Sáčkový, nebo bezsáčkový vysavač? Klasický podlahový vysavač, nebo postačí tyčový s ručním vysavačem? A co takhle robotický vysavač? Pokud váháte, který vysavač si vybrat, nabízíme vám přehled jednotlivých typů vysavačů i s jejich výhodami a nevýhodami a poradíme vám, jaký vysavač bude ten nejlepší pro vaše účely.
Sáčkové vysavače představují starou dobrou klasiku, která se do dneška uplatňuje ve většině domácností. Důvodem je skvělý poměr ceny a výkonu a vysoká hygieničnost. Sáčkové vysavače vám mohou poskytnout ten nejlepší sací výkon za přijatelnou cenu a prachový sáček funguje jako další stupeň filtrace, čímž zvyšuje její celkovou účinnost. Sáčkové vysavače s HEPA filtry jsou tedy doporučovány do domácností s alergiky. Velký sací výkon sáčkového vysavače si dobře poradí i s koberci s vysokým chlupem a zároveň je vhodný i na tvrdé podlahy. Ovšem po zaplnění prachového sáčku sací výkon klesá, proto je potřeba ho vždy včas vyměnit. Pokud je vysavač vybaven indikátorem prachu, budete na to upozorněni. U sáčkových vysavačů je tedy potřeba počítat i s dodatečnými provozními náklady na dokupování prachových sáčků.
Bezsáčkový vysavač využívá cyklonový efekt, při kterém odstředivá síla od sebe odděluje menší a větší nečistoty z nasátého vzduchu. Sebrané nečistoty se pak z nádoby vysypou do koše. Drobounké částečky, které v nádobě nezůstanou, jsou přefiltrovány přes filtry umístěné před a za motorem. Zcela zásadní u bezsáčkového vysavače je jeho kvalitní konstrukce a dobré těsnění, aby cyklonový efekt fungoval skutečně tak, jak má a nehnal prach pouze přes odstředivou komoru rovnou do filtru. Kritizovanou vlastností cyklonových vysavačů je, že při vysypávání nádoby může dojít ke styku s nečistotami nebo k rozptýlení prachu do vzduchu, což je zcela nevyhovující pro alergiky. Ovšem moderní bezsáčkové vysavače již umožňují bezkontaktní vyprazdňování nádoby. Některé modely disponují vodním filtrem, což je pak nejhygieničtější řešení, protože nečistoty jednoduše vylejete s vodou. Neopomenutelnou výhodou bezsáčkových vysavačů je, že některé z nich mají také funkci mokrého vysávání.
Robotické vysavače představují vysávání nové generace. Zajistí vám čistou podlahu bez námahy, a to dokonce i když nejste doma. Získávají si čím dál tím větší důvěru zákazníků, jen je potřeba vybrat si ten správný model, abyste nebyli zklamáni. Zde se skutečně nevyplácí šetřit. Základní modely robotických vysavačů jsou vhodné pouze na hladké podlahové krytiny, často vyžadují vaši asistenci a ne vždy dokáží uklidit důkladně. Pokrokovější roboti zvládnou jak hladké povrchy, tak koberce, vyznačují se vysokou efektivitou vysávání a až překvapivou mírou samostatnosti. Disponují chytrým navigačním systémem, díky kterému se vyhnou překážkám, uklízejí systematicky a důkladně, dokáží zareagovat na změnu typu podlahy a nestane se jim, že by spadli třeba ze schodů. Svého robota můžete dokonce ovládat na dálku mobilním telefonem nebo ho naprogramovat a on v nastavenou dobu začne se zadaným režimem úklidu. Robotický vysavač s mopem vám zajistí kompletní úklid podlahy, kdy nejdříve zamete a vysaje prach a nečistoty, poté podlahu navlhčeným mopem vytře.
Štíhlá konstrukce spojená s jednoduchou manipulací a skladností. To jsou tyčové vysavače, které jsou vhodné především pro menší bytové plochy a pro pohodlné vysávání bez ohýbání. Obecně je pro tyčový vysavač charakteristický nižší sací výkon, i když mezi moderními a dražšími modely se dnes najdou i takové, které svým sacím výkonem nezaostávají a výborně si poradí i s koberci. Na výběr máte mezi kabelovým tyčovým vysavačem a bezdrátovým (aku) tyčovým vysavačem. Síťové vysavače mají neomezenou dobu provozu, naproti tomu aku vysavače jsou mobilní, bez omezení kabelem. Tyčovým vysavačem 2v1 získáte v jediném spotřebiči vysavač tyčový podlahový i ruční. Chcete-li s jedním přístrojem obstarat kompletnější úklid, bude se vám líbit tyčový vysavač s mopem nebo tyčový vysavač 3v1, tj. tyčový vysavač s mopem a ručním vysavačem.
Ruční vysavač je malý užitečný pomocník pro rychlý úklid menšího nepořádku. Uplatní se kdykoliv je potřeba vysát nečistoty z menších ploch a vytahování velkého vysavače by bylo příliš zdlouhavé a pracné. Pořídit si můžete ruční vysavač na kabelu, ale samozřejmě kvůli mobilitě a snadnému použití převládají na trhu ruční vysavače bezdrátové, tedy akumulátorové. Jen je potřeba dávat si při výběru pozor na výdrž baterie a dobu nabíjení. Bezdrátové ruční vysavače se dobíjí v nabíjecí stanici, která může být s úchytem na zeď, což jednak působí dobře z designového hlediska a jednak je to velmi praktické. Pokud ruční vysavač umožňuje také mokré vysávání, stává se z něj pohotový pomocník s mnohem širším využitím. Ruční vysavače mají obecně nižší výkon, ale pro jejich využití je to dostačující.
Víceúčelové vysavače jsou vhodné především do velkých domácností s různými druhy podlahy. Jejich hlavní výhodou je, že umožňují také mokré vysávání. Multifunkční vysavač tedy vysaje suché nečistoty, prach i tekutiny, některé modely zvládnou rovněž hloubkové čištění koberců, šamponování a parní čištění. Dalšími funkcemi jsou schopnost vytíraní podlah či dokonce mytí oken. Někoho může překvapit funkce foukání, se kterou během chviličky nafouknete matraci nebo vám pomůže s uvolněním ucpaného odpadu. Víceúčelové vysavače disponují velkou sběrnou nádobou na nečistoty a vybrat si můžete mezi sáčkovým nebo bezsáčkovým provedením. Různé nástavce a možnost mokrého čištění vám pomohou odstranit třeba i víno z pohovky nebo obnovit šmrnc zašlého gauče. Nicméně multifunkční vysavače zpravidla mívají oproti těm klasickým podlahovým větší rozměry a vyšší váhu a levnější modely disponují nižším sacím výkonem.
Parní vysavače a mopy jsou ideální pro důkladný úklid s menším úsilím. Horká pára napomáhá uvolnění nečistot, které se tak jednodušeji a důkladněji dají odstranit. Proto si tyto vysavače a mopy dobře poradí i se silně znečištěnými povrchy nebo zažranou špínou. Pára navíc účinně a bez chemie ničí bakterie, alergeny a plísně. Každý parní vysavač či mop má vodní nádrž, do které se nalévá voda. Ta se po zahřátí využívá na tvorbu páry. Intenzita vypouštěné páry je u většiny přístrojů regulovatelná. Parní vysavače a některé parní mopy jsou vhodné na všechny typy povrchů včetně koberců. Čistí za pomoci páry, ale umějí vysávat i bez páry. Lze s nimi vysát i tekutiny. Parní vysavače s vhodnými nástavci jsou skvělé i na čištění čalouněného nábytku. Některé parní mopy ovšem nejsou vhodné na koberce a hodí se pouze pro jednoduchý, rychlý a důkladný úklid tvrdých podlah.
V kategorii antibakteriální vysavače naleznete vysavače sáčkové, bezsáčkové, tyčové, ruční i robotické vysavače. Předností antibakteriálních vysavačů je špičkový sací výkon a dokonalý filtrační systém. Díky tomu zachytí a nepropustí zpátky do ovzduší ani ty nejmenší prachové částice, pyly a alergeny. Často jsou vybavené pro efektivní vysávání zvířecích chlupů a některé antibakteriální vysavače jsou přímo uzpůsobené pro likvidaci bakterií a roztočů s téměř 100% úspěšností. Děje se tak díky využití sterilizační technologie. Nejčastěji se jedná o sterilizační UV lampu, parní technologii nebo možnost přidání desinfekčního prostředku do zásobníku v případě tyčového vysavače s mopem. V nabídce najdete i ruční vysavače, které jsou přímo určené na vysávání povlečení, lůžkovin, matrací nebo čalounění pro efektivní likvidaci roztočů a jiných alergenů.
Vodní vysavače jsou vysavače s vodním filtrem. Nečistoty se nasávají do nádoby s vodou, která se po každém vysávání vyleje. Zvyšuje se tak efektivita čištění, odstraní se i ten nejjemnější prach a zároveň pročistíte i vzduch v místnosti. Nedochází ke zpětnému víření prachu tudíž jsou vysavače s vodním filtrem vhodné i pro alergiky a astmatiky. Hubice se nezanáší nečistotami, rovněž nehrozí přeplnění sběrné nádoby, jak tomu může být u sáčků, proto se vysavače s vodním filtrem vyznačují stabilním sacím výkonem. Hodí na i na mokré vysávání podlah a koberců, ale také nábytku s textilním potahem. Mnoho vodních vysavačů tak funguje multifunkčně, tj. umožňují suché i mokré vysávání a některé z nich i s funkcí šamponování. U vodních vysavačů je potřeba počítat s vyšší hmotností a většími rozměry a nutno zmínit také jejich o něco vyšší hlučnost.
Vysavač na popel a saze je perfektním pomocníkem do domácností s krbem či s kamny nebo na chalupu ke grilu. Účinně vyčistí váš krb nebo gril bez víření prachu a popela. Podle teploty popela rozlišujeme dva druhy krbových vysavačů. Vysavač na studený popel lze výhradně použít pouze na vychladlý popel a saze, jinak hrozí poškození přístroje. Vysavač na horký popel sice také nemůžete použít na žhavé uhlíky, ale můžete s ním vysát popel o teplotě 30-60 °C. S vysavačem na popel můžete vysávat i větší a hrubší nečistoty jako jsou například piliny, najdou tedy své uplatnění i v dílně. Zvládnou také vysát drobné nečistoty na zahradě. Jejich větší a těžší konstrukce asi nikoho nepřekvapí a je třeba s tím počítat.
HEPA filtr (High Efficiency Particularte Air) patří mezi nejvýkonnější systém filtrace, který dokáže zachytit až 99,9 % nečistot. Jednotlivé stupně účinnosti jsou označeny číslicemi 10 až 14, kdy 10 označuje 85% filtraci a 14 99,9% filtraci. HEPA filtr bývá umístěn za motorem vysavače, kde zachycuje nasátý prach a nečistoty. Pokud máte v rodině alergika, vybírejte vysavač s tímto typem filtrace.
Turbokartáč je určen pro úklid koberců. Ideální je zejména pro odstranění zvířecích chlupů či vlasů, ale také účinně odstraní zašlapanou špínu. Obsahuje jeden nebo více rotačních válců s pevnými štětinami. Ty mohou být poháněny buď nasávaným vzduchem, nebo vlastním motorem. Turbokartáče s vlastním motorem nabízí vyšší výkon, ale za cenu vyšší spotřeby energie.
Funkce mokré vysávání umožňuje vysavači vysávat i tekutiny. Kromě toho můžete takové vysavače využít i pro vytření podlahy či šamponování koberců.
Slovník pojmů