeho vývoj ale Microsoft po čase ukončil a zastoupil jej Windows 8. Ani ten se moc dlouho neudržel na scéně a po roce jej vystřídal Windows 8.1. Nejoblíbenějším operačním systémem je ale aktuálně Windows 10. Koupi tabletu právě s desítkami silně doporučujeme, jedná se o nejnovější verzi operačního systému s pravidelnými aktualizacemi a vylepšeními.

  Co je to dokovací stanice?

  Jedná se o přídavný modul k tabletu (samotné obrazovce). Součástí bývá klávesnice spolu s rozšiřující baterií, další konektorovou výbavou a někdy také diskem.

  Jsou tablety s Windows vhodné pro děti na hraní?

  Tablety s Windows dětem nedoporučujeme. Svou koncepcí se hodí spíše na práci, nikoli na hraní. Pro Windows tablety existuje také málo her.

  Slovník pojmů - tablety

  Úhlopříčka

  Označuje vzdálenost mezi levým spodním a pravým horním rohem displeje. Udává se v palcích, přičemž 1" = 2,54 cm. Modely s větší úhlopříčkou poskytnou více pracovního prostoru. Notebooky s menší úhlopříčkou jsou vhodné pro časté přenášení.

  Bluetooth

  Bluetooth je standard pro bezdrátovou komunikaci propojující dvě a více elektronických zařízení, jako je tablet, mobilní telefon, sluchátka, sporttester a další. Používá se k přenosu audia, videa i dalších souborů.

  RAM

  Operační paměť počítače, běžně označovaná zkratkou RAM (Random Access Memory). Jedná se o typ paměti, která umožňuje náhodný přístup. Umožňuje číst nebo zapisovat data do libovolného místa paměti, díky čemuž je extrémně rychlá. Všechna data se však ztrácí s vypnutím počítače. Proto slouží jako dočasné úložiště pro práci počítače, notebooky, ale i mobilní telefony a tablety.

  Dokovací konektor

  Dokovací konektor slouží k připojení notebooku k dokovací stanici. Ta obsahuje porty pro připojení monitoru, klávesnice, myši, externího pevného disku a dalších zařízení. Toto řešení se hodí v případě častého přenášení notebooku mezi domovem a kanceláří.

  Slovník pojmů
  WEB17