Obnovit stránku
Aktuální rychlost doručení Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Expresní doručení Partnerská odběrná místa Doručení na adresu
0-2 dny 0-2 dny 1-2 dny 0-1 den 2-4 dny 2-4 dny

Jak vydělávat peníze hraním her na PC

• Autor: Matthew Cook

Poslední dobou se kryptosvětem šíří narativ P2E neboli Play to Earn, čili vyděláváte si tím, že hrajete hru. Doposud to bylo umožněno pouze vybranému kruhu špičkových profesionálních hráčů. Buď přispívali jako influenceři/youtubeři, nebo obešli pravidla a prodávali části hry ostatním, jako třeba čínští farmáři zlaťáky v nejhranějším MMORPG World of Warcraft. „Blockchain mění gaming průmysl. Hráči už za svůj čas chtějí něco dostat, chtějí vlastnit a obchodovat s herními aktivy a očekávají, že budou odměněni za zlepšující se dovednosti ve hře,“ prohlásil Ben Cousens z Lakestar. Chcete vydělávat peníze hraním her i vy? Pak čtěte dále.

Jak vydělat peníze hraním her

Jak vydělat peníze hraním her  – OBSAH

 1. Co je to Play2Earn
 2. Zebedee infikovala Counter Strike bitcoinem
 3. 1st Infuse = CS: GO
 4. LightNite – komiksový Fortnite na lightningu
 5. Herní módy
 6. NFT prvek ve hře
 7. Shrnutí Play2Earn

Co je to Play2Earn

Play-to-earn je přesně to, jak to zní – obchodní model, kdy uživatelé mohou hrát hru a vydělávat při tom kryptoměny. Hráči PC her už nejsou přehlíženi a vyškrtáváni jako vyvrhelové, kteří ztrácejí čas, místo aby dělali něco produktivního. Stejně jako v každém odvětví, i v online hrách se v průběhu let objevilo nespočet trendů a tendencí. Jejich seznam se neustále rozrůstá – od stříleček z pohledu první osoby (FPS) až po hry typu MOBA (multiplayer online battle arena). P2E je jen další evoluční stádium gamingu jako technologie, která využívá velmi silný psychologický model, protože kombinuje dvě činnosti, které lidstvo pohánějí od nepaměti – vydělávání peněz a zábavu.

Krásným příkladem P2E a první vlaštovkou v poli je Renan Oliveira, který si díky hraní Counter Strike zaplatil účty.

Platit účty hraním her je možné.

S příchodem Bitcoinu, NFT a blockchainu obecně se nám začaly kolem gamingu a e-Sports tvarovat velice zajímavé případy využití těchto technologií.

Her, které se snaží nějakým způsobem implementovat technologie blockchainu, jsou spousty. Většina z nich je, bohužel, téměř nehratelných. Některé mají ambiciózní plány, ale jsou teprve ve vývoji. Jiné jsou sice až překvapivě dobře přijímány širokou veřejností, ale už teď je každému, kdo má všech pět pohromadě, jasné, že z dlouhodobého hlediska nemají budoucnost. Jsou tu projekty, které slibují AAA quality games, jako je Star Atlas, což by měla být hra typu „Ready Player One“. Na stránkách sice najdete tlačítko „play now“, to vás však pouze přesměruje do obchodu, kde si prozatím můžete koupit různé NFTs. Kupte si třeba vesmírné plavidlo za jak jinak než tisíce dolarů a doufejte, že si do něj za pár let ve virtuální realitě sednete. Já osobně si raději počkám, i když musím přiznat, že mi jako fanouškovi sci-fi při sledování traileru přejel mráz po zádech.

Trailer Star Atlas.
Osobně vidím vývoj herního průmyslu v souvislostech s kryptem jako velice pozitivní z hlediska adopce a onboardingu mladé generace, která se do virtuálního světa už narodila a kryptoměnám je přirozeně otevřená. Různé typy herních tokenů znají z jiných her a s množstvím času, který tráví hraním, jde ruku v ruce i upřednostňování těchto měn místo „reálného“ fiatu. Pro hráče může být důležitější mít novou helmu pro svou cool postavičku nežli být dobře oblečený v reálném světě. 

