Jaký je nejlepší zubní kartáček?
Přemýšlíte, jaký je nejlepší zubní kartáček, který bude dokonale vyhovovat vám i vašim dásním a zubům? Zaměřte se na několik klíčových parametrů, kterými jsou tvrdost štětin, aby byl šetrný k dásním a efektivně odstraňoval zubní plak. Svou roli hraje i ergonomická rukojeť, díky které se vám bude zubní kartáček dobře držet. Velikost hlavy by měla odpovídat věku – pro děti jsou tu dětské zubní kartáčky, pro dospělé pak standardní velikosti.
Vyberte si vhodně tvrdý zubní kartáček
Velkou roli hraje to, jak tvrdé či naopak jemné má zubní kartáček štětiny. Pro čištění zubů se doporučují kartáčky s měkkými štětinkami, protože jsou šetrné i pro lidi s citlivými dásněmi nebo záněty a minimalizují riziko podráždění. Nicméně zubní kartáčky můžete vybírat z několika různých stupňů tvrdosti, a to od extra měkkých přes měkké až po tvrdé. Pečlivě si vyberte vhodnou tvrdost štětin, abyste si nepoškodili dásně a sklovinu.
- Ultra měkké kartáčky jsou velmi šetrné k zubům a mechanicky je nepoškozují. Zuby je ale nutné čistit déle a důsledněji, aby došlo k účinnému odstranění zubního plaku. Jsou vhodné pro čištění citlivých zubů a dásní, nebo po dentálních zákrocích.
- Extra měkké zubní kartáčky se hodí pro citlivé zuby a dásně, díky jemným štětinám čistí zuby šetrně, ale efektivně, bez poškození skloviny či podráždění dásní. Zuby je ale třeba čistit delší dobu a pečlivěji, abyste plak odstranili opravdu dokonale.
- Měkké zubní kartáčky jsou zlatou střední cestou. U měkkých vláken nehrozí takové nebezpečí z mechanického poškození zubů jako u tvrdých kartáčků. Zároveň není potřeba čistit zuby déle a důsledněji jako u extra měkkých kartáčků.
- Medium zubní kartáčky mají středně tvrdé štětiny a jsou kompromisem mezi měkkými a tvrdými kartáčky. Jsou vhodné pro ty, co nemají citlivé dásně a upřednostňují důkladně vyčištění zubů od plaku a zbytků jídla.
Tvrdý zubní kartáček není příliš doporučovaný, protože může vyvíjet příliš velký tlak na zuby a mechanicky je poškozovat.
Hlídejte si tvar a množství štětin zubního kartáčku
Zubní kartáček by měl mít velké množství štětin, a to kvůli lepšímu odstranění zubního plaku. U některých kartáčků množství štětin výrobce neuvádí, mnoho z nich ale už ano, protože jde o důležitý údaj. Počet štětin se pohybuje od cca 1 500 až po více než 12 000. Vhodnou hustotu ale můžete i odhadnout – pokud při pohledu na hlavičku kartáčku nevidíte přes štětiny plastovou část hlavičky, je kartáček dostatečně hustý. Pro účinné vyčištění
zubů jsou ideální rovně zastřižená vlákna. Různě překřížení, či nerovnoměrný střih vláken nemá na odstranění plaku výrazný efekt.
1 560 štětin
4 400 štětin
9 240 štětin
12 000 štětin
Velmi oblíbený je zubní kartáček Curaprox, a to díky své vysoké kvalitě a jemným a velmi hustým štětinám z materiálu Curen.
Vyberte si zubní kartáček z plastu i ze dřeva
Na trhu narazíte dnes už nejenom na klasický zubní kartáček z plastu, ale také na silikonový, bambusový, nebo dokonce kukuřičný kartáček. Plast je stále nejvíce používanou variantou, a to pro svou lehkost, odolnost a cenu. Ze silikonu se obvykle vyrábí měkký zubní kartáček pro děti, který vyhovuje citlivým dásním. Ekologické varianty v podobě bambusu či kukuřičného škrobu jsou biologicky odbouratelné, bambus má dokonce antibakteriální vlastnosti.
i
Z čeho má zubní kartáček vyrobené štětiny?
I štětiny, které má zubní kartáček, mohou být z různých materiálů. Nejčastěji se používá nylon, je totiž odolný a efektivně odstraňuje plak ze zubů. Používá se také silikon, a to opět na dětské zubní kartáčky, které musí být mimořádně jemné. Nakonec je tu také moderní materiál Curen, extrémně jemný a odolný, a proto velmi šetrný a účinný při čištění zubů.
