Kontaktní čočky slouží především ke korekci očních vad, kdy plně nahrazují brýle a lidem s oční vadou zjednodušují život. Mohou ale sloužit i ryze jako doplněk. Aby vám kontaktní čočky plnohodnotně seděly, je třeba při jejich výběru zvážit hned několik faktorů a my vám poradíme, které to jsou. Čtěte dále a dozvíte se vše potřebné, co vás zajímá. Zjistíte, že kontaktní čočky nejsou zas taková věda.
Kontaktní čočky mají hned několik nepopiratelných benefitů. Pokud se rozhodujete, zda si pořídíte čočky, nebo zda zůstanete věrní brýlím, následující řádky vám pomohou vybrat nejoptimálnější řešení. Pojďme se tedy společně podívat, jaké výhody, ale také nevýhody, představují kontaktní čočky.
Nezkreslují kontury obličeje tak jako obroučky brýlí.
Nemusíte si lámat hlavu s výběrem speciálních slunečních brýlí.
Můžete provozovat bezpečně jakýkoliv sport.
Kontaktní čočky jsou pohodlné a nebudou se vám posouvat na nose jako brýle.
Přes čočky budete lépe zaostřovat a nebudou vás oslepovat odlesky od skel brýlí.
Vyšší pořizovací cena a nutnost časté výměny.
Množství odpadu, který nelze recyklovat lokálně.
i
Oční čočky s UV ochranou
Věděli jste, že oční čočky často poskytují i ochranu vůči UV záření? V naší nabídce jich najdete celou řadu v různých kategoriích.
Jak vybrat kontaktní čočky?
Poradíme vám, jak vybrat kontaktní čočky. Než začnete studovat jednotlivé parametry, zamyslete se, při jakých příležitostech budete čočky využívat nejvíce. Dále si ujasněte, jaký typ korekce potřebujete a v neposlední řadě se musíte rozhodnout, zda si koupíte tradiční průhledné, nebo moderní barevné kontaktní čočky. Každý z těchto typů má totiž svůj vlastní užitek. Pojďme se tedy společně podívat na kontaktní čočky blíže.
Jaké kontaktní čočky existují: jednotlivé typy
Kontaktní čočky lze rozdělit podle jejich účelu do několika hlavních skupin. Máte například na výběr mezi dioptrickými a nedioptrickými čočkami, přičemž nedioptrické jsou barevné a dioptrické mohou být navíc i čiré. Vše záleží na vašich preferencích.
Dioptrické čočky čiré představují prostředek ke korekci očních vad, který umožňuje aktivity, jež lze s brýlemi vykonávat naplno jen velmi těžko.
Barevné dioptrické čočky kompenzují všechny běžné vady zraku (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus i presbyopie) a zároveň slouží jako doplněk díky nejrůznějším motivům a barvám.
Kontaktní čočky barevné nedioptrické slouží jako doplněk líčení nebo celkového stylu oblékání. Volit můžete z různých motivů a barev, od těch decentních přes crazy upírský styl až po strašidelné halloween čočky.
Torické kontaktní čočky – astigmatismus a jeho korekce je důležitá. Tato vada totiž způsobuje špatné prostorové vnímání a rozmazané vidění.
Multifokální kontaktní čočky se používají pro korekci presbyopie. To znamená, že korigují vidění do dálky i blízka. Zvolte si jednodenní, dvoutýdenní nebo měsíční dobu nošení.
Barevné kontaktní čočky vám umožní si změnit barvu očí na jakoukoliv chcete.
i
Péče o oční čočky při odličování
Ženy by měly oční čočky vyjímat před odličováním. Odličovací přípravek je totiž může poškodit. Na kontaktní čočky působí agresivně i lak na vlasy. Pokud se tedy budete čančat na nějakou akci, nezapomeňte na to, že máte kontaktní čočky a ty musí zůstat plně funkční.
Vyberte si oční čočky podle doby nošení
Oční čočky dělíme do kategorií i podle doby nošení. Moderní čočky se totiž mění v různých časových intervalech. Nejméně tak oči zatěžují jednodenní kontaktní čočky. Na trhu ale nalezneme spoustu druhů a každý se hodí pro jinou příležitost.
Jednodenní nedráždí oči. Není potřeba je ukládat do roztoku ani jinak ošetřovat.
Dvoutýdenní jsou pro oko stále komfortní. Většinu je potřeba ukládat na noc do roztoku.
Měsíční mohou oko zatěžovat. Jsou nevhodné pro alergiky. Je nutné je ukládat na noc do roztoku.
Roční nejsou pro oko příliš zdravé. Musí být ihned po vyjmutí z oka uloženy do roztoku.
Kontinuální lze nosit ve dne i v noci bez vyjmutí. Takto je můžete nosit až 30 dnů a 29 nocí.
