Obnovit stránku

Jak vybrat WiFi router

Zásluhou kvalitního WiFi signálu se můžeme kupříkladu s notebookem, chytrým telefonem nebo tabletem připojit k internetu kdekoliv v dosahu sítě, aniž bychom k tomu potřebovali kabel. Základem každé takové bezdrátové sítě je WiFi router (směrovač), který ji realizuje, řídí a spravuje. Co vše router umí, jaké má funkce a na co si dát při jeho výběru pozor?

Jak vybrat WiFi router

Nejčastější otázky při výběru WiFi routerů

Převážně jen surfuji na internetu. Má pro mě cenu vybírat si drahý router?

Pokud na internetu netrávíte moc času a jen si s přáteli na sociálních sítích si vyměníte pár vět, jednou denně zkontrolujete e-maily nebo projdete aktuální zprávy, nemusíte se výběrem WiFi routeru nijak zvlášť zabývat. Na běžné brouzdání internetem vám postačí základní model. Nemusíte řešit rychlost, frekvenci, počet antén a další parametry. Běžný základní model však postačí pouze na pokrytí menšího bytu.

Jak zesílím signál?

Další anténa

Mnohdy je nejjednodušším řešením, jak vylepšit WiFi signál, přidání další externí antény k routeru. Některé modely však přidání externí antény neumožňují.
 


Extender

Nejjednodušší metodou, jak rozšířit pokrytí WiFi sítě, je vložit do sítě extender, tedy zapojit jej do elektrické zásuvky. WiFi Extender funguje tak, že přijímá WiFi signál a na stejném kanálu ho pošle dál, obvykle již však se sníženou rychlostí.
 


WDS

Další možností rozšíření WiFi signálu je pomocí systému WDS (Wireless Distribution System), který rozšiřuje bezdrátovou síť pomocí více přístupových bodů, aniž by bylo nutné jejich propojení kabelovou sítí. Jednotlivé Acces Pointy se o přenosovou rychlost dělí rovným dílem.


Vyplatí se vybrat si router osvědčeného výrobce?

Rozhodně ano. Někteří výrobci mohou své levné routery napěchovat funkcemi, které mohou zákazníka nalákat, v praxi je však může být jejich použitelnost problematická. Za ověřené značky v oblasti WiFi routerů pro běžné spotřebitele lze považovat TP-Link, D-Link, Asus či Zyxel.
 


Proč je lepší zvolit známou značku?

- Lepší prodejní podpora
- Větší stabilita a spolehlivost zařízení při dlouhodobém použití nebo větší zátěži

- Snadnější reklamace v případě potíží

Jak zabezpečit domácí bezdrátovou síť?

Špatně zabezpečená bezdrátová síť může pro potenciálního útočníka znamenat snadný přístup k vašim osobním datům, přístupovým heslům apod. Proto je dobré přístup do bezdrátové sítě zabezpečit heslem, aby se do ní uži připojil jen na základě zadání správného klíče.


Další možností je nechat síť přístupnou pro kohokoli, aniž by musel zadávat heslo. Toto řešení se volí v případě sítí na veřejných místech, např. v kavárnách, restauracích, hotelech apod.

Je modem a router to samé?

Nikoliv, modem a router nejsou jedno a to samé zařízení. Úlohou modemu je realizace internetového připojení, například přes mobilní LTE, xDSL, kabelove rozvody. Existují i modemy s dual WAN, např. DSL modemy, které mohou fungovat jako běžné routery. Modem však může mít integrovaný router, čímž získáte jedno zařízení, které umožní připojení k internetu i vytvoření počítačové sítě.


Router naopak potřebuje zdroj internetu přes běžný síťový kabel. Slouží k vytvoření počítačové sítě, teoreticky tedy může počítače vzájemně propojit, ale bez přístupu k internetu. 

