Obnovit stránku

Jak vybrat tiskárnu

Říkáte si, jakou koupit tiskárnu? Výběr tiskárny čiňte dle účelu, ke kterému ji potřebujete. Typy tiskáren dělíme podle technologie tisku na inkoustové, laserové a jehličkové. Nabídka tiskáren je široká a existují k výběru i multifunkční tiskárny, které zároveň zastanou funkci skeneru a kopírky. Poradíme vám, jak se v tiskárnách vyznat, a vysvětlíme, co který parametr znamená. Odpověď na otázku, jak vybrat tiskárnu, už nemůže být jednodušší.

Jak vybrat tiskárnu

S čím potřebujete poradit?

i Na Alza.cz najdete u mnoha produktů zákaznické recenze. Pokud se rozhodujete, jakou tiskárnu vybrat, můžete se podívat, co o ní píšou ti, kdo si ji už koupili.

Jak vybrat správnou tiskárnu?

Pokud si chcete vybrat tiskárnu, tak abyste si ní byli 100% spokojení, je nutné si před koupí vyjasnit pro jaký účel tiskárnu vybíráte. U domácích tiskáren se totiž vyplatí hledat jiné kvality než třeba u tiskáren firemních a školních.

Při výběru tiskárny se sami sebe zeptejte na tyto tři otázky:

  1. Jak často a kolik tisknete?
  2. Tisknete barevně nebo černobíle?
  3. Potřebujete vedle tisku také kopírovat a skenovat?
 

Tisknu málo, černobíle i barevně, občas něco okopíruji.

Jakou tiskárnu pro občasný tisk? Jakou tiskárnu na doma? Pokud jste tento typ uživatele, tak je pro vás ideální vybrat domácí inkoustovou tiskárnu. Jejich nízká pořizovací cena a skrovné rozměry snadno vyváží větší cenu cartridgí (inkoustových náplní do tiskáren). Zároveň jsou většinou vyráběny v multifunkčním provedení, dá se na nich tedy zároveň i skenovat a kopírovat dokumenty.

Tisknu často, hlavně černobíle.

Pro vás jsou ideální laserové a LED tiskárny. Ty vynikají v rychlém a levném tisku, zejména pokud se jedná o černobílé dokumenty. Vzhledem k jejich pořizovací ceně a velmi nízkým nákladům na tisk jsou vhodné jako firemní tiskárny. Stejně jako domácí inkoustové tiskárny, také laserové se standardně vyrábějí v multifunkčním provedení.

Chci si tisknout fotky z dovolené.

Jakou fototiskárnu? Na tisk fotografií jsou nejlepší termosublimační tiskárny a kvalitní inkoustové tiskárny. Liší se v technologii tisku, kdy termosublimační tiskárna tiskne nasucho a intenzitu barvy určuje teplotou. Bohužel oproti inkoustovým tiskárnám ztrácejí na schopnosti tisku běžného textu. 

Důležité parametry při výběru tiskárny

Maximální tiskové rozlišení tiskárny

Maximální tiskové rozlišení, nejčastěji udávané v jednotkách DPI, znamená počet pixelů, které zvládne tiskárna vytisknout na danou plochu. Přesněji kolik bodů vytiskne do délky jednoho palce. Obecně platí, že čím vyšší DPI, tím jemnější a detailnější obraz.

Tiskové rozlišení inkoustových tiskáren

V případě inkoustových tiskáren, zejména pokud chcete tisknout i fotografie, doporučujeme volit raději vyšší rozlišení. Základní modely inkoustových tiskáren pracují s rozlišením 4800×600 dpi, standardem je v současné době rozlišení 4800×1200 dpi a některé vybavenější přístroje nabízejí rozlišení např. 5760x1440 dpi nebo i více.

Tiskové rozlišení laserových tiskáren

Laserové tiskárny jsou určeny primárně pro tisk textu, takže u nich postačí i nižší rozlišení – základní modely laserových tiskáren pracují s rozlišením 600×600 dpi. Ovšem i mezi levnějšími přístroji můžete sehnat modely, které zvládají rozlišení až 4800×600. Hodnota rozlišení není při výběru laserové tiskárny až tak důležitým parametrem jako v případě inkoustových tiskáren vhodných pro tisk obrázků a fotografií.

Tiskové rozlišení 3D tiskáren

U 3D tiskáren se rozlišení se udává jako horizontální a vertikální, v desetinách milimetrů. Horizontální rozlišení se vztahuje k osám X a Y, zatímco vertikální k ose Z. Jeho hodnota označuje minimální možnou tloušťku jedné vrstvy. V současné době se doporučuje horizontální rozlišení pod 0,1 mm a vertikální do 0,2 mm. Čím drobnější vrstvy tiskárna zvládne, tím detailnější budou vytištěné objekty, zároveň však bude také pomalejší. U složitějších modelů je také třeba počítat s různými podpůrnými konstrukcemi, což je pro tiskárnu práce navíc. Tisk většího objektu ve vysoké kvalitě tak může trvat klidně i celý den.

Spotřební materiál tiskárny

Není papír jako papír. Protože se dnes na trhu vyskytují desítky druhů papírů, je důležité se vyznat alespoň v základních parametrech, ať už se jedná o formát nebo gramáž.

Formát papíru

Většina inkoustových a laserových tiskáren pracuje s formátem A4 a menším, ale najdou se i takové, které zvládají A3 a větší. Zvažte však, kolik reálně budete potřebovat vytisknout stránek o formátu A3 a jestli se vám vyplatí si za tuto funkci připlácet.

Gramáž papíru

Čím vyšší gramáž, tím kvalitnější a dražší papír. Gramáž se udává v gramech na metr čtvereční a standardem běžného papíru je 80 g/m2. Kvalitní papíry se pak pohybují okolo 250-300 g/m2. Papíry s nízkou gramáží, ačkoliv je to možné, se nedoporučují pro oboustranný tisk, protože se inkoust může rozpíjet.

Rychlost tisku (Počet stránek za minutu)

Rychlost tisku se u tiskáren udává v počtu stránek, které je schopná tiskárna vytisknout za minutu. Laserové tiskárny jsou řádově efektivnější, co se rychlosti tisku týče.

Rychlost tisku inkoustových tiskáren

U inkoustových tiskáren se standardní rychlost tisku pohybuje okolo 20 vytištěných stran za minutu. U nejjednodušších modelů rychlost klesá až k 5 vytištěným stranám, existují však i přístroje, které dokáží za minutu vytisknout až 70 stran.

Rychlost tisku laserových tiskáren

laserových tiskáren se standardní rychlost tisku pohybuje okolo 20-30 vytištěných stran za minutu, existují však i přístroje, které dokáží za minutu vytisknout až 60 stran a více.

Speciální funkce tiskáren

WiFi připojení (mobilní aplikace, AirPrint)

Moderní tiskárny dnes nabízí možnost, jak tisknout z mobilu, počítače nebo tabletu jednoduše a bez kabelů. Obvykle skrze WiFi nebo Bluetooth. Už není potřeba tiskárnu fyzicky připojovat k tomu, abyste vytiskli to, co potřebujete. To vám nejen zrychlí, ale i usnadní práci s vaší tiskárnou.

Jak tisknout přes WiFi? Odpověď zní: skrz mobilní aplikace dostupné pro systémy Android i iOS. Tyto aplikace vydávají výrobci tiskáren a obvykle s jejich pomocí můžete tiskárnu nejen používat, ale také nastavovat. Výhodu mají uživatelé produktů Apple, pokud je totiž tiskárna kompatibilní se službou AirPrint (takových tiskáren je hodně), nemusí už žádné další aplikace instalovat.

Refill tank systém

Umožňuje doplňovat inkoust přímo do tanku tiskárny. Jedná se o ekologičtější variantu, než neustálé dokupování kazet.

Bezokrajový tisk

Některé tiskárny dokáží potisknout celý povrch papíru.

Oboustranný tisk (duplexní tisk)

Pokud máte zájem o oboustranný potisk papíru, vyhledejte tiskárnu s touto funkcí. Existuje oboustranný tisk manuální a oboustranný tisk automatický. Při automatickém tiskárna otáčí papíry sama v průběhu tisknutí, při manuálním vytiskne nejdříve sudé stránky, potom vás požádá o opakované vložení papírů do zásobníku (obráceně) a vytiskne liché stránky.

Kopírování a skenování

Tiskárny, které kromě běžného tisku umí také kopírovat a skenovat dokumenty. Nazýváme je multifunkčními tiskárnami. Jedná se o, pro běžného uživatele, nejlepší variantu.

