Mezi zuby se nachází prostor, kde se usazují zbytky jídla a zubní plak, a proto je vhodné doplnit dentální hygienu o mezizubní kartáčky. Předejdete s nimi vzniku zubního kazu a usazování zubního kamene, který má za následek zánět dásní. Jak správně vybrat a používat mezizubní kartáček? Poradíme vám.
Mezizubní kartáčky jsou důležitou pomůckou při dentální hygieně, protože běžný zubní kartáček neodstraní usazený plak v mezizubních prostorech. Pravidelným používáním vám mezizubní kartáček pomůže udržet ústní dutinu v čistotě, předejdete tak vzniku zubního kazu i usazování zubního kamene a následnému zánětu dásní.
Vybíráte-li mezizubní kartáčky, velikosti jsou zcela zásadní
Chcete-li si pořídit skutečně správné mezizubní kartáčky, velikosti jsou pro výběr zásadní. Příliš velký kartáček by mohl poškodit dáseň a příliš malý by nedokázal efektivně pokrýt celý prostor. Optimálně velký mezizubní kartáček je ten, který musíte zasouvat ztuha, ale ne silou. Prostor mezi zuby musí být zkrátka těsně vyplněn.
Jak zvolit správný mezizubní kartáček? Poraďte se se svým zubním lékařem
Rozměry mezizubních prostor jsou individuální, a proto byste se měli při výběru poradit se zubním lékařem či dentálním hygienistou. Šířka prostor mezi zuby se obvykle liší, tudíž můžete potřebovat i více velikostí. Zpravidla se u předních zubů využívá tenčí mezizubní kartáček, u zadních stoliček naopak širší, a to i o několik velikostí.
A co když nesedí ani ta nejmenší velikost? Mezizubní kartáček vyměňte za dentální nit
Někdy se může stát, že jsou mezery mezi zuby (především těmi předními) velmi úzké a neprojdou jimi ani ty nejužší mezizubní kartáčky (0,4 mm). Pokud vám tedy nesedí ani ta nejmenší velikost, mezizubní kartáček můžete vyměnit za dentální nit a pravidelně udržovat mezizubní prostory alespoň s ní.
i
Pokud nemáte možnost poradit se se svým zubním lékařem, je možné zakoupit jedno balení se všemi velikostmi. Postupně si různé průměry vyzkoušejte, než zjistíte, které vám sedí.
Mezizubní kartáčky mohou mít klasické, nebo gumové štětiny
Mezizubní kartáčky mohou mít buďto standardní, nebo gumové štětiny. Jaké jsou výhody a nevýhody obou typů?
Mezizubní kartáček s klasickými štětinami je šetrnější, a současně pomáhá lépe odstranit všechen plak. Lépe vyplňuje mezizubní prostor, tudíž je preciznější. Poměrně rychle se však opotřebuje.
Mezizubní kartáček s gumovými štětinami je velmi úzký, tudíž jej využijete pro velmi malé mezizubní prostory. Jeho použití je velmi rychlé a můžete jej použít kdekoliv. Není však tak precizní.
Prodloužené, nebo kompaktní mezizubní kartáčky?
Mezizubní kartáčky jsou k dostání buďto v kompaktním, nebo prodlouženém provedení. Záleží pouze na tom, s jakým typem se vám bude lépe manipulovat. Jaké nabízí výhody a nevýhody?
Mezizubní kartáčky s kompaktní rukojetí jsou využívané nejčastěji. Snadno s nimi vyčistíte všechny prostory, navíc jsou cenově výhodné. Mají však horší dosah mezi zadními stoličkami.
Mezizubní kartáčky s prodlouženou rukojetí jsou výhodné v tom, že s nimi lépe dosáhnete do prostorů mezi zadními stoličkami, a to zejména z vnitřní strany. Mají však neohebný krček.
Výměnné mezizubní kartáčky s rukojetí využijí především lidé, kteří používají různé velikosti. Na jedné rukojeti tak střídáte různé hlavice podle aktuální potřeby. Jsou však poněkud dražší.
Prodloužené mezizubní kartáčky
Kompaktní mezizubní kartáčky
Výměnné mezizubní kartáčky
Je lepší válcovitý, nebo kónický mezizubní kartáček?
Dalším krokem při výběru je volba tvaru. Na výběr máte válcovitý mezizubní kartáček, který má stejný průměr po celé délce – čistí lépe, ale hůře se zavádí do užších prostor. Druhým typem je kuželovitý tvar, jehož průměr se s délkou zmenšuje. Skrze krátkou délku vláken sice nečistí perfektně, ale lépe se zavádí do úzkých prostor.
Některé typy mají takzvaný triangulární tvar, který má výborné čisticí schopnosti. Vlákna kartáčku jsou napuštěna chlorhexidinem, který poskytuje antibakteriální ochranu.
4 kroky, jak používat mezizubní kartáček
Jak používat mezizubní kartáček pro co nejlepší výsledek? Pro dokonalé a bezpečné vyčištění všech mezizubních prostor postupujte ve 4 základních krocích.
Mezizubní kartáček přiložte špičkou šikmo k dásni u mezizubního prostoru a opatrně jej zasuňte.
Narovnejte mezizubní kartáček kolmo k zubu a pod tímto úhlem jej opatrně zasuňte a zase vytáhněte.
V žádném případě nepohybujte kartáčkem několikrát tam a zpět, úplně dostačující je jeden jediný pohyb.
Mezi jednotlivými mezizubními prostory štětinky očistěte, abyste si nečistoty nezaváděli zpět.
A co četnost použití? Mezizubní kartáček stačí používat jednou denně
Přemýšlíte nad četností použití? Mezizubní kartáček stačí používat jednou denně, a to nejlépe večer po vyčištění zubním kartáčkem. Mezizubní prostory si čistěte i v případě, že se vám v nich zachytí kousek jídla.
i
Zpočátku vám může způsobit mezizubní kartáček krvácení dásní, protože se z mezizubních prostor dostávají nečistoty způsobující zánět dásní. Krvácení ustane asi po týdnu.
Jak často měnit mezizubní kartáček? Ideálně alespoň jednou týdně
Pokud se vám mezizubní kartáčky často lámou a ohýbají, jsou buď méně kvalitní, nepoužíváte je správně, nebo je máte už příliš dlouho. Jak často měnit mezizubní kartáček? Ideálně alespoň jednou týdně, maximálně však po dvou týdnech používání – zkrátka až bude jevit známky opotřebení (nedrží tvar a vlákna jsou ohnutá).
Mezizubní kartáčky jdou ruku v ruce se zubním kartáčkem – pokud je nepoužíváte, kvalita vaší ústní hygieny dosahuje pouhých 50 % a zuby jsou náchylnější k tvorbě zubního kazu.
Libujete si v technologiích? Pak si pořiďte mezizubní kartáček elektrický
Pokud máte rádi technologie, pak je pro vás tím pravým mezizubní kartáček elektrický. Díky rychlým vibracím umožňuje snadné, šetrné a dokonalé vyčištění všech mezizubních prostor včetně zubního plaku a bakterií. Elektrický mezizubní kartáček disponuje i LED světlem a zrcátkem pro snadnou kontrolu vyčištěného místa.
S dětskými zoubky si snadno poradí mezizubní kartáčky pro děti
Mezizubní kartáčky pro děti jsou pro jejich zdravý chrup velmi důležité, protože pomáhají předcházet vzniku zubního kazu. Dočišťování provádějte již od chvíle, kdy se dětem vyklubou dočasné stoličky. V tomto případě dbejte ještě více na správnou velikost, abyste vašim ratolestem neponičili dásně.
i
Dětské mezizubní kartáčky mohou mít i speciální tvar zvířátek či postaviček.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.