Kontaktní gril se stane věrným pomocníkem díky možnosti celoročního grilování v pohodlí vaší kuchyně. Griluje pokrmy oboustranně, a tedy i rychleji, navíc se nemusíte zdržovat obracením. Připravte si cokoliv od masa až po všem známé panini. Jak vybrat ten nejlepší kontaktní gril? Čtěte dále, poradíme vám.
Maso, toasty, panini? Gril do domácnosti zvládne vše
Kontaktní grily, známé také jako panini grily či paninovače, mají skladné rozměry, neprodukují kouř a jsou ideální pro grilování v interiérech. Grilují oboustranně, což je rychlejší než u otevřených grilů. Snadno na nich připravíte steaky, ryby, zeleninu, ale i zapečené toasty, panini a další.
Kontaktní grily nabízí nastavení režimů přípravy
Kontaktní grily umožňují nastavení režimů přípravy – na low, panini nebo sear. Díky tomu si budete moct zvolit ten správný režim, teplotu, případně i čas přípravy vašeho pokrmu. Ostatní si už kontaktní gril bude hlídat sám.
Grilovací režim LOW umožňuje grilování při nízké teplotě. Je vhodný pro grilování uzenin, ryb i zeleniny.
Grilovací režim PANINI je ideální především pro zapékání sendvičů nebo panini.
Grilovací režim SEAR využijete pro grilování masa, které pro přípravu vyžaduje vysokou teplotu.
Kontaktní grily nabízí hned několik režimů pro přípravu vašich oblíbených pokrmů.
i
Kdy můžete tento typ využít jako venkovní elektrický gril?
Jako venkovní elektrický gril tento typ využívejte pouze při dobrém počasí. Grilovat můžete venku na zahradě, balkoně či terase, bez elektřiny se ale neobejdete.
Kontaktní grily 3v1 zvládnou grilování, zapékání i opékání
Kontaktní grily 3v1 se třemi grilovacími polohami zastanou přípravu celé škály pokrmů.
Grilování je jejich primární funkcí. Pokrmy se grilují přiklopené z obou stran, což je poměrně rychlé.
Zapékání panini gril hravě zvládne. Díky nastavitelné výšce jej využijete i jako zapékací troubu s grilem.
Opékání jen z jedné strany je možné díky rozevíratelné konstrukci, která zároveň poskytne větší plochu.
i
Lávový elektrický gril umožní grilování zcela bez tuku
Lávový elektrický gril je vybavený přírodním lávovým kamenem, na kterém se pokrmy nepřichytávají. Umožňuje tak jejich přípravu zcela bez tuku. Tento model je ale otevřený, hledejte jej v kategorii stolní grily.
Kontaktní grily mají více podob – sledujte zpracování konstrukce
Elektrický kontaktní gril může mít více podob. Jak se od sebe liší jednotlivá zpracování konstrukce?
Véčkový typ je běžný pro levnější modely. Horní deska je kloubem trvale spojena se spodní, neumožňuje nastavit výšku a nelze ji přiklopit vodorovně k pokrmu. Může tak docházet k nerovnoměrnému propečení.
Volný horní příklop je možné vodorovně přiklopit k pokrmu, umožňuje též nastavit výšku pro rozdílnou tloušťku masa. Taková konstrukce lze navíc i rozevřít, k přípravě jídla tak můžete využít větší plochu.
Véčkový typ s pevným spojem
Gril s volným horním příklopem
i
Nastavitelná výška horní desky umožňuje využití grilu podobně jako zapékací troubu. Vysoká teplota pokrm snadno zapeče, aniž by se deska pokrmu přímo dotýkala.
Kontaktní gril Tefal Optigrill se automaticky postará o skvělý výsledek grilování
Tefal Optigrill dokáže připravit jídlo zcela automaticky. Změří tloušťku masa i počet porcí, a dle toho nastaví teplotu a potřebný čas. Dostupný je v různých modelových řadách.
Nabízí až 12 automatických programů a manuální režim pro grilování zeleniny.
Má displej, který zobrazuje jednotlivé fáze pečení s přidaným zvukovým signálem.
Snadno se udržuje díky vyjímatelným grilovacím deskám.
Kontaktní gril Tefal Optigrill má každý z programů určený pro jiný druh jídla. Zvládne připravit burgery, drůbež, sendviče/panini, uzeniny, hovězí steaky, ryby/mořské plody.
Elektrický kontaktní gril musí mít grilovací desky z kvalitního materiálu
Materiál grilovacích desek je pro elektrický kontaktní gril velmi důležitý. Nejčastěji se setkáte s materiály jako je litina, teflon či keramika. Desky by měly být zároveň kryté nepřilnavou úpravou, jinak vás čeká zdlouhavé čištění po každém použití. Povrchová úprava by měla být též odolná vůči vysokým teplotám.
Grilovací desky není radno poškrábat, jinak se k nim bude při každém dalším grilování přichytávat jídlo. Používejte proto vhodné grilovací nářadí.
Pro kontaktní elektrický gril je důležitý i povrch grilovací desky
Kontaktní elektrický gril může mít grilovací desky s následujícími povrchy:
Hladký povrch se využívá k přípravě menších kusů jídla, vajíček, lívanců a palačinek.
Žebrovaný povrch dobře propéká a pomocí drážek odvádí přebytečný tuk a šťávy z pokrmů.
i
Kontaktní gril s výměnnými deskami je variabilní
Kontaktní gril s výměnnými deskami nabízí kombinaci více povrchů, snáze tak připravíte odlišné druhy pokrmů. Přístroj využijete jako gril na panini, maso i sladké palačinky. Vyjímatelné desky se navíc snadno udržují, stačí je pouze umýt pod vodou či v myčce.
Na velikosti záleží – k dostání je mini gril i velký přístroj
Při výběru dbejte také na rozměry. Pokud budete často grilovat pro více lidí, zvolte větší přístroj. Pokud však máte málo místa nebo budete zpravidla grilovat jen malé množství jídla, postačí vám skladný mini gril. Pro přiblížení – menší grily mají rozměry plochy okolo 20 × 15 cm, ty větší až okolo 50 × 30 cm.
Nezapomeňte také na délku přívodního kabelu. Pro kontaktní gril trvale umístěný na kuchyňské lince postačí kratší kabel. Budete-li jej používat na různých místech, volte raději delší.
7 doplňků, které udělají z pomocníka profi kontaktní gril
Každý profi kontaktní gril by neměl postrádat následující doplňkové funkce a vybavení:
Nepřilnavý povrch umožňuje grilovat i bez oleje a usnadní následné čištění.
Vyjímatelná miska na tuk shromažďuje šťávy, které se z potravin uvolňují při grilování.
Časovač automaticky ukončí provoz po vámi předem nastavené době.
Světelná a zvuková signalizace hlásí ukončení předehřevu a možnost vložení potravin.
Automatické předvolby různých druhů programů vám usnadní práci.
Digitální displej, kde uvidíte délku pečení či aktuální teplotu při grilování.
Protiskluzové nožičky usnadní obsluhu grilu a zajistí bezpečnost.
Kvalitní kontaktní grily umožňují regulaci teploty
Různé pokrmy mohou vyžadovat odlišné teploty k přípravě. S tím si poradí termostat, se kterým snadno nastavíte potřebnou teplotu. Kvalitní kontaktní grily mívají krokovou regulaci teploty, která lze běžně nastavit na 3–4 různé stupně, nebo umožňují plynulou regulaci teploty. U nejlevnějších modelů ale termostat nenajdete vůbec.
Pro pohodlnější skladování grilu oceníte možnost uzamknutí ve svislé poloze.
Toastovač vs. kontaktní gril – jaký je mezi nimi rozdíl?
Zdánlivě vám může toastovač připadat podobný. Kontaktní gril má ale variabilnější konstrukci a zpravidla také vyšší příkon dostačující pro grilování masa a jiných pokrmů. Pokud si vystačíte s nižším příkonem a přístroj budete využívat jen k zapékání nejrůznějších sendvičů a vaflí, prohlédněte si modely v kategorii toustovače.
Jaké pokrmy zvládne kontaktní gril? Recepty vám vše prozradí
Zajímá vás, jaké pokrmy připraví kontaktní gril? Recepty na originální marinády na maso či sýry, nebo ověřený postup pro výběr a naložení masa si přečtěte v našem článku: Připravte maso na grilování jako šéfkuchař.
i
Prohlédněte si také gril na dřevěné uhlí nebo gril plynový
Gril na dřevěné uhlí si oblíbí milovníci typické atmosféry. Grilování s ním je ale náročnější, a to samé platí i pro jeho údržbu. Naopak žádný popel ani kouř nevytváří gril plynový.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.