WiFi routery

 • Pro drátové i bezdrátové připojení k internetu
 • Součástí jsou také konektory RJ-45
 • Cena od 329 Kč
Wifi routery

Přístupové body

 • Pro bezdrátovou komunikaci mezi klienty
 • Stěžejní prvek pro síť WLAN
 • Cena od 400 Kč
Přístupové body

Extendery

 • Rozšíří pokrytí bezdrátové sítě
 • Zapojuje se do elektrické zásuvky
 • Cena od 550 Kč
Extendery

WiFi s funkcí klient

 • Umožní připojení ethernetového zařízení do WiFi sítě
 • Komunikují skrz AP
 • Cena od 650 Kč
S funkcí klient

Venkovní

 • Venkovní zařízení pro síťovou komunikaci
 • Kvalitní příjem signálu za každého počasí
 • Cena od 1 300 Kč
Venkovní

Důležité vlastnosti a funkce


Frekvenční pásma

Frekvenční pásma

Na rychlosti WiFi routeru se velkou měrou podílí přenosové standardy, které fungují ve dvou frekvenčních pásmech – 2,4 a 5 GHz. Tyto standardy jsou stejné pro routery i koncová zařízení, např. notebooky nebo mobilní telefony.

Pásmo 2,4 GHz – Více zatížené, protože poskytuje pouze tři nepřekrývající se kanály. Hodí se na jednoduché úlohy jako odeslání e-mailu nebo prohlížení internetových stránek.

Pásmo 5 GHz – Na této frekvenci je dostupných 23 nepřekrývajících se kanálů, proto se zde setkáme s mnohem méně interferencemi. Toto pásmo už pohodlně obstará i činnosti náročnější na rychlost přenosu a objem dat, jako jsou on-line hry nebo streamování HD videa.

Routery a přístupové body fungující na obou zmíněných pásmech jsou označovány jako dvoupásmové. 

Wi-Fi

Standardy WiFi


Značení standardů WiFi prošlo jistou proměnou. Zatímco dříve se značily písmeny (např. 802.11b), v roce 2019 se toto značení změnilo na značně jednodušší číslice. Setkáte se tedy i s označením WiFi 1,2,3, atd. Dokud se značení plně neimplementuje, je možné, že budete vídat oba dva typy.

1. generace - WiFi 1 (802.11a)

- Standard provozován v pásmu 2,4 GHz
- Pásmo 2,4 GHz je vhodné na jednoduché úlohy jako vyřizování e-mailů nebo prohlížení webových stránek
- Propustnost pouze 2 Mbps
- Postačí na surfování na internetu


2. generace - WiFi 2 (802.11b)

- Provozován v pásmu 2,4 GHz
- Teoretická rychlost 11 Mbps
- Vhodné k vyřizování e-mailů


3. generace - WiFi 3 (802.11g)

- Provozován v pásmu 2,4 GHz (802.11g) a 5 GHz (802.11g/a)
- Pásmo 5 GHz je vhodné na činnosti náročné na rychlost přenosu a objem dat, jako jsou on-line hry nebo streamování videa v HD kvalitě
- Teoretická rychlost až 54 Mbps
- Prohlížení náročných internetových stránek


4. generace - WiFi 4 (802.11n)

- Provozován v pásmech 2,4 GHz a 5 GHz
- Přenosová rychlost teoreticky až 600 Mbps , reálně však jen kolem až 150 Mbps
- Zvýšení rychlosti je dosaženo použitím technologie MIMO (Multiple Input Multiple Output)


Většina zařízení se dnes vyrábí se současnou podporou standardů 802.11a/b/g/n.

5. generace - WiFi 5 (802.11ac)
První standard, který začal využívat dvě pásma současně - 2,4 GHz a 5 GHz. Výhodou pásma 5 GHz je, že nabízí větší počet kanálů a zároveň v něm funguje menší množství zařízení. Proto není přenos dat rušen do takové míry, jako u pásma 2,4 GHz. 5GHz pásmo je vhodné pro on-line hry nebo streamování videa v HD kvalitě. Základní 802.11ac routery nabízí ve střední kategorii kombinovanou rychlost až 1,2 Gbps. U produktů nejvyšší třídy se pak můžeme bavit o rychlostech až kolem 3 Gbps.

6. generace - WiFi 6 (802.11ax)
Nejnovější standard, který vznikl pro moderní dobu – brzy se budou pro WiFi síť totiž otevírat nová pásma. Routery se standardem 802.11ax tak budou schopny vysílat na všech pásmech od 1 až do 7 GHz - 2,4 GHz a 5 GHz. Je jasné, že tyto routery nějakou chvíli obyčejný smrtelník moc nevyužije. Pro velké firmy si ovšem jistě najdou uplatnění. Ty nejkvalitnější budou schopny rychlost vytáhnout až na závratných 11 Gbps.

Antény

Antény

Na anténě závisí kvalita šíření signálu v prostoru. Rozeznáváme následující typy antén.

Všesměrové – Vhodné, pokud chcete pokrýt WiFi signálem pokrýt velkou oblast.
Sektorové – Využijete je k pokrytí většího souvislého prostoru.
Směrové – Pomocí těchto antén lze přenášet WiFi signál na velké vzdálenosti, avšak pouze v určitém směru.

Routery jsou vybaveny buď externí nebo zabudovanou anténou. Externí antény lze vyměňovat a pokud to router podporuje, lze přidávat další. U zabudované antény toto není možné, pokud vám však záleží na kompaktním tvaru, toto řešení je pro vás vhodné.

Použití všesměrových antén s vysoce výkonnými zesilovači signálu a technologií tvarování paprsku (tzv. beamforming) zajistí výrazně lepší prostupnost signálu prostorem.

Konektivita

Konektivita

Klasické routery jsou vybaveny pěti porty pro síťové kabely s koncovkou RJ-45. Jeden z nich je WAN a čtyři LAN. Dále na současných routerech najdeme alespoň jeden port USB 2.0 nebo USB 3.0.

LAN (Local area network) - Pro připojení jednotlivých zařízení v lokální síti.

WAN (Wide area network) - Slouží k propojení routeru k modemu nebo internetu.

GLAN - Tyto konektory najdeme u vysokorychlostních modelů. Dosahují přenosové rychlosti až 1000 Mbps, tedy 1 Gbps.

USB
Slouží k připojení například tiskárny, častěji však externího úložiště, ke kterému budete moci přistupovat ke svým datům vzdáleně ze všech zařízení připojených v síti. Z hlediska USB konektorů se routery liší pouze v tom, zda podporují pouze starší standard USB 2.0 nebo s připojenými zařízeními komunikuje prostřednictvím rychlého USB portu 3.0.

Bezpečnost

Bezpečnost

Špatně zabezpečená bezdrátová síť může pro potenciálního útočníka znamenat snadný přístup k vašim osobním datům, přístupovým heslům apod. Proto je přístup do bezdrátové sítě dobré zabezpečit zašifrováním (AES) a autentifikací pomocí hesla.

Zabezpečení
WEP (Wired Equivalent Privacy) - snadno prolomitelná metoda
WPA (WiFi Protected Access, tedy chráněný přístup k WiFi) - účinnější metoda než WEP
WPA2 (WiFi Protected Access 2) - účinnější metoda než WPA

Šifrování
TKIP (Temporal Key Integrity Protocol)- Zastaralý protokol, který útočníci lehce překonají
AES (Advanced Encryption Standard ) - Účinnější šifrování než TKIP

Nejsilnější zabezpečení představuje kombinace WPA2-AES.

Další způsoby ochrany

WPS (WiFi Protected Setup) - přidání zařízení do sítě bez nutnosti zadávání hesla
Whitelist (bílá listina) - určíte si zařízení, která mají přístup do sítě
Guest zone - síť pro hosty
Rodičovská kontrola

Slovník pojmů - WiFi routery

Router

Router je zařízení, které slouží k vytvoření počítačové sítě. Propojuje tedy mezi sebou počítače, aniž by musel poskytovat přístup k internetu. Router může mít integrovaný modem, čímž získáte jedno zařízení, které umožní připojení k internetu i vytvoření počítačové sítě.

Repeater

Repeater, neboli opakovač, je zařízení, které se strká do elektrické zásuvky. Slouží k rozšíření pokrytí WiFi sítě a funguje tak, že přijímá WiFi signál a na stejném kanálu jej posílá dál. K označení tohoto zařízení se používá někdy název extender, který funguje stejným způsobem.

Access point

Access point (AP - přístupový bod), neboli přístupový bod, je zařízení nebo režim, které umožní bezdrátovou komunikaci mezi jednotlivými klienty vybavenými bezdrátovou kartou / adaptérem a Access Pointem. Jedná se o stěžejní prvek pro síť WLAN a ve výbavě je má většina routerů.

Slovník pojmů

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB13