Obnovit stránku

Těhotenství týden po týdnu: 22. týden

Článek

Aktualizováno

22. týden těhotenství je součástí šestého měsíce těhotenství, který si většina budoucích maminek může vychutnat v klidu a bez nepříjemností vyskytujících se ke konci gravidity. Velikost bříška ve dvacátém druhém týdnu těhotenství již sice nenechává nikoho na pochybách, jaká radostná událost vás v brzké době čeká, na druhou stranu vás však ještě příliš neomezuje v běžných denních aktivitách. A na co jsme se 22. týden těhotenství zaměřili? Kromě klasického vývoje vašeho miminka se dozvíte něco o křečových žilách a jejich prevenci a zmíníme také první poslíčky, které často dokáží zmást a znejistit budoucí maminku. 

Plánujeme miminko

Obsah článku 22. týden těhotenství

22. týden těhotenství – vývoj a velikost miminka

Zajímá vás, jak vypadá vaše miminko 22. týden těhotenství? Pro lepší představu jej lze přirovnat k menšímu plyšovému medvídkovi a podle odborníků dvacátý druhý týden těhotenství váží plod necelých 500 gramů a jeho délka dosahuje od 26 do 29 centimetrů. Maličké tělíčko se musí postupně obalit tukem, čemuž odpovídá i zvýšené přibírání a růst.

Reálný dětský obličej

22. týden těhotenství se postupně dokončuje vývoj obličejové části miminka, která již začíná získávat svoji reálnou novorozeneckou podobu. Tvoří se obočí a také víčka už dokončila svůj vývoj, i když ještě neslouží k otevírání a zavírání. 22. týden těhotenství se také zbarvuje oční duhovka, rty postupně zesilují a miminko zkouší krčit své čelíčko.

i

Ačkoliv se již obličejíček vašeho miminka příliš měnit nebude, jeho vlásky mají 22. týden těhotenství zatím ještě bílou barvu, protože zatím neobsahují žádný pigment.

Stále v pohybu

Díky tomu, že miminko má kolem sebe v děloze ještě relativně dost prostoru, má možnost neustále protahovat své ruce a nohy, které už zanedlouho dokončí svůj růst. Na ultrazvuku je proto 22. týden těhotenství zřetelné, jak miminko kope nohama či tleská a mává rukama.

Zkoumání vlastního tělíčka

Pro 22. týden těhotenství je typický vývin smyslů dítěte. Hmatem poznává sebe i své okolí, dotýká se obličeje, chytá si nožky a postupně prozkoumává celé své tělíčko.

22. týden těhotenství – co se děje v těle maminky?

Druhý trimestr bývá pro budoucí maminky nejkrásnější období, ve kterém vás už většinou netrápí těhotenské nevolnosti ani emocionální rozladěnost charakteristická pro první trimestr. Zároveň vás ještě velikost bříška ve 22. týdnu těhotenství příliš neomezuje, a tak se můžete věnovat všem vašim oblíbeným činnostem. Pokud přemýšlíte nad dovolenou, rozhodně je 22. týden těhotenství jeden z ideálních adeptů, ve kterém můžete v případě bezproblémového těhotenství vycestovat a užít si klidně i leteckou dovolenou.

Dvacátý druhý týden těhotenství
Pokud vašeho těhotenství probíhá bez komplikací, nebojte se 22. týden těhotenství vyrazit s partnerem na dovolenou.

i

Vše o cestování letadlem v těhotenství přináší článek: Létání v těhotenství. Je bezpečné?

Těhotenské příznaky v 22. týdnu těhotenství

Většina žen zaznamená, že 22. týden těhotenství bývá zlomový v přibírání na váze. Jak miminko sílí a roste, zvětšuje se obvod vašeho pasu a z původně pozvolného přibírání bude vaše hmotnost následující týdny výrazněji stoupat. Nárůst hmotnosti v těhotenství je velice individuální a váš lékař si každou vaši návštěvu kontroluje, jak přibíráte. Vy se rozhodně nějakými kily navíc nestresujete a nesrovnávejte se s ostatními. Pokud se budete vhodně stravovat a budete se věnovat nějaké vhodné tělesné aktivitě, udržíte si potřebnou kondici. 

Chloupky v obličeji

Vliv hormonálních změn může 22. týden těhotenství způsobit výskyt jemných chloupků na obličeji, nejčastěji na bradě nebo pro nosem.

Křeče dolních končetin

Možná vás v nečekaně překvapí nepříjemné křeče v dolních končetinách, které se právě 22. týden těhotenství mohou u některých těhotných žen objevit. Nejčastěji se objevují v noci a jsou způsobeny nedostatkem hořčíku. Určitě se o nich zmiňte vašemu lékaři, který vám doporučí a předepíše potřebnou dávku magnesia.

Křečové žíly v těhotenství

Některé nastávající maminky se mohou v průběhu druhého trimestru setkat se vznikem křečových žil, které se nejčastěji vyskytují na nohou, občas také v okolí vulvy a konečníku. Jsou způsobeny tlakem zvětšující se dělohy na žíly v pánevní oblasti, jejichž stěny se pod zvýšeným náporem krve vyboulí a získají červenomodré zabarvení. Vznik křečové žíly bývá nevratný proces, a nelze tudíž počítat s tím, že křečové žíly po porodu vymizí.

Zvýšené riziko vzniku křečových žil

Křečové žíly se nejčastěji vyskytují u žen, které mají nadváhu nebo k nim mívají předpoklady z genetického hlediska. Vyšší výskyt je také zaznamenán, pokud procházíte vyšším stadiem těhotenství v horkých letních měsících. 22. týden těhotenství je již za vyšší stádium těhotenství považován a vznik křečových žil může probíhat už v tomto týdnu těhotenství.

Jak předejít vzniku křečových žil

Abyste snížily riziko vzniku křečových žil, snažte se pravidelně cvičit a spěte raději na levém boku. Ve zdravotnických potřebách si můžete zakoupit stahovací punčochy, které výrazně pomáhají potlačit vznik křečových žil již v počátečním stádiu. V průběhu dne odpočívejte s nohama ve zvýšené poloze, 22. týden těhotenství na to máte jednoznačně nárok. Jako preventivní opatření jsou doporučovány následující kroky:

 • Přibližně od 22. týdne těhotenství se vyhýbejte podpatkům.
 • Nenoste stahovací punčochy či ponožky s pevným lemem.
 • Ulevujte nohám a kdykoli sedíte, mějte nohy natažené.
 • Nezapomínejte v průběhu dne na protažení.
 • Nezůstávejte v těhotenství zcela bez pohybu.
 • Vyzkoušejte studenou sprchu od kotníků po kolena.
 • Dopřejte si masáž nohou a lýtek.
Křečové žíly v těhotenství
Se vznikem křečových žil se můžete setkat již 22. týden těhotenství.

Tvrdnutí břicha v těhotenství

Vylekalo vás 22. týden těhotenství náhlé ztuhnutí břicha a máte obavy, zda se nejedná o nějaké těhotenské komplikace? Nemusíte se strachovat, nejspíš se jedná o tzv. poslíčky neboli nepravé kontrakce. Ty se mohou vyskytovat v různé fázi těhotenství, nejčastěji se však objevují v polovině druhého trimestru. Projevují se ztuhnutím děložní svaloviny na 1 – 2 minuty a nepředstavují problém ani pro matku, ani pro dítě. Pokud se s tvrdnutím břicha setkáte, vyzkoušejte následující doporučení:

 • Zkuste se hluboce prodýchat v pravidelném rytmu.
 • Zvyšte pitný režim, snažte se vypít 3 litry tekutin denně.
 • Změňte polohu, projděte se.
 • Vyzkoušejte teplou relaxační koupel.
 • Vliv na tvrdnutí břicha může mít i plný močový měchýř.

i

Pokud vám břicho tvrdne v pravidelných intervalech nebo se intenzita tvrdnutí zvyšuje, navštivte okamžitě svého lékaře, který provede potřebná vyšetření a vyloučí možnost předčasných porodních kontrakcí.

Tipy pro 22. týden těhotenství:

 • Druhý trimestr bývá všeobecně označován za nejkrásnější těhotenské období nabízející různé aktivity, na které už později nebude dostatek sil. Co třeba vyrazit 22. týden těhotenství na dovolenou s partnerem a užít si čekání na miminko společně?
 • Nenechte se vykolejit vyšším přibíráním na váze. Jezte vyváženou stravu, nezanedbávejte aktivní pohyb a uvidíte, že se po porodu rychle vrátíte na svoji původní váhu.
 • Dvacátý druhý týden preventivně zařaďte do svého jídelníčku pohanku a pijte minerální vody s vyšším obsahem hořčíku.

Nyní už máte 22. týden těhotenství v malíčku a pokud vás zajímá, jak budou vypadat následující týdny vašeho těhotenství, pokračujte ve čtení našeho průvodce těhotenstvím týden po týdnu.

P-DC1-WEB17