Tak schválně, kolikrát denně zapínáte rychlovarnou konvici? Dvakrát, třikrát, nepočítáte to? A teď jiná záludnější otázka. Jak často konvici čistíte? Rychlovarná konvice je skvělý vynález, bez kterého už si ani neumíme představit život. Během chvilky uvaříte vodu na čaj nebo jiný horký nápoj a výrazně s ní urychlíte vaření. Voda v konvici ale dříve nebo později začne tvořit vodní kámen. Co s tím? Existuje jednoduchý a pokud možno šetrný způsob čištění rychlovarné konvice? Ano, existuje. V našem článku najdete přesné návody, jak vyčistit rychlovarnou konvici octem, jedlou sodou či citronem a také spoustu praktických rad, díky kterým docílíte skvělého výsledku takřka bez námahy.
Jak poznáte, že je na čase vyčistit konvici? Zásada číslo jedna zní: Na nic nečekejte a provádějte údržbu pravidelně! Množství usazeného vodního kamene závisí na tvrdosti vody. Co to pro vás znamená? Pokud máte tvrdší vodu, budete konvici muset čistit častěji. Nebojte se, čištění konvice není žádná věda, bez problému to zvládnete, a pokud nechcete, nemusíte ani kupovat chemické čističe.
i
Rychlovarná konvice je určitě jeden z nejpoužívanějších domácích spotřebičů. Vzhledem k tomu, že ho používáme i několikrát denně, neměli bychom zapomínat na pravidelnou údržbu. Čím tvrdší vodu máte, tím častěji je nutné konvici čistit.
Existuje hned několik přírodních způsobů, jak odstranit ze dna konvice vodní kámen. Tři z nich vám detailně popíšeme, abyste si podle potřeby mohli vybrat. Mějte ovšem na paměti, že výsledek závisí na míře znečištění. Pokud je vaše konvice velmi zanesená, budete muset vynaložit větší úsilí a doporučený postup opakovat, dokud se vodního kamene úplně nezbavíte.
i
Žijete v oblasti s velmi tvrdou vodou? Pokud vám vodní kámen znepříjemňuje život a máte pocit, že výrazně ovlivňuje chuť vašeho horkého nápoje, váš problém může vyřešit filtrační konvice. Ta z vody odstraní škodlivé látky, sníží obsah chlóru, vodního kamene i organických nečistot.
Jedlá soda by rozhodně neměla v žádné domácnosti chybět. Má mnoho způsobů využití a jedním z nich je i odvápnění konvice.
Jak na to?
Pokud jste napoprvé neodstranili všechen vodní kámen, celý postup opakujte.
Pokud nemáte čas, nemusíte nechat jedlou sodu působit přes noc. Vodu můžete se sodou svařit ihned po aplikaci (vždy minimální doporučené množství). Poté postupujte stejně, jak uvádí návod výše. Tento postup je v pořádku, pokud vaši konvici udržujete pravidelně a nemá silnou vrstvu vodního kamene. V opačném případě by nebyl dostatečně účinný.
Tento způsob čištění je šetrnější než čištění octem. Pokud tedy výrobce uvádí, že konvici nelze čistit octem, je citrónový roztok velmi vhodnou alternativou. Nutno ale podotknout, že není tak účinný jako čištění sodou nebo octem. Proto se nehodí pro odstranění velmi zanesených konvic.
Jaký je postup?
Octem odstraníte i velmi odolné nečistoty, ale jak už jsme zmínili výše, není vhodný pro všechny typy konvic. Proto se nejprve ujistěte, že jej můžete bezpečně použít. Pokud je vše v pořádku, můžete začít s přípravou octového roztoku.
Pokud máte opravdu tvrdou vodu a přírodní čistidla se vám z jakéhokoliv důvodu neosvědčila, můžete si pořídit odvápňovač. Tato čistidla jsou vhodná nejen na odstranění vodního kamene v rychlovarné konvici. Kámen efektivně odstraní také z kávovarů a parní trouby. Jejich aplikace je velmi jednoduchá. Pozor! Při odvápňování trouby si nezapomeňte nasadit ochranné rukavice.
Rychlovarná konvice je jedním z nejvytíženějších spotřebičů. Proto nesmíte zapomínat na její pravidelnou údržbu. Čištění rychlovarné konvice je snadné. Vodní kámen odstraníte i s pomocí jedlé sody, octu nebo citrónového roztoku. Na velmi odolné usazeniny můžete použít profesionální odvápňovače. Pravidelným odvápňováním prodloužíte životnost přístroje.