Digitální kompaktní fotoapráty (zkráceně kompakty) se hodí spíše pro méně náročné, případně příležitostné fotografy. Dobře poslouží ke zvěčnění důležitých momentů na rodinných výletech nebo oslavách. Nezaberou mnoho místa a uživatele osloví zejména jednoduchostí ovládání. Na co se při výběru kompaktního fotoaparátu zaměřit?
Dětské fotoaparáty – levné digitální fotoaparáty se základními funkcemi a intuitivním ovládáním.
Vodotěsné fotoaparáty – foťáky s konstrukcí odolající i potopení až do několikametrové hloubky.
Selfie fotoaparáty – umožňují otočení displeje až o 180°, při pořizování selfie na sebe tedy uvidíte.
Profi kompakty – nejvybavenější a také nejdražší kompaktní fotoaparáty se špičkovou kvalitou obrazu.
Ultrazoomy – optický zoom 10× a více, pokročilé funkce a nadprůměrná kvalita obrazu.
Jednorázové fotoaparáty – jednoduché přístroje zachycují snímky na klasický fotografický film.
Ultrazoomy
Profesionální
Vodotěsné
Dětské
Kompaktní fotoaparáty: na které parametry se zaměřit?
U kompaktů se nejdříve zaměřte na velikost snímače
Snímač kompaktního fotoaparátu se skládá z obrazových bodů (pixelů), které jsou citlivé na světlo. Čím větší je každý jednotlivý pixel, tím více světla na něj dopadne a tím kvalitnější informaci poskytne k dalšímu zpracování. Není tedy pravidlem, že větší rozlišení znamená kvalitnější obraz. Máme-li dva snímače stejné velikosti a jeden z nich má menší rozlišení, jsou jeho jednotlivé pixely větší. Lze tedy předpokládat, že takový snímač bude poskytovat kvalitnější obrazovou informaci. Výsledná kvalita snímků záleží také na použitém procesoru a na tom, jak dokáže informace ze snímače zpracovat.
1/2.3" – nejčastěji používaná velikost, je tedy standardem, postačí však pouze nenáročným.
1" – méně používaný rozměr, výrazně větší plocha než u 1/2.3", tedy i kvalitnější snímky.
APS-C – pouze u profesionálních kompaktních foťáků, výborné výsledky i za horšího osvětlení.
Rozlišení snímače hraje společně s jeho velikostí významnou roli v kvalitě fotoagrafie
Rozlišení udává, z kolika bodů ve vodorovném a svislém směru je obraz tvořen. Obecně platí, že čím vyšší je rozlišení kompaktní fotoaparát má, tím je obraz detailnější. S rostoucím rozlišením však roste velikost výsledných souborů. Kompaktní fotoaparáty nabídnou rozlišení fotografií 5 až 24 megapixelů, tedy naprosto dostatečné pro tisk běžných fotografií i větších formátů.
Rozlišení snímače
Fotografie 200 dpi
Fotografie 300 dpi
4 Mpx
31,0 × 20,8 cm
20,8 × 13,7 cm
6 Mpx
38,1 × 25,4 cm
25,4 × 17,0 cm
8 Mpx
43,9 × 29,2 cm
29,2 × 19,6 cm
10 Mpx
49,0 × 32,8 cm
32,8 × 21,8 cm
12 Mpx
53,8 × 35,8 cm
35,8 × 23,9 cm
14 Mpx
58,4 × 39,1 cm
39,2 × 25,9 cm
16 Mpx
62,2 × 41,4 cm
41,4 × 27,7 cm
Plánujete využívat kompakt i k natáčení? Pokud ano zaměřte se i na rozlišení videa
Kompakty dnes dokáží standardně natáčet záběry v HD a Full HD kvalitě. To oceníte zejména při dokumentaci dovolené nebo jiných událostí. Kompaktní fotoaparáty dneška zvládají také 4K a Ultra HD rozlišení, které je 4× detailnější než Full HD, jeho zpracování je však hardwarově náročnější. U videa kromě rozlišení sledujte také snímkovou frekvenci.
Objektiv kompaktního fotoaprátu vybírejte dle typu fotografií, které plánujete fotit
U objektivu kompaktu sledujeme několik důležitých parametrů.