Čtvrtletní oční čočky mohou dráždit citlivé oči, což rozhodně zažít nechcete. Proto je u nich nutné dbát na to, aby byl přes noc použit roztok na kontaktní čočky. Ten slouží k dezinfekci, opláchnutí a řádnému čištění.
Není jednoduché vybrat perfektní kontaktní čočky. Co dalšího musíte zohlednit?
Kontaktní čočky musí splňovat určité parametry, aby vám mohly dobře sloužit a zároveň dobře padly. Pokud o nich vůbec nevíte a zapomínáte, že je máte v oku, zvolili jste si dobře. Pojďme se ale i tak podívat na ty nejdůležitější parametry, když vybíráte kontaktní čočky.
Typ korekce vám sdělí oční lékař. Kontaktní čočka umožňuje korekci všech běžných očních vad (krátkozrakosti, dalekozrakosti, astigmatismu i presbyopie).
Počet dioptrií opět určí váš oční specialista. Značí se symboly D, PWR nebo Dpt, za nimiž najdete odpovídající číselnou hodnotu. Počet dioptrií kontaktních čoček nemusí souhlasit s dioptriemi brýlí.
Zakřivení kontaktní čočky vyjadřuje zakřivení zadní plochy kontaktní čočky, které by mělo odpovídat zakřivení rohovky (BC). Jeho hodnota je zpravidla 8 s desetinným doplňkem, případně 9.
Průměr kontaktní čočky ukazuje na velikost čočky. Nejčastěji se pohybuje v rozmezí 13,5 až 14,5 mm. Zvýšenou pozornost průměru čoček věnujte v případě, že přecházíte na jinou značku.
Adice (ADD) představuje parametr týkající se pouze multifokálních čoček. Jestliže dioptrie označuje hodnotu pro vzdálenost, adice udává hodnotu pro korekci zraku na blízko. Tento údaj určí váš oční lékař.
Kontaktní čočky do očí se prodávají v balení po několika kusech.
i
Z jakých materiálů se oční čočky vyrábí?
Oční čočky se vyrábí z různých materiálů. Vybírat lze z hydrogelových, silikon-hydrogelových a tvrdých kontaktních čoček. Liší se obsahem vody a propustností pro kyslík. Každý z těchto materiálů má své výhody a je vhodný pro různé potřeby.
Cylindr a osa: zaměřeno na kontaktní čočky a jejich méně běžné parametry
Lidé trpící astigmatismem, tedy refrakční chybou oka, která se projevuje rozmazaným a zkresleným viděním, musí vybírat kontaktní čočky i podle méně běžných parametrů, jimiž jsou cylindr a osa. Nicméně, všechny potřebné hodnoty pro všechny parametry vám sdělí oční specialista na základě vyšetření.
Cylindr koriguje nerovnosti a zakřivení rohovky a umožňuje správné lámání světelných paprsků na sítnici. Hodnota může být vyjádřena kladným či záporným číslem, které je označeno zkratkou CYL.
Osa se udává ve stupních a je spjata s cylindrem. Jedná se o úhel, pod nímž je cylindr umístěn na čočce.
Péče o oční čočky a pouzdra
Důsledná péče o oční čočky se vám rozhodně vyplatí. Jedině správné zacházení zaručuje jejich zdravotní nezávadnost a pohodlné užívání. Po vyjmutí z oka vždy čočky uložte do pouzdra se speciálním roztokem, který je očistí, vydezinfikuje a hydratuje. Pozornost věnujte i samotnému pouzdru. Denně jej vypláchněte roztokem a nechte uschnout. Pouzdro na kontaktní čočky vyměňte alespoň jednou za tři měsíce.
V naší nabídce najdete také další produkty, které se týkají kontaktních čoček. Podívejte se také na roztoky, pouzdra a kapky nebo doplňky stravy pro oči. Zaručeně najdete něco, co by se vám mohlo líbit.
Kontaktní čočka může být nebezpečná. Kdy hrozí riziko infekce?
Znečištěná kontaktní čočka do oka nepatří. Pro uložení kontaktních čoček používejte vždy vhodný roztok. Nikdy je neoplachujte nebo neskladujte v obyčejné vodě. Pod čočkami, které nejsou pravidelně dezinfikovány, se tvoří nebezpečné bakterie, které vás v tom nejhorším případě mohou dokonce připravit i o zrak.
i
Oční kapky jsou základ
Používejte oční kapky, které plní funkci umělých slz. Zabraňují vzniku syndromu suchého oka či podráždění oka materiálem kontaktní čočky. Jejich pravidelné používání přispívá k pohodlí při nošení, předchází zarudnutí a pocitu pálení a také zajišťuje lepší zážitek z nošení kontaktních čoček.
Kontaktní čočky jsou vyrobeny z velmi citlivých materiálů, které jsou šetrné k vašim očím, ale zároveň se mohou velmi snadno poškodit nešetrnou manipulací. Proto je vhodné dodržovat několik zásad, jež mohou zabránit případným nepříjemnostem.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.