Kytarový zesilovač je nezbytnou součástí výbavy hráče na elektrickou kytaru. Slouží totiž k zesílení signálu, který elektrická kytara produkuje. Ten je sám o sobě příliš slabý. Pomocí reproduktoru je pak tento signál šířen dál akustickou cestou. Jak se kytarový zesilovač vybírá? Čtěte dále a vše se dozvíte.
Kytarové zesilovače jsou tvořeny dvěma zásadními částmi. Jsou to předzesilovač a kytarový koncový zesilovač.
Předzesilovač slouží k nastavení barvy výsledného zvuku.
Koncový zesilovač zařídí tzv. výkonové zesílení. Signál je následně dost silný na to, aby jej mohl reproduktor převést na akustický signál.
i
Kytarové zesilovače a trocha názvosloví
Samostatný kytarový zesilovač bývá nazýván jako hlava. K plné funkci potřebuje reprobox, v této sestavě se označuje jako stack. Pokud je hlava a reprobox v jednom korpusu, jedná se o tzv. kombo. Je-li hlava kombinovaná s jedním reproduktorem, je to half-stack, když se dvěma, je to tzv. full-stack.
Zesilovače na kytaru a jejich typy
Kytarové zesilovače se rozdělují do několika kategorií podle toho, jakým způsobem vytvářejí zvukový signál.
Lampové zesilovače využívají tzv. elektronky. Mezi muzikanty jsou oblíbené pro svůj hřejivý, sytý a dynamický zvuk. Jedná se o starší typ, stále je ale velmi oblíbený. Nevýhodou je omezená životnost elektronek a větší náročnost na údržbu.
Tranzistorové zesilovače nejsou tak náročné na údržbu a dobré zacházení. Z pohledu kytaristy mají ale horší dynamiku a obecně horší vlastnosti při vykreslení tónu.
Hybridní zesilovače využívají elektronky v předzesilovači a tranzistory v koncovém stupni. Snaží se tak postihnout výhody kompletně lampových zesilovačů.
Modelingové zesilovače využívají procesoru, který se snaží kopírovat zvuk některých starších, v mnoha případech ikonických, zesilovačů.
Zesilovač na akustickou kytaru má své frekvenční charakteristiky upravené tak, aby na něm co nejlépe vynikl zvuk akustických nástrojů.
Vybíráme kytarový zesilovač: Čeho si všímat?
Kromě výše uvedeného základního rozdělení je dobré se v případě, pokud pořizujeme kytarový zesilovač, zaměřit na následující vlastnosti:
Výkon zesilovače je údaj, ze kterého si snadno odvodíme, jak moc nahlas bude zesilovač hrát. Je podstatné, pro jaký účel je určen. Pro domácí cvičení si pohodlně vystačíme s maximálně 20 W, pro koncerty se pohybujeme s výkonem do 100 W.
Počet kanálů vám dává jistou představu o tom, jaký zvuk ze zesilovače půjde. Základem je čistý (clean) a zkreslený (overdrive), některé modely mohou mít kanálů i více.
Impedance, neboli elektrický odpor, je veličina, která je důležitá při zapojení reproboxu. Udává, jak moc bude zesilovač daný reproduktor zatěžovat. Impedance reproboxu musí odpovídat impedanci zesilovače, jinak hrozí jeho nevratné poškození.
Efekty jsou součástí pouze složitějších zesilovačů. Obejdete se tak bez nutnosti připojování efektových krabiček a zvuk kytary modifikujete přímo v zesilovači. Nejčastěji se vyskytují efekty jako flanger, delay, phaser apod.
Připojení je v základu všude stejné – vstup na kytaru a výstup na reprobox. Bonusem je výstup na sluchátka pro tiché cvičení nebo výstup na footswitch, tedy nožní přepínač kanálů, případně efektů.
i
Levnější kytarové zesilovače
Pokud si chcete pořídit kytarový zesilovač, bazar může být tou správnou volbou. I použitý zesilovač totiž hraje skvěle. Léta se pozitivně projevují např. v případě lampových kytarových zesilovačů. Jste-li šikovní, k dispozici je i kytarový zesilovač jako stavebnice, kterou si sami podle schématu poskládáte.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.