Co se vám vybaví, když se řekne kancelářské papíry? Asi nic moc zajímavého. Prostě balík papíru A4 do inkoustové nebo laserové tiskárny. Víte ale, že kancelářský papír má různé parametry? Z nich vyčtete, který se hodí do vaší tiskárny a co vše na něj vytisknete. Správný kancelářský papír šetří vaše peníze i nervy.
Tiskárna patří mezi největší nepřátele člověka. Tento zdánlivě jednoduchý stroj s tajemnými vrtochy dokáže nejednomu pěkně
zkazit den. Její obsluha je přeci tak intuitivní, že se s návodem ani nemá cenu zabývat, že? K úspěšnému a klidnému
tisku přitom stačí tak málo – třeba jen vybrat ten správný kancelářský papír.
S čím vším správný kancelářský papír pomůže?
Správný kancelářský papír vám usnadní tisk a práce vám tak bude rychleji odsýpat.
Zlepší celkovou kvalitu tisku.
Zajistí bezproblémový tisk.
Prodlouží životnost vaší tiskárny.
Sníží náklady na tisk.
Šetří životní prostředí.
Jak vybrat kancelářský papír pro vaši kancelář? 5 důležitých otázek před koupí
Vybrat kancelářský papír pro vaši kancelář nebude zas tak složité. Před koupí si ale položte těchto 5 otázek:
Mám laserovou, nebo inkoustovou tiskárnu?
Jak často a jaký objem hodlám tisknout?
Budu tisknout barevně, nebo černobíle?
Jednostranně, nebo oboustranně?
Běžný text, nebo i grafy, obrázky, letáky?
Kancelářský papír podle parametrů
Každý papír má své kvality. Pojďme si nejdříve vysvětlit pár základních parametrů, které se u papíru uvádějí.
Gramáž udává váhu 1 m² papíru. Běžný kancelářský papír má váhu 80 g/m². Čím vyšší gramáž, tím silnější papír. Ten se hodí třeba na tisk letáků, plakátů a fotografií.
Povrch (textura) může být různě matná, nebo lesklá – hodně záleží značce papíru. Matný (savý, prašnější) papír se hodí do inkoustové tiskárny, lesklý (hlazený) do laserové.
Průhlednost (opacita) udává, nakolik papír propouští světlo. Uvádí se v procentech. Pro oboustranný tisk je tedy dobré pořídit neprůhledný papír s vyšší opacitou.
Jas (bělost CIE) vyjadřuje množství odráženého světla. Vyšší jas zvýrazní barvy, ale při černobílém tisku zvyšuje kontrast, což při čtení zbytečně namáhá oči.
Gramáž
Typ
Použití
60–70 g/m²
slabý papír
kopírovací papír, štítky
80 g/m²
běžný papír
kancelářský papír
90–160 g/m²
silný papír
letáky, etikety, slabý fotopapír
160–250 g/m²
slabý karton
plakáty, běžný fotopapír
250–300 g/m²
běžný karton
vizitky, brožury, silný fotopapír
nad 300 g/m²
silný karton
speciální tiskoviny, obálky knih
i
Jen pro zajímavost: klasický kancelářský papír (A4, 80 g/m², 500 listů) bude vážit 2,5 kg.
Kancelářský papír podle kvality
Na různé účely se hodí různě kvalitní kancelářský papír. Gramáž je stejná, důležitou roli tu ale hrají ostatní parametry. Rozhodujte se podle typu tiskárny a objemu a typu tištěných dokumentů. Je dobré vědět, že méně kvalitní papír má větší prašnost, takže vaši tiskárnu více zanáší. Co ušetříte na papíru, to utratíte za čištění.
Kancelářský papír typu C (klasický copy papír) je nejběžnější, nejlevnější, ale také nejméně kvalitní. Hodí se do laserových tiskáren a kopírek na jednostranný černobílý tisk menšího objemu dokumentů.
Kancelářský papír typu B je dobrý jak do laserových, tak do inkoustových tiskáren i k většímu objemu tisku. Má vyšší opacitu (a je tedy dobrý i pro oboustranný tisk) a nižší prašnost, takže tiskárnu tolik nezanáší.
Kancelářský papír typu A je nejkvalitnější, ale i nejdražší papír s minimální prašností, vhodný pro tisk s vysokým rozlišením na inkoustových tiskárnách, kde potřebujete mít jistotu, že kontury budou ostré a nebudou se rozpíjet a že se papír v zásobníku nezasekne.
Pokud víte, že budete tisknout jen barevně, pořiďte si papíry pro barevný tisk. Na tisk fotografií je ale třeba koupit speciální fotopapír.
Formát papíru
Sice ho zmiňujeme až skoro na konec, ale formát papíru bude asi tím prvním kritériem, podle něhož se budete rozhodovat. Málokdy ale sáhnete po něčem jiném, než je kancelářský papír A4. Rozměr A3 podporují hlavně profesionální multifunkční tiskárny a zřídka se můžete setkat i se sešitovým formátem A5.
i
V USA se používají trochu jiné formáty. Našemu A4 přibližně odpovídá formát Letter.
Standardní formáty papíru.
Velikost balíku – jakou máte spotřebu?
Kancelářský papír – 500 listů pořídíte běžně všude. Pokud ale máte velkou spotřebu, rozhodně se vyplatí koupit rovnou celý balík. Pro představu: balík papíru A4, 2 500 listů vás může vyjít v přepočtu i o 20–30 % levněji.
Kde sehnat levný kancelářský papír? Akce a výprodeje vám ušetří spousty peněz.
Jak se o kancelářský papír správně starat
I kancelářský papír vyžaduje trochu péče. Velkou roli samozřejmě hraje skladování. Papír je také před vložením do tiskárny občas nutno nechat aklimatizovat, jinak výrazně tratí na funkčnosti. Co všechno je tedy dobré vědět?
Balíky nenechávejte ležet na podlaze, nebo kdekoli, kde je vlhko, ať se papír nezkroutí a nezplesniví.
Na papír by také nemělo svítit slunce. Ideální je nějaká suchá, stinná police.
Balíky skladujte naležato, ať se papír vlastní vahou zbytečně neprohýbá.
Balík otevřete až teprve tehdy, kdy budete papír opravdu používat. V originálním balení je lépe chráněn před vlhkostí a zkroucením než v zásobníku tiskárny.
Papír skladujte nejlépe v pokojové teplotě (20–25 °C). Pokud je teplotní rozdíl mezi skladem a místností s tiskárnou větší než 5 °C, nechte papír min. 2 hod. aklimatizovat (při rozdílu více než 10 °C je to až 8 hod).
Šetřete životní prostředí. Recyklujte už při tisku!
Kancelářský papír lze snadno recyklovat. Snad každý už dnes ví, že patří do modrého kontejneru. Životnímu prostředí (a i svojí peněžence) ale můžete pomoci už při tisku. Jak?
Tiskněte oboustranně. Umí to každá tiskárna, některá automaticky, jiná manuálně, s trochou vaší pomoci. Nevíte, jak potištěnou stránku do tiskárny vložit? Stačí se podívat do návodu k tiskárně (bývá i online).
Recyklujte potištěné stánky. Na některé obyčejné spotřební dokumenty jako maily, školní poznámky apod., bohatě postačí i staré, z jedné strany potištěné papíry.
Pokud to není nutné, nepoužívejte vysokou kvalitu tisku. Neplýtvejte barvou. Recyklace tonerů a inkoustových náplní je složitá a nové vás stojí zbytečné peníze navíc.
Na obyčejný tisk používejte ekologický recyklovaný kancelářský papír. Ale pozor, tento papír není bělený, a má proto větší prašnost. Před jeho použitím si raději pozorně zjistěte, zda ho vaše tiskárna zvládne.
Kupujte pokud možno kvalitní papír, který tiskárnu tolik neopotřebovává a nesnižuje její životnost. Přírodu totiž můžete šetřit už tím, že šetříte svoji tiskárnu.
i
Na balíku často najdete také různé ekologické certifikáty: např. ECF označuje kancelářský papír nebělený chlórem, FSC® a PEFC™ je papír z lesů obhospodařovaných udržitelně a obnovitelně a EU Ecolabel papír nejméně škodlivý pro životní prostředí.