Fax

Tiskárny, které také umí posílat dokumenty faxem.

Čtečka paměťových karet a USB

Zatímco USB se za poslední desetiletí stalo standardem, paměťové karty postupně také získávaly na popularitě. Mnoho moderních tiskáren vám umožní tisknout dokumenty přímo z paměťové karty.

Automatický podavač papíru

Také zvaný ADF (Automatic Document Feeder), je zařízením, které velmi usnadní práci s tiskárnou. Zatímco normálně musíte ládovat do tiskárny papíry sami, podavač to udělá za vás. Nejužitečnější je zejména jejich funkce obracet papír při oboustranném tisku. Běžné podavače zvládají tempo až 200 listů za minutu.

Nejčastější otázky při výběru tiskárny?

Jak dlouho vydrží náplň do tiskárny?

Jak dlouho vydrží toner laserové tiskárny?

Laserové a LED tiskárny dokáží na standardní toner vytisknout více než 2000 stran. Jsou tak jednou z nejlepších možností, jak ušetřit na provozních nákladech za tisk.

Jak dlouho vydrží inkoustová kazeta?

U základních modelů inkoustových tiskáren se výdrž náplně počítá na stovky stran. Celková výdrž samozřejmě závisí i na objemu cartridge. Jeden mililitr inkoustu vystačí přibližně na dvacet stran, pro základní orientaci vám tedy poslouží tato jednoduchá rovnice: objem nádrže v ml × 20 = počet vytištěných stran na 1 náplň. Také je třeba počítat s tím, že inkoustové tiskárny spotřebovávají určitou část inkoustu na automatické čištění tiskové hlavy, které probíhá vždy po zapnutí přístroje. Při každém takovém čištění se spotřebuje přibližně stejné množství inkoustu jako na tisk 5 stran.

Kolik investovat do tiskárny?

Ceny inkoustových tiskáren

Ceny základních modelů inkoustových tiskáren začínají již pod hranicí 1000 Kč.

Máme nejen různé druhy tiskáren, ale také různé cenové třídy. Pokud tisknete častěji, vyplatí se investovat do pokročilejších přístrojů, které nabízejí vyšší rozlišení, rychlejší tisk, pohodlnější ovládání a více doplňkových funkcí, jako je např. WiFi připojení, automatický podavač, oboustranný tisk apod. Ceny multifunkčních tiskáren pro běžný domácí provoz se pohybují mezi 2000 a 6000 Kč. Tyto přístroje také mohou dobře posloužit i nenáročným profesionálům.

V cenové relaci od 6000 Kč seženete již velmi dobře vybavené tiskárny pro náročné uživatele. Ceny přístrojů určených pro profesionální užití pak mohou šplhat i do desítek tisíc korun.

Ceny laserových tiskáren

Základní modely laserových tiskáren seženete již od 1500 Kč, nejlevnější LED tiskárny začínají na ceně 2500 Kč.

Pokud však tisknete častěji, vyplatí se investovat do pokročilejších přístrojů. V případě laserových tiskáren je třeba počítat s tím, že chcete-li tisknout barevně, připlatíte si. Ceny barevných laserových tiskáren začínají u 6000 Kč. Dobře vybavené tiskárny vhodné především pro menší kanceláře startují na ceně 4000 Kč, ceny profesionálních tiskáren určených do velkých kanceláří se pohybují v desítkách tisíc korun.

Ceny 3D tiskáren

Některé tiskárny lze již dnes koupit za ceny do 20 000 Kč. Ty slouží především k vytváření malých 3D modelů a prototypů. Na trhu však existují i 3D tiskárny za miliony korun, které dokaží vymodelovat i skutečně velké věci.

Týká se mě příští vlna EET?

Již v platnosti

Již v platnosti

Již v platnosti

Již v platnosti

eet zarovka zarovka eet

Restaurace

Hotely

Maloobchod

Velkoobchod





Již v platnosti

Platnost od 1. 5. 2020

Platnost od 1. 5. 2020


zarovka zarovka zarovka zarovka

Stánkaři

Služby

Řemeslníci

Jak vybrat EET pokladnu?