Možností, co hrát, jsou spousty a my se budeme v dnešním článku zabývat dvěma nejhranějšími akčními střílečkami, které mají implementovaný Bitcoin ve formě Lightning network. Konkrétně starým známým Counter Strike: Global Offensive neboli „CS: GO“, které infikovalo studio Zebedee, a poté zajímavou komiksovou alternativou Lightnite od vývojářů z Elixir. 

Zebedee infikovala Counter Strike Bitcoinem


Průvodce a Game-play CS: GO.


Zebedee bylo založeno v roce 2019 a nyní má 25 členný tým v čele se jmény jako André Neves, Simon Cowell a Christian Moss. Tato trojice je průkopníky v blockchain gamingu. Hry založené na kryptoměnách vyvíjí již od roku 2013 a nedávno vybrala od investorů 11 milionů dolarů.

Zebedee oslavila úspěšný fundraise sponzorovaným turnajem CS: GO.

Simon Cowell, jeden ze zakladatelů, popsal prostředí herního průmyslu takto: 

„Gaming industry je extrémně kompetitivní, a i když se podaří vytvořit novou skvělou hru na Bitcoinu, je těžké přetáhnout stávající hráče z jiné konkurenční hry, protože ji prostě hrají už dlouho a milují ji.“

Místo toho, aby tedy vyvíjeli od základu novou hru, vytvořili tzv. „Infuse“, díky kterému mohou integrovat Bitcoin Lightning network do již stávajících her. Do her, které lidi mají rádi, a tím si zkrátili cestu k uživatelům. Vytvořili tedy řešení dostupné pro všechny herní developery, kteří tak mohou jednoduše a bezpečně implementovat Lightning do svých her, a tím posouvat P2E odvětví a pohánět adopci Bitcoinu.

Naším cílem je nabídnout vývojářům her plně kompatibilní platformu, kterou mohou používat bez obav z jakýchkoli regulačních dopadů. Budujeme fintech pro herní průmysl a to znamená vybudování nejlepší dostupné platební infrastruktury a také vybudování nejlepší infrastruktury pro dodržování zákonů.“ Takto se vyjádřil mluvčí společnosti Zebedee, která sídlí ve Spojených státech, a tak si určitě musí dávat velký pozor při navigaci právním prostředím. 

Jedním z hlavních partnerů Zebedee je burza Bitstamp, možná dokonce první evropská kryptoměnová burza vůbec, s 10letou tradicí, sídlící v Lucembursku. Nedávno vyhlásila, že klienti Bitstampu (kromě US zákazníků) mohou využít lightning network na instantní dobití ZBD wallet za účelem crypto gamingu, a rozdává bonusy v celkové hodnotě 1 BTC.

Bitstamp rozdává celkem 1 btc.

Pokud vaše hraní může mít skutečné ekonomické výsledky, otevírají se vám nové možnosti pro vytváření hodnot. V budoucnu bude virtuální ekonomika určitě větší než to, čemu dnes říkáme ekonomika reálného světa. Jedním z klíčů k tomu, aby se tak stalo, je otevřený a interoperabilní systém – Lightning network,“ řekl Julian Sawyer, CEO burzy Bitstamp. 

Do gamingu proudí peníze a je zajímavé, že konkrétně v Counter Strike jsou reklamy zobrazeny přímo v hrací mapě na zdech formou graffiti, obrazů, billboardů a jiných cool způsobů. Ve hře Mario karts jste při průjezdu pumpou Bitrefill dostali bitcoin. Fantazii se ve virtuálním světě meze nekladou. 

První Infuse = CS: GO

Jako první hru pro „Infuse“ si zvolili Counter Strike: Global Offensive, která je skrze Steam dostupná ke hraní zdarma a má přibližně 20 milionů aktivních hráčů. Pokud by se tímto způsobem podařilo onboardovat pouhé 1 % uživatelů, dalo by se hovořit o velkém úspěchu. 

