Dětská autosedačka je povinnou výbavou pro všechny řidiče převážející malé děti. Při výběru je důležité se zaměřit na bezpečnostní normy, hmotnost a výšku dítěte i upevňovací systém. Jak se tedy autosedačky liší a jak vybrat tu správnou?
Dětská autosedačka je povinnou součástí automobilu, v němž cestují děti o hmotnosti do 36 kg, případně do výšky 150 cm. Výška je přitom důležitějším faktorem, protože bezpečnostní pás nikdy nesmí vést přes krk dítěte. Autosedačka by pak vždy měla odpovídat aktuálnímu věku, velikosti a hmotnosti dítěte.
Jaké výhody autosedačka nabízí?
Ačkoliv je použití dětské sedačky v autě ze zákona povinné, spousta z nás se jistě shodne na tom, že pro bezpečí svých dětí udělá maximum bez ohledu na předpisy. Moderní dětské autosedačky kromě vyšší bezpečnosti při přepravě dětí přináší i řadu dalších výhod.
Zabezpečuje dítě při každodenních jízdách.
Maximálně chrání dítě v případě nehody.
Zabraňuje libovolnému pohybu dítěte ve vozidle.
Snadno ji přemístíte do jiného vozu.
Zajišťuje pohodlí pro vaši ratolest.
Jaká autosedačka pro vás bude nejlepší?
Při výběru autosedačky je třeba zohlednit několik faktorů. Tím prvním a nejdůležitější je věk, hmotnost a velikost dítěte, pro nějž bude autosedačka určena. Hlavička dítěte nesmí převyšovat autosedačku a dítě by také nemělo být těžší ani lehčí, než je uvedená hmotnost na sedačce. Jak se tedy jednotlivé skupiny autosedaček liší?
Autosedačky pro miminka: vybírat můžete ze čtyř variant
Autosedačky pro miminka bývají základní součástí výbavičky. Vybrat si můžete hned ze čtyř variant, které se liší váhovým rozpětím i tím, jak dlouho vám bude autosedačka sloužit.
Autosedačky vajíčka (0–13 kg) jsou vhodné pro novorozence a kojence. Jde o nejbezpečnější autosedačky pro miminka a vždy se používají proti směru jízdy.
Dětské autosedačky 0–18 kg jsou určeny pro novorozence, kojence i batolata. Nehodí se pro novorozence s nízkou porodní váhou a nelze je přenášet tak jako vajíčko, ale sloužit vám budou delší dobu.
Dětské autosedačky 0–25 kg jsou vhodné pro děti od narození do zhruba 7 let. Tyto rostoucí sedačky jsou rovněž nevhodné pro děti s růstovými odchylkami a počítat je třeba i s opotřebením materiálu.
Autosedačky 0-36 kg jsou univerzální a může do nich kojenec, batole i dítě do 12 let, takže pokrývají všechny skupiny autosedaček. Kvůli opotřebení materiálu se však během let může snížit jejich bezpečnost.
i
Rostoucí autosedačky pro miminka často využívají vložky pro novorozence, které miminku poskytnou potřebnou opěru hlavy.
Autosedačka 0–13 kg
Autosedačka 0–18 kg
Autosedačka 0–25 kg
Autosedačka 0–36 kg
Autosedačka pro batolata a starší děti by měla být komfortní
Jestliže zvolíte jako první sedačku pro dítě vajíčko, mezi 9 až 18 měsíci jeho věku bude potřeba jej vyměnit za další sedačku. Ta už vám bude sloužit delší dobu a měla by dítěti poskytnout dostatek pohodlí. Opět je možné vybírat z několika variant.
Autosedačky 9–18 kg jsou určeny pro batolata a děti do cca 4 let věku. Často mohou být polohovací a jde o velmi bezpečnou skupinu autosedaček.
Dětské autosedačky 9–25 kg jsou rovněž vhodné pro batolata a děti předškolního věku. Sloužit vám budou přibližně do 7 let věku dítěte a rovněž mohou být polohovací.
Dětské autosedačky 9–36 kg jsou pro batolata až děti do věku 12 let. Sice vydrží dlouho, mohou se ale po tak dlouhé době příliš opotřebovat.
Autosedačka 9–18 kg
Autosedačka 9–25 kg
Autosedačka 9–36 kg
Autosedačka pro předškoláky a školáky vydrží dlouhou dobu
Poslední skupinou jsou autosedačky pro větší děti. Ty už většinou vydrží sloužit až do doby, než dítě bude moci jezdit bez autosedačky. Za jakých možností lze vybírat?
Autosedačky 15–25 kg se hodí pro děti od 3 do 7 let. Jde o méně častou variantu autosedaček, nahrazují je spíše varianty pro dlouhodobější využití.
Dětské autosedačky 15–36 kg se hodí pro děti ve věku od 3 do 12 let. Tyto autosedačky nemají vlastní systém popruhů, jsou tedy opravdu vhodné spíše pro větší děti.
Dětské autosedačky 22–36 kg jsou určeny pro děti od přibližně 6 do 12 let. Vlastní systém popruhů mít mohou, ale nemusí.
Podsedáky jsou vhodné pro děti, kterým už není autosedačka pohodlná. Neposkytují už však takovou ochranu jako autosedačka (například v případě bočního nárazu).
Autosedačka 15–36 kg
Podsedák
Jaké upevnění může mít dětská sedačka do auta?
Dalším důležitým parametrem při výběru je systém uchycení, kterým se sedačka do automobilu připevňuje. Autosedačky nabízí jak univerzální systém uchycení pomocí pásů, tak i bezpečnější a modernější systém Isofix.
Uchycení dětské autosedačky pomocí pásů
Dětské autosedačky bez Isofixu se dají uchytit pomocí klasických bezpečnostních pásů. To ovšem představuje riziko, že autosedačku neumístíte bezpečně. Tento způsob uchycení je vhodný pro ty z vás, kteří autosedačku moc nevyužívají nebo ji často přemisťují do jiného vozu.
Uchycení dětské sedačky pomocí systému Isofix
Systém Isofix je moderní a bezpečnou variantou pro uchycení dětské sedačky. Tato varianta je sice cenově náročnější, ale vždy budete mít jistotu, že jste autosedačku umístili správně a vaše dítě bude v bezpečí. Nezapomeňte si zkontrolovat, zda je váš automobil opatřen systémem Isofix.
Zabezpečení dítěte závisí i na pásech a umístění autosedačky
Úroveň zabezpečení dítěte určuje taky uchycení dítěte v autosedačce. Rozlišujeme tři možné způsoby uchycení.
Tříbodový pás je ukotven ve třech pevných bodech. Používá se spíše v sedačkách pro starší děti. Obecně se dá říct, že poskytuje horší zajištění než pětibodový, velmi ale záleží také na zbytku konstrukce autosedačky.
Pětibodový pás drží po zapnutí v pěti pevných bodech. Proto je považován za bezpečnější variantu. Je vhodný zejména pro menší děti (novorozence, batolata, předškoláky).
Autosedačka s pultem se rovněž uchycuje pomocí bezpečnostního pásu, ten ale nevede přes tělo dítěte, nýbrž přes pultík. Jde o velmi bezpečný systém poutání, ne všechny děti se ale v této autosedačce cítí komfortně.
Kdy se vozí autosedačka proti směru jízdy, a kdy po směru?
Autosedačka může být umístěna na sedadlo po nebo proti směru jízdy. Zejména u dětí do 18 měsíců se doporučuje model proti směru jízdy. Při čelní srážce je tak totiž lépe chráněna hlava i páteř dítěte. Větším dětem by mohlo být v protisměrné sedačce těsno. Otočná autosedačka (rostoucí obousměrná autosedačka) pak může sloužit oběma způsoby.
i
Pozor! Dětské autosedačky proti směru jízdy nikdy neinstalujte na přední sedadlo při aktivovaném airbagu spolujezdce.
Jak se pozná kvalitní autosedačka? Splňuje bezpečnostní normy
Dětská autosedačka musí splňovat evropské bezpečnostní normy. To, že je vybraný model splňuje, poznáte podle označení ECE R44 nebo i-Size. O kvalitě autosedačky hodně napoví i nezávislé testy, jejichž výsledky doporučujeme před nákupem sledovat. Mezi ty nejserióznější paří ADAC a dTest.
Jaké funkce dětské autosedačky nabízí?
Dětské autosedačky nabízejí mnoho bezpečnostních vychytávek a dalších funkcí pro vyšší komfort dítěte, které mohou hrát při výběru nemalou roli.
Nastavitelné bezpečnostní pásy umožní lepší přizpůsobení pásů velikosti dítěte.
Funkce polohování umožní naklopit autosedačku do lehu, a tím zaručí větší komfort pro vaše dítě. Polohovací autosedačka je praktickou volbou zejména když jezdíte na delší trasy.
Ochrana proti bočnímu nárazu zvyšuje bezpečí dítěte při nárazu.
Nastavitelná opěrka hlavy zaručí, že hlavička nebude převyšovat sedačku nebo naopak nebude moc nízko.
Snímatelný potah snadno ze sedačky sundáte a vyperete v případě, že jej dítě zašpiní.
Držák na nápoj poslouží jako odkládací místo pro lahvičku s pitím, kterou bude mít dítě vždy při ruce.
Autosedačka s kolečky je hitem posledních let. Vybavena je praktickým skládacím podvozkem s kolečky, takže poslouží i jako kočárek.
i
Autosedačka může stát spoustu peněz, bazar na internetu však není dobrou volbou, protože nevíte, co má sedačka za sebou. Zavítat však můžete do sekce Dětská autosedačka bazar, kde najdete například rozbalené nebo zánovní zboží.
I design hraje při výběru autosedačky roli
V neposlední řadě je třeba zohlednit také design autosedačky. V současné době jsou sedačky do auta vyráběny v mnoha barevných variantách, takže snadno vyberete autosedačku pro holku i pro kluka. Některé modely pak nabízí i neobvyklé vzory na polstrování, díky nimž se autosedačka stane designovým skvostem.
Nezapomeňte ani na praktické příslušenství k autosedačkám
Autosedačku můžete obohatit o řadu praktického příslušenství pro vyšší komfort dítěte. Z čeho lze vybírat?
Fusaky, zavinovačky a deky jsou určeny zejména pro nejmenší miminka. Často mají výřezy na protažení bezpečnostních pásů.
Isofix základny a báze slouží k upevnění autosedaček typu vajíčko (0–13 kg) do auta. Vajíčka totiž nedisponují kotevními body, takže pokud chcete využívat výhody Isofixu, bez základny se neobejdete.
Zrcátka jsou praktickým řešením pro protisměrné sedačky. Díky zrcátku uvidíte z místa řidiče na miminko na zadní sedačce, i když jede proti směru jízdy.
i
Stále si nevíte rady s výběrem té správné autosedačky? Navštivte průvodce výběrem Jak vybrat autosedačku a dozvíte se podrobnější informace.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.