Obnovit stránku

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

Aktualizováno

Ideální vlhkost v bytech by měla být mezi 40-65 %. Příliš nízké hodnoty totiž mohou způsobovat různé zdravotní obtíže. Vysušená sliznice hůře zachycuje viry, bakterie a alergeny. Nízká vlhkost také zhoršuje životní komfort. Řešením může být vhodný zvlhčovač, který se výrazně podílí na kvalitě vzduchu ve vnitřním obývaném prostoru.

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

Několik tipů pro výběr zvlhčovače

 1. Promyslete si, do jak velké místnosti zvlhčovač umístíte.

 2. Zvažte, zda bude zvlhčovač pracovat i v noci, a je tudíž potřeba funkce tichý režim.

 3. Zvlhčení vzduchu je možné kombinovat s jeho čistěním.

Základní parametry pro výběr zvlhčovače

Zvlhčovací výkon (emise páry)

Zvlhčovací výkon je uváděn v mililitrech či gramech za hodinu. Zvlhčovač je vždy třeba vybírat podle jeho výkonu, vyšší výkon je vhodnější pro větší místnosti. Vyšší výkon také zvažte, pokud máte netěsnící okna či extrémně nízkou vlhkost v bytě (pod 30 %). V případě místnosti větší než 70 m2 je vhodné zvážit použití dvou zvlhčovačů.

Hlučnost

Hlučnost zvlhčovače je důležitá především při nočním provozu, pokud ve zvlhčované místnosti spíte. Modely na principu teplé vodní páry mají vyšší hlučnost oproti těm ultrazvukovým, které jsou velmi tiché.

Spotřeba energie

V zimních měsících může být zapotřebí mít zapnutý zvlhčovač 24 hodin denně, v takovém případě je vhodné sledovat spotřebu energie kvůli celkově finanční náročnosti provozu. Energeticky náročnější jsou zvlhčovače na principu teplé páry, ostatní typy mají až poloviční spotřebu.

Velikost nádobky na vodu

Velikost nádržky na vodu ovlivňuje komfort použití zvlhčovače. Manuální zvlhčovače pracují, dokud je nevypnete či nedojde voda, takže je třeba zohlednit velikost potřebné nádržky. Výkonné zvlhčovače pak mohou potřebovat větší nádržku, abyste vodu nemuseli neustále doplňovat. Větší nádoba zvětšuje velikost zvlhčovače. Mezi nejvyhledávanější patří zvlhčovače s nádobkou o objemu 5 litrů, která je nastavena na přibližně 8 hodin provozu.

Zabudovaný vlhkoměr

Praktickou funkcí u některých modelů zvlhčovačů je zabudovaný vlhkoměr (hygrostat, hydrostat). Ten umožňuje pružně reagovat na aktuální vlhkost v místnosti a spínat zvlhčovač podle potřeby. Nedochází tak k opačnému problému, a to příliš vysoké vlhkosti v místnosti, která podporuje růst plísní.

Ostatní doplňkové funkce

Při výběru zvlhčovače vzduchu si všímejte i dalších užitečných funkcí:

Teplý zvlhčovač

Teplý zvlhčovač

 • Vhodný pro často nemocné členy rodiny
 • Mohou zvyšovat teplotu v místnosti

Zvlhčovače vzduchu produkují teplou sterilní páru. Nejprve přivedou vodu k varu, poté ji ochladí a vypustí do vzduchu. Tento proces dokáže zničit případné bakterie, musíte však počítat s jejich vyšší spotřebou.

Výhody a nevýhody
 • Sterilní pára dokáže zabíjet i bakterie
 • Nepotřebují spotřební materiál (nemění se filtry nebo zvlhčovací vložky)
 • Jsou účinnější a výkonnější
 • Mají vyšší spotřebu
 • Horká pára u výstupu zvlhčovače, opatrnost je třeba v případě blízkosti dětí
Studený zvlhčovač

Studený zvlhčovač

 • Ideální pro celoroční použití

Studené zvlhčovače pracují s přirozeným odparem vzduchu známým z přírody. Kapičky vody zachytává speciální filtr a následně jsou rozháněny ventilátorem do vzduchu, který je takto účinně zvlhčován.