Pořizujete zubní kartáček pro děti, nebo pro dospělé?
Obecně platí, že čím menší hlavičku má zubní kartáček, tím efektivnější je čištění zubů. Pro běžné čištění však postačí hlavička, která pokryje 2 až 3 zuby najednou. Menší hlava se lépe hodí pro přesnější čištění a lepší odstranění zubního plaku, také se s její pomocí lépe dostanete na těžko dostupná místa, větší hlava zase čištění zubů urychlí a pokryje větší plochu najednou. Pro dítě pořizujte speciální kartáček určený přímo jemu.
- Kartáčky na zuby standardní velikosti mají obvykle středně velkou hlavu, k dispozici máte různě tvrdé štětiny, abyste si mohli vybrat podle svých potřeb. Často mají tyto kartáčky také funkce navíc, jako jsou nastavitelný sklon hlavice či antibakteriální štětiny.
- Klasické dětské zubní kartáčky dokonale vyhoví potřebám malých dětí. Mají menší hlavu a měkké štětiny, aby byly maximálně komfortní a šetrné. Rukojeť bývá ergonomicky tvarovaná pro snadný úchop a manipulaci. Navíc také hrají všemi barvami a motivy.
Dětský kartáček
Silikonový kartáček na prst
Kartáček pro miminko
Bambusový dětský kartáček
Zubní kartáček pro miminko je navržený tak, aby byl jemný k prvním zoubkům i dásním. Vyznačuje se měkkými štětinami a malou hlavicí, případně jde o silikonové návleky s výstupky, které se navlékají na prst.
Jakými dalšími vlastnostmi vás zubní kartáček překvapí?
Moderní zubní kartáček je maximálně účinný i pohodlný. Nabídne vám ale také další vlastnosti, díky kterým bude čištění zubů ještě příjemnější a efektivnější. Jsou tu pro vás různé benefity od zahnuté hlavice pro lepší přístup k zadním zubům přes ergonomický tvar až po vyměnitelné hlavice nebo třeba zarážku na dětských kartáčcích proti vložení do krku. Každý si zkrátka přijde na své, ať už máte jakékoli požadavky.
- Ergonomická a protiskluzová rukojeť jsou tu pro váš pohodlný úchop a zamezení klouzání kartáčku.
- Přírodní a eco zubní kartáček je biologicky odbouratelný, jeho používáním podporujete udržitelnost.
- Učící zubní kartáček je speciálně navržený pro děti, aby se učily ústní hygieně už od prvních zoubků.
- Bezpečnostní zarážka je ochranou před vložením kartáčku hluboko do krku, hodí se hlavně pro děti.
- Zahnutá hlavice a její nastavitelný sklon vám umožní se lépe dostat na všechna místa.
Můžete narazit také na zubní kartáček s vyměnitelnou hlavicí, kterou jednoduše nahradíte bez nutnosti měnit celý kartáček.
Jak často měnit zubní kartáček?
Zubní kartáček se doporučuje měnit 1× za 2 měsíce. Pokud však už po kratší době vidíte opotřebení kartáčku, jako jsou například roztřepené štětiny, je potřeba ho vyměnit. Stejně tak je vhodné ho vyměnit po infekcích ústní dutiny. Pravidelná výměna kartáčku je zásadní pro to, abyste ho udrželi v hygienické čistotě, bez nahromaděných bakterií způsobujících záněty nebo jiné problémy. Opotřebené štětiny navíc nečistí zuby tak dobře a mohou dásně
a sklovinu poškozovat.
Zkusit můžete také elektrický zubní kartáček
Elektrický zubní kartáček je moderní řešení ústní hygieny. Hlavice se pohybuje rychlým oscilačním nebo rotačním pohybem, díky kterému účinně odstraňuje plak i zbytky a může být efektivnější než manuální zubní kartáček. Elektrické varianty nabízí různé režimy čištění a můžete si je přizpůsobit svým potřebám, často mají časovač, abyste si zuby čistili po správnou dobu. Mnoho z nich také můžete propojit
s aplikací, která s čištěním zubů pomáhá.
Zubní kartáček pro psy je speciální nástroj, který udrží zdravé zuby a dásně vašeho čtyřnohého miláčka. Jeho pravidelné používání předchází vzniku zubního kamene a zápachu z tlamy.