Historický okamžik – první hra CS s implementací LN.

Chcete-li si hraní vyzkoušet, stačí si stáhnout CS: GO přes Steam, k tomu poté přidat Infuse, aby bylo možné hrát o bitcoin, a také peněženku Zebedee, přes kterou si vytvoříte tzv. Gamertag, což je QR kód, díky němuž si do hry nabijete potřebné satoshi. Nedivte se, že je hráčské lobby často prázdné. Bohužel, hráčů zatím není tolik, abyste si našli partu, kdykoliv se vám zamane. Určitě pomůže přihlásit se na Discord channel MintGox, což je E-sport platforma, která pravidelně pořádá CS: GO turnaje, a vítěz se může těšit nejen na satoshi od krvácejících protivníků, ale také na ceny od sponzorů, jako jsou Bitstamp nebo Bitrefill.

MintGox pořádá sponzorovaný turnaj CS: GO.

Když se připojíte k serveru, který byl „infused“, musíte zaplatit vstupní poplatek (to lze snadno provést pomocí Zebedee peněženky). Poplatky od všech účastníků se vyberou a přidají se k celkovému výhernímu poolu. Pokud hrajete dobře, získáte větší část odměny na základě vašeho skóre. Protože jsou Lightning transakce velmi rychlé, nemusíte čekat do konce hry, než se načtou všechny výsledky. Můžete zápas ukončit, kdykoli budete chtít, a okamžitě si vybrat svůj dosavadní výdělek.

Když propojíte herní skóre s měnou, která má hodnotu v reálném světě (a kterou si můžete kdykoli vybrat), sázky jsou najednou mnohem vyšší. Vydělávat peníze hraním her je skvělé, ale z našeho pohledu to ani není to hlavní. Jde o to, aby se vám hra dostala pod kůži. Protože výhra nebo prohra peněz v reálném čase posouvá vášeň a drive soutěžního hraní na zcela novou úroveň. S bitcoiny ve hře začnou mít body, které sbíráte hraním, najednou mnohem větší význam. Můžete si je vybrat ze hry, použít je na spropitné pro svého oblíbeného streamera, nebo je dokonce převést do jiné hry. Nebo si za ně kupte nový monitor či auto, pokud jste nashromáždili tolik peněz! To je velmi silná motivace pro uživatele, aby hru nejen vyzkoušeli, ale aby u ní zůstali,” říká Simon Cowell.

Pokud vás zajímá herní vývojářství, můžete se aktivně zapojit přes Zebedee developer dashboard SDK. Vám ostatním gamerům popřeji hodně zábavy a přesnou mušku. 


Lightnite – komiksový Fortnite na lightningu


Český průvodce hrou Lightnite.


Další hrou, která si získává mnoho pozornosti, je Lightnite od vývojářů herního studia Satoshi's Games. Společnost se sídlem v Madridu byla založena v roce 2019 a jedním ze dvou hlavních investorů je Charlie Lee, zakladatel Litecoinu. Hlavním cílem společnosti je vybudovat technologie pro gaming a eSports tak, aby byl pro příští generace koncept „Internet of Value“ blíže k realitě. 

Lightnite na Twitteru.

Lightnite je akční multiplayer střílečka stylu battle royale, velice podobná známému Fortnite, která kombinuje přežití, průzkum a soupeření. Od jiných her se odlišuje malým rozdílem, a to že herní měnou je bitcoin, respektive jeho nejmenší nominalita satoshi. 

Jednoduše řečeno, hráč získává bitcoin tím, že střílí do ostatních hráčů, a přichází o bitcoin, pokud je trefený. Tím to ale nekončí. Hra má několik dalších inovativních funkcí. 