Výhody a nevýhody
 • Nabízejí tichý provoz, vhodný do místností, kde se spí
 • Mají nižší spotřebu (zpravidla do 30 W)
 • Není vhodný pro alergiky, neeliminuje alergeny
 • Je nutné měnit zvlhčovací vložky (cca každé 3 měsíce)
Ultrazvukové zvlhčovače

Ultrazvukový zvlhčovač

 • Univerzální použití

Zvlhčovače vzduchu využívají principu ultrazvuku, který mění vodu na parní mlhu. Základem je vysokofrekvenční ultrazvukový oscilátor, který tvoří mikrokapičky produkované ve formě jemné páry. U ultrazvukových zvlhčovačů oceníte hlavně jejich nízkou spotřebu a tichý provoz.

Výhody a nevýhody
 • Nepouští do vzduchu minerální látky, takže se neusazuje bílý minerální prach
 • Nižší spotřeba energie
 • Je třeba měnit demineralizační filtry
NanoCloud zvlhčovače

NanoCloud zvlhčovače


 • Technologie NanoCloud poskytuje trojitou ochranu proti bakteriím a plísním
 • Rovnoměrně rozšiřuje zvlhčený vzduch
 • Hygienický a bezpečný 

Díky speciální trojité ochraně dokáže technologie NanoCloud zamezit šíření plísní a účinně zničí až 99 % bakterií oproti jiným ultrasonickým modelům, čímž výrazně přispívá ke zkvalitnění vzduchu ve vnitřním prostoru. Absorpční filtr nejprve zachytí prach a velké částice jako například vlasy nebo zvířecí srst a zároveň pohlcuje suchý vzduch. Odpařovací systém poté hygienicky zvlhčí vzduch, který se rovnoměrně rozšiřuje do místnosti v podobě zdravého vzduchu.

Výhody a nevýhody
 • Certifikát hygienické bezpečnosti
 • Nedochází k šíření bílého prachu
 • Nezanechává mokré skvrny
 • Účinně ničí bakterie a plísně
 •  Nutná občasná výměna filtru

Nejčastější otázky při výběru zvlhčovače vzduchu

Kam správně zvlhčovač vzduchu umístit?

Zvlhčovač by měl mířit doprostřed místnosti a měl by být umístěn na zemi. Nikdy zvlhčovač neumisťujte v blízkosti předmětů citlivých na vlhkost, například obrazy. Vhodný není ani na polici nebo na dřevěné podlaze. V takovém případě doporučujeme použít nepromokavou (vlhkotěsnou) podložku.

Jak často a na jak dlouho je potřeba zvlhčovač pouštět pro dosažení maximálního efektu?

Doba provozu se odvíjí od velikosti místnosti, vlhkosti vzduchu a dalších parametrů. V zimních měsících za velmi nízké vlhkosti v bytě může být nutné mít zvlhčovač spuštěný 24 hodin denně. Dražší modely disponují automatickým spínáním na základě vlhkoměru, takže spouští provoz jen v případě potřeby. Vliv na efekt má také větrání, které bychom měli v době provozu zvlhčovače omezit.

Jaké funkce navíc mohou zvlhčovače vzduchu nabízet?

K dispozici může mít zvlhčovat integrovaný vlhkoměr, teploměr a možnost regulace výkonu, a tedy dosažené vlhkosti. Mezi nadstandardní funkce patří kombinace zvlhčovače s čističem vzduchu (HEPA filtry, uhlíkové filtry, ionizace), dále s aroma difuzérem. Výhodou je také přítomnost dálkového ovládání.

Jaká voda patří do zvlhčovače?

Výrobci zpravidla nemají žádné nároky na kvalitu použité vody. Obecně je však doporučovaná voda s nízkým obsahem minerálních látek, ideálně destilovaná. V případě vysoké tvrdosti vody je vhodné vodu změkčit. V případě, že zvlhčovač nepoužíváte více než dva dny, vodu vždy vylijte, aby se v ní nemnožily bakterie.

P-DC1-WEB19