Multifunkční tiskárny

  • Kombinace tiskárny, skeneru a kopírky
  • Laserové i inkoustové varianty
  • Všechny cenové kategorie

Multifunkční tiskárny zastanou také funkci skeneru a kopírky. Jsou stále oblíbenějšími pomocníky jak v domácnostech, tak v kancelářích. Multifunkční tiskárny mohou být buď inkoustové nebo laserové či LED. Před nákupem je třeba zvážit, jak často budeme tiskárnu používat a k jakým účelům. Inkoustové tiskárny se více hodí na tisk fotografií a grafiky, laserové a LED si naopak lépe poradí s větším množstvím textu. Abyste měli lepší představu o tom, jakou multifunkční tiskárnu vybrat, projděte si otázky položené níže.

Výhody a nevýhody
  • Obsahují navíc skener a kopírku
  • WiFi rozhraní a další užitečné funkce
  • Úspora pořizovacích nákladů i prostoru
  • Vyšší náklady na servis
  • Nevhodné pro profesionály

Potřebuji multifunkční tiskárnu?

Musíte se zeptat sami sebe, jestli využijete všechny její funkce. Kolik kopií, faxů, skenů a tisků bude muset každý den provést? Multifunkční tiskárny se staly velmi populárními zejména v domácím prostředí a středních podnicích, protože ušetří spoustu místa a času.

Na co si dát při výběru multifunkční tiskárny pozor?

Hlavně na rozlišení skeneru, protože zejména u levnějších tiskáren bývají skenery velmi nízké kvality. Záleží i na technologii, kterou tiskárna používá. Jiné vlastnosti bude mít tiskárna laserová a jiné zase inkoustová.

Není výhodnější si koupit skener zvlášť?

Obecně platí, že skenery v multifunkčních tiskárnách nejsou tak kvalitní jako samostatné skenery. Nicméně pro domácí a kancelářské využití ke skenování fotografií nebo textu jsou více než dostatečné. Bonusem je v jejich případě i úspora prostoru. Pro profesionální fotografický tisk doporučujeme použít samostatný skener a kvalitní inkoustovou tiskárnu.

Inkoustové tiskárny

  • Rychlost tisku 20-30 stran za minutu
  • Rozlišení tisku až 9 600 DPI
  • Vhodné na tisk fotek a dokumentů

Inkoustové tiskárny vynikají vysokou kvalitou tisku. Jsou vhodné pro tisk fotografií a dobře poslouží laikům i profesionálům. Jejich výhoda spočívá ve velmi nízké pořizovací ceně, která – pokud netisknete často – hravě vyváží vyšší cenu inkoustových kazet. Princip inkoustové tiskárny není jeden, nýbrž máme tři: termický tisk, piezoelektrický tisk a voskový tisk. Všechny tři typy mohou produkovat kvalitní výsledky.

Výhody a nevýhody
  • Vysoká kvalita tisku
  • Vyšší modely určeny pro profesionální tisk fotek
  • Často dokáží tisknout až k okraji stránky
  • Vyšší provozní náklady
  • Tisk je pomalejší než laserem

Fototiskárny

Tiskárny fotek

Tiskárny fotekTiskárny fotek jsou určeny pro ty, kteří žádají kvalitně vytisknutou fotografii jako od profesionála. Podporují velký počet funkcí a nastavení tisku a mobilní verze vám umožní držet fotografii v ruce již několik okamžiků po jejím vyfocení. Nejpopulárnější tiskárny fotek fungují na termosublimační technologii, ale kvalitní inkoustová tiskárna s vysokým rozlišením se jim snadno vyrovná.

Výhody a nevýhody

  • Široké spektrum nastavení – např. lesklost a matnost
  • Spousta formátů tisku
  • Čtečka paměťových karet a USB pro rychlý tisk rovnou z vašeho PC a fotoaparátu
  • Špatný tisk textu
  • Velké náklady na tisk

Velkoformátové tiskárny

Velkoformátové a A3 tiskárny

Tiskárny fotekJestliže vám nestačí běžný A4 formát a chcete tiskárnu A3 nebo tisknout plakáty, technické výkresy, schémata a podobně, zvažte koupi velkoformátové tiskárny. U velkoformátové tiskárny se setkáme s šířkou tisku až 254 cm – což je o 233 cm víc než u běžné A4. Nejčastější technologie bývají inkoust a laser, které vyjdou v menším množství levněji než běžný sítotisk. Pokud mluvíme o profesionálním tisku velkých nákladů (noviny, knihy), v něm už nenachází uplatnění běžná inkoustová, nýbrž velká ofsetová tiskárna. Velkoformátové tiskárny se vyrábějí i v multifunkčním provedení se skenerem.

Výhody a nevýhody

  • Tisk velkých formátů, A3 tiskárny a více
  • Podpora automatického oboustranného tisku
  • Bezokrajový tisk
  • Vysoké pořizovací ceny
  • Velké fyzické rozměry tiskárny

Potřebuji inkoustovou tiskárnu?

Inkoustová multifunkční tiskárna je nejběžnějším typem tiskárny v českých domácnostech. V nabídce však máme i modely určené pro profesionální tisk kvalitních fotografií. Jestliže netisknete zas tak často a vyžadujete čas od času barevný tisk, je pro vás inkoustová tiskárna ideální volbou.

Na co si dát při výběru inkoustové tiskárny pozor?

Do každé inkoustové tiskárny je potřeba často dokupovat kazety s inkoustem tzv. cartridge. To se může při častém tisku velmi prodražit, věnujte tedy zvýšenou pozornost spotřebě inkoustu udávané na tiskárně. Při dokupování kazet je nutné, aby byla kazeta s tiskárnou kompatibilní. Vždy si kompatibilitu s vaší tiskárnou předem zkontrolujte.

S tankovým systémem bude tisk ještě levnější

Pokud chcete zachovat kvalitu tisku a ušetřit za inkoust zároveň, můžete využít tiskáren s tankovým systémem. S ním nebudete kupovat celé inkoustové cartridge, nýbrž jen samotný inkoust v lahvích, z nichž ho doma během několika sekund sami doplníte. Takovéto plnicí tiskárny najdete v kategorii Inkoustové tiskárny s tankovým systémem.

Laserové a LED tiskárny

  • Rychlost tisku až 60 stran za minutu
  • Nižší DPI než inkoustové tiskárny
  • Vhodné na levný tisk velkého množství dokumentů

Laserové a LED tiskárny vynikají v rychlém a levném vyhotovení zejména černobílých výtisků. Jedná se o rychlý způsob, jak tisknout černobíle velké množství textu. Ideální jsou především do škol a firem. Některé modely umí také barevný tisk. Jak funguje laserová tiskárna? Princip laserové tiskárny stojí na toneru (prášku), který se uchytí na místech papíru ozářených laserem, načež je roztaven a do papíru zapečen.

Výhody a nevýhody
  • Nižší náklady na stránku
  • Vhodné pro tisk textů
  • Až 60 stran za minutu
  • Spíše na černobílý tisk
  • Některé komponenty se opotřebovávají

Potřebuji laserovou tiskárnu?

Nejběžnějšími uživateli laserových a LED tiskáren jsou vysokoškolští studenti, kanceláře a všichni ostatní, kteří pracují s větším množství textu. Jeden toner běžně vystačí i na 2000 stran textu.

Jakou laserovou tiskárnu koupit? (na co si dát pozor)

Při výběru laserové tiskárny pro firmy je klíčové, aby měla podavač. Ten ušetří spoustu času pro vás i vaše zaměstnance, protože mnohonásobně urychlí např. oboustranný tisk. Pozor na tiskové rozlišení u levnějších modelů, jelikož může být velmi špatné, tudíž nehodící se k tisku drobného textu.

Jaký je rozdíl mezi laserovými a LED tiskárnami? (LED vs. laser)

Laserové a LED tiskárny pracují v zásadě na stejném principu, liší se jen zdrojem elektromagnetického záření. Laserové tiskárny pracují s dokonale zaostřeným laserovým paprskem, který postupně ozařuje body na obrazovém válci. Paprsek je usměrňován soustavou zrcadel. LED tiskárny nesou v tiskové hlavě jednu nebo více řad diod, které osvětlují vždy celý řádek najednou. Jsou tak mnohem kompaktnější a současně mají méně mechanických částí, čímž se snižuje riziko poruchovosti. Další výhodou LED tiskáren je schopnost měnit intenzitu vyzařovaného světla, což znamená, že při tisku můžeme dosáhnout různých odstínů barev a jemnějších přechodů.

Tankový (plnicí) systém vám ušetří tisíce

Skvělý způsob, jak ušetřit a zároveň zachovat kvalitu tisku, představují laserové tiskárny s tankovým systémem. S nimi už nebudete muset dokupovat tonerové kazety, nýbrž si během chvilky náplň sami doplníte ze speciální lahve. Tento moderní způsob popisujeme například v článku HP Neverstop: první laserové tiskárny bez tonerové kazety.

3D tiskárny

  • Zhmotní vaše představy
  • Technologie budoucnosti
  • Pro profesionály i amatéry

3D tiskárny prošly za svou krátkou existenci obrovským vývojem a dnes jich existuje již celá řada. Před koupí je třeba řádně si prostudovat problematiku, aby následný výběr byl pro vás co možná nejjednodušší.

Výhody a nevýhody
  • Výstup z vaší modelářské práce
  • Široké možnosti využití
  • Levnější modely jsou dostupné pro všechny
  • Těžší na používání
  • Vyžadují určitou úroveň zručnosti

Potřebuji 3D tiskárnu?

Doba, kdy 3D tiskárny používali jen opravdoví nadšenci, je již minulostí. 3D tiskárny dnes slouží také designerům, k práci s prototypy, návrhářům, architektům. Vlastní 3D tiskárnu má i spousta škol a organizací ke studijním účelům.

K čemu 3D tiskárna slouží?

3D tiskárna slouží zejména ke zhmotnění 3D grafických návrhů. 3D tisk umožňuje vytvářet složité funkční tvary s méně materiály než tradiční výrobní metody. Základní princip je ve své podstatě velmi jednoduchý. Prostorový model, který odešlete z počítače, tiskárna nejčastěji skládá z postupně nanášených horizontálních vrstev roztaveného plastu.

Důležité parametry při výběru 3D tiskárny

Tiskový prostor

Tiskový prostor se nejčastěji udává v milimetrech a třech osách. Poslední z nich označuje výšku. Všechny tyto rozměry bývají často podobné nebo stejné. Tiskárna určená pro domácnost by měla disponovat tiskovým prostorem o rozměru nejméně 100 × 100 × 100.

Materiály

Jako tiskový materiál se u 3D tiskáren nejčastěji používá ABS nebo PLA dodávané jako vlákna o tloušťce 1,75 mm či 3 mm. ABS je vhodnější spíše pro menší projekty, neboť tepelná roztažnost tohoto materiálu způsobuje vzhledem k různým teplotám jednotlivých vrstev kroucení, což vede k tomu, že při velké ploše se celý objekt zdeformuje a znemožní další tisk. PLA je naproti tomu příjemný a biologicky odbouratelný materiál, který si ovšem zachovává mechanické vlastnosti jen do teploty přibližně 60 °C.

Rychlost

Rychlost tisku závisí na parametrech tiskárny, ale také na složitosti zpracovávaného objektu a typu použitého materiálu. Udává se v milimetrech za sekundu. V ideálním případě by tiskárna měla dosahovat rychlosti nejméně 40 mm/s, ale raději ještě o něco více.

Základna

Základna by měla být v první řadě umístěna dokonale vodorovně, aby tryska pracovala ve všech bodech v téže výšce. Další funkcí základny je uchycení modelu, což lze zajistit pomocí zdrsnělého povrchu, k němuž lépe přilnou první vrstvy. Druhou možností je to, že si tiskárna pro modelovaný objekt vytvoří široký podstavec, který se od modelu v poslední fázi oddělí. Deformaci okrajů vlivem rychlého ochlazení lze zamezit buď podstavcem, který jim poslouží jako opora, nebo pomocí vyhřívané základny, která rychlému zchlazení modelu zabrání.

Rozhovor s Josefem Průšou o 3D tiskárnách | alzaTech

Jehličkové tiskárny

  • Tisk malých formátů
  • Velmi velká rychlost tisku
  • Potřebuje speciální papír

Jehličkové tiskárny vynikají v tisku dlouhých textů při velmi nízkých nákladech. Jsou vhodné zejména na tisk dlouhých seznamů, formulářů a účetnictví. Při tisku uplatňuje jehličková tiskárna princip jehliček, které při tisku narážejí do papíru přes barvící pásku. Proto je na nich tisk čehokoliv jiného než textu obtížný.

Výhody a nevýhody
  • Velmi rychlý tisk rozsáhlých textů
  • Tisk několika kopií najednou
  • Ekonomický tisk
  • Potřeba speciálního papíru
  • Nemožnost tisku grafiky

Potřebuji jehličkovou tiskárnu?

Jestliže pracujete v účetnictví nebo prostě často tisknete dlouhé rozsáhlé dokumenty a potřebujete je tisknout rychle, několik kopií najednou, jsou pro vás jehličkové tiskárny to pravé.

Na co si dát při výběru jehličkové tiskárny pozor?

Počet jehliček je při výběru jehličkové tiskárny tím nejdůležitějším parametrem. Tiskárny se dělí do dvou kategorií podle počtu jehliček.

9 jehel

Tyto tiskárny se hodí pro tisk základních dokumentů bez složitější grafiky.

2x9 jehel a více

Počet jehel přímo ovlivňuje kvalitu i rychlost tisku tiskárny. Tiskárny s větším počtem jehel jsou zpravidla tišší, rychlejší a mnohem kvalitnější. Jsou také schopné vytisknout více kopií najednou.

Pozor na rychlost tisku, která se udává ve znacích za sekundu.

EET tiskárny

  • Tisk pokladních paragonů
  • Snadná obsluha s ekonomickým provozem
  • Všechny cenové relace

Pokladní a EET tiskárny slouží k tisku pokladních paragonů pro zákazníky. Kromě rychlosti a nízko nákladového provozu jistě oceníte i jednoduchou obsluhu a dlouhou výdrž.

EET pokladní systémy

Jaké existují typy pokladních tiskáren?

Pokladní tiskárny mohou být termální nebo jehličkové. Výhodou jehličkových pokladních tiskáren je nižší cena, minimální provozní náklady a možnost tisknout na více listů současně. Termální pokladní tiskárny vynikají vyšší rychlostí a tichým provozem, jejich tisk má však jen omezenou trvanlivost.

Jak připojím tiskárnu k pokladně?

Nejběžnějším typem rozhraní pro připojení pokladní tiskárny je USB nebo LAN, ale vyšší modely nabízejí i WiFi pro snadné a pohodlné připojení bez kabelu.

Jaké existují formáty papírů

V pokladních tiskárnách se používají pokladní rolky o šířce od 55 do 80 mm. Některé modely umožňují volit šířku rolky podle aktuální potřeby.

Tiskové plotry

  • Tisk i na formáty větší než A3
  • Tiskový papír může odmotávat z role
  • Vhodné pro školy, firmy a profesionály

Tiskové plotry jsou speciální inkoustové tiskárny uzpůsobené k tisku velkých formátů – až A0. Papír plotr odmotává z role o šířce 24" nebo 36" nebo bere z podavače. A0 (36") plotry dokážou tisknout i strany formátu A1, a to oříznutím papíru v půlce délky formátu A0. Plotry jsou obvykle velmi rozměrná zařízení a ani jejich cena není nejnižší. Nejedná se proto o zařízení vhodné do běžné domácnosti, kde lépe poslouží multifunkční tiskárna. Kdo naopak plotr využije, jsou architektonická studia, firmy zabývající se strojírenskými nákresy, školy a nejrůznější profesionálové.

Řezací plotry

  • Výroba šablon
  • Umí pracovat s různými materiály
  • Vyříznutí i velmi malých detailů

Řezací plotr je zařízení, které na papír netiskne, nýbrž do něj vyřezává požadované tvary. To uplatní všichni, kdo touží po tisku vlastních vzorů na trička, kreativní výmalbě pokoje nebo při pravidelném vytváření různých zajímavostí. Řezací plotr dokáže rychle vyrobit velké množství šablon, a to i s jemnými detaily.

i Vybrali jsme pro vás nejlepší tiskárny (nejen) pro práci z domova. Tiskárny jsou nezbytnou součástí vybavení domácnosti, ať již je využíváte v rámci home office nebo ve svém volném čase.

Slovník pojmů - tiskárny

Tisková hlava

Jedná se o zařízení inkoustové tiskárny, které provádí tisk. Pohybuje se v tiskárně vodorovně vratně a umísťuje inkoust na papír. Cartridge může, ale nemusí být součástí tiskové hlavy. Tisková hlava zajišťuje tisk nejčastějí tří barev.

Cartridge

Je označení pro vyměnitelný zásobník s náplní v inkoustových tiskárnách.

Toner

Je černý nebo barevný prášek (CMYK: Cyan - modrá, Magenta - červená, Yellow - žlutá a Black - černá) používaný v laserových tiskárnách a kopírkách. Při výrobě toneru se uplatňují různé polymery.

Zkuste naše cookies

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB04