Obnovit stránku

Jak vybrat tyčový vysavač

Aktualizováno

Tyčové vysavače jsou vhodné především do menších domácnosti, ale pokud si pořídíte vhodný model, zvládne obstarat i větší byt. Dnes můžete vybírat z různých typů a modelů tyčových vysavačů. Např. tyčový a ruční vysavač v jednom nebo tyčový vysavač s mopem. A jak vybrat tyčový vysavač vhodný přesně do vaší domácnosti? Na to vám odpoví náš průvodce.

Jak vybrat tyčový vysavač

Tipy pro výběr tyčového vysavače

 1. Rozhodněte se, co je pro vaše účely vhodnější. Kabelový tyčový vysavač s neomezenou dobou provozu? Nebo tyčový vysavač s neomezenou mobilitou, ale limitovaný výdrží baterie?

 2. Při volbě akumulátorového tyčového vysavače sledujte poměr mezi dobou nabíjení a dobou provozu, typ a kapacitu baterie.

 3. Ujasněte si, zda preferujete sáčkovou, nebo bezsáčkovou verzi tyčového vysavače.

 4. Pokud máte doma alergika, věnujte pozornost typu a kvalitě filtrace.

 5. Jestli bojujete s chlupy, které všude zanechává váš domácí mazlíček, měli byste si vybírat vysavač s nástavcem určeným na odstraňování zvířecích chlupů z koberců a nábytku.

Důležité parametry pro výběr tyčového vysavače

Typ napájení

Typ napájení je jednou z prvních věcí, kterou si musíte rozhodnout. U tyčových vysavačů máte vždy na výběr mezi modely napájenými ze sítě nebo modely s provozem na baterii. Obě varianty mají své výhody a nevýhody.

 • Tyčové vysavače síťové

Hlavní výhodou síťových vysavačů je neomezená doba provozu. Díky napájení ze sítě obvykle disponují i vyšším výkonem. Ale při práci jste limitováni kabelem. Proto si při výběru síťového vysavače ohlídejte délku přívodního kabelu, resp. akční rádius vysavače.


TIP: Když se rozhodnete pro síťový ruční vysavač, ohlídejte si délku kabelu, aby byla pro vaše účely dostačující.

 • Tyčové vysavače na baterii (akumulátorové tyčové vysavače)

S aku vysavačem se můžete pohybovat po bytě dle potřeby, což je jejich obrovskou výhodou, díky níž vedou v zastoupení na trhu tyčových vysavačů. Délka jejich provozu je ale omezena kapacitou baterie a díky nižšímu zásobování energií ve většině případů ztrácí část svého výkonu. Ovšem najdete i takové tyčové aku vysavače, které jsou svým výkonem srovnatelné s kabelovými.

Typ baterie

Tyčové vysavače na baterii mohou být vybaveny buď Ni-Mh, nebo Li-ion baterií.

 • Baterie Ni-Mh jsou zastaralejším typem baterií a jsou součástí levnějších výrobků. Trpí tzv. „paměťovým efektem“, tj. pokud je nabíjíte dříve, než jsou 100% vybité, dochází ke snižování jejich kapacity.

 • Baterie Li-ion představují modernější technologii a jsou nejpoužívanější. U Li-ion baterií je naopak žádoucí akumulátor zcela nevybíjet. Klesala by jeho životnost. Ta je obvykle kolem 350-500 nabíjecích cyklů. Poté je nutné baterii vyměnit.

Kapacita baterie

Jestli vybíráte bezdrátový tyčový vysavač, kapacita baterie je pro vás důležitý parametr. Jednak ovlivňuje výdrž vysavače na jedno nabití a jednak se promítá do jeho celkového výkonu.

O kapacitě baterie dobře vypovídá poměr doby nabíjení a doby provozu. Platí, že čím nižší je poměr doby provozu na jedno nabití a doby nabíjení, tím vyšší je kapacita baterie.

Doba provozu a doba nabíjení

 • Provozní doba se u jednotlivých modelů akumulátorových tyčových vysavačů liší. Začíná na 15-20 minutách, obvyklá doba je zhruba 30-40 minut, ale najdete i tyčové vysavače, které zvládnou pracovat 50-95 minut na jedno nabití. S těmito tyčovými vysavači vyluxujete na jedno nabitý velký byt o rozloze 80 m2 nebo více.

 • Doba nabíjení je rovněž velmi rozdílná. Pohybuje se v rozmezí od 60 minut do 12 hod.


Pozn.: Pamatujte na to, že čím nižší je poměr mezi dobou provozu a dobou nabíjení, tím vyšší je kapacita baterie. A vyšší kapacita baterie má vliv na vyšší výkon samotného vysavače.

Typ a objem sběrné nádoby

Tyčové vysavače naleznete jak v sáčkovém, tak v bezsáčkovém provedení. Obě varianty mají svá pro i proti a proto je potřeba vybírat podle toho, komu co vyhovuje. Objem prachového sáčku nebo sběrné nádoby pak volte podle velikosti vysávané plochy. Čím menší objem bude, tím častěji musíte sáček měnit nebo nádobu vysypávat.

 • Sáčkový tyčový vysavač

Sáčkový tyčový vysavač vyžaduje pravidelné dokupování a výměnu sáčků, čímž se zvyšují náklady na provoz vysavače. Je to ale hygieničtější varianta, která je vhodnější pro alergiky.

Uvádíme doporučovaný objem pro různé interiérové plochy. Ale berte v potaz i to, zda jsou v bytě děti nebo domácí mazlíček. To se totiž podstatně odráží na množství nečistot na podlaze.

Velikost vysávané plochy Objem sáčku
do 50 m2 2 až 2,5 l
50 až 150 m2 3 až 4 l
nad 150 m2 4 l a více
 • Bezsáčkový tyčový vysavač

U bezsáčkového tyčového vysavače vám odpadá nutnost dokupování sáčku. Nečistoty jsou sbírány do průhledné nádoby, která by se měla po každém úklidu vysypávat. Cyklonová technologie se za předpokladu správné a pravidelné údržby vysavače může pochlubit stabilním sacím výkonem, který u sáčkových vysavačů může být snižován plností prachového sáčku.

Objem sběrné nádoby u cyklonových tyčových vysavačů se pohybuje od 0,5 l do 6 l. Pro běžnou domácnost je dostačující objem 1,2 až 2 litry.


TIP: U bezsáčkového tyčového vysavače si všímejte způsob odejmutí a vyprazdňování nádoby na nečistoty. Mělo by to být rychlé a hlavně hygienické. Neměli byste přijít do styku s vyluxovanou špínou.

Příkon tyčového vysavače

Příkon udává, kolik energie si vysavač odebírá. Za tyčové vysavače většinou na energiích utratíte ročně okolo stokoruny, takže ani energeticky náročnější modely neznamenají žádnou finanční zátěž. Pro výběr vysavače by příkon neměl být směrodatný údaj. Pokud vás podrobněji zajímá, proč tomu tak je, přečtěte si náš článek „Příkon vs. sací výkon vysavače. Jak se vyznat v pojmech?”.

Sací výkon tyčového vysavače

Sací výkon vyjadřuje sílu, jakou je vysavač schopný vysávat. Takže čím je výkon vyšší, tím líp. Ale nejde jen o tohle. Záleží na více parametrech, a hlavně jejich kombinaci. Velkou roli hraje celá konstrukce vysavače, síla motoru, kvalita filtrace a dobré těsnění.

U síťových vysavačů si představu o sacím výkonu a efektivitě vysávání daného modelu uděláte jednoduše. Vypovídá o ní hodnota účinnosti vysávání podlah a vysávání koberců.

S bezdrátovými tyčovými vysavači je to trochu složitější. Soustřeďte se na kapacitu baterie, která má na výkon vysavače vliv. O kapacitě baterie vypovídá poměr mezi dobou provozu a dobou nabití. Čím nižší je tento poměr, tím vyšší je kapacita baterie.


Pozn.: Více se o sacím výkonu dovíte v našem článku „Příkon vs. sací výkon vysavače. Jak se vyznat v pojmech?”.

Typ filtrace

Filtrace ovlivňuje celkovou účinnost vysávání a odráží se i na životnosti vysavače. Filtr zajišťuje čistotu vyfukovaného vzduchu a systém filtrace je vícestupňový. V každém vysavači naleznete vstupní filtr, který chrání motor a výstupní, který zajišťuje čistotu vyfukovaného vzduchu.

Filtrace u sáčkových vysavačů je třístupňová, protože hned první stupeň filtrace zajišťuje samotný prachový sáček. Následuje pak vstupní filtr a jako poslední a nejdůležitější filtr výstupní.

U bezsáčkových vysavačů je běžný dvoustupňový filtrační systém.

Tyčové vysavače jsou nejčastěji vybavené těmito typy filtrů:

 • Mikrofiltr

Mikrofiltr je vyrobený z molitanu nebo tkaniny a patří k méně účinným. Používá se u levnějších modelů.

 • HEPA a EPA filtr

HEPA a EPA filtry jsou vysoce účinné a dnes nejpoužívanější typy filtrů. Číslo za názvem označuje třídu účinnosti filtrace a platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší stupeň filtrace. Setkáte se s EPA filtry třídy 10–12 a pak s HEPA filtrem třídy 13. Vyšší třída filtrace se u vysavačů běžně nepoužívá, protože filtr pak klade příliš velký odpor vzduchu.

EPA 10 85 %
EPA 11 95 %
EPA 12 95,5 %
HEPA 13 99,95 %
 • Vodní filtr

U bezsáčkových vysavačů může filtraci zajišťovat také vodní filtr. Nasáté nečistoty jsou zachyceny vodním vírem, čímž je zabráněno jejich rozvíření a návratu zpět do ovzduší. Po skončení úklidu sesbíranou špínu jednoduše vylejete s vodou. Tyčový vysavač s touto filtrační technologií je doporučován alergikům.


Pozn.: Filtry je potřeba pravidelně čistit, popřípadě při velkém zanesení vyměnit. Snazší údržbu tak nabízí filtry omyvatelné. Ty jednoduše omyjete pod proudem tekoucí vody. Jejich životnost je ale také omezená. Musíte je měnit zhruba po stejné době, jako filtr neomyvatelný, který se čistí vyklepáváním nebo ometáním metličkou.

Rozměry a hmotnost

 • Výšku volte s ohledem na výšku vaší postavy. Výhodou je teleskopická rukojeť, díky níž si vysavač nastavíte podle potřeby tak, jak je vám to nejpohodlnější.

 • Šířku má cenu řešit tehdy, když máte v bytě úzké prostory mezi jednotlivými kusy nábytku a zdí.

 • Hmotnost je u tyčového vysavače důležitým parametrem, protože v ruce budete držet téměř celou váhu přístroje. Tyčové vysavače s nízkou hmotností se pohybují do 2,5 kg. Takovým běžným průměrem jsou vysavače do 4 kg. Těžké jsou již tyčové vysavače o hmotnosti 6-7 kg.


TIP: Pokud je tyčový vysavač lehký a úzký a pokud má k tomu také výsuvnou teleskopickou tyč, lehce se s ním dostanete i ke stropu či do rohů pro jednodušší odstranění prachu a pavučin.

Hlučnost

Na tento parametr se zaměřte, pokud preferujete spíše tišší chod vysavače. Tyčové vysavače jsou obecně trochu hlučnější a většinou platí, že sáčkové verze nabízí tišší provoz než ty bezsáčkové. Rovněž dražší modely bývají zpravidla tišší než ty nejlevnější. Nejtišší tyčové vysavače začínají na 69-70 dB. Nejčastější hodnoty jsou ovšem v rozmezí 70-80 dB, přičemž hluk do 76 dB se nachází ještě v komfortní zóně. Výjimkou ovšem není ani tyčový vysavač s hlučností nad 80 dB, jedná se už ale o dosti hlučné spotřebiče.

Délka kabelu a akční rádius tyčového vysavače

Délka kabelu je důležitá u síťových vysavačů, abyste se mohli bez neustálého přepínání ze zásuvky do zásuvky soustředit jen na úklid. Délka přívodního kabelu začíná na 5 m, ale je to velmi hraniční. Pro běžné účely doporučujeme délku kabelu alespoň 7 m.

Akční rádius je skutečný dosah vysavače, tj. součet délky kabelu, sací tyče a hubice. Pokud vybíráte síťový tyčový vysavač, věnujte tomuto parametru pozornost, protože na tom závisí, jak často budete muset přepínat kabel z jedné zásuvky do druhé. U tyčových vysavačů se akční rádius pohybuje od 7 m do 14 m.

Příslušenství a doplňkové funkce

Příslušenství

V domácnosti míváme z pravidla různé typy podlah a koberců a je potřeba tomu přizpůsobit také hubici. Úklid je pak jednak snadnější a jednak nehrozí poškození podlahy. Proto rozlišujte nástavec na koberec, nástavec na parkety či hubice na čalouněný nábytek. Existují i kombinované hubice, u kterých stačí přepnout typ podlahy tlačítkem na hubici nebo v lepším případě na rukojeti vysavače. Některé modely umožňují také regulaci sacího výkonu s ohledem na typ podlahy.

Štěrbinová hubice vám ulehčí úklid těžce dostupných míst.

Nábytek či jemnější předměty zbavíte prachu pomocí prachového kartáčku.

Majitelé chlupatých domácích mazlíčků by měli volit tyčový vysavač určený na zvířecí chlupy. Ovšem jakýkoliv výkonnější vysavač efektivně odstraní zvířecí chlupy či vlasy z koberce a z podlahy, pokud je vybaven kvalitním rotačním turbokartáčem s tvrdými štětinami. Máte možnost zvolit mezi rotačním turbokartáčem a motorovým kartáčem. Výhodou kartáče poháněného vlastním motůrkem je to, že s ním chlupy a vlasy vysajete důkladně i s vysavačem, který neoplývá zrovna vysokým výkonem.

Indikátor naplnění sáčku

Tato funkce se hodí pro sáčkové tyčové vysavače. Signalizuje zaplnění sáčku a nutnost ho vyměnit. Takže vám plný sáček nebude zbytečně snižovat výkon vysavače.

Indikátor stavu baterie

Indikátor stavu baterie na tyčovém vysavači signalizuje vybití baterie a rovněž vás informuje o procesu nabíjení.

Regulace sacího výkonu

Některé tyčové vysavače umožňují regulaci sacího výkonu. Ta je většinou umístěna na rukojeti. Můžete volit ze dvou někdy ze tří úrovní rychlosti. Je to praktické hlavně při střídání povrchů jako koberce a hladké podlahy nebo při luxování choulostivých povrchů.

Možnost úchytu na zeď

Některé modely tyčových vysavačů jsou vybaveny závěsným systémem na zeď. Ušetří vám to ještě více prostoru a vysavač tak máte stále po ruce. Někdy je v nástěnném držáku zabudovaná nabíjecí stanice. Pak slouží držák nejen pro uložení vysavače a jeho nástavců, ale i pro nabíjení.

Měkčená kolečka

Pokud si chcete být jisti, že popojíždění vysavačem nepoškrábe vaši podlahu, vybírejte si tyčový vysavač s měkčenými kolečky.

Funkce automatického vypnutí

Díky této funkci se vysavač sám vypne, jakmile dojde k jeho přehřátí nebo ucpání.

Možnost parkovat vysavač v horizontální poloze

Pokud má tyčový vysavač tzv. parkovací plochu, můžete ho zaparkovat v horizontální poloze bez jakékoliv opory. Je to sice drobnost, ale praktická. Když si v průběhu vysávání potřebujete někam odběhnout, vysavač jednoduše necháte stát. Usnadní to i skladování, jestli se nedá pověsit na zeď.

Sklopná rukojeť

Pokud máte hodně malý byt a je pro vás důležitý každý centimetr odkládacího prostoru, vybírejte tyčový vysavač se sklopnou rukojetí. Tím při uskladnění zmenšíte ještě více jeho rozměry.

LED osvětlení

LED světlo bývá umístěné přímo na hubici a slouží k tomu, aby posvítilo na hůře viditelná místa, jako jsou například pod nábytkem.

Flexibilní kloub

Pokud jsou hubice napojené na flexibilním kloubu, který spojuje hubici a tyč, zlepšuje to a usnadňuje manipulaci s tyčovým vysavačem. Díky ohebnému kloubu se tak dostanete i do nízkých prostor a rohů.

Typy tyčových vysavačů

Tyčové vysavače klasické

 • Ideální pomocník při úklidu menších domácností
 • Umožňují vysávání bez ohýbání

Tyčové vysavače jsou určené primárně pro úklid malých domácností. Jejich hlavní předností je snadná ovladatelnost a skladnost. Jsou vhodné také pro seniory, kteří ocení především vysávání bez ohýbání. V zásadě si můžete vybrat ze dvou druhů tyčových vysavačů podle typu napájení. Síťové vysavače, nebo akumulátorové vysavače. Síťové čerpají energii ze zásuvky, jsou zpravidla výkonnější, ale jsou omezené kabelem. Tyčové bezdrátové vysavače jsou mobilní a můžete je použít kdekoliv chcete. Daní za jejich mobilitu je omezení kapacitou baterie. Nicméně dnes již najdete i takové tyčové aku vysavače, které vydrží v provozu hodinu a více.

Výhody a nevýhody
 • Kompaktní, lehké a skladné
 • Snadno ovladatelné
 • Vysají i těžko dostupná místa – schody, úzké prostory
 • Bez omezení délkou kabelu (AKU vysavače)
 • Moderní design
 • Menší sací výkon oproti klasickým vysavačům
 • Nutnost nabíjení (AKU vysavače)

Tyčové vysavače 2v1

 • Tyčový a ruční vysavač v jednom spotřebiči
 • Ideální do domácnosti s dětmi

Koupí bezdrátového tyčového vysavače v provedení 2v1 získáte hned dva spotřebiče, které v domácnosti uplatníte. Zatímco tyčový vysavač použijete na podlahy, pro úklid sedaček, úzkých prostor či jakýchkoliv malých ploch můžete pohotově použít ruční vysavač. Ten jednoduše vyjmete z konstrukce tyčového vysavače a můžete ho použít tam, kde je potřeba. Takovéto tyčové vysavače 2v1 jsou vhodné například do rodin s dětmi, kde rozsypané drobky nebo natahaný písek z hřiště jsou na denním pořádku.

Výhody a nevýhody
 • Podlahový i ruční vysavač v jednom
 • Jednoduchá manipulace
 • Kompaktní a skladné
 • Ruční vysavač při úklidu vždy po ruce
 • Nižší sací výkon ve srovnání s běžným vysavačem
 • Nutnost nabíjení (AKU vysavače)

Tyčové vysavače s mopem

 • Vysají i vytřou jedním tahem
 • Vhodné pro rychlý a snadný úklid podlahy

Tyčový vysavač s mopem je dalším typem 2v1. Takovýto tyčový vysavač zvládne kombinaci vysávání a vytírání dohromady nebo zvlášť. Hubice na vysávání sbírá nečistoty do prachové nádoby a zvlhčený mop vytírá. Obojí jedním tahem. Tyčový vysavač s mopem disponuje nádobou na sběr nečistot a nádobou na čistou vodu, která zvlhčuje mop. Tyto vysavače s funkcí mokrého vytírání jsou vhodné především na vysávání a vytírání podlah, ale lze je použít i na koberce. Nástavec na vytírání jednoduše odpojíte a pokračujete v úklidu koberce. U některých modelů je to ještě snadnější. Pomocí digitálního tlačítka umístěného na rukojeti si typ podlahy jednoduše přepnete. A pokud jste ještě náročnější, můžete si pořídit tyčový vysavač s parním mopem. Ten vytírá za pomoci páry jejíž intenzitu si sami regulujete. Tyčové vysavače s mopem jsou vhodné především pro ty, kteří nechtějí vytahovat vysavač, aby se zbavili prachu a chlupů na podlaze a poté kyblík s vodou, aby ještě vytřeli. Vše zvládnete jedním tahem a za polovinu času.

Výhody a nevýhody
 • Podlahový vysavač a mokrý mop v jednom
 • Jednoduchá manipulace
 • Vhodný na hladké podlahy, ale také na koberce
 • Odnímatelný nástavec s mopem
 • Vysaje a vytře i schody a těžko dostupná místa
 • Nižší sací výkon ve srovnání s běžným vysavačem
 • Nutnost nabíjení (AKU vysavače)
 • Menší nádoba na vodu umožňuje vytřít menší plochu

Tyčové vysavače 3v1

 • Vysavač, mop a ruční vysavač v jednom přístroji
 • Pro rychlý a jednoduchý úklid domácnosti

Možná se v dnešní době už ani nebudete divit, ale výrobci šli ještě dál a na trh uvedli také tyčový vysavač 3v1. Tento šikovný přístroj vám vysaje koberec, vytře podlahu a poskytne ruční vysavač pro úklid nábytku nebo drobků na stole. Získáváte tedy podlahový vysavač, mop a ruční vysavač v jediném spotřebiči. Doslova jednou rukou a jedním tahem podlahu vysáváte a vytíráte a v případě potřeby si z konstrukce vytáhnete ruční vysavač. Manipulace s tyčovým vysavačem 3v1 je velmi jednoduchá a ovládání intuitivní. Tyčový vysavač 3v1 výrazně šetří čas.

Výhody a nevýhody
 • Jeden spotřebič nahradí tři různé
 • Ruční vysavač vždy po ruce
 • Vhodný i na schody a těžko dostupná místa
 • Šetří místo
 • Šetří čas
 • Nižší sací výkon ve srovnání s běžným vysavačem
 • Nutnost nabíjení (AKU vysavače)
 • Menší nádoba na vodu umožňuje vytřít menší plochu

Mechanické zametače a vysavače

 • Vhodný na všechny typy tvrdých podlah i koberce
 • Ideální pro rychlé a snadné odstranění nečistot z podlahy

Samostatnou kategorií jsou zametače, které jednoduše řečeno nahradí smetáček a lopatku. Mají velmi jednoduchou a zpravidla lehkou konstrukci, která se v podstatě skládá z tyče, nádoby na nečistoty a rotačního kartáče. Zametače jsou ideální pro rychlé čištění tvrdých podlah, schodů, koberců, prostorů pod nábytkem. Vysají i zvířecí chlupy. Dobře se s nimi manipuluje a dostanete se s nimi i do hůře dostupných míst. Důležitou funkci plní rotující kartáč, který sbírá nečistoty a ukládá je do odnímatelné nádoby na prach. Tu po naplnění vysypete. Zametač, také označovaný jako mechanický vysavač nebo elektrické koště, můžete mít (jak již označení napovídá) v mechanické či elektrické verzi. V tom druhém případě se prakticky setkáte pouze s bezdrátovým elektrickým zametačem. Jeho doba provozu je 30 až 60 min.

Výhody a nevýhody
 • Vhodný na tvrdé podlahy a koberce s krátkým chlupem
 • Nízká hmotnost a jednoduchá manipulace
 • Snadno uskladnitelný
 • Nevhodný na koberce s dlouhým vlasem
 • Vhodný spíše pro menší úklid

Často kladené otázky

Pro jaký typ podlah je tyčový vysavač vhodný?

Tyčové vysavače jsou vzhledem k nižšímu výkonu vhodnější spíše pro tvrdé podlahy. Ovšem výrobci své produkty stále zdokonalují a některé dražší modely se dnes mohou pochlubit nejen docela slušným výkonem, ale také příslušenstvím pro dokonalejší čištění koberců a čalounění.

Jaký typ napájení je lepší? Síťový, nebo akumulátorový?

Záleží na samotném zákazníkovi, co mu více vyhovuje. Tyčové vysavače se síťovým napájením nabízí vyšší výkon a jejich provoz není omezen výdrží baterie. Ta bývá u aku vysavačů běžně kolem 30 minut na jedno nabití, ovšem seženete i tyčové vysavače s delším provozem. Navíc akumulátorové vysavače nejsou omezeny délkou kabelu, tedy jsou připraveny ihned k použití.

Umožňuje tyčový vysavač také mokré vysávání?

Některé modely ano. Na trhu najdete i tyčový vysavač, který je natolik multifunkční, že s ním bez obav můžete vyluxovat rozlitou tekutinu nebo třeba rozbité vajíčko na podlaze. Ovšem výrobce musí přímo a zřetelně uvádět, že daný model je vhodný i na vysávání tekutin, tj. že má funkci mokrého vysávání.

Vyžaduje bezsáčkový tyčový vysavač nějakou údržbu?

Někdo může mít mylnou představu, že koupí bezsáčkového vysavače mu odpadá jakákoliv starost o jeho údržbu. Ta je ovšem i v tomto případě potřeba. Sběrnou nádobu nestačí pouze vysypávat, je nutné ji i pravidelně omývat. U cyklonových vysavačů může mít někdy nekvalitní konstrukce a špatné těsnění vliv na větší zanášení filtrů. Proto je u těchto modelů potřeba filtr častěji čistit a měnit.

Jak čistit filtr od vysavače?

Pravidelná výměna filtrů je důležitá jak pro správný chod vysavače a jeho míru hlučnosti, tak pro kvalitu ovzduší v domácnosti. Výměna filtru sáčkových vysavačů se doporučuje jednou za rok a u bezsáčkových jednou za půl roku. Filtr může být omyvatelný nebo neomyvatelný. Omyvatelný filtr jednoduše omyjete pod tekoucí vodou. Tato varianta je přívětivější pro alergické osoby. Neomyvatelný filtr musíte vyklepat nebo omést metličkou, což je pro alergiky zcela nevhodné.

P-DC1-WEB23