Obnovit stránku

Jak vybrat vestavnou ledničku

Aktualizováno

Vestavné lednice jsou upraveny pro zabudování do kuchyňské linky. Jejich vzhled není zrovna přitažlivý, takže se nehodí pro volné postavení do prostoru. Dokáží ale dokonale splynout s kuchyňskou linkou, která pak působí jednotně a elegantně. A podle čeho vestavnou ledničku vybírat?

Jak vybrat kombinovanou ledničku?

Pár tipů pro výběr kombinované lednice:

 1. Lednička bude v provozu neustále. Proto věnujte zvláštní pozornost energetické třídě.

 2. Počítejte s menším vnitřním objemem vestavných lednic. Kapacitu vybírejte podle počtu lidí ve vaší domácnosti a typu skladovaných potravin.

 3. Zvažte, co je pro vás pohodlnější. Mrazák ve spodní, nebo v horní části lednice?

 4. Všímejte si moderních funkcí chladničky, které vám výrazně usnadní její údržbu a prodlouží čerstvost potravin.

Základní parametry pro výběr vestavné ledničky

Konstrukční provedení

Než se pustíte do výběru, je třeba si určit, jaký typ vestavné lednice vlastně vybíráte. Z konstrukčního hlediska si můžete vybrat ze 3 typů vestavných lednic:

Nejoblíbenější jsou lednice kombinované, které sestávají z chladicí a mrazicí části. Vždy je lepší, když obě tyto části mají svá samostatná dvířka. Šetříte tím energii a chráníte i skladované potraviny. Pokud máte v domácnosti již samostatně stojící mrazák, může vám monoklimatická lednice poskytnout větší užitný objem než kombinovaná lednice. Malá vestavná lednice je vhodná do 1-2členných domácností.

Umístění mrazáku

Z pohledu umístění mrazáku se vestavné kombinované ledničky vyrábí ve dvou variantách:

 • S mrazákem v dolní části lednice – mají velkou převahu na trhu

 • S mrazákem v horní části lednice – menší výběr na trhu

Mrazák v dolní části je lépe regulovatelný, má 2-5 zásuvek a větší užitný objem. Mrazák nahoře je naproti tomu dobře přístupný, jeho užitný objem však bývá menší.

Rozměry pro vestavbu

Vestavné lednice mají speciální úpravu stěn i otevírání dveří pro zabudování do kuchyňské linky, aby se vám například nestalo, že dvířka nepůjdou otevřít dokořán. Instalace je složitější a je vhodné nechat ji na odborníkovi. Důležité je brát v potaz rozměry lednice a doporučujeme nechat si před koupí konkrétního modelu poradit od výrobce kuchyňské linky či jiného odborníka.

 • Hloubka vestavné lednice obvykle bývá standardizovaná (45-55 cm).

 • Šířka lednice bývá v rozmezí od 54 do 60 cm a je třeba ji vybírat s ohledem na rozměry skříněk.

 • Výška je individuální a je vhodné ji volit s ohledem na vaše potřeby i dispozice kuchyňské linky.

Dle výšky můžeme vestavné lednice rozdělit do tří kategorií:


Pozn.: Již při návrhu kuchyňské linky myslete na to, že vestavné lednice jsou objemově menší. Při výběru si pak vedle vnějších rozměrů všímejte i vnitřní užitný objem. Před koupí si také ověřte, zda směr otevírání dveří je volitelný (zda jsou panty na obou stranách).

Vnitřní užitný objem

U monoklimatických vestavných chladniček najdete údaj o objemu chladicí části. U kombinovaných chladniček se uvádí celkový užitný objem, dále pak užitný objem lednice a užitný objem mrazáku. Celkový užitný objem vestavných kombinovaných chladniček se běžně pohybuje v rozmezí od 100 do 350 ml, takže je z čeho vybírat. Pro jednoho člena domácnosti se obecně doporučuje kolem 70 litrů chladicího prostoru a 25 litrů mrazáku. Potřebná velikost chladničky se ale odvíjí od životního stylu každé rodiny a důležité je také uspořádání vnitřního prostoru – množství poliček či typ použitých zásuvek.

1-2členná domácnost

3-4členná domácnost


Využití je ale velmi individuální. Pokud děláte velké nákupy na celý týden, zvolte větší objem chladicí části. Jestli uchováváte hodně potravin formou zmrazení, bude se vám hodit i větší mrazák.


TIP: Při koupi nové lednice myslete i na to, zda se vaše rodina bude rozrůstat. Stejně tak je třeba zohlednit i to, že s rostoucím věkem dětí je pro ně potřeba vyčlenit i více prostoru v lednici.

