Pleťová maska podle způsobu použití
Pleťová maska nemá pouze jeden typ, ale nabízí více druhů. Setkat se můžete s plátýnkovými neboli textilními maskami, které jsou jednorázové a na obličej se pouze přiloží. Slupovací masky nanesete pomocí štětečku a po zaschnutí je sloupnete. Smývací masky taktéž nanesete pomocí štětečku či ruky, poté je ale smyjete nebo odstraníte pomocí tampónků. Gelové masky pak mohou být jak plátýnkové, tak smývací.
- Plátýnková neboli textilní maska na obličej se jednoduše nanáší. Masku stačí přiložit na obličej, kde bude sama držet a po určité době ji zase sejmete.
- Slupovací maska na obličej se nejdříve na obličej nanese pomocí štětečku a po zaschnutí ji z obličeje jemně sloupnete.
- Gelová pleťová maska může být ve formě plátýnkové, nebo smývací. Obě varianty mají chladicí účinky.
- Smývací pleťová maska se na obličej nanese pomocí štětečku a po uplynutí doby působení ji z obličeje smyjete vodou nebo tamponkem.
Oblíbená je také LED maska na obličej, která hloubkově regeneruje pleť, zmírňuje vrásky, ale i akné. Obsahuje totiž fotonové světlo, které proniká hluboko pod kůži. Masku navíc budete mít na celý život.
Pleťová maska na obličej, ale i nos, dekolt nebo rty
Pleťová maska je nejčastěji určena na celý obličej. Najdete ovšem i takové typy, které jsou vhodné pouze na nos, rty, oči nebo dekolt. V závislosti na tom si masku vyberte. Maska na rty je hydratační a pomáhá rtům zbavit se odumřelé kůže. Masky na nos jsou obvykle slupovací a pomáhají k odstranění černých teček. Masky na oči pak slouží k redukci otoků a tmavých kruhů pod očima.
- Pleťová maska na obličej je určena na celý obličej. Můžete ji tedy umístit na čelo, nos, bradu i tváře. Vyhněte se ovšem očím.
- Maska na oči se vyrábí v textilní formě. Doporučuje se dát před použitím do lednice, aby byla studená. Pomáhá redukovat otoky očí a kruhy pod očima.
- Maska na rty bývá nejčastěji textilní. Stačí ji přiložit na rty a nechat působit. Slouží k regeneraci a zabraňuje vysoušení rtů.
- Pleťová maska na nos slouží k odstranění černých teček a přebytečného mazu. Tento typ je nejčastěji slupovací.
- Maska na dekolt zpevňuje a zlepšuje pružnost kůže. Nejčastěji ji najdete ve smývací formě, může být ale i textilní.
Pleťové masky na obličej mohou mít několik účinků
Při výběru pleťové masky na obličej se zaměřte na účinek, který nabízí. Nejčastěji se bude jednat o hydratační, vyživující, zklidňující, rozjasňující nebo regenerační. Najdete ale i vyhlazující, detoxikační, čisticí nebo masku proti černým tečkám. K dispozici je také pleťová maska na akné, proti pigmentovým skvrnám či proti zarudnutí. Předem si tak ujasněte, jaký účinek požadujete.
- Vyživující a hydratační pleťová maska je vhodná zejména pro suchou, citlivou a normální pleť. Dodává pleti hydrataci, vitaminy a potřebnou péči.
- Čisticí pleťové masky jsou určeny především pro mastnou a smíšenou pleť. Hloubkově čistí pokožku, zmenšují póry a pomáhají bojovat proti akné.
- Liftingové a regenerační pleťové masky pomáhají v boji proti vráskám, vyhlazují a rozjasňují pleť a zmírňují vlivy stárnutí pleti.
Pokud nepoužíváte masky na obličej pravidelně, zvolit můžete jednorázové balíčky s objemem pro jedno až dvě použití.
Pleťové masky mohou mít různé vlastnosti
Pleťové masky nabízejí také různé vlastnosti, kam patří například šetrné složení bez barviv, parabenů, parfémů či silikonů. Najdete zde ale i hypoalergenní, antiseptické a vegan masky. Záleží tak na vás, zdali máte na něco alergii nebo se něčemu chcete vyhnout.
- Hypoalergenní maska na obličej je vhodná pro citlivou pleť, jelikož nedráždí pleť.
- Masky bez barviv, parabenů a parfémů jsou šetrné k pokožce a zároveň bezpečné pro dlouhodobé používání.
- Masky na obličej bez sulfátů, silikonů a palmového oleje jsou ekologické, šetrné k prostředí i pleti.
- Vegan masky na obličej neobsahují živočišné složky, jsou vhodné pro vegany.
- Bio pleťová maska je vyrobena z certifikovaných surovin a je šetrná k přírodě.
- Dermo masky jsou vyvinuté společně s dermatology, takže jsou vhodné i pro lidi s kožními problémy.
- Korejské masky na obličej používají inovativní technologie, jsou kvalitní a bohaté na přírodní složky.
i
Máte-li kožní problémy, jako je akné, ekzém či lupénka, raději si použití masky zkonzultujte s dermatologem. Ten vám doporučí, které masky jsou pro vás vhodné. Použití nevhodné masky by pleti mohlo spíše uškodit.
4 důvody, proč by se maska na obličej měla pravidelně používat
Maska na obličej má mnoho pozitivní účinků. I proto by se měla používat pravidelně. Podle typu pleti se doporučuje zhruba 1–2× týdně, záleží i na typu masky.
- Výsledky jsou zpravidla vidět ihned po použití.
- Dodává okamžité živiny a energii unavené a povadlé pleti.
- Pleť je po použití masky jemnější a rozjasněná.
- Pleťová maska vyčistí vaši pleť, zregeneruje ji a dodá potřebnou péči a vitaminy.
Nechcete za masky utratit moc peněz? U nás najdete také levné masky na obličej.
Jak se pleťová maska správně používá?
Důležité je, aby se pleťová maska správně nanesla, jinak by se její účinek mohl snížit. Níže najdete několik bodů, jak na to:
- Pleťovou masku vždy aplikujte na důkladně vyčištěnou pleť.
- Masky většinou působí minimálně 15 minut, vyhraďte si tedy dostatek času.
- Aby měla pleťová maska očekávaný účinek, nešetřete na nanášeném množství a masku aplikujte v dostatečné vrstvě. Vyhněte se očnímu okolí a okolí úst.
- Nezapomeňte na ochranu vlasů nad čelem, ideální je použití textilní čelenky.
- Ke smývání masky použijte navlhčenou jemnou žínku nebo kosmetický tampon. Pleť nedrhněte.
- Po odstranění pleťové masky na pleť naneste váš oblíbený pleťový krém.
i
Chcete se o péči o pleť dozvědět více? Sepsali jsme pro vás článek Péče o pleť od A do Z, kde se dozvíte, jak se starat o pleť podrobněji.
Masku si můžete vyrobit i doma: domácí pleťová maska z běžných surovin
Jestliže nechcete za masku na obličej utrácet, řešením může být domácí pleťová maska, kterou si vyrobíte ze surovin, které pravděpodobně máte doma. Masek si můžete vyrobit hned několik. My vám dáme tipy na čtyři domácí masky na obličej, takže si můžete vybrat podle preference.
- Na hydratační pleťovou masku použijte půlku avokáda, které smíchejte s lžící olivového oleje. Na obličeji ji nechte 20 minut působit.
- Vyhlazující masku na obličej získáte směsí rozmačkaného banánu, lžící bílého jogurtu a lžící olivového oleje. Nechte ji působit alespoň 15 minut.
- Rozjasňující pleťová maska se dá vyrobit z rozmačkaného banánu, ze lžíce pomerančové šťávy a lžíce medu. Na pleti ponechte 15 minut.
- Maska z kurkumy pleť vyčistí. Na ni použijte půl čajové lžičky kurkumy, polévkovou lžíci šťávy z citrónu a pár kapek vody, pak nechte působit 20 minut.