Obtěžuje vás hmyz? Chcete se ho nadobro zbavit? Elektrické lapače hmyzu vám s tím pomohou. Vybírat můžete podle způsobu jejich fungování či podle toho, jestli je chcete používat venku, nebo v domácnosti.
Proč je elektrický lapač hmyzu lepší než mucholapka?
Odpuzovač komárů je dobrá, ale ne vždy stoprocentně účinná pomůcka a mucholapka na stropě parádu zrovna nedělá. Chcete-li se hmyzu zbavit snadno, bezpečně, ekologicky a nadobro, pořiďte si elektrický lapač hmyzu.
Zbaví vás veškerého poletujícího hmyzu.
Je ekologický, nevyužívá žádnou chemii.
Ovládá se snadno jedním tlačítkem.
Vypadá o poznání lépe než mucholapka.
i
Věděli jste, že komáři za potravou nemigrují? Svou kořist hledají maximálně v okruhu 100 m od místa vylíhnutí. Elektrický lapač hmyzu vám tedy pomůže vyčistit zahradu nebo okolí vašeho stanu či karavanu opravdu dokonale.
Kde všude elektrické lapače hmyzu využijete?
Elektrické lapače hmyzu se dělají v různých provedeních a tvarech. Některé jsou spíše venkovní, jiné se hodí do domácnosti, často se ale setkáte i s univerzálními modely. Kde všude je využijete?
V domech a bytech, kde vám umožní mít okna dokořán.
Na zahradě, terase, u bazénu či pod pergolou vám zaručí příjemný letní večer bez žihadel a štípanců.
V obchodech, kavárnách, restauracích a na zahrádkách.
Do karavanů a stanů si můžete pořídit elektrický lapač hmyzu na baterie.
i
Venkovní elektrické lapače hmyzu mají v popisku uvedený stupeň krytí spotřebiče. Ten by měl být s ohledem na bezpečnost alespoň IP 44 (odolnost proti stříkající vodě).
Svíticí past na hmyz – jak funguje elektrický lapač hmyzu?
Klasický elektrický lapač hmyz láká na ultrafialové záření. Některé přístroje, specializující se na hubení komárů, využívají i sofistikovanější technologie: simulují třeba zápach lidského potu a teplotu lidského těla. Jednotlivá zařízení se liší hlavně ve způsobu usmrcování otravného hmyzu. Ten může být trojí:
Lapač hmyzu s elektrickou mřížkou využívá vysoké napětí. Drobný hmyz ale může mřížkou proletět bez újmy a z lapače se také občas line nepříjemný zápach spáleniny.
Elektrický lapač hmyzu s ventilátorem škůdce vsaje do sběrného koše, odkud hmyz už neunikne. Koš pak stačí vysypat. Vos vás ale tyto lapače pravděpodobně nezbaví.
Profesionální lapač hmyzu s lepicí deskou se používá v gastronomii. Funguje podobně jako mucholapka. Výhodou je, že máte přehled o hmyzu, který se u vás vyskytuje. Lepicí desku je ale třeba dokoupit.
S likvidací much a vos vám doma pomůže také elektrická pálka na hmyz, která nezvané hosty zabije už v letu. Vyhnete se tak nevzhledným šmouhám na stěnách.
Lapač s elektrickou mřížkou
Lapač hmyzu s ventilátorem
Elektrická pálka na hmyz
Podle čeho elektrický lapač hmyzu vybírat?
Nejprve se zaměřte na druh létajícího škůdce, kterého se primárně potřebujete zbavit. Například mřížkový elektrický lapač hmyzu si s octomilkami příliš neporadí. Na ně se bude hodit spíše ten lepicí nebo s ventilátorem, popřípadě sáhněte po nějaké chemické pasti na hmyz. A jaké parametry by vás dále měly zajímat?
Chcete vybrat ten nejlepší elektrický lapač hmyzu? Recenze zákazníků vám s tím pomohou.
Elektrické lapače hmyzu se liší způsobem montáže
Elektrické lapače hmyzu se liší svou konstrukcí a způsobem montáže. Některý je třeba přišroubovat na stěnu nebo zavěsit ke stropu, jiný stačí postavit na stůl nebo skříň v pokoji.
Světelný lapač hmyzu má jen určitý dosah
Maximální dosah lapače hmyzu určuje síla UV lampy. Pohybuje se mezi 10–1 000 m². Obecně platí, že čím silnější je UV lampa, tím více bude lapač hmyz lákat. Při výběru proto určitě zohledněte, kde jej budete používat. Do bytu vám bude stačit lapač s menším dosahem než například na zahradu nebo do kempu vedle karavanu.
i
I u výkonných lapačů je spotřeba energie minimální. Jeho provoz vás vyjde na pár korun.
Elektrický lapač hmyzu podle způsobu zapojení
Většina lapačů pro svůj chod vyžaduje běžné napájení ze sítě 230 V, některé mají nabíjecí akumulátor a elektrická plácačka na hmyz si vystačí s tužkovými bateriemi. Existuje také solární lapač hmyzu.
Elektrický lapač hmyzu do zásuvky je výkonnější a zvládne obsáhnout větší plochu.
Elektrický lapač hmyzu na baterie či s akumulátorem s sebou můžete vzít do kempu.
Solární lapač hmyzu si veškerou potřebnou elektřinu vyrobí sám. Jen musí svítit slunce.
Hmotnost lapače na hmyz
Hmotnost hraje roli v případech, kdy chcete elektrický lapač hmyzu zavěsit na strop či připevnit ke zdi. Některá výkonnější zařízení totiž mohou vážit až 4 kg. Obzvláště pokud máte v plánu zavěsit lapač na konstrukci stanu či přístřešku, ověřte si její nosnost a stabilitu. Obecně je lepší pro kempování vybírat spíše stojací či lehčí modely.
i
Odpuzovač hmyzu do stanu pro klidný odpočinek
Odpuzovač hmyzu do stanu je svou hmotností i konstrukcí ideálně přizpůsobený pro zavěšení na křížení podpěrných tyčí. Je opatřen háčkem pro snadné a rychlé uchycení.
Lapač do stanu umožní spaní s otevřenou celtou.
Je UV lapač hmyzu s mřížkou bezpečný?
Jedná se asi o tu nejběžnější a nejpoužívanější variantu. Ale jak bezpečný je mřížkový elektrický lapač hmyzu? Zkušenosti zákazníků jej hodnotí vcelku pozitivně. O bezpečí svých dětí a domácích mazlíčku se bát nemusíte. Lapač je totiž vybaven vnější plastovou mřížkou, která brání jakémukoliv kontaktu člověka s elektřinou.
i
Elektrické lapače hmyzu jsou v podstatě bezhlučné. U mřížkových ale můžete v absolutním tichu slyšet drobné praskání. Někteří výrobci hlučnost u svého spotřebiče přímo uvádějí.
Kam umístit lapač hmyzu?
Aby mohl elektrický lapač hmyzu správně fungovat a byl co nejúčinnější, je důležité jej umístit na vhodné místo.
Venkovní lapače je nejlepší umístit doprostřed prostoru, v němž se chcete hmyzu zbavit.
V domácnosti dejte lapač do rohu místnosti, ale ne k oknu, protože sluneční svit snižuje funkčnost UV lampy.
Oboustranný lapač také nestavte ke zdi, připravíte se o polovinu jeho účinnosti.
Nejlepší je jej pověsit, nebo postavit do výšky 1–3 m, v níž se létavý hmyz běžně pohybuje.
Nedávejte jej do průvanu, k větráku nebo klimatizaci. Hmyz se silným proudům vzduchu vyhýbá.
Pokud vám hmyz vadí, ale hubit jej nechcete, pořiďte si odpuzovač hmyzu.