Energetická třída a energetický štítek

Pro jednodušší výběr slouží energetický štítek, kterým je povinně označena každá lednice. Najdete na něm informace o energetické účinnosti výrobku doplněnou o údaj o roční spotřebě energie, dále informaci o užitném objemu chladničky i mrazáku, i o jeho hlučnosti.

Energetický štítek

Energetická třída označuje zařazení do skupiny podle spotřeby energie. Spotřeba se odvozuje z provozu při ideálních podmínkách, tedy při teplotě okolí 20 °C a 70% zaplnění prostoru lednice. Vestavné lednice můžete vybírat od nejméně úsporných modelů třídy D až po úspornější modely třídy C, B nebo nejúspornější A.

Ilustrační roční spotřeba energie kombinovaných ledniček podle energetických tříd**

Energetická třída Roční spotřeba v kWh Náklady v Kč/den* Náklady v Kč/rok*
A 161 2,12 774
B 220 2,90 1 059
C 275 3,62 1 321
D 305 4 1 464

* Počítáno s cenou 4,80 Kč/kWh
** Spotřebu energie ledničky ovlivňuje velikost užitného objemu, typ kompresoru, tloušťka izolace a další parametry.

Klimatická třída

Klimatická třída nás informuje o tom, jaká by měla být teplota okolního prostředí, ve kterém bude chladnička umístěna. Pokud by lednice byla v jiném klimatickém prostředí, než je doporučeno, může mít vyšší spotřebu energie a nemusí ani dostatečně dobře chladit. Jsou 4 klimatické třídy, ale některé lednice jsou uzpůsobené pro provoz ve více třídách, tedy v širším teplotním rozsahu.

Klimatická třída Teplotní rozsah okolního prostředí
SN (subnormální teploty) +10 až +32 °C
N (normální teploty) +16 až +32 °C
ST (subtropické teploty) +18 až +38 °C
T (tropické teploty) +18 až +43 °C

Mrazicí výkon a výkon mrazení

Pokud vybíráte vestavnou lednici s mrazákem, všímejte si také jejího mrazicího výkonu a výkonu mrazení. Mnoho lidí tyto dva pojmy zaměňuje, jedná se ovšem o dva odlišné parametry.

 • Mrazicí výkon

Mrazicí výkon udává, kolik kilogramů potravin je mrazák schopný zamrazit za 24 hodin.

 • Výkon mrazení

Výkon mrazení uvádí, na jakou teplotu dokáže mrazák potraviny zmrazit, a tedy k jakému skladování se hodí. O tomto parametru nejčastěji informuje počet hvězdiček pod názvem třída mrazení.

Počet hvězdiček Teplota Doporučená délka skladování potravin
* - 6 °C V řádech dnů
** - 12 °C V řádech týdnů
*** - 18 °C V řádech měsíců
**** - 24 °C Dlouhodobé skladování

Akumulační doba

Akumulační doba udává, jak dlouho zůstanou potraviny zmražené i po výpadku proudu. V podstatě poukazuje na to, jak dobře je mrazák odizolovaný. Čím je tato doba vyšší, tím lépe.

Počet okruhů u kombinované chladničky

I kombinované chladničky se dnes vyrábí většinou s jedním kompresorem společným pro chladicí i mrazicí část a čím dál tím častěji se setkáte s invertorovým kompresorem, který je tišší a efektivnější. Důležitým prvkem u kombinované lednice je pak počet okruhů. V každém případě doporučujeme zvolit ledničku s dvěma okruhy, protože vám to umožní oddělenou regulaci lednice a mrazáku. Lze tak nastavovat zvlášť teplotu, což zefektivní používání obou částí a při odmrazování můžete jednu část vypnout, zatímco ta druhá zůstane v provozu.

Hlučnost

Vestavné lednice mají tu výhodu, že díky zabudování v kuchyňské lince jsou méně slyšitelné. Přesto si ale parametru hluku na energetickém štítku všímejte, protože lednice bude v provozu nepřetržitě, a hlavně v malém bytě by vás mohla obtěžovat. Chladničky s provozním hlukem kolem 40 dB jsou považované za tiché. Pokud ale chcete velmi tichou lednici, vybírejte 37 dB a méně.

Funkce a technologie

V současné době jsou ledničky vybavené těmi nejmodernějšími technologiemi a nejrůznějšími funkcemi, které lépe a déle uchovávají kvalitu potravin, mají vliv na nízkou spotřebu, ulehčují údržbu apod. Ačkoliv to někdy může znamenat o něco vyšší cenu, je to dobrá investice do spotřebiče, který má ve „svých rukou“ naše potraviny.

 • No Frost – moderní beznámrazová technologie, která chrání potraviny a šetří váš čas a námahu. Technologie No Frost totiž vytváří studený a suchý vzduch, který v lednici cirkuluje a je optimálně rozložený v celém jejím prostoru. Chladnička si tak udržuje konstantní teplotu a na potravinách ani na stěnách lednice nevzniká námraza. Neustálé proudění vzduchu zajišťuje i rychlejší chlazení/mrazení potravin. Nízká vlhkost v lednici minimalizuje výskyt bakterií a plísní.

 • No Frost DualAdvance – vylepšená No Frost technologie, kdy dochází ke dvojité cirkulaci vzduchu.

 • Nulová zóna – nazývaná výrobci také perfekt fresh, biofresh, fresh balance či vitafresh je speciální přihrádka, ve které můžete snížit teplotu až k 0 °C. Teplota kolem nuly minimalizuje rozmnožení nežádoucích bakterií a prodlužuje tak čerstvost potravin. Díky nulové zóně si potraviny uchovají déle své aroma a chuť a nedochází ke ztrátě vitamínů. V nulové zóně si můžete zvolit takovou vlhkost vzduchu až do výše 90 %, která vyhovuje právě skladovaným potravinám. Například zelenině a ovoci při skladování vyhovuje poměrně vysoká vlhkost, ale pro správné skladování masa a uzenin je třeba vlhkost kolem 50 %.

 • Super chlazení – ochrání již zchlazené potraviny před oteplováním. Například před vkládáním nákupu do lednice zapnete stiskem knoflíku tuto funkci nazývanou také SuperCool a teplota v lednici přechodně klesne na nižší teplotu. Nejenže se nové potraviny pak rychleji ochladí, ale předejde se tomu, aby teplota v lednici stoupla a uložené potraviny se zahřály. Po zchlazení se chladnička sama automaticky přepne na původní teplotu.

 • Super mrazení – krátkodobě prudce sníží teplotu v mrazáku a udrží tak požadovanou hodnotu v případě, kdy se do mrazáku vkládají nové potraviny nebo v něm něco hledáte. Tato funkce tak zajistí rychlé zamrazení nově uložených potravin a zároveň zabraňuje roztání již zmražených potravin.

 • Ionizátor – obohacuje v lednici vzduch velkým množstvím záporně nabitých iontů a tím minimalizuje výskyt nežádoucích mikroorganismů. Ionizátor vytváří „zdravé“ mikroklima pro potraviny a prodlužuje tím jejich čerstvost. Zároveň účinně neutralizuje zápach z aromatických jídel.

 • Antibakteriální povrch – speciální úprava povrchu vnitřních stěn lednice zabraňuje vzniku bakterií a plísní.

 • Ventilace neboli ventilační systém lednice zabraňuje tomu, aby se v horní části udržoval teplejší vzduch a v dolní části vzduch chladnější. Ventilace rozvádí studený vzduch po celém vnitřním prostoru lednice a udržuje všude stejnou teplotu.

 • Displej – elektronická kontrola teploty a přehledné ovládání spotřebiče. Ukazuje teplotu uvnitř lednice a ovládáte pomocí něj různé funkce. Displej je umístěn na přední části dveří lednice.

 • CrisperBox – přihrádka, která poskytuje ideální skladovací prostor pro ovoce a zeleninu, kde je uchová déle čerstvé. Čerstvost zajistí nastavitelný stupeň vlhkosti a vlnkovitý profil dna uchrání potraviny před zkondenzovanou vodou. CrisperBox je obdoba tzv. Nulové zóny.

 • 6. smysl – senzorová technologie, která ovlivňuje výkon kompresoru tak, aby byly zachovány ideální teplotní podmínky pro uchování potravin. Jakmile senzor naměří zvýšení teploty, aktivuje režim rychlého chlazení. Tato technologie prodlužuje čerstvost a trvanlivost potravin.

 • Inteligentní ovládání – jedná se o tzv. chytré lednice, které lze ovládat pomocí mobilní aplikace prakticky odkudkoliv. Můžete na dálku nastavit např. teplotu chladničky, ovládat jednotlivé funkce nebo provést celkovou diagnostiku spotřebiče a další. Velmi praktické je doručení zprávy o nedovření dvířek na mobil. Zvukový alarm nedovřených dveří totiž začne varovat po určitém časovém intervalu a někdy se stane, že vy už jste mimo domov nebo alarm prostě neslyšíte.

 • Prázdninový režim – dokáže snížit výkon ledničky v době, kdy odjíždíte na dovolenou nebo budete mimo domov delší dobu. Vnitřní teplota zůstane díky této funkci udržována kolem 12 °C tak, aby se nezkazily trvanlivé potraviny a zároveň nedocházelo ke vzniku nepříjemného zápachu. Během prázdninového chodu ušetříte energii, aniž byste museli ledničku úplně vypnout.

Vestavné lednice

Vestavné lednice s mrazákem

Vestavné lednice s mrazákem

 • Kombinace lednice s mrazákem šetří prostor
 • Široký výběr velikostí, vnitřního uspořádání i vnějšího vzhledu

Vestavné kombinované lednice jsou praktickou variantou 2v1 a jsou tedy nejrozšířenější. Jsou hojně vybavené moderními funkcemi. Mrazák se může nacházet v dolní nebo v horní části. Při výběru věnujte pozornost vnitřnímu objemu chladicí i mrazicí části a také počtu chladicích okruhů (doporučujeme dva).

Výhody a nevýhody
 • Spotřebič 2v1
 • Široká nabídka modelů
 • Mnoho moderních funkcí
 • Nejlepší poměr cena/užitek
 • Menší vnitřní objem chladicí části
Vestavné lednice bez mrazáku

Vestavné lednice bez mrazáku

 • Monoklimatická lednice pouze s chladicím prostorem
 • Vhodná do domácnosti se samostatně stojícím mrazákem

Vestavné ledničky bez mrazáku, nazývané také monoklimatické lednice, mají výhradně jenom chladicí část. Díky tomu mohou nabídnout větší užitný objem chladicího prostoru. Lze je využít v domácnostech, kde je potřeba velký prostor pro uložení potravin a zároveň vlastní i samostatný mrazák

Výhody a nevýhody
 • Větší prostor pro uložení potravin
 • Čistá kapacita až 300 litrů
 • Nutno dokoupit samostatně stojící mrazák
 • Menší výběr modelů
Malé vestavné lednice

Malé vestavné lednice

 • Výška do 89 cm
 • Možnost výběru s mrazákem či bez

I přesto, že jste omezeni malým kuchyňským prostorem, nemusíte se vzdát do detailu sladěné kuchyňské linky. Díky speciální úpravě dveří a stěn se snadno zasune do skříňky určené pro vestavbu a splyne s designem kuchyně. Jejich užitný objem se pohybuje od 100 do 150 ml a jsou vhodné pro jednotlivce či páry. K dostání jsou malé vestavné chladničky s mrazákem i bez mrazáku.

Výhody a nevýhody
 • Šetří místo
 • Nižší cena i spotřeba energie
 • Možnost výběru bez mrazáku či s mrazákem
 • Malý užitný objem
 • Menší výběr modelů

Často kladené otázky

Jak velkou kapacitu ledničky vybrat?

Obecně platí, že na jednoho člena domácnosti je třeba počítat s chladicím objemem 70 litrů a s mrazicím asi 25 litrů. Důležité je také uspořádání vnitřního prostoru – množství poliček či typ použitých zásuvek. Vezměte v potaz i to, zda doplňujete potraviny častěji, ale v menším množství, nebo zda děláte spíše velké nákupy a jaký typ surovin nakupujete. Např. skladování ovoce a zeleniny zabere více místa a je pro ně vhodný speciální box, ve kterém si nemytá zelenina a ovoce lépe udrží čerstvost a nepřijde do styku s dalšími potravinami. Máte-li rádi chlazené nápoje, ve dveřích lednice by měl být dostatečný prostor pro vaše pití. Poličky by měly být výškově nastavitelné, aby se vám do chladničky vešly i objemnější potraviny či hrnec. Rovněž vezměte v úvahu, jak moc jste zvyklí potraviny zamrazovat a dělat si dlouhodobé zásoby a podle toho volte velikost mrazáku.


TIP: Při výběru lednice dle kapacity počítejte i s určitou rezervou, protože lednička by nikdy neměla být zcela naplněná, aby si zachovala dobré chladicí vlastnosti. Vyhovuje jí naplnění ze dvou třetin. Více o tom se dozvíte v článku Jak se starat o ledničku, kde najdete i doporučení pro správné rozložení potravin v chladničce.

TIP: Víte, že máme v nabídce i bazar ledničky? Téměř novou chladničku si můžete pořídit za výhodnou cenu.

Kam nejlépe umístit vestavnou lednici?

Místo pro vestavnou lednici je třeba zvážit velmi důkladně, neboť se jedná o trvalé umístění.

Při plánování kuchyňské linky s vestavnými spotřebiči můžete využít jednoduché pravidlo: skladovat – umýt – připravit – vařit. Převedeno do praxe to znamená, že potraviny vždy nejdříve vyndáme z potravinové skříně a chladničky a naskládáme je na pracovní plochu. Poté je umyjeme a následně upravujeme pro vaření. Z provozního hlediska tedy lednice má stát na začátku sestavy, vedle ní by měla být pracovní deska. Ideálně následuje dřez, za ním další pracovní plocha a poté pečicí trouba a varná deska.

Kuchyňská linka může mít různé tvary a možnosti uspořádání, ale ať už bude lednička umístěná kdekoliv, neměla by stát vedle trouby a varné desky, ani vedle jiných tepelných zdrojů (topení) či u okna, kde na ni bude pražit přímé slunce.

Pokud stojí vestavná chladnička jako první v řadě přímo u stěny, počítejte s odsazením od zdi minimálně 5 cm, jinak dvířka nepůjdou otevřít úplně a při čištění nevytáhnete ven police. Ze zadní strany lednice je třeba nechat dostatečný prostor pro volné proudění vzduchu.


Pozn.: Pokud zaznamenáte zvýšenou hlučnost lednice, dost možná se vestavná lednice někde dotýká stěny nebo nestojí rovně. Zkontrolujte tedy její správné umístění.

Je vhodnější vestavná nebo volně stojící lednice?

Pokud stále ještě tápete, zda se do vaší domácnosti hodí spíše vestavná lednice nebo volně stojící, je dobré zvážit několik hledisek. V první řadě jsou to prostorové možnosti a celkový styl vaší kuchyně. Pokud i ostatní spotřebiče máte vestavné a zabudované do kuchyňské linky, pak je vestavná chladnička vhodnou volbou. Docílíte tak sladěného a jednotného vzhledu celého interiéru. V tomto případě však musíte počítat s určitým omezením při výběru spotřebiče. Model vestavné lednice musí odpovídat rozměrům nábytku, nutné je také zajistit bezproblémový a bezpečný provoz spotřebiče. Zohlednit je třeba volné proudění vzduchu okolo chladničky, potřebné je zesílení spodní podstavné části a nezbytná je i instalace speciálních ventilačních mříží. Na druhou stranu nemusíte příliš řešit design chladničky, jelikož je skrytá za nábytkovou skříňkou.

Jaký je rozdíl mezi podstavnou a vestavnou lednicí?

Někdy se snadno splete pojem podstavná lednice a vestavná lednice. Zatímco vestavná lednice je zabudovaná přímo do kuchyňské linky, se kterou dokonale splyne, podstavná lednice je pod pracovní deskou pouze zasunutá a lze ji přemisťovat.

Jak vyčistit lednici?

Každá lednice se musí pravidelně čistit, protože ať už s moderními funkcemi nebo bez nich, při skladování jídla se do ní dostanou různé nečistoty. Ledničku je dobré vyčistit cca 1× za měsíc čistým hadříkem a neagresivním čisticím prostředkem na lednice. Jsou bezpečné pro styk s potravinami, výborně likvidují nečistoty a pohlcují nežádoucí pachy. Pomoci vám ale mohou i přírodní čistidla, například voda s jedlou sodou. Vhodný je i ocet, který platí i jako účinný pomocník proti pachům. Při mytí chladničky vždy vyndejte všechny potraviny a při čištění postupujte odshora dolů. Poté všechny poličky i stěny lednice vytřete dosucha.

Přibližně 2× do roka je vhodné důkladné umytí lednice, a pokud je v lednici či mrazáku námraza, je třeba ji odstranit (námraza způsobuje výrazný nárůst spotřeby energie a může vést i k poškození spotřebiče). Vyhraďte si na to chladnější den. Vyndejte nejen potraviny, ale také poličky a šuplíky, které důkladně umyjte třeba ve vaně. Pozor, myjte je ve vlažné vodě, abyste předešli teplotnímu šoku a prasknutí poličky. Nezapomeňte na těsnění kolem dveří a vývod kondenzované vody, což jsou ideální místa pro tvorbu plísní. Vše pak důkladně vysušte suchým a čistým hadříkem a ukliďte zpět na místo.


TIP: Více o tom, jak vyčistit chladničku nebo také jak odstranit zápach z lednice, se dozvíte v našem článku Jak se starat o ledničku.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB11