K čemu slouží dezinfekce na ruce a jaké jsou její hlavní výhody?
Na trhu narazíte na dezinfekce na ruce v nejrůznějších podobách. Budou se lišit složením, ale také tím, jak účinně likvidují choroboplodné zárodky. Ruce se dezinfikují především tehdy, když není k dispozici antibakteriální mýdlo. Hodit se budou při cestě hromadnou dopravou, po návštěvě toalety, před přípravou a konzumací jídla, po smrkání, kýchání a kašlání. Používání dezinfekce na ruce má tyto hlavní benefity.
- Představuje účinnou alternativu v situacích, kdy ruce nemůžete umýt antibakteriálním mýdlem.
- Přípravky jsou dostupné v ekonomických i kompaktních baleních s praktickými aplikátory.
- Dezinfekce může mít formu gelu, spreje, mýdla nebo ubrousků.
- Účinkuje proti nejčastějším virům a bakteriím.
- Přípravky mají zpravidla příjemnou vůni, která překryje typický alkoholový zápach.
i
Dezinfekce na ruce účinkuje proti virům a bakteriím
Jestli se ptáte, zda funguje každá dezinfekce na ruce proti běžným virům a bakteriím, pak je odpověď ano. Kvalitní dezinfekční prostředek by měl mít antibakteriální a antivirový účinek. Jako bonus pak mohou obsahovat vyživující či hydratační složku.
Druhy dezinfekce na ruce
Jednotlivé druhy dezinfekce na ruce se liší především svou konzistencí, kterou volte dle svých preferencí. Někdo dává přednost klasickým dezinfekčním gelům nebo pěnám, druhému vyhovuje spíše dezinfekce na ruce ve spreji. Přečtěte si, jaká konzistence dezinfekčních přípravků se bude hodit právě vám.
Praktická dezinfekce na ruce ve formě antibakteriálních gelů
Antibakteriální gely se rozhodně vyplatí s sebou na místech, kde není přístup k čisté a tekoucí vodě. Snadno vymáčknete pár kapek do dlaně a rozetřete. Gelová dezinfekce na ruce se okamžitě vstřebává do pokožky. To může být mnohdy i rychlejší než samotné mytí rukou.
Nejen na výletech a na cestách oceníte antibakteriální ubrousky na ruce. Tyto šikovné pomocníky využijete také pro snadný úklid a dezinfekci různých ploch, madel, osobních předmětů a dalších.
Dezinfekce na ruce ve formě antibakteriálního mýdla
Antibakteriální mýdla představují další formu dezinfekce na ruce. Dezinfekční mýdla mívají na rozdíl od gelů příjemnější vůni, odstraní až 99 % virů a bakterií a na pokožce vytváří ochranný film. Stejně jako u klasických mýdel je nutné dodržovat správný postup pro mytí rukou a po umytí mýdlo důkladně opláchnout.
Ideální dávkování zaručuje dezinfekce ve spreji
Antibakteriální spreje slouží nejen jako dezinfekce na ruce, ale můžete je podobně jako v případě antibakteriálních ubrousků použít také k vydezinfikování různých pevných povrchů. Dezinfekce ve spreji usnadňuje dávkování, na ruce zpravidla stačí jen jedno stříknutí.
Antibakteriální gel
Antibakteriální mýdlo
Antibakteriální sprej
Antibakteriální ubrousky
Jaký objem dezinfekce na ruce zvolit?
Dezinfekce na ruce je dostupná v různých objemech. Na cesty se určitě vyplatí menší lahvičky, zatímco doma můžete mít dezinfekční přípravky i o několikanásobně větších objemech. U dezinfekčních ubrousků vás pak bude zajímat, kolik kusů se nabízí v jednom balení.
- 5l dezinfekce na ruce přijde vhod, pokud jste již našli osvědčenou značku. Ekonomická balení jsou optimální do provozů (např. ve zdravotnictví).
- 1l dezinfekce na ruce je ideální objem pro praktické balení do domácnosti. Velká láhev je cenově výhodnější a dlouho vydrží.
i
Pozor si při nákupu dejte na produkty pod označením „hygienický gel”, který má menší účinky než dezinfekční gel, protože obsahuje nižší % alkoholu. Alkoholové dezinfekční prostředky obsahují minimálně 60 % alkoholu.
Jednotlivé dezinfekce na ruce se liší svým složením
Asi každý z nás zažil pocit vysušené a podrážděné pokožky, kterou způsobila agresivní dezinfekce na rukou. Předejděte všem těmto nepříjemnostem tím, že budete dbát na složení přípravku. Od kvality se odvíjí také to nejdůležitější – účinnost dezinfekce na ruce. Pokud je vaše pleť suchá, zvolte si dezinfekční prostředky, které obsahují hydratační složky, různá změkčovadla, případně extrakt z aloe vera.
Alkoholové dezinfekce na ruce
Alkoholové dezinfekce na ruce patří k nejběžnějším prostředkům. Jejich hlavní účinnou složkou je ethanol. Ten ve správné koncentraci denaturuje bílkoviny. Má tedy schopnost eliminovat škodlivé bakterie, viry i plísně. Minimální koncentrace alkoholu v dezinfekčních přípravcích je 60 %, optimální je koncentrace 70 % a více.
Složení dezinfekce na ruce, které se zavděčí všem
Jestliže máte opravdu citlivé ruce, pak pro vás alkoholová dezinfekce na ruce nebude to pravé ořechové. Sáhněte raději po netoxických či dermatologických variantách přípravků bez nadbytečné chemie. Jemnější a příjemnější, avšak méně účinné jsou přírodní dezinfekce na ruce (např. veganské a bio přípravky).
Dezinfekce na ruce Sanytol je oblíbená česká značka dezinfekčních prostředků, které neobsahují chlór. Dezinfekční gel na ruce Sanytol si můžete pořídit v lahvičce s dávkovačem i bez něj.
Snadné používání zajistí dezinfekce na ruce s dávkovačem
Dezinfekce na ruce s dávkovačem usnadní užití přípravku. Stejně jako u mýdlových dávkovačů jen zmáčknete pumpičku a nemusíte si dělat starosti s rozděláváním lahvičky nebo množstvím gelu. Na frekventovanějších místech se mohou hodit praktické stojany na dezinfekci. Kromě dezinfekce na ruce s pumpičkou si můžete pořídit také hygieničtější variantu – bezdotykové dávkovače dezinfekce.
Jak si dezinfikovat a mýt ruce?
Dezinfekce na ruce a antibakteriální mýdla nejsou sami o sobě všespásným řešením. Zásadní je především správná technika mytí rukou a aplikace dezinfekce. Mycí přípravek byste měli rovnoměrně rozprostřít po celé ploše rukou včetně jejich hřbetu a v prostoru mezi prsty. Nanášejte mýdlo na dobře navlhčené ruce alespoň po dobu 15 s. Poté ruce důkladně opláchněte čistou vodou a utřete čistým ručníkem, na veřejných místech použijte jednorázový papírový ubrousek.
i
Chcete si vybrat nejlepší druh a značku dezinfekce na ruce? Recenze ostatních zákazníků mohou být užitečným zdrojem informací. Dozvíte se také, které konkrétní produkty a značky patří mezi nejoblíbenější.