 • Některé předměty mají hodnotu skutečných bitcoinů a lze je ve hře sbírat. Mohou třeba vypadnout z právě zastřeleného hráče.
 • Lightnite marketplace umožňuje uživatelům nakupovat a prodávat herní předměty za bitcoiny, a to pomocí zůstatku ve hře nebo pomocí mikrotransakce z lightning wallet.
 • Zůstatek bitcoinu (sats) ve hře se zobrazuje v reálném čase pokaždé, když hráč vystřelí, dostane zásah nebo sebere cenný předmět. Kdykoliv můžete opustit hru a okamžitě si vybrat zůstatek do vlastní lightningové peněženky.
LightNite play to earn P2E
Cool komixové postavičky si každý vytuní dle své chuti

Instalace v několika jednoduchých krocích:

 1. Zakoupení hry na stránce lightnite.io. Platit můžete samozřejmě i bitcoinem On-chain nebo přes Lightning network a hra vyjde momentálně na 20 $. Při troše hledání určitě najdete nějaký referral link, díky kterému získáte 20% slevu na nákup + saty a NFT do startu.
 2. Po zakoupení vytvořte Lightnite účet. (e-mail + heslo)
 3. V sekci download stáhněte klienta Elixir. Je to obdoba Steamu, avšak v knihovně Elixir jsou pouze hry, kde jsou nějakým způsobem implementované kryptoměny.
 4. Po instalaci Elixir se do něj přihlaste svým Lightnite účtem.
 5. V sekci Quick Launch uvidíte hru Lightnite a možnost stažení a instalace.
 6. Po instalaci už vám nebrání nic k tomu, abyste hru spustili přímo z Elixiru a užili si trochu té bitcoinové zábavy. (Ke spuštění hry je nutné být přihlášený do Elixir.)

Hra běží na herním enginu Unity a její jednoduchá polygonovo-komiksová grafika zaručuje nízkou PC náročnost. Vývojáři dokonce slibují verzi na telefony (Android, iOS) a později i virtuální realitu. 

Nedávno appka upgradovala do nového kabátu a přidala dalších pár cool fičur. 

Elixir game launcher v novém kabátě.

Herní módy 

Na začátek bude určitě dobré si zahrát single player, abyste se trochu seznámili s ovládáním a nastavili citlivost míření. Mód COVID19 je trénink přesnosti, kde sestřelujete létající viry ve tvaru balónků, které se k vám přibližují, a cílem je zlikvidovat všechny spóry, kde se viry množí. Při splnění minimálního počtu bodů (1 000 pts.) vám bude připsáno na účet malé množství satů.

Lightnite – mód COVID19.

Druhou možností je vojenská základna, cvičiště, kde střílíte do terčů. Již několikrát byla na Twitteru vyhlášena soutěž o to, kdo dokáže sestřelit všechny terče za nejkratší čas. 

Co se multiplayeru týče, je na výběr z několika možností. Hru můžete hrát i bez nutnosti nabíjet a posílat své vlastní bitcoiny. O bitcoiny se hraje pouze v multiplayer módu Play2Earn. 

Battle Royale Solo – Chvilku si počkáte na dostatek hráčů, než vás hra všechny propojí a vy se ocitnete ve vzducholodi, ze které je dobré vyskočit dříve nežli později, protože vás jinak mohou hráči, kteří již úspěšně přistáli na zemi před vámi, sestřelit ještě v letu. Čeká vás řežba typu všichni proti všem, kde poslední vyhrává a máte pouze jeden život. Každou cca půl minutu se mapa postupně zužuje, a tím nahání hráče k sobě a koncentruje je na menším prostranství, neboť by se jinak v obrovské mapě jen těžko hledali. Po smrti se přepnete do spectator módu, který, jak jistě víte, nestojí za nic moc, a tak je lepší ukončit hru manuálně a přihlásit se do další. 

Battle Royale Squad – Týmová hra stejného typu, do které musíte pozvat své přátele z friend listu. 

Deathmatch – Tento způsob hry mi přišel jako nejzábavnější, neboť se po každém zastřelení po pár vteřinách znovu narodíte na náhodném místě mapy. 

Po přihlášení do místnosti je třeba počkat na dostatek hráčů. Čekání je dobré využít k prozkoumání statistik svých protivníků a zaslání žádosti o přátelství. S dostatkem přátel bude v budoucnu jednodušší se přihlásit do P2E hry. Hra se šesti hráči, čili 3 vs. 3, se už dá považovat za celkem dobrou řežbu. Při 5 vs. 5 už ani nevíte, odkud do vás někdo solí a jak je sakra možné, že už jste znova mrtvý. Pokud vyhrajete Ranked team Deathmatch, dostanete jako odměnu pár satoshi a common NFT. Tuto odměnu můžete vybrat každé tři hodiny. 

Lightnite – deathmatch.

Play 2 Earn – K tomu, abyste mohli hrát mód Play2Earn, musíte vlastnit alespoň jedno vybavení nejnižší kvality, tzn. common. Vybavení získáte hraním jednoho z Ranked módů. 

Je třeba se připojit do již vytvořené hry nebo se sám ujmout hostingu a hru založit. 

Toto je verze hry, ve které můžete ztratit nebo získat opravdové bitcoiny.

Připravte se, že si prvních pár multiplayer her nebo první hodinu hraní ani neškrtnete. Je až neuvěřitelné, jak někteří hráči dokáží i v tak jednoduchém uživatelském rozhraní přesně a rychle zamířit. Taktika kempingu se zde moc nepoužívá, spíše uvidíte naspeedované postavičky, které rychle běhají a poskakují ze strany na stranu. 

NFT prvek ve hře

Cokoliv, co ve hře najdete, vyhrajete nebo si koupíte, můžete posléze i prodat, vyměnit nebo rozebrat na fragmenty a z těch poté sestavit (vymintovat) raritní NFT. 

Tržiště, kde spravujete veškeré své bohatství od Satoshi's Games, najdete na stránce market.elixir.app a můžete tam nakupovat a prodávat skiny nejen z Lightnite, ale i z ostatních her.

V aplikaci marketplace si můžete zjistit kompletní informace o všech skinech, zbraních a doplňcích. Zobrazí se vám jejich cena, počet vymintovaných kusů a samozřejmě link na transparentní blockchain pro podrobnější detaily o každé položce. 

Odtud si také posíláte své vydobyté výdělky v satoshi do své vlastní lightning wallet. 

Většina common NFTs v sekci marketplace se pohybuje v řádu několika centů až dolarů. U raritních položek je cena mezi 100 až 200 $. Říkal jsem si, že to není až tak moc, když se vezme v potaz, jaký je momentálně okolo NFT humbuk. Poté jsem ale začal objevovat extrémní výjimky, například skin Gandalfa za 10 btc (573 950 USD v době psaní článku), masku démona za 0,23 btc nebo svítící meč za 0,12 btc.


LightNite
Skin Gandalfa za cenu 1 bitcoinu

Toto není článek o NFTs, spekulacích, praní peněz ani konspiračních teoriích, takže to necháme na jindy a vy, pokud chcete, kupte si nějakou cool Rare čepici a tričko, ať po bojišti neběháte jako Adam za Evou. Navíc tím získáte možnost vstoupit do hry pomocí multiplayer volby Quick battle. 

Hra má ještě mnoho co dohánět. Není se co divit, neboť je stále v pre-alpha verzi. Vývojáři jsou rádi za každý feedback a report chyb a poskytují k tomu i in-game nástroj, který spustíte jednoduše kombinací Shift + F12.

Kolem hry se rychle rozrůstá přátelská komunita a komiksový vzhled dodává celé hře vtipný nadhled. Vyplatí se připojit na jejich Discord a sledovat Twitter. Mně osobně nejde o těch pár satů, které jsem ve hře ztratil a ještě určitě ztratím. Proti mladší generaci s jejich skills a jinými časovými prioritami prostě nemám šanci. Nezbývá mi než doufat, že tihle nejenom mladí gameři znají moto „stacking sats“ a neutratí nastřádané zlomky bitcoinu za první věc, kterou najdou online.

Shrnutí Play2Earn

Hry na Bitcoinu mají jednu obrovskou výhodu. Hráči si mohou být jistí, že vydělané satoshi mají opravdovou hodnotu i mimo hru, že jsou transferovatelné z jedné hry do druhé a že se developeři najednou nerozhodnou a nevydají velké množství in-game měny, a tím ji znehodnotí. 

Žijeme ve 21. století a tohle je opravdová revoluce. Dětem a teenagerům přibude do slovníku velice dobrý argument proti slovům rodičů „nečum celý den do toho počítače“.

Zatím to je sice více play než earn, ale to se určitě časem zlepší. Myslím si, že největší peníze kolem gamingu budou nakonec kolovat v sázkách, marketingu a obchodování s NFT. Jestli je to dobře, to ať posoudí každý sám za sebe.

Jedním ze zajímavých projektů, které navazují na nově vznikající gaming prostor, je exeedme. Platforma je postavená jak jinak než na blockchainu a má svoji kryptoměnu XED.

Jako uživatel můžete vyzvat své protivníky do turnaje zvolené hry, každý účastník uzamkne předem domluvené množství financí a vítěz bere vše. 

Jako motivaci pro používání platformy zvolili tvůrci odměnu ve formě XED za používání služby, ať už vyhrajete, či prohrajete danou sázku. Určitě nebude trvat dlouho a tento model vznikne i na bitcoinu. 

Dalším zajímavým kryptoprojektem, který se zabývá gamingem, je Enjin se svým launchpadem Enjinstarter. Firma měla až donedávna velice zajímavý design tajemného fantasy stylu. Bohužel se s přibývajícím hypem okolo NFT poklonila a změnila svůj focus více na tuto specializaci, která jí dozajista přinese finance potřebné k vývoji. V plánu je hra Age of Rust, která slibuje first-person single player cypherpunk „adventuru“ založenou na přemýšlení, plnou skládaček a puzzles, zasazenou do vzdálené budoucnosti roku 4424. 

Všechno není jen růžové. Můžeme čekat, že se proti Play2Earn zvedne i vlna odboje. V půlce října se objevila zpráva, že Steam zakazuje hry založené na blockchainu, které umožňují obchodování kryptoměn a NFTs. 

Age of Rust dostalo ban od Steam.

Herní průmysl měl celosvětově za rok 2020 hodnotu 160 miliard dolarů a meziroční růst je odhadovaný na 9,3 %. To je víc než filmový a hudební průmysl dohromady. Tato informace nám více než napovídá, kde se budou točit peníze investorů a kde proběhne další vlna adopce.

Je nevyhnutelné, že se celý blockchain, potažmo bitcoin a jiné kryptoměny budou s herním průmyslem stále více mísit a nabízet postupně více a více zajímavých možností a služeb pro hráče. Než se dostaneme do světa metaverse jako ze Spielbergova filmu Ready Player One, bude zřejmě pár desítek let trvat. Virtuální realita je ale na vzestupu. Dokonce i běžící pásy, které člověka drží na místě a přidávají další rozměr virtuální realitě, jsou již k dostání (např. Omni One, Cyberith nebo Kat Walk). S tím, jak jde vývoj elektroniky dopředu a ceny každoročně klesají, je možné, že přijde doba, kdy takový VR set i s běžícím pásem nebude chybět v žádné domácnosti. Podobně jako nyní nikomu doma nechybí nějaká ta herní konzole. 

Tak „good luck and have fun“.

Je jasné, že s příchodem VR a Metaversu se budou hry dostávat stále více a více do popředí. Můžeme těšit na spoustu dobré zábavy, a snad i nějaký ten vydělaný bitcoin, či jeho zlomek ve formě několika satoshi. Bitcoineři si odpočinou od studia a hráči se přiučí o nejlepší formě peněz, která kdy byla vynalezena.

P-DC1-WEB22