Jak vybrat kontaktní čočky?
Typy kontaktních čoček
- Dioptrické čočky čiré – představují prostředek ke korekci očních vad, který umožňuje aktivity, jež lze s brýlemi vykonávat naplno jen velmi těžko.
- Barevné dioptrické čočky – kompenzují všechny běžné vady zraku (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus i presbyopie) a zároveň slouží jako doplněk díky nejrůznějším motivům a barvám.
- Barevné kontaktní čočky nedioptrické – slouží jako doplněk líčení nebo celkového stylu oblékání. Volit můžete z motivů a barev od decentních až po crazy upírský styl nebo strašidelné halloween čočky.
Doba nošení
- Jednodenní – oko nedráždí, není potřeba je ukládat do roztoku ani jinak ošetřovat.
- Dvoutýdenní – pro oko jsou stále komfortní, většinu je potřeba ukládat na noc do roztoku.
- Měsíční – oko mohou zatěžovat, nevhodné pro alergiky, nutné ukládání na noc do roztoku.
- Čtvrtletní – citlivé oči mohou dráždit, je nutné dbát na to, aby byly na noc v roztoku.
- Roční – pro oko nejsou příliš zdravé, musí být ihned o vyjmutí z oka uloženy do roztoku.
Materiál čoček
Materiál vypovídá o pružnosti a komfortu při nošení kontaktních čoček. Vybírat lze z hydrogelových, silikon-hydrogelových a tvrdých kontaktních čoček. Liší se obsahem vody a propustností pro kyslík.
Ženy by měly kontaktní čočky vyjímat před odličováním, odličovací přípravek je totiž může poškodit. Na čočky působí agresivně i lak na vlasy – aplikujte jej před jejich nasazením nebo se zavřenýma očima.
Co dalšího hraje při výběru čoček roli?
Korekce
Typ korekce určí váš oční lékař. Kontaktní čočky umožňují korekci všech běžných očních vad (krátkozrakosti, dalekozrakosti, astigmatismu i presbyopie).
Počet dioptrií
Opět určí váš oční specialista. Značí se symboly D, PWR nebo Dpt, za nimiž najdete odpovídající číselnou hodnotu. Mějte na paměti, že dioptrie kontaktních čoček nemusí souhlasit s dioptriemi brýlí.
Zakřivení kontaktní čočky
Vyjadřuje číselně zakřivení zadní plochy kontaktní čočky, které by mělo odpovídat zakřivení rohovky. Značí se symbolem BC, většinou je jeho hodnota 8 s desetinným doplňkem, případně 9.
Průměr kontaktní čočky
Značí její šířku. Nejčastěji se pohybuje v rozmezí 13,5 až 14,5 mm. Zvýšenou pozornost průměru čoček věnujte v případě, že přecházíte na jinou značku, protože menší čočka by mohla vaše oko dráždit.
Péče o kontaktní čočky
Důsledná péče o kontaktní čočky se vám rozhodně vyplatí. Jedině správné zacházení zaručuj jejich zdravotní nezávadnost a pohodlné užívání. Po vyjmutí z oka vždy čočky uložte do pouzdra se speciálním roztokem, který je očistí, dezinfikuje a hydratuje. Pozornost věnujte i samotnému pouzdru - denně jej vypláchněte roztokem a nechte uschnout. Pouzdro na kontaktní čočky vyměňte alespoň jednou za tři měsíce.
Během nošení kontaktních čoček používejte oční kapky, které plní funkci umělých slz. Zabraňují vzniku syndromu suchého oka či podráždění oka materiálem kontaktní čočky.