Nejkratší ohnisková vzdálenost – je rozhodující pro šířku záběru. Čím je menší, tím více se do záběru vejde.
Optický zoom – určuje míru maximálního přiblížení bez změny rozlišení snímku. U běžného kompaktního fotoaparátu se pohybuje v rozmezí 3× až 8×. Na 10násobné a větší přiblížení (až 83×) se specializují ultrazoomy.
Světelnost – určuje množství světla, které dopadne na snímač. Čím je hodnota za f/ nižší, tím lepší výkon kompaktní fotoaparát podá ve zhoršených světelných podmínkách. Velmi kvalitní objektivy mají světelnost do f/2.
Velký displej fotoaparátu = snazší ovládání
Čím větší a detailnější je displej, tím lepší má uživatel kontrolu nad snímanou scénou. Běžně se velikost displeje fotoaparátu pohybuje v rozmezí 2,7" až 3,5". Dotyková vrstva usnadní ovládání a prohlížení snímků, díky výklopné konstrukci budete moci pohodlně fotit i z nestandardních úhlů.
Čím větší výdrž baterie, tím lépe
V závislosti na kapacitě akumulátoru se výdrž kompaktu na jedno nabití pohybuje mezi 180 až 750 snímky. Mějte na paměti, že výdrž baterie se snižuje s použitím blesku, Wi-Fi, GPS a vysokého jasu displeje.
Nezapomeňte ani na paměť
Kompaktní fotoaparáty mají interní paměť spíše symbolické velikosti – dostačující pro uložení pouze několika málo snímků. Všechny fotoaparáty jsou vybaveny slotem na paměťové karty SDHC a SDXC (resp. Micro SDHC a Micro SDXC). Máte tedy možnost úložiště rozšířit až o 512 GB.
Na cesty vybírejte spíše lehčí kompaktní fotoaparát
Malý kompakt může vážit 120 g, rozměrnější ultrazoom i přes 400 g. Modely se zvýšenou odolností jsou výrazně těžší než klasické digitální kompakty a při delším používání už jejich hmotnost v ruce ucítíte.
Další užitečné vlastnosti kompaktních fotoaparátů
Detekce tváří – kompaktní fotoaparát rozpozná a zaostří tváře všech fotografovaných osob.
Optická stabilizace – je užitečná především u videí, postará se o hladké záběry bez otřesů.
GPS – přidá do souboru souřadnice a vy si můžete připomenout, kde přesně jste video/fotografii pořídili.
Odolné provedení – dovolí fotit a natáčet i za nepříznivého počasí.
WiFi, Bluetooth a NFC – rychlé připojení ke smartphonu nebo tabletu, možnost dálkového ovládání kompaktního fotoaparátu a bezdrátového stahování souborů.
Kompaktní fotoaparáty, nebo kompakty, jsou jedním z nejpopulárnějších typů digitálních foťáků. Díky přednastaveným automatickým režimům jsou ideální variantou pro nenáročné fotografy. Kompakty se snadno vejdou do každé kapsy a přitom poskytnou výsledné fotografie na velmi dobré úrovni. Kompaktní fotoaparáty jsou proto častou volbu pro ty, kdo se chystají na dovolenou.
Kompakty dělíme z hlediska určení na stylové kompakty, dětské kompakty, vodotěsné kompaktní fotoaparáty a profesionální kompakty, které lze srovnávat s nižší třídou digitálních zrcadlovek. Na trhu tedy můžeme najít nepřeberné množství kompaktních fotoaparátů. Jaký kompaktní fotoaparát si nakonec vyberete, záleží do jisté míry na tom, kolik peněz do něj hodláte investovat.
Kvalitní kompakty
Ať už vybíráte vybavenější, nebo cenově dostupnější kompaktní fotoaparát, vsaďte na kvalitu, kterou poskytnou osvědčení výrobci. Odvděčí se vám perfektními fotkami, na které se budete dívat i po letech. Mezi vysoce kvalitní kompaktní fotoaparáty bezesporu patří kompakty Canon, kompakty Nikon, či kompaktní fotoaparáty Sony, u nichž máte vždy jistotu precizní konstrukce a moderních technologií. Vybrat si můžete z kompaktů různého vzhledu